Soňula
21.12.06,11:45
Syn dostane na Vianoce vytúžený PC. Okrem iného sa teší na hry, ktoré bude na ňom hrať. Keď tak nad tým rozmýšľam, netreba nainštalovať niaky program, aby mu tie hry išli? Teraz ma na PC Windows XP. ďakujem sa hociakú radu.
eskoes
21.12.06,10:55
na hry bude potrebovať directX a na prehrávanie videa (filmov) nejaké codecy Xvid, divX...
Soňula
21.12.06,11:04
prosím Ťa, kde by som tieto programy "zohnala"?
ekopo
21.12.06,11:09
prosím Ťa, kde by som tieto programy "zohnala"?
jednoducho stiahnuť z internetu
Chobot
21.12.06,11:10
Syn dostane na Vianoce vytúžený PC. Okrem iného sa teší na hry, ktoré bude na ňom hrať. Keď tak nad tým rozmýšľam, netreba nainštalovať niaky program, aby mu tie hry išli? Teraz ma na PC Windows XP. ďakujem sa hociakú radu.

Toto je veľmi široká otázka. Neuvádzaš, aké hry tam bude hrať. Máte už kúpené hry? Ak áno, tak máte inštalačné CD alebo DVD, z ktorých si tie hry nainštalujete. Prevažná väčšina hier ide spustiť pod Windows XP, no môže sa stať, že niektoré staršie nepôjdu (napríklad hru Driver som pod XP "nerozbehal", tá je robená pre staršie verzie).

Samotné XP-čka majú predištalované len nejaké banálne hry - kartové, Minesweeper či Tetris. Ostatné si musíte dokúpiť a naištalovať. Ak nemáte DirectX, tak myslím, že všetky hry pri inštalácia to detekujú a samé si to nainštalujú.

Veľmi však záleží na konfigurácii PC, či je dosť výkonný (najmä graf. karta) pre niektoré novšie hry. Môže sa stať, že niektorú náročnú hru nebude grafická karta (ak je slabšia) stíhať a hra sa nespustí. Dopredu sa však nestrachuj, ak nejaká konkrétna hra nepôjde, poradíme.
eskoes
21.12.06,11:10
čo sa týka kodekov, tak neviem prečo, ale na tejto stránke (aj keď je to o bývaní):
http://byvanie.tvojdom.sk/download/software/ostatni/index.aspx
som našiel niečo málo o tom popísané je to CODEC PACK ALL IN ONE a je tam aj priamy odkaz odkiaľ si to môžeš stiahnuť, je to freeware, takže za to nič neplatíš, ja mám naištalovaný práve tento a prehráva mi to úplne všetko
directX ešte skúsim pozrieť...
eskoes
21.12.06,11:15
a directX 9.0C stiahneš tu:
http://tahaj.sme.sk/software/96?rf=1
tiež je tam o tom čosi popísané a je to freeware
Soňula
21.12.06,11:22
Myslím, že ste mi dostatočne poradili. Moc Vám ďakujem, a idem na to!
/na tie www stránky/.
camelfly
21.12.06,11:23
DirectX 9 spustís dnes na vacsine počítačov, málokto má grafickú kartu staršiu ako GeForce2 a DirectX 9 je navyše integrovaný do Windowsu XP, takže používateľ nemusí DirectX vôbec inštalovať, aby bol aktualizovany je potrebne updatovat SP1 a SP2
pri instalaci z CD hry, sa ti automaticky zistuje ci mas novsiu verziu DirectX ako ma samotna hra
na CD
camelfly
21.12.06,11:27
este ti pridam link kde si mozes pozistovat a v pripade chyboveho hlasenia pri DirectX, ci pri instalacii hier s tym suvisiacim nieco zistit, aspon zakladne veci

http://support.microsoft.com/kb/835819/sk
Charon
22.12.06,14:27
Prosím, opäť kľud... nič nesťahovať, nič neinštalovať ... žiadna panika, žiadne masové sťahovanie a hrrrr inštalácie. Každá hra, ktorá je kompilovaná tak, aby bežala pod MS Windows má v prvom rade na obale napísané akä je minimálna a aká optimálna konfigurácia. Tu je prvý krok. Má PC vôbec na to, aby hra v ňom sa vôbec rozbehla a bola hratelná? Každá hra pri inštalácii overí, či potrebné kodeky sú v PC a podľa toho ich ponúkne na inštaláciu. Teda žiadne masové sťahovanie, keď hra, všetko sama nainštaluje. Je potrebné si všimnúť aby napr. directx10 nebola prepísaní nižšou verziou, v tom prípade netreba inštaláciu robiť.

Teda, žiadna panika a NEZAPLNIŤ si systém nezmyselnými codecmi, ovládačmi, ktoré nie sú potrebné. Treba sa spoľahnúť na inštaláciu.

Samozrejme hry pod Linux vo MS Windowse nepôjdu :-D a tak isto hry pod MS DOS, ale nepredpokladám, že také bude hrať.

Šťasné a veselé Vianoce. Isto spravíte Vášmu synovi radosť ... uvidíte...
DON
19.01.07,10:59
Programy na spustanie hier netreba jedine ten vysie spomenuty DirectX a Macromedia Flash Player 9- toto je najnovsia verzia tohto programu