durcan
22.12.06,06:56
Prosím o radu ako postupovať, keď podali dvaja zamestnanci výpoveď na vlastnú žiadosť-§67- a oddelenie tým ostáva od marca nefunkčné.Hrozí ohrozenie prevádzky!Samozrejme, ak nikoho nezoženieme. Ide o prácu v štátnom sektore, konkrétne lekárni.A zo skúseností viem, že ľudia sa hľadajú ťažko. Je možné jedného z nich zaviazať na dlhšiu výpovednú dobu (min. 3-mesačnú - robí u zamestnávateľa 25 rokov) alebo dať nejakú podmienku, aby našiel za seba náhradu?
A ďalej: ako mám postupovať pri vyčerpávaní ich dovolenky?Obaja majú do konca februára 14 dní. Teda 9 dní starej + 5 novej. Môžem im dať príkaz na čerpanie tak, ako potrebujem ja?
Prosím , do konca decembra!!!
Adriana
tinaM
22.12.06,06:28
Prosím o radu ako postupovať, keď podali dvaja zamestnanci výpoveď na vlastnú žiadosť-§67- a oddelenie tým ostáva od marca nefunkčné.Hrozí ohrozenie prevádzky!Samozrejme, ak nikoho nezoženieme. Ide o prácu v štátnom sektore, konkrétne lekárni.A zo skúseností viem, že ľudia sa hľadajú ťažko. Je možné jedného z nich zaviazať na dlhšiu výpovednú dobu (min. 3-mesačnú - robí u zamestnávateľa 25 rokov) alebo dať nejakú podmienku, aby našiel za seba náhradu?
A ďalej: ako mám postupovať pri vyčerpávaní ich dovolenky?Obaja majú do konca februára 14 dní. Teda 9 dní starej + 5 novej. Môžem im dať príkaz na čerpanie tak, ako potrebujem ja?
Prosím , do konca decembra!!!
Adriana
Prepáčte za odvahu, ale pokiaľ z jednej lekárne odchádzajú zamestnanci, určite je tam iný problém. Chybu treba hľadať aj na druhej strane. Možno by došlo aj k dohode.
durcan
22.12.06,06:46
Žiadny iný význam v tom nehľadajte. Keď Vás chce niekto podraziť a urobiť Vám zle, hľadá všetky spôsoby. Potrebujem pomoc pri riešení situácie. Dohonúť sa s nimi nedá, pretože po konzultácii s riaditeľom nedostanú ani korunu navyše. Okrem toho, sú to skladníci a nie farm.laboranti alebo magistry.
dana9
22.12.06,06:48
Prosím o radu ako postupovať, keď podali dvaja zamestnanci výpoveď na vlastnú žiadosť-§67- a oddelenie tým ostáva od marca nefunkčné.Hrozí ohrozenie prevádzky!Samozrejme, ak nikoho nezoženieme. Ide o prácu v štátnom sektore, konkrétne lekárni.A zo skúseností viem, že ľudia sa hľadajú ťažko. Je možné jedného z nich zaviazať na dlhšiu výpovednú dobu (min. 3-mesačnú - robí u zamestnávateľa 25 rokov) alebo dať nejakú podmienku, aby našiel za seba náhradu?
A ďalej: ako mám postupovať pri vyčerpávaní ich dovolenky?Obaja majú do konca februára 14 dní. Teda 9 dní starej + 5 novej. Môžem im dať príkaz na čerpanie tak, ako potrebujem ja?
Prosím , do konca decembra!!!
Adriana

Ahoj,

bohužiaľ, ak zamestnanci dali výpoveď podľa § 67, tak nemajú voči zamestnávateľovi žiadne povinnosti. Nemáte vôbec žiadnu možnosť ich zadržať, ani im predĺžiť výpovednú dobu, ani im uložiť povinnosť nájsť za seba náhradu. Nič také ZP neumožňuje, bolo by to iba na ich dobrej vôli. Ich jediná povinnosť je počas výpovednej doby chodiť do práce a pracovať, :rolleyes: to je prava, ale nič viac.

Čo sa týka dovolenky, tak im ju ako zamestnávateľ môžeš nariadiť.
tinaM
22.12.06,06:52
Výpovedná doba by mala byť dohodnutá v pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve. Dovolenku je možné pri ukončení prac. pomeru aj preplatiť. Zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky.
durcan
22.12.06,06:59
Teda podľa §62 Zákonníka práce, výpovedná doba 3mesiace sa vzťahuje iba ak dostane zamestnanec výpoveď od zamestnávateľa?
dana9
22.12.06,07:05
Teda podľa §62 Zákonníka práce, výpovedná doba 3mesiace sa vzťahuje iba ak dostane zamestnanec výpoveď od zamestnávateľa?

áno, je to tak
endrju
22.12.06,07:45
Výpovedná doba by mala byť dohodnutá v pracovnej zmluve, prípadne v kolektívnej zmluve.
Zákonník práce niečo takéto nepripúšťa. Všeličo je možné dohodnúť v pracovnej alebo kolektívnej zmluve, ale výpovednú dobu určite nie. :cool:
Bolo by to v rozpore s ústavnými právami.