elli
21.12.06,13:29
Aj ked je porada zamerana prevazne na uctovnictvo, nie zriedka sa riesia aj problemy suvisiace s pravom.

Davam preto na uvazenie, ci by si aj tato oblast nezasluzila samostatnu temu.
Teda - ako tema PRAVO, s moznymi podtemami
- obchodne pravo
- pracovne pravo
- obcianske a rodinne pravo
.....
pretoze nie vsetko sa zmesti (a patri) do prava obchodneho, a ulahcilo by sa tym vyhladavanie napr. v pracovnom prave, ktore je teraz zahrnute pod personalistiku.
bea
21.12.06,12:31
Mysím si, že je to dobrý nápad.
dana9
21.12.06,12:38
úplne súhlasím, tež ma to už dávnejšie napadlo, že by to nebol zlý nápad. Okrem toho, často sa stáva, že sa právne problémy riešia v témach so "zavádzajúcimi" názvami, ktoré často právnici prehliadnu. Takto by to skôr udrelo do očí ľuďom od fachu.

d
rada
21.12.06,13:31
Ja už som to dávnejšie navrhovala, no nebolo to akceptované. Z akého dôvodu neviem. Takže sa pripájam k tomuto návrhu aj ja. No neviem či by postačovali iba elli navrhované tri podtémy pretože sa občas objavujú otázky aj z inej oblasti práva ako napr. občianskeho súdneho poriadku, exekúcie, katastrálneho zákona ...Ak by sa dané realizovalo som ochotná pomôcť pri rozdelení podtém na tému právo.
Apropó, právnici iste budú so mnou súhlasiť aby sa skratka OZ používala pre Občiansky zákonník a nie pre Obchodný zákonník. Právnicka obec je zvyknutá na uvedenú skratku a všade v právnickej literatúre je aj zaužívaná. Pretože používaním uvedenej skratky môže dôjsť k zavádzaniu -momentálne ma nenapadá vhodnejší výraz. Ako príklad s ktorým som sa tu stretla je napr. osoba, ktorá poskytuje odpoveď sa odvoláva na ust.§ 140 OZ čo má byť po správnosti Občianskeho zákonníka, avšak pri použití kurzora na uvedenú skratku sa objaví Obchodného zákonníka. Ten pod ust.§140 samozrejme upravuje úplne niečo iné .
elli
21.12.06,14:39
Ja už som to dávnejšie navrhovala, no nebolo to akceptované. Z akého dôvodu neviem. Takže sa pripájam k tomuto návrhu aj ja. No neviem či by postačovali iba elli navrhované tri podtémy pretože sa občas objavujú otázky aj z inej oblasti práva ako napr. občianskeho súdneho poriadku, exekúcie, katastrálneho zákona ...Ak by sa dané realizovalo som ochotná pomôcť pri rozdelení podtém na tému právo.
.

Aj ja sa hlasim a ponukam pomocnu ruku. A davam aj na diskusiu, kto by ake specificke "podtemy" navrhoval (preto tie bodky pod navrhovanymi podtemami), aby sme na nic nezabudli. Ved viete, viac hlav, viac kapusty :-)))
Richard
21.12.06,21:44
Súhlasím s rozdelením práva, možno bude aj viac kategórií. Ako ste si všimli postupne sa snažím rozkategorizovať Poradu (viď horná navigačná lišta).

Nepozdáva sa mi však oddelenie pracovného práva od mzdového účtovníctva. Nieže by si to nezaslužílo samostatnú časť, ale často sa mnoho otázok týkajúcich miezd strafí vôbec do jednej Porady na mzdy a nieto ešte keď to bude rozčlenené....
Podrobná kategorizácia je dobrá vec, ale treba mať aj disciplínu a v tomto už mnohí zadávatelia otázok zlyhávajú... a spôsobuje to ešte väčší neporiadok ako keby členenie neexistovalo, pretože nájdete niečo niekde čo tam nemá byť a naopak...
rada
22.12.06,15:05
Zatiaľ iba pracovný návrh :
- Občianske, rodinné a procesné právo (alebo procesné právo samostatne)
- Obchodné právo, konkurz a reštrukturalizácia (alebo konkurz samostatne)
- Trestné právo
- Správne právo
- Exekučný poriadok
- Kataster nehnuteľností
- Rôzne/Iné - je plno zákonov, ktoré neprávnik nemusí vedieť ku ktorému základnému právu svoj dotaz priradiť napr. dražba - kto vie zaradí k Občianskemu právu kto nevie zaradí do podtémy rôzne/iné. Alebo napr. náhrada škody od štátu (OZ ju zrušil je upravená samostatným zákonom). A mnoho iných - autorský...

Teraz uvažujem : finančné a daňové zákony patria do samostatných tém (daň z príjmu, DPH, colné. Súhlasím s Richard ponechať Zákonník práce resp. pracovné právo pri mzdách, rovnako aj sociálne,zdravotné a dôchodkové poistenie. Navrhovala by som tam však doplniť BOZP, PO nakoľko veľmi úzko súvisia s o Zákonníkom práce.
Živnostenský zákon súvisí s podnikaním preto patrí do témy podnikanie. Zákon o vlastníctve bytov je tiež správne zaradený.

Právnici aj neprávnici zabudla som niečo?
Viera.M.
22.12.06,17:44
Zatiaľ iba pracovný návrh :
- Občianske, rodinné a procesné právo (alebo procesné právo samostatne)
- Obchodné právo, konkurz a reštrukturalizácia (alebo konkurz samostatne)
- Trestné právo
- Správne právo
- Exekučný poriadok
- Kataster nehnuteľností
- Rôzne/Iné - je plno zákonov, ktoré neprávnik nemusí vedieť ku ktorému základnému právu svoj dotaz priradiť napr. dražba - kto vie zaradí k Občianskemu právu kto nevie zaradí do podtémy rôzne/iné. Alebo napr. náhrada škody od štátu (OZ ju zrušil je upravená samostatným zákonom). A mnoho iných - autorský...

Teraz uvažujem : finančné a daňové zákony patria do samostatných tém (daň z príjmu, DPH, colné. Súhlasím s Richard ponechať Zákonník práce resp. pracovné právo pri mzdách, rovnako aj sociálne,zdravotné a dôchodkové poistenie. Navrhovala by som tam však doplniť BOZP, PO nakoľko veľmi úzko súvisia s o Zákonníkom práce.
Živnostenský zákon súvisí s podnikaním preto patrí do témy podnikanie. Zákon o vlastníctve bytov je tiež správne zaradený.

Právnici aj neprávnici zabudla som niečo?
Čítajúc Tvoj príspevok ma napadlo, že finančné a daňové zákony patria ako píšeš do samostatných tém.... zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov.... do ktorej témy ho zaradiť?
S navrhovaných členením súhlasím...
rada
22.12.06,19:22
Čítajúc Tvoj príspevok ma napadlo, že finančné a daňové zákony patria ako píšeš do samostatných tém.... zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov.... do ktorej témy ho zaradiť?
S navrhovaných členením súhlasím...

Pri delení som uvažovala aj nad citovaným zákonom. Myslím, že dosť z nás vie o čom zákon pojednáva, osobne by som ho asi priradila k téme týkajúcej sa daní. Skôr by mi vyhovoval keby bol buď pri dani z príjmu ako keby sa mal pridať k niektorému z podtém práva resp. zadať ho ako samostatnú podtému.Môj názor. Samozrejme v inom prípade sa pridám k väčšine.
elli
22.12.06,21:32
Zatiaľ iba pracovný návrh :
- Občianske, rodinné a procesné právo (alebo procesné právo samostatne)
- Obchodné právo, konkurz a reštrukturalizácia (alebo konkurz samostatne)
- Trestné právo
- Správne právo
- Exekučný poriadok
- Kataster nehnuteľností
- Rôzne/Iné - je plno zákonov, ktoré neprávnik nemusí vedieť ku ktorému základnému právu svoj dotaz priradiť napr. dražba - kto vie zaradí k Občianskemu právu kto nevie zaradí do podtémy rôzne/iné. Alebo napr. náhrada škody od štátu (OZ ju zrušil je upravená samostatným zákonom). A mnoho iných - autorský...

Teraz uvažujem : finančné a daňové zákony patria do samostatných tém (daň z príjmu, DPH, colné. Súhlasím s Richard ponechať Zákonník práce resp. pracovné právo pri mzdách, rovnako aj sociálne,zdravotné a dôchodkové poistenie. Navrhovala by som tam však doplniť BOZP, PO nakoľko veľmi úzko súvisia s o Zákonníkom práce.
Živnostenský zákon súvisí s podnikaním preto patrí do témy podnikanie. Zákon o vlastníctve bytov je tiež správne zaradený.

Právnici aj neprávnici zabudla som niečo?

Doplnenie - rozsirenie pracovneho navrhu:
Navrhujem delit to skor "nahrubo", a ak sa to da, tak temu charakterizovat nejakym privlastkom.
Aby to bolo zrozumitelne:
nazov Obcianske pravo - privlastok "majetok, rodina, dedenie, zmluvy, susedske vztahy.."
Obchodne pravo - "podnikanie, zmluvy, spolocnosti, konkurz"
Spravne pravo - "vsetko co suvisi s uradmi a instituciami" alebo "konanie pred uradmi"
Exekucie
Trestne pravo - "policia, prokuratura, trestne ciny" (napriek tomu, ze uz su "zlociny", "preciny" a pod., myslim, ze spojenie "trestny cin" je stale vzite viac)
Rozne/ine - "nepatri ani do jednej z uvedenych oblasti"
Neviem zaradiť - "neviem, do ktorej oblasti patri" (moze to byt prechodny "chlievik", odkial je mozne potom temu presunut kam patri

Ocenujem usilie, ktore tomu rada venovala, moj navrh na doplnenie suvisi len s osobnou skusenostou s (ne)orientaciou ludi v nazvoch jednotlivych pravnych odvetvi.
dana9
23.12.06,05:59
Doplnenie - rozsirenie pracovneho navrhu:
Navrhujem delit to skor "nahrubo", a ak sa to da, tak temu charakterizovat nejakym privlastkom.


súhlas, ale myslím si, že rada správne navrhla, aby bola ako samostatná téma aj kataster nehnuteľností, resp. téma nehnuteľnosti.