Beluska
21.12.06,21:09
Som zivnostnicka, teda SZCO a bola som v novembri 20 dni na PN. Podla §143 ods1 som nezaplatila poistne za mesiac október (uz som to napravila, vsetko je uhradene). Tymto mi Socialna poistovna neuznala narok na nemocenske. Vsetko chapem a akceptujem, nakolko zákon je jasny a nepusti. Len ma zaujima, kedze som uz urobila napravu a vsetko douhradzala, ci som prisla o tento narok len docasne alebo uz absolutne? A tiez, ake som mala uhradit odvody za mesiac november? SP som skratila o 30/20 a ZP som zaplatila cele. Ma to tak byt, ci aj to sa malo pokratit?
Jozef Mihál
21.12.06,20:53
Pri každej novej PN sa nanovo skúma, či spĺňate podmienky na priznanie nemocenského.

Podľa ZSP_§31, SZČO musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej SZČO a DNPO do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Podmienka zaplatenia poistného sa pritom považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk (toleruje sa dlh do 100 Sk).
Jozef Mihál
21.12.06,21:17
ake som mala uhradit odvody za mesiac november? SP som skratila o 30/20 a ZP som zaplatila cele. Ma to tak byt, ci aj to sa malo pokratit?

Sociálne poistenie viď:

http://www.porada.sk/t36834-zakon-o-socialnom-poisteni-140-vylueenie-povinnosti-plati-poistne-szeo.html

Zdravotné poistenie viď:

http://www.porada.sk/t34157-zakon-o-zdravotnom-poisteni-16-preddavok-szeo.html
http://www.porada.sk/t34351-zdravotne-poistenie--preddavky-szeo-poeas-pn.html

Čiže urobili ste správne - do SP krátiť odvody za obdobie PN (hoci bez nemocenskej) avšak do ZP preddavky nekrátiť - pretože ste nárok na nemocenské nemali.
Beluska
22.12.06,07:57
Dakujem, pomohli ste mi. A je mi jasne po precitani vasich prispevkov, ze ci som chora alebo nie a mam VZ vyssi ako 82800,- tak ZP poistenie platit musim v plnej vyske. I ked, ako na neho zarobim, ked som chora, vsak??? To SP sa krati, to som si nasla tiez. Ale este by ma predsa zaujimala otazka, to neuznanie mojej nemocenskej davky je z dovodu, ze som nemala vcas vsetko uhradene. Ak to uz je uhradene a vsetko v poriadku, je mozne spätne pytat tu davku?
Jozef Mihál
22.12.06,20:45
Ak si neplatíte nemocenské poistenie, resp. platíte si ho "neporiadne", nemôžete očakávať prílišnú ústretovosť pokiaľ ide o povinnosť platiť si zdravotné poistenie z minimálneho základu 82800 Sk. I to je jeden z dôvodov, prečo si treba svoje platby na nemocenské poistenie ustrážiť.

Pokiaľ ide o neuhradenú platbu, resp. neskoro uhradenú platbu za október 2006 (pripomínam ostatným čitateľom, že PN začala v novembri 2006):

Podľa § 31 ods.1 písm.b) zákona, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (tj. v danom prípade najneskôr do 30.11.2006) za obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (tj. v danom prípade za obdobie do 31.10.2006).

Takže ak ste do konca novembra 2006 zaplatili poistné za obdobie do konca októbra 2006, nárok na nemocenské máte.