tonkat
22.12.06,08:00
Prosím o radu, lebo som si sama narobila galibu. Robila som grilážky so šľahačkou a miesto 0,5 šľahačky som dala 0,5 litra šľahačky. Teraz to mám riedke a viem, že mi to nestuhne. Už som to aj dorábala, že som pridala znova karamel, ale nepomohlo. Neviete čím by som mohla zahustiť tú masu, aby sa to dalo použiť na oplátky? Už mám toho asi 3 litre a nie je to dobré. Ďakujem za rady!
kukučka
22.12.06,07:43
orechami, piškótami?
Gabi03
22.12.06,07:47
Nemám skúsenosť, ale ja by som možno skúsila želatínu.
dari1
22.12.06,07:53
co keby si to spravila z burizonmi, tie to vpiju, dat to do formy stuhnut (tortovej, babovkovej), v najhorsom sa to bude jest lyzickami ako torta
Daniela
22.12.06,07:54
Daj niečo instantné, puding by bol asi najlepší. Zaručene pomôže
tonkat
22.12.06,08:04
Orechy som už pridala, trochu pomohlo, ale myslím, že by sa to nedalo krájať. Možno tie burizóny, alebo puding. Ďakujem všetkým, napíšem ako to dopadlo.
Tweety
22.12.06,08:10
Orechy som už pridala, trochu pomohlo, ale myslím, že by sa to nedalo krájať. Možno tie burizóny, alebo puding. Ďakujem všetkým, napíšem ako to dopadlo. Najprv odober z tej masy, aby si jej mala menej, daj suroviny, ak to budeš mať husté, potom z nej ešte pridáš.
Monkey
15.01.07,19:43
No, verím, že ti to s tou grilážou dobre dopadlo.

Ja som robila griláž jeden jediný raz v živote. A to prvé vianoce po svatbe. To vieš, spraviť griláž je ceeeeelkom jednoduché (povedala mi mama) - urobíš si karamel a pridáš kondenzov. mlieko , nooooo a čo s tými hrčami čo sa mi stravili, to už nepovedala.

Napadla ma spásonosná myšlienka, rozbiť hrče, a tak som si našla tĺčik na mäso - taký, dobrý, kovová rúčka a nejaká tmavá čierna hmota na konci. To bol ten spravny nastroj. Veselo si s nim tlčiem v hrnci tie hrčky a myslím, že sa mi to i darilo, no miesto hrčiek - ktoré zjavne začali postupne kapať mi v tej griláži začali plávať akési drobné čierne bodky.... po 5 min. som prišla na to čo to je........

A výsledok? Poučila som sa. Už griláž nerobím a tĺčik na mäso - aspoň to čo z neho zostalo, používam výhradne na učel, na ktorý bol stvorený.
Melnick
15.01.07,21:18
Vierka ,ak ešte máš chuť niekedy robiť griláž,mám výborný recept - bez tĺčika.:D :D :D
janaGT
19.12.07,11:39
Vierka ,ak ešte máš chuť niekedy robiť griláž,mám výborný recept - bez tĺčika.:D :D :D

Môžeš napísať ten recept?
MAISI
19.12.07,14:22
Skús do toho zamiešať puding OLÉ, ten sa nevarí len zamieša.
ayya
19.12.07,14:38
... napíšem ako to dopadlo.
ja by som to asi normalne dorobila ... a povymienala so susedkami za iny typ kolacikov ;) ;) ... dnes uz peciem menej (vsetci nasi bud chudnu, alebo maju nejaku dietu, haha) ... ale volakedy sme to tak v kamaratkou, svagrinou a mojou maminou spolu robili (z jedneho druhu sme viac napiekli ako v rodine bolo treba) a kolegyne v robote zavideli, ked som sa "chvalila" ze mam "napecenych" aj 16 druhov vianocneho peciva :D :D priznam, ze tych 16 druhov bol rekord, bezne bolo 12-14 :D dufam, ze si to teraz neprecitaju, lebo nikdy som tento moj system nezradila :D
Melnick
19.12.07,14:51
Prosím o radu, lebo som si sama narobila galibu. Robila som grilážky so šľahačkou a miesto 0,5 šľahačky som dala 0,5 litra šľahačky. Teraz to mám riedke a viem, že mi to nestuhne. Už som to aj dorábala, že som pridala znova karamel, ale nepomohlo. Neviete čím by som mohla zahustiť tú masu, aby sa to dalo použiť na oplátky? Už mám toho asi 3 litre a nie je to dobré. Ďakujem za rady!
tonkat skús experimentovať s malým množstvom tej "galiby" napr. len ako keby s jednou dávkou. :) A možno vymyslíš pri tom experimentovaní nejaký nový recept. Takže rovno si všetko zapisuj.
tonkat
19.12.07,16:22
Ďakujem za rady, ale asi ste si nevšimli, že ten recept je rok starý. Už ani neviem, čo som s tým vtedy spravila, ale mali sme grilážiek až do Veľkej noci. Myslím, že som tam doplnila karamelu a orechov. ale ďakujem za ochotu.
Príjemné pečenie bez galiby!!
Kazu
19.12.07,17:02
Ďakujem za rady, ale asi ste si nevšimli, že ten recept je rok starý. Už ani neviem, čo som s tým vtedy spravila, ale mali sme grilážiek až do Veľkej noci. Myslím, že som tam doplnila karamelu a orechov. ale ďakujem za ochotu.
Príjemné pečenie bez galiby!!
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :D:D:D:D:D
tetrisss
19.12.07,18:25
Teraz som dorobila grilaz pre mojho milovaneho pana tvorstva:
0,5 litra krystaloveho cukru
1 sladene mlieko kondenzovane
1 Cera
40 dkg posekanych orechov
4 ks velkych oplatok
Cukor vysypeme do hrnca, najlepsie s hrubym dnom a pomaly ! urobime karamel, az kym sa cely cukor nerozpusti, potom stiahneme z ohna a vylejeme sladene mlieko, ale pomaly a opatrne, lebo sa to trochu hneva:D
a potom dame do toho celu Ceru a zase pomaly miesame,miesame a miesame, kym sa hmoty nespoja, ak treba dame na mierny plamen a nakoniec vsypeme orechy, posledny raz premiesame a vylejeme na dve oplatky, poroztierame na celu plochu a polozime druhe dve oplatky, zatazime a po vychladnuti nakrajame na tycky.
ayya
19.12.07,18:35
.... vylejeme na dve oplatky, poroztierame na celu plochu a polozime druhe dve oplatky, ....

diky moc, ale mam otazku: :confused: ako "na dve oplatky"?

na sebe su polozene, lebo zvlhnu a spoja sa? alebo vedla seba su polozene, lebo je toho tak vela, ze do jednej by sa to nezmestilo? napis prosim...
Melnick
19.12.07,18:47
Ďakujem za rady, ale asi ste si nevšimli, že ten recept je rok starý. Už ani neviem, čo som s tým vtedy spravila, ale mali sme grilážiek až do Veľkej noci. Myslím, že som tam doplnila karamelu a orechov. ale ďakujem za ochotu.
Príjemné pečenie bez galiby!!

Vidíš aspoň aké sme dobré , zachraňujeme aj" ležiaky" .:D:D:D:D:D:D:D:D

Napíšem - mám podobný recept ako tetrisss
Tanče
19.12.07,18:56
Vidíš aspoň aké sme dobré , zachraňujeme aj" ležiaky" .:D:D:D:D:D:D:D:D

Napíšem - mám podobný recept ako tetrisss

cha cha chytila sa , chytila! :---:---:---:D:D:D

mimochodom ja som sa rehotala :D:D:D:D:D:D už len pri čítaní zadania:
že "mám toho už 3 LITRE!" :D:D:D:D:D:D:D:D:D ufff, pomóooc:D:D:D:D:D
tetrisss
19.12.07,19:16
diky moc, ale mam otazku: :confused: ako "na dve oplatky"?

na sebe su polozene, lebo zvlhnu a spoja sa? alebo vedla seba su polozene, lebo je toho tak vela, ze do jednej by sa to nezmestilo? napis prosim...

Nie, len vedla seba polozit najlepsie na plech, je toho vela.
durisovad
19.12.07,19:21
No, verím, že ti to s tou grilážou dobre dopadlo.

Ja som robila griláž jeden jediný raz v živote. A to prvé vianoce po svatbe. To vieš, spraviť griláž je ceeeeelkom jednoduché (povedala mi mama) - urobíš si karamel a pridáš kondenzov. mlieko , nooooo a čo s tými hrčami čo sa mi stravili, to už nepovedala.

Napadla ma spásonosná myšlienka, rozbiť hrče, a tak som si našla tĺčik na mäso - taký, dobrý, kovová rúčka a nejaká tmavá čierna hmota na konci. To bol ten spravny nastroj. Veselo si s nim tlčiem v hrnci tie hrčky a myslím, že sa mi to i darilo, no miesto hrčiek - ktoré zjavne začali postupne kapať mi v tej griláži začali plávať akési drobné čierne bodky.... po 5 min. som prišla na to čo to je........

A výsledok? Poučila som sa. Už griláž nerobím a tĺčik na mäso - aspoň to čo z neho zostalo, používam výhradne na učel, na ktorý bol stvorený.

Tie hrcky sa sem-tam spravia aj mne, ale daju sa vyborne eliminovat ponornym mixerom. Aj sa tym hmota pekne premiesa.
ayya
19.12.07,19:49
Nie, len vedla seba polozit najlepsie na plech, je toho vela.

aha, diky... takze polovicu na jednu oplatku (ci oblatka sa spravne povie?) a prikryt... a druhu polovicu na dalsiu ...
ok, teraz uz "chapem tomu" ako hovorila nasa mensia, ked bola naozaj este malicka :D
maca88
20.12.07,06:02
Chcem sa opytat robila som vcera macacie oci, len dnes ked som ich skusala tak ich mam hrozne tvrde.....vie mi niekto poradit co s tym? da sa to nejako zachranit? Nemam ich este spojene lekvarom, pre istotu...:confused:
LubicaN
20.12.07,11:03
Chcem sa opytat robila som vcera macacie oci, len dnes ked som ich skusala tak ich mam hrozne tvrde.....vie mi niekto poradit co s tym? da sa to nejako zachranit? Nemam ich este spojene lekvarom, pre istotu...:confused:

Oni by mali zmäknúť keď budú polepené lekvárom. Len sa neboj, kľudne ich polep dokopy a nejak uskladni, napr. na tácku a prekry to potravinárskou fóliou...a keby náhodou do Vianoc nezmäkli, tak mi ich pošli - u nás zmizne aj tvrdé :D hlavne, že je.

Kazu
20.12.07,16:49
Keď robím grilážové paličky tak si vždy kondenzované mlieko zohrejem v horúcej vode a také horúce ho vlievam do karamelu. Lepšie sa spojí a nerobia sa z karamelu hrudky.
durisovad
20.12.07,21:06
Skusim tuto radu, mne sa urobia hrcky skoro vzdy.
Lalia
22.12.07,17:50
Keď do karamelu pridáš najprv Ceru, premiešaš a potom pridáš Salko žiadne hrudky nebudú.
mmpc
23.12.07,11:05
Zdravim vas,
čitam tu vseliake finty na grilaz bez hrciek, ale nič z toho nie je celkom pravda. (mozno nahoda ze sa to podarilo). Vobec by som nedaval najpv ceru. Je to velmi nebezpecne, hrozi popalenie, a karamel ktory ma 165 st.C, vie popalit. Vzdy musi ist najprv salko, alebo smotana.
Ale hlavne: Aby sa NIKDY neurobili hrcky treba to salko vyliat do rozpaleneho cukru v pravý moment. Ak nechame cukor rozpalit malo , a vlejeme salko tak mame hrcky, ze nepomoze ani ponorny mixer. Ak neskoro, riskujeme tiez popalenie, lebo karamel v urcitej chvili rýchlo vykypí z hrnca, je to moment.
Takze: ked je cukor uz ropalený, miešame a cakame, kym nezacne masa penit, a pomaly sa dvihat. VTEDY je ten spravny cas vyliat tam to salko alebo slahacku. To znamena , ze karamel nam oznamuje ze uz neobsahuje ziadne hrcky a je cisty, rovnorody, a zacne penit.
Týmto sposobom robim karamel odkedy som dostal výučny list, a tych grilažov som uz cosi urobil, a bez hrciek.

Dufam, ze vam to pomohlo. Mišo:)
mmpc
23.12.07,11:08
Ešte k tomu riedkemu karamelu. Opravit sa to dá ak tam das viac orechov, ak uz nemáš, nasyp tam podla hustoty normalnu struhanku z rožkov. Je to osvedcene, a nikto to nikdy nezistí. len nikdy zelatinu, ani pudingy a ine co tu bolo, to uz by nebol grilaz. cau