JSJP
21.12.06,16:13
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu, ci je mozne zmenit zdanovacie obdobie platitela DPH z mesacneho na stvrtrocne platcu, kedze tento rok asi nedosiahneme obrat 10 mil. Sk. Je potrebne podat ziadost na danovy urad, alebo sa to robi automaticky na zaklade dosiahnuteho obratu.

Dakujem
tinaM
21.12.06,16:16
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu, ci je mozne zmenit zdanovacie obdobie platitela DPH z mesacneho na stvrtrocne platcu, kedze tento rok asi nedosiahneme obrat 10 mil. Sk. Je potrebne podat ziadost na danovy urad, alebo sa to robi automaticky na zaklade dosiahnuteho obratu.

Dakujem
Robí sa to formou oznámenia na DÚ.
Viera.M.
21.12.06,18:10
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu, ci je mozne zmenit zdanovacie obdobie platitela DPH z mesacneho na stvrtrocne platcu, kedze tento rok asi nedosiahneme obrat 10 mil. Sk. Je potrebne podat ziadost na danovy urad, alebo sa to robi automaticky na zaklade dosiahnuteho obratu.

Dakujem
Nerobí sa to automaticky podľa výšky dosiahnutého obratu, musíš na miestne príslušný daňový úrad zaslať oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia...
ivti
23.12.06,21:39
Viete mi poradiť, ak sme mesačný platitelia DPH a náš obrat neprekročil 10 mil. v tomto roku (ako sa vlastne počíta obrat? máme JÚ) môžeme aj naďalej ostať mesačnými platcami alebo musíme prejsť na štvrťročné?Ďakujem.
tinaM
23.12.06,22:17
Viete mi poradiť, ak sme mesačný platitelia DPH a náš obrat neprekročil 10 mil. v tomto roku (ako sa vlastne počíta obrat? máme JÚ) môžeme aj naďalej ostať mesačnými platcami alebo musíme prejsť na štvrťročné?Ďakujem.
Ak ste mesačnými platiteľmi DPH a váš obrat v tomto roku nepresiahol hranicu 10 mil. , môžete naďalej ostať mesačnými. Ak by ste sa na základe dosiahnutého obratu chceli stať štvrťročnými platiteľmi, je treba písomne oznámiť DÚ.
Obrat na účely DPH je definovaný v §4 ods.9 Zákona o DPH.
beroun
26.12.06,18:14
Nesúhlasím s predchádzajúcimi odpoveďami. §77, ods. 2 zákona o DPH hovorí, že ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 mil. Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. §77, ods. 4 hovorí, že takýto platiteľ si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť písomne oznámi Daňovému úradu. Zmenu môže vykonať platiteľ od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
Takže ak niekto bol mesačným platiteľom v roku 2006 a za tento rok nedosiahol obrat 10 mil. Sk, zo zákona je v roku 2007 automaticky štvrťročným platiteľom. Ak chce byť mesačným tak túto zmenu musí nahlásiť na daňový úrad.
va1ke
19.02.07,21:04
Ahojte, ja by som sa chcela vedieť, že či daňový úrad pošle nejakú odpoveď, keď ho požiadame o zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačného? Alebo stačí len tá podaná žiadosť a môžeme podáť už tento mesiac mesačné daňové priznanie DPH? Žiadosť o zmenu zdaňovacieho odbobia sme poslali v decembri.
evina
19.02.07,21:41
Ahojte, ja by som sa chcela vedieť, že či daňový úrad pošle nejakú odpoveď, keď ho požiadame o zmenu zdaňovacieho obdobia zo štvrťročného na mesačného? Alebo stačí len tá podaná žiadosť a môžeme podáť už tento mesiac mesačné daňové priznanie DPH? Žiadosť o zmenu zdaňovacieho odbobia sme poslali v decembri.

O zmenu zdaňovacieho obobia nežiadate len oznamujete, takže DÚ nič nebude rozhodovať...

§ 77 4/ Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
andyt
08.12.09,09:43
Dobry deň prajem a v prípade že sme dosiahli obrat a máme povinnosť byt mesačnymi platcami , tiež sa posiela na DÚ len oznámenie?

Ďakujem za vaše odpovede....
Mária.K.
08.12.09,09:57
Dobry deň prajem a v prípade že sme dosiahli obrat a máme povinnosť byt mesačnymi platcami , tiež sa posiela na DÚ len oznámenie?

Ďakujem za vaše odpovede....
Áno. Tiež pošlete len oznámenie.
andyt
08.12.09,10:19
ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
chiara1
22.12.09,21:10
Prosím Vás, na určenie zdaňovacieho obdobia sa považuje výška obratu za predchádzajúci kalendárny rok.To znamená, že do 31.12.2009 používam zdaňovacie obdobie, ktoré mi vyplynulo z výšky obratu za rok 2008?
Ďakujem za odpovede