rommy
22.12.06,20:28
Ahojte poraďáci,
tento rok po lete som začala robiť účtovníčku a idem prvý krát účtovať čerpanie SF, a mám s tým trošku problém. Vytiahli sme 55tis. to som dala ako dotáciu pokladne 211/261. Z toho sme 50tis. vyplatili zmestnancom na posedení pri jedličke účtujem 472/211. To sa dá každému do výplaty a zdaní sa im to tam. Občerstvenie a jedlo sme nakúpili za 5tis. s DPH, z toho sa má tiež odviesť daň ale neviem ako to zaúčtovať. Tých 5tis. zaúčtujem tiež 472/211 ale čo s tou daňou? poradíte prosím? som v tom naozaj nová a neviem si rady.... :mee:
liba2
22.12.06,23:56
Ahojte poraďáci,
tento rok po lete som začala robiť účtovníčku a idem prvý krát účtovať čerpanie SF, a mám s tým trošku problém.
1. Vytiahli sme 55tis. to som dala ako dotáciu pokladne 211/261. Z toho sme 50tis. vyplatili zmestnancom na posedení pri jedličke účtujem 472/211. To sa dá každému do výplaty a zdaní sa im to tam.
2. Občerstvenie a jedlo sme nakúpili za 5tis. s DPH, z toho sa má tiež odviesť daň ale neviem ako to zaúčtovať. Tých 5tis. zaúčtujem tiež 472/211 ale čo s tou daňou?
poradíte prosím? som v tom naozaj nová a neviem si rady.... :mee:
K bodu 1: účtovanie je správne - ale aký je účel čerpania SF ??
K bodu 2: Občerstvenie a jedlo je pre zamestnancov nepeňažný príjem.
472/211 si zaúčtovala "obstaranie" občerstvenia za 5.000 Sk. Túto sumu rozpočítaš na zamestnancov, ktorí sa akcie zúčastnili; v mzdovom programe zadáš každému zamestnancovi nepeňažný príjem zo SF; program by mal len vypočítať daň z tohto príjmu.
Ak robíš mzdy ručne: sumu nepeňažného príjmu pripočítaš k základu dane zo mzdy a vypočítaš daň. Zamestnancovi sa nezvyšuje jeho peňažný príjem! (dostáva nepeňažný príjem vo forme občerstvenia), len sa mu zrazí daň z toho príjmu.
331 / 342 zaúčtuješ celkovú sumu dane zo mzdy aj z nepeň. príjmu.
Zamestnanec dostane na výplatu sumu menšiu o zrazenú daň z nepeň. príjmu, tým sa ti usporiada účet 331. Odvodom DZČ sa ti usporiada účet 342.
rommy
23.12.06,07:35
No minulý rok sa dávali zamestnancom darčeky a tento rok sa im dala hotovosť ako príspevok zo SF.
liba2
23.12.06,08:58
No minulý rok sa dávali zamestnancom darčeky a tento rok sa im dala hotovosť ako príspevok zo SF.
1. k tomu príspevku treba priradiť účel aby to kontrola nemohla charakterizovať ako príjem zo závislej činnosti a obchádzanie odvodovej povinnosti do poisťovní.
2. zaúčtovanie je ti jasné, porozumela si ?
rommy
23.12.06,12:17
Porozumela som z toho to, že to má na starosti mzdová účtovníčka. Ja mzdy nerobím len ich účtujem. Neviem ako to chcú urobiť s tou odmenou, dali mi dotáciu pokladne a povedali, že to bude príspevok zo SF.
Takže ja mzdovej účtovníčke pripravím zoznam ľudí a rozrátam na každého to občerstvenie a ona to zdaní v mzde, dúfam, že som to pochopila správne.
Ďakujem naozaj pekne za radu. Účtovať sa učím viac menej sama, pomáhate mi len vy tu za čo všetkým ďakujem http://home.tiscali.cz:8080/cz753210/images/b29.gif