dracica
21.12.06,18:43
Dneska som sa dozvedela, ze pracovna zmluva musi obsahovat bod v ktorom je uvedeny stupen narocnosti /podla tohto stupna by mal byt zamestnanec zaradeny do platovej triedy/...poculi ste o tom, ze vraj to inspek. prace pokutuje...ideme urobit dodatky
Tweety
21.12.06,17:47
Dneska som sa dozvedela, ze pracovna zmluva musi obsahovat bod v ktorom je uvedeny stupen narocnosti /podla tohto stupna by mal byt zamestnanec zaradeny do platovej triedy/...poculi ste o tom, ze vraj to inspek. prace pokutuje...ideme urobit dodatky
Toto platí už dlhšie.
§ 120 ZP
Minimálne mzdové nároky
(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdové zvýhodnenie za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín podľa odseku 1 sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa pracovnej zmluvy. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy ustanovenej osobitným predpisom pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálne mzdy,
(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa hodinové sadzby minimálnych mzdových nárokov úmerne zvýšia.
Stupeň - Koeficient minimálnej mzdy

1 1, 0

2 1, 2

3 1, 4

4 1, 6

5 1, 8

6 2, 0

__________________
dracica
21.12.06,17:48
No nerobim mzdy iba dohodarov aktualne pocujem to prvy raz vazne
Tweety
21.12.06,17:49
No nerobim mzdy iba dohodarov aktualne pocujem to prvy raz vazne
Pre dohodárov uvedený § neplatí.
dracica
21.12.06,17:51
prosim ta ukaz mi kde je v ZP napisane, lebo priznam sa nechce sa mi to hladat kde je napisane ze to musi byt uvedene v zmluve toto ma zaujima
dracica
21.12.06,17:53
dobre tak zabudnime na dohodarov teraz sa pytam na pracovnu zmluvu
Tweety
21.12.06,17:53
dobre tak zabudnime na dohodarov teraz sa pytam na pracovnu zmluvu
§ 43 Pracovná zmluva
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
Tweety
21.12.06,17:56
dobre tak zabudnime na dohodarov teraz sa pytam na pracovnu zmluvu
Ináč, prečo si túto tému zadala dvakrát? Skús jednu vymazať. :)
dracica
21.12.06,17:57
§ 43 Pracovná zmluva
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.

(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody.

(5) Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie

a) dobu výkonu práce v cudzine,
b) menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť,
c) ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách,
d) prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.



ja tu nevidim nikde ten stupen narocnosti, druh prace = funkcia
Tweety
21.12.06,18:01
ja tu nevidim nikde ten stupen narocnosti, druh prace = funkcia
§ 43 odst.1, písm d.
dracica
21.12.06,18:09
dobre inak sa spytam uvediem do pr. zmluvy mzdu /napr. mes., ukolovu, hodinovu/, sumu, ktora zodpoveda stupnu narocnosti...
Musim okrem toho do pracovnej zmluvy uviest stupen narocnosti napr. 2/to som si vymyslela/??? o toto mi ide
Tweety
21.12.06,18:10
dobre inak sa spytam uvediem do pr. zmluvy mzdu /napr. mes., ukolovu, hodinovu/, sumu, ktora zodpoveda stupnu narocnosti...
Musim okrem toho do pracovnej zmluvy uviest stupen narocnosti napr. 2/to som si vymyslela/??? o toto mi ide Viem, o čo Ti ide, áno stupeń náročnosti uvedieš, od neho sa odvíja minimálny mzdový nárok podľa §120.
dracica
21.12.06,18:13
Takze odporucas spravit dodatok k pracovnej zmluve??? inac poviem ti ze som videla vela pracovnych zmluv ale ani v jednej to nebolo zakomponovane
Anja111
21.12.06,18:22
Takze odporucas spravit dodatok k pracovnej zmluve??? inac poviem ti ze som videla vela pracovnych zmluv ale ani v jednej to nebolo zakomponovane

Áno, urob dodatky k pracovným zmluvám. Ja robím pracovné zmluvy hneď so stupňom náročnosti práce a mám tam aj formulku, že valorizácia mzdy bude vykonaná každoročne k 1.10.
fimka
22.12.06,05:03
Nemyslím si, že je nutné to uvádzať v pracovnej zmluve. My to máme riešené prostredníctvom internej smernice, kde máme rozpísané pracovné pozície, k nim prislúchajúce stupne náročnosti a príslušný mzdový nárok.
Keďže máme túto smernicu, v samotnej PZ je uvedená len mesačná hrubá mzda pre príslušnú pracovnú pozíciu, žiadny stupeň náročnosti tam už uvedený nemáme.
Daska
22.12.06,07:17
V ZP je napisane:

§ 43 Pracovná zmluva
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10), na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve

Ja mam v PZ napisanu len odvolavku na smernicu, kontrola na to nic nepovedala...

Povedala by som ze aj zalezi na tom kto to kontroluje ako vsade