raya1
21.12.06,11:52
Práve som sa vrátila zo SP, kde som niesla PN a potvrd. na uplat. nároku na nem. dávky. Vrátili mi to s tým, že keď PP vznikol 13.11. musím dať mzdu, ktorú skutočne zarobila za to obdobie.
Ja som dala to, čo mala uvedené v dekréte - poradila mi mzdárka a to je zle !
Mám tam dať jej hrubú mzdu za 13.11.-30.11 - teda aj s príplatkami, alebo len základnú mesačnú mzdu s príplatkom za smennosť ?
Ďakujem !
Tweety
21.12.06,10:54
Práve som sa vrátila zo SP, kde som niesla PN a potvrd. na uplat. nároku na nem. dávky. Vrátili mi to s tým, že keď PP vznikol 13.11. musím dať mzdu, ktorú skutočne zarobila za to obdobie.
Ja som dala to, čo mala uvedené v dekréte - poradila mi mzdárka a to je zle !
Mám tam dať jej hrubú mzdu za 13.11.-30.11 - teda aj s príplatkami, alebo len základnú mesačnú mzdu s príplatkom za smennosť ?
Ďakujem ! Do potvrdenia nedávame HM, ale VZ, z ktorých sa platilo NP za rozhodné obdobie.
Katarína STR
21.12.06,11:00
Zákon o sociálnom poistení

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.........................


(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť...................................... .................................................. ....
rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť..................... rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.....................


c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.................. rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť...................................... .................................................. ....
Marti.ka
10.01.07,06:09
Chcela by som sa spýtať. SZČO skončila 31.12. živnosť a začala od 1.1. pracovať ako zamestnanec a konateľ spoločnosti. 1.1 sa jej stal úraz.
Z ktorého poistenia sa jej bude počítať PN? Z nového poistenia ako zamestnanec, aj keď nemá odpracovaný ani jeden deň?
Vzťahuje sa na SZČO ochranná doba? Vďaka.
Katarína STR
10.01.07,06:33
§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod
na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.


(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Jana Motyčková
10.01.07,07:13
Chcela by som sa spýtať. SZČO skončila 31.12. živnosť a začala od 1.1. pracovať ako zamestnanec a konateľ spoločnosti. 1.1 sa jej stal úraz.
Z ktorého poistenia sa jej bude počítať PN? Z nového poistenia ako zamestnanec, aj keď nemá odpracovaný ani jeden deň?
Vzťahuje sa na SZČO ochranná doba? Vďaka.
Ochranná lehota sa vzťahuje aj na SZČO, PN by sa mala počítať aj z poistenia SZČO aj z poistenia zamestnanca.
Katarína STR
10.01.07,07:14
§ 32
Ochranná lehota

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

(4) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
Monkey
01.02.07,13:17
A teraz trošku opačne.

Ja ako mamina na MD - teda na rodičovskom prispevku, som sa zamestnala 2 týždne pred sončením nároku na rod. príspevok. Odpracovala som 1 týždeň a 2 som na PN. Intuitívne predpokladám, že sa na mňa nevzťahuje ochranná lehota, a teda nemám nárok na ND od soc. poisťovne. A vôbec ovplyvní moj rodičovský príspevok táto PN? A teraz budem asi mimotemy , ale mám teda nárok na náhradu od zamestnávateľa za prvých 10 dní? A ak áno, podľa akého zákona sa ráta náhrada?
Monkey
01.02.07,13:37
Našla som si odpoveď. Ale aj tak, prosím mudre hlavičky, aby ste mi to odobrili. Dakujem.
http://www.porada.sk/t24992-nahrada-prijmu-pri-docasnej-pracovnej-neschopnosti-zamestnanca.html Poradak VLADAN

Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu (§ 11 zákona č. 272/2004 o ochrane zdravia ľudí) a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem.


Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec:a) ak počas obdobia dočasnej PN má nárok na:
nemocenské podľa osobitného predpisu,
materské podľa osobitného predpisu alebo
rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca.b) ak sa stal dočasne PN v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,..........................

Náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti poskytuje zamestnávateľ.
jana32
20.02.07,08:48
Prosim Vas o radu. Zamestnanec skoncil pracovny pomer 31.1. a v ramci ochrannej lehoty zacal 5.2. PN, ta trvala do 10.2. Od 11.2. nastupil do novej prace, kde v ramci skusobnej doby s nim bol rozviazany pracovny pomer - ku 19.2. Vztahuje sa na neho znovu ochranna lehota?
Tweety
20.02.07,08:49
Prosim Vas o radu. Zamestnanec skoncil pracovny pomer 31.1. a v ramci ochrannej lehoty zacal 5.2. PN, ta trvala do 10.2. Od 11.2. nastupil do novej prace, kde v ramci skusobnej doby s nim bol rozviazany pracovny pomer - ku 19.2. Vztahuje sa na neho znovu ochranna lehota?
Vzťahuje sa.
jana32
20.02.07,08:56
A tato ochranna lehota bude zase 42 dni alebo len podla toho kolko trval posledny pracovny pomer?
gabikarim
20.02.07,09:29
§ 32
Ochranná lehota
(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako 42 dní.

(4) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

...takze ak dobre ratam 42-10+9, tj. ochranna lehota je 41 dni