jež
21.12.06,19:40
Pracovala som v rozpočtovej organizícii kde sme mzdy za 12 mesiac robili v januári v nasledujúcom roku a tieto boli tiež vyplatené v januári.
Začala som pracovať vo firme kde majú :
- FO a tam vyplácali mzdy za 12 mesiac ešte v decembri
- s.r.o. a tam tiež vyplacáli mzdy za 12 mesiac ešte v decembri
teraz sa ma šef spýtal či je potrebné vyplatiť mzdy v decembri v príslušnom roku a ja som nevdela či áno alebo nie. Dostala som svoje. Nestretla som sa stým a nik mi to nevysvetlil . Prosila by som o také " vysvetlenie po lopate. " Ďakujem.
dracica
21.12.06,18:46
no ak ide o naklady v JU idu do nakladov po uhradeni, cize ak ich vyplatite v decembri v roku 2006 idu do nakladov r. 2006 ak ich uhradite v januari 2007idu do nakladov R. 2007

v PU idu do nakladov roku 2006 bez ohladu nato ci ich uhradite v januari 2007 alebo decembri 2006
Danila
21.12.06,18:48
Povedz šéfovi, že mzdy sa vyplácajú v deň, ktorý on určil ako výplatný termín.. Ako po celý rok, tak aj v decembri. Ak chce nejakú zmenu, tak nech ju stanoví. Ľudia sa potešia.
tinaM
21.12.06,18:51
Podľa § 129 ods.1 Zákonníka práce mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo prac.zmluve nedohodlo inak.
Teda, ak sa nedohodlo inak, mzda za 12/2006 môže byť vyplatená do konca januára 2007.
jež
21.12.06,19:14
Začala som robiť mzdy tak, že jednoducho som to musela . Myslela som, že to aj tak berie, že som to robila predtým v inej organizácií a že jednoducho neviem všetko. Bohužiaľ. Zhodil ma pred všetkými a okrem toho sa vyjadril, že keď robim niečo a nerozumiem tomu tak to nemam robiť a nemám čo vo firme hladať.
Ďakujem všetkým u ktorých som našla pomoc a radu. Za rok čo som tu na porade som našla pomoc vo všetkých oblasitach. Ďakujem.
dracica
21.12.06,19:22
Tak to je totalny blbec ten tvoj sef, ja toto nepochopim...chcela by som jeho vidiet ako robi mzdy on, nech si nastuduje zakony, nech chodi na skolenia mozno potom by si zacal vazit tvoju robotu a niektore veci by aj prepacil....
tinaM
21.12.06,19:28
Začala som robiť mzdy tak, že jednoducho som to musela . Myslela som, že to aj tak berie, že som to robila predtým v inej organizácií a že jednoducho neviem všetko. Bohužiaľ. Zhodil ma pred všetkými a okrem toho sa vyjadril, že keď robim niečo a nerozumiem tomu tak to nemam robiť a nemám čo vo firme hladať.
Ďakujem všetkým u ktorých som našla pomoc a radu. Za rok čo som tu na porade som našla pomoc vo všetkých oblasitach. Ďakujem.
Nezúfaj. Neviem ako dlho pracuješ, ale toho si ešte užiješ! My sme dievčatká, ktoré vždy môžu za všetko. Túto prácu málokto ocení.
Tweety
21.12.06,19:32
Začala som robiť mzdy tak, že jednoducho som to musela . Myslela som, že to aj tak berie, že som to robila predtým v inej organizácií a že jednoducho neviem všetko. Bohužiaľ. Zhodil ma pred všetkými a okrem toho sa vyjadril, že keď robim niečo a nerozumiem tomu tak to nemam robiť a nemám čo vo firme hladať.
Ďakujem všetkým u ktorých som našla pomoc a radu. Za rok čo som tu na porade som našla pomoc vo všetkých oblasitach. Ďakujem.Ja viem, že to bolí, ale šéfino týmto arogantným správaním ukázal, že má tiež čo doháňať vo svojom profesionálnom prístupe k zamestnancom. Držím palce, aby si takých šéfov mala vo svojej profesionálnej práxi čo najmenej.:) :) :)
marcik
29.12.06,10:38
Prosím na túto tému, dnes ma tiež oslovil podnikateť že výplaty za 12/2006 dnes!! No ale ako dnes? veď nie je 31-ho?Lebo keby bolo 31-ho tak by som to pochopila ale dnes? On chce ich dnes vyplatit,aj odvody z miezd dnes!!?Je to správne?? prosím súrne!Ďakujem za každú radu!!
marcik
29.12.06,10:43
Aký dátum bude na výkazoch?Podľa mňa by to bolo správne s dátumom 31.12., lenže keď zadá platbu 31.12. platby už prejdu až 1.1.07!Môže dať platbu aj dnes? Som z toho celá popletená.prosím pomôžte!
Anja111
29.12.06,11:17
Aký dátum bude na výkazoch?Podľa mňa by to bolo správne s dátumom 31.12., lenže keď zadá platbu 31.12. platby už prejdu až 1.1.07!Môže dať platbu aj dnes? Som z toho celá popletená.prosím pomôžte!

Podľa mňa to neobstojí. Ale možno by som sa rozhodla dať zamestnancom (mimoriadnu) zálohu...
marcik
29.12.06,11:19
Neviem čo mám urobiť??
Jana Acsová
29.12.06,11:27
Neviem čo mám urobiť??Povedzte, že podľa súčasného znenia zákona o dani z príjmov už nie je daňovo uznaný náklad spojený s jeho úhradou. Ide do daňových nákladov v časovej a vecnej súvislosti so zdaňovacím obdobím, na ktoré sa vzťahuje a to bez úpravy základu dane. Mzdy a odvody za december sú uznaným daňovým výdavkom v mesiaci december a nemusia byť v decembri uhradené.

Podľa niekedy platného znenia boli mzdy a odvody viazané aj na úhradu, mám za to, že šéfove myslenie sa viaže ešte na túto problematiku. V tejto oblasti došlo k viacerým zmenám v priebehu niekoľkých zdaňovacích období. Skúste sa ho opýtať, či mu nejde o toto.
dracica
29.12.06,11:30
Povedzte, že podľa súčasného znenia zákona o dani z príjmov už nie je daňovo uznaný náklad spojený s jeho úhradou. Ide do daňových nákladov v časovej a vecnej súvislosti so zdaňovacím obdobím, na ktoré sa vzťahuje a to bez úpravy základu dane. Mzdy a odvody za december sú uznaným daňovým výdavkom v mesiaci december a nemusia byť v decembri uhradené.

Podľa niekedy platného znenia boli mzdy a odvody viazané aj na úhradu, mám za to, že šéfove myslenie sa viaže ešte na túto problematiku. V tejto oblasti došlo k viacerým zmenám v priebehu niekoľkých zdaňovacích období. Skúste sa ho opýtať, či mu nejde o toto.
Súhlasím s Jankou aj my sme riešili túto problematiku s daňovým poradcom a dostali sme podobnú odpoveď
Johanka
29.12.06,11:31
Ja mám zo zadania otázky - "oslovil ma podnikateľ "- pocit, že ide o FO. Pravdepodobne potrebuje zaplatením zvýšiť výdavky roka 2006.
Anja111
29.12.06,11:32
Povedzte, že podľa súčasného znenia zákona o dani z príjmov už nie je daňovo uznaný náklad spojený s jeho úhradou. Ide do daňových nákladov v časovej a vecnej súvislosti so zdaňovacím obdobím, na ktoré sa vzťahuje a to bez úpravy základu dane. Mzdy a odvody za december sú uznaným daňovým výdavkom v mesiaci december a nemusia byť v decembri uhradené.

Podľa niekedy platného znenia boli mzdy a odvody viazané aj na úhradu, mám za to, že šéfove myslenie sa viaže ešte na túto problematiku. V tejto oblasti došlo k viacerým zmenám v priebehu niekoľkých zdaňovacích období. Skúste sa ho opýtať, či mu nejde o toto.

Ja som mala dojem, že zadávateľka účtuje v JU. Mýlim sa?
marcik
29.12.06,11:32
Ale pokial nástojí na výplate, môžem ju urobiť aj s dnešným dátum?
Jana Acsová
29.12.06,11:32
Ešte doplním, že uvažujem s prípadom podvojného účtovníctva a teda s predpisom účtovania mzdových nákladov 521/331 atď.

V JÚ sú mzdy výdavkom v čase úhrady ... na tom sa nič nemení.

Sme v téme mzdy, takže nie je možné posúdiť o akú účtovnú jednotku a daňový subjekt ide.
Anja111
29.12.06,11:33
Ale pokial nástojí na výplate, môžem ju urobiť aj s dnešným dátum?

Výplata by sa dala obhájiť. Ale výkazy a odvody?
Jana Acsová
29.12.06,11:34
Ja mám zo zadania otázky - "oslovil ma podnikateľ "- pocit, že ide o FO. Pravdepodobne potrebuje zaplatením zvýšiť výdavky roka 2006.Preto som doplnila odpoveď ... pôvodnému zadávateľovi však pravdepodobne išlo o tento prípad, hovorí aj o s.r.o..
marcik
29.12.06,11:37
Ja som ho presviedčala že to aj tak bude mať OK, ale jemu niekto povedal že to bude mať takto lepšie keď to aj zaplatí zamestnancom,aj so sociálnej aby ho daňováci neobhaňala. priznám sa že mám viacej podnikateľov/ áno FO v JÚ/ a nik to na mňa neskúšal takto?!! Zdalo sa mi to divné, a taký chaoz aj potom v zúčtovaní,aj prehľade na DÚ! Mám OLYMP a ten sa stým hádam popasuje, lebo zúčtovanie u zamestn.budem robiť po 1 krát, ale samozrejme po školení!!Inak by som sa bála že niečo pokazím.
dracica
29.12.06,11:39
Ja som to pochopila asi tak, že zadávateľka príspevku účtuje aj FO aj PO
marcik
29.12.06,11:40
takže keď tie výkazy a aj úhrady pôjdu dnes nik ma nebude obhaňať?Ospravedľňujem sa že som nenapísala hneď že JÚ! inak aj PU od nového roku skúsim!Ale iba cvične!
Anja111
29.12.06,11:44
takže keď tie výkazy a aj úhrady pôjdu dnes nik ma nebude obhaňať?Ospravedľňujem sa že som nenapísala hneď že JÚ! inak aj PU od nového roku skúsim!Ale iba cvične!

V konečnom dôsledku asi nie. Veď aj tak to dostanú až po Novom roku...
marcik
29.12.06,11:46
U PO je mi jasné že aj nezaplatený záväzok je náklad. Ale u JÚ potrebuje zaplatiť všetko aj výplaty aj odvody,aj daň. Ja som len chcela vedieť či to obstijí u DÚ aj sociálnej, veď je tam tanovený termín výplaty. Ja neviem.Naozaj to robím takto po prvý krát, a aj takto unáhlene.Aj tak ĎAKUJEM!!
marcik
29.12.06,11:49
Tak ich idem tlačiť tie doklady..nech môže podnikateť utekať do banky..uf...asi si naúčtujem rýchlostnú prémiu.A aj vám škoda že nemôžem Vás pozvať na kávu.Ale na tom školení by to išlo!!? Ďakujem !!Dúfam že to bude ok a že to stihnem!
Johanka
29.12.06,12:00
Neviem v akom (zmluvnom) vzťahu k si k dotyčnému podnikateľovi ...
Moji klienti vedia, že mzdy sa spracovávajú po skončení kalendárneho mesiaca. Je jedno, že posledné dva dni nie sú pracovné a v ideálnom prípade zamestnanci nepracujú. Sú situácie, ktoré tento ideálny stav môžu zmeniť, napr. niektorý z nich zostane PN 30.12.....
marcik
29.12.06,12:05
Presne PN to bolo prvé čo ma napadlo!!a to som mu aj povedala,ale nakoľko je sob.nedeľa. Tak je predpoklad že bude všetko ok! Aj ja som FO a venujem sa pár FO. Ono vždy to začne len mám toho pár papierov..a potom je z toho 100 strán peňažného denníka, zamestnanci..a čo ja viem čo ešte! Ešte že Vás tu mám!! Porada je super!! Tak na vedomosti ale aj rozplýlenie!