Jozef Mihál
22.12.06,20:58
Som živnostníčka, teda som SZČO. Som povinne nemocensky poistená. V novembri som bola 14 dní PN od 13.11. do 26.11. vrátane.

Problém je, že som do 8.11. nezaplatila poistné za mesiac október. Sociálna poisťovňa mi preto nechce priznať nemocenské. Dá sa to nejako napraviť - napr. ak by som zaplatila dlžné poistné?
Jozef Mihál
22.12.06,20:12
Povinne nemocensky poistená SZČO má nárok na nemocesnké dávky ak spĺňa nasledujúce podmienky dané podľa § 31 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:
- musí splniť podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania povinného nemocenského poistenia SZČO alebo po jeho zániku v ochrannej lehote, napr. ak je pre chorobu alebo úraz uznaná za dočasne práceneschopného počas trvania povinného nemocenského poistenia SZČO alebo v ochrannej lehote,
- musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej SZČO do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Podmienka zaplatenia poistného sa pritom považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk (toleruje sa dlh do 100 Sk).

Pokiaľ ide o druhú podmienku (zaplatené poistné), tak ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej SZČO prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie - nárok na nemocenskú dávku vznikne vtedy, ak sa za tento mesiac zaplatí poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie – tj. do ôsmeho dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca (i v takomto prípade sa toleruje suma dlžného poistného do 100 Sk).

V prípade, že povinne nemocensky poistenej SZČO vznikne dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v ochrannej lehote, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak zaplatila poistné na nemocenské poistenie za obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej SZČO a DNPO najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie (i v takomto prípade sa toleruje suma dlžného poistného do 100 Sk).

V uvedenom prípade nárok na nemocenské budete mať vtedy, ak zaplatíte poistné za mesiace október a predchádzajúce najneskôr do konca novembra.

ZSP_§31
ZSP_§143
Vladimir69
01.01.07,13:54
Nárok na davku PN, ak nemáte zaplatenú čo i len korunu do konca mesiaca v ktorom vznikla PN strácate.