dalilada
22.12.06,09:41
Nepochybujem, že rada tohto typu tu niekde bude, ale už mi to hľadanie nejaký čas zabralo a... Vianoce. Klient dostal faktúru z Poľska za služby s ich 22% DPH. Išlo o prieskum trhu vykonaný poľskou firmou na území Poľska. Ako to účtovať a ako sa to premietne v DPH priznaní. Ďakujem za pomoc.
Milan Benka
22.12.06,09:50
Nepochybujem, že rada tohto typu tu niekde bude, ale už mi to hľadanie nejaký čas zabralo a... Vianoce. Klient dostal faktúru z Poľska za služby s ich 22% DPH. Išlo o prieskum trhu vykonaný poľskou firmou na území Poľska. Ako to účtovať a ako sa to premietne v DPH priznaní. Ďakujem za pomoc.

Prieskum trhu sa nepovažuje za "katalógové" služby (§15/7,8 Z DPH)?
Podľa mňa áno. Zaradil by som to do §15/8b) - iné podobné služby, vrátane spracovania údajov a poskytovania informácií. V tomto prípade by malo dôjsť k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa a tým pádom by poľská strana mala faktúrovať bez DPH (samozrejme ak predmetná služba bola objednaná pod slov. IČ DPH). Myslím si, že je potrebné požiadať poľského dodávateľa o opravu predmetnej fa.
dracica
22.12.06,09:58
presne tak aj ja som vystavovala minuly rok fakturu za reklamu ceskemu odberatelovi /nebol to prieskum trhu/ ale fakturu sme vystavovali bez DPH a cesky odberatel ma povinnost odviest dan/samozdanenie/, no podla mna ti to vystavili zle suhlasim s benka