eviketa
18.12.04,19:13
Pomože mi niekto s JU v Pohode, ked podnikateľ dal darom občerstvenie (chlebíčky) ktoré vyrába ? Int.doklady sa nedajú a keď to chcem dať ako nedaňový výdaj, neviem ako tam dostanem DPH aby som ju odviedla.
Dík
Ludka M
20.12.04,06:06
dph si nemozes uplatnit, je to cele nedanovy vydaj
vgabka
20.12.04,06:30
Ale pokiaľ sú to vlastné výrobky, ktoré použije podnikateľ ako dar, tak potom DPH musí odviesť, či nie? Pretože z nákladov, spojených s výrobou chlebíkov (ak to bolo vo vlastnej prevádzke za účelom predaja zákazníkom) si DPH uplatňoval.
eviketa
21.12.04,07:38
presne ako vabka. DPH odvediem, ale kde to dať, keď to je ako príjem a ja som príjem z toho nemala? Keď to dám ako nedaňový príjem, nepustí mi DPH.
vgabka
21.12.04,14:14
Eviketa, nepoznám síce program Pohoda, ale ako príjem to nemôžeš dať. V PÚ sa to zaúčtuje ako úbytok výrobkov zo skladu z dôvodu darovania + DPH. Žiadny príjem z toho nie je. Z toho vyplýva, že aj v JÚ sa to bude musieť urobiť nejako tak. Takže dar bude znamenať len zníženie skladu hotových výrobkov a tu DPH do peňažného denníka dať len ako nejakú uzávierkovú úpravu denníka do príjmov neovplyvňujúcich ZD a DPH. Ale prakticky neviem, ako by som to urobila.
Fajdy
21.12.04,17:14
Ja by som postupovala cez agendu ostatné pohľadávky. Vytvorila by som si prípadne aj nový číselný rad napr.24IN01. Vystavila by som daňový doklad o použití. Predkontáciu by som dala bez zaúčtovania a členenie DPH - UD. V texte by som uviedla spôsob použita, čiže darovanie ....Komu -z adresára. Do položiek dokladu by som rozpísala jednotlivé druhy zásob - množstvo, cenu atď. Dátumom darovania by som vykonala likvidáciu bez väzby.

:)