Ing. Jolana Strýčková
25.12.06,10:08
Aké sumy čistej mzdy nepodliehajú výkonu rozhodnutia do 30.6.2007? Ako sa tieto sumy zmenia od 1.7.2007?
Ing. Jolana Strýčková
25.12.06,09:11
Nariadenie vlády určuje nepostihnuteľnú časť mzdy, ktorá sa povinnému nesmie zraziť, teda zo zákona nepodlieha výkonu rozhodnutia. Sú to sumy:

- 2988 Sk na osobu povinného, od 1.7.2007 je to suma 3078 Sk
- 1245 Sk na každú ďalšiu osobu, ku ktorej má povinný vyživovaciu povinnosť, od 1.7.2007 je to suma 1282 Sk/ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa táto suma na dieťa, ktoré spoločne vyživujú každému z nich osobitne/
- 1245 Sk na manžela povinného, aj keď má vlastný príjem. Od 1.7.2007 je to suma 1282 Sk

/ táto suma sa nezapočítava ani jednému z manželov, ak sa exekúcia vykonáva v prospech dieťaťa pre dlžné výživné, teda na tú osobu, v ktorej prospech trvá nútený výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného/.

Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mesačnej mzdy, je 70 % základnej sumy.

Nepostihnuteľnú časť mzdy, ktorá sa povinnému nesmie zraziť, teda zo zákona nepodlieha výkonu rozhodnutia v prípade ak ide o výživné, je:


- 2091 Sk na osobu povinného, od 1.7.2007 je to suma 2154 Sk,
- 871 Sk na každú ďalšiu osobu, ku ktorej má povinný vvživovaciu povinnosť, od 1.7.2007 je to suma 897 Sk,
- 871 Sk na manžela povinného, aj keď má vlastný príjem, od 1.7.2007 je to suma 897 Sk


Poznámka:

Nesprávnym započítaním sumy do nepostihnuteľnej časti mzdy môže dôjsť k nesprávnemu vyčísleniu sumy zrážok zo mzdy, čím sa vystavuje platiteľ mzdy nebezpečenstvu žaloby zo strany oprávneného - ak zrazené sumy mali byť vyššie, prípadne žaloby povinného – ak platiteľ mzdy neoprávnene zrazil viac.
alika1
04.09.07,08:14
Prosím o radu v nasledovnom prípade.Zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s družkou a spoločným dieťaťom.
Musí uplatnenie nepostihnuteľnej časti vydokladovať (ak áno ako?) a môže si ju uplatniť len na dieťa ? Veľmi pekne ďakujem.
zálesie
01.10.08,07:47
Neviem, ako postupovať voči zamestnancovi, ktorý má nariadenú exekúciu /prednostná pohľadávka/. S manželkou má 2 deti, s ktorou sa rozviedol /ešte nemá potvrdenie právoplatnosti rozsudku a ani súdom určenú vyživovaciu povinnosť voči deťom/
Žije v spoločnej domácnosti s priateľkou a ich spoločným dieťaťom /narodilo sa im v júli 2008/. Ktoré z detí si môže uplatniť na nepostihnuteľnú časť mzdy? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
01.10.08,08:09
Vyživovacia povinnosť platí na všetky tri deti, takže ako vyživované pre zrážky si môže uplatniť všetky tri deti. Dieta by si neuplatnil iba ak by na dieťa bolo platné rozhodnutie o vymáhaní (zrážaní) dlžného výživného.
lschmidtova
28.10.08,13:37
Neviem, ako postupovať voči zamestnancovi, ktorý má nariadenú exekúciu /nie je prednostná pohľadávka/. S manželkou má 4 deti r.n.1988, 1997, 2000,2000. Nežije s manželkou v spoločnej domácnosti.
Doručil mi rozhodnutie zo súdu z r.2005, kde súd rozhodol platiť výživné na deti v tomto poradí od najstaršej: 2000 Sk, 1500 Sk, 1250 Sk, 1250 Sk.Ako vyživované pre zrážky, teda uplatním všetky deti a v akej výške na každé? Nepotrebujem potvrdenie o návšteve školy od najstaršej, kedže už medzitým dosiahla plnoletosť. Ďakujem za odpoveď.
Dana7
03.12.08,16:14
Neviem, ako postupovať voči zamestnancovi, ktorý má nariadenú exekúciu /nie je prednostná pohľadávka/. S manželkou má 4 deti r.n.1988, 1997, 2000,2000. Nežije s manželkou v spoločnej domácnosti.
Doručil mi rozhodnutie zo súdu z r.2005, kde súd rozhodol platiť výživné na deti v tomto poradí od najstaršej: 2000 Sk, 1500 Sk, 1250 Sk, 1250 Sk.Ako vyživované pre zrážky, teda uplatním všetky deti a v akej výške na každé? Nepotrebujem potvrdenie o návšteve školy od najstaršej, kedže už medzitým dosiahla plnoletosť. Ďakujem za odpoveď.


Prelúskala som takmer celú tému, ale aj tak neviem ako postupovať v mojej situácii. Zamestnávateľ obdržal v máji príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy svojho zamestnanca. Mňa ako mzdárku / robím im mzdy externe / o tom samozrejme zabudol informovať. Následne obdržali začiatkom septembra na toho istého zamestnanca ďalšiu exekúciu. Tú mi už dali a ja som mu to začala zrážať z 1/3 mzdy a keďže má minimálnu mzdu tak to budem zrážať pomerne dlho, lebo je to väčšia suma. Ale v polovici septembra dostal zamestnávateľ výzvu od prvého exekútora, že si nesplnil povinnosť a nezráža mu zrážky zo mzdy, a ani neinformoval exekútora prečo tak nerobí. A čo urobil "úžazný šéf"? Bachol na prevodný príkaz celú sumu prvej exekúcie a poslal to exekútorovi. Lenže mne to neprebehlo nikde cez mzdy, a teraz to ani nemôžem zraziť, lebo by som sa dostala pod životné minimum. Prosím poraďte ako mám postupovať v takomto prípade. Stačilo by, ak by zamestnanec podpísal nejakú dohodu, že súhlasí s postupnými zrážkami nad rámec exekučného zákona?
Prosím o radu, a vopred ďakujem
Jana Motyčková
04.12.08,08:30
Neviem, ako postupovať voči zamestnancovi, ktorý má nariadenú exekúciu /nie je prednostná pohľadávka/. S manželkou má 4 deti r.n.1988, 1997, 2000,2000. Nežije s manželkou v spoločnej domácnosti.
Doručil mi rozhodnutie zo súdu z r.2005, kde súd rozhodol platiť výživné na deti v tomto poradí od najstaršej: 2000 Sk, 1500 Sk, 1250 Sk, 1250 Sk.Ako vyživované pre zrážky, teda uplatním všetky deti a v akej výške na každé? Nepotrebujem potvrdenie o návšteve školy od najstaršej, kedže už medzitým dosiahla plnoletosť. Ďakujem za odpoveď.
25% životného minima sa nezapočítava na osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného. T.j. deti sa neuplatnia ako vyživované pri výpočte zvyśku čistej mzdy pre zrážky.
Jana Motyčková
04.12.08,08:43
Prelúskala som takmer celú tému, ale aj tak neviem ako postupovať v mojej situácii. Zamestnávateľ obdržal v máji príkaz na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy svojho zamestnanca. Mňa ako mzdárku / robím im mzdy externe / o tom samozrejme zabudol informovať. Následne obdržali začiatkom septembra na toho istého zamestnanca ďalšiu exekúciu. Tú mi už dali a ja som mu to začala zrážať z 1/3 mzdy a keďže má minimálnu mzdu tak to budem zrážať pomerne dlho, lebo je to väčšia suma. Ale v polovici septembra dostal zamestnávateľ výzvu od prvého exekútora, že si nesplnil povinnosť a nezráža mu zrážky zo mzdy, a ani neinformoval exekútora prečo tak nerobí. A čo urobil "úžazný šéf"? Bachol na prevodný príkaz celú sumu prvej exekúcie a poslal to exekútorovi. Lenže mne to neprebehlo nikde cez mzdy, a teraz to ani nemôžem zraziť, lebo by som sa dostala pod životné minimum. Prosím poraďte ako mám postupovať v takomto prípade. Stačilo by, ak by zamestnanec podpísal nejakú dohodu, že súhlasí s postupnými zrážkami nad rámec exekučného zákona?
Prosím o radu, a vopred ďakujem
Netrúfam si odpovedať celkom s istotou, ale zamestnávateľ je zodpovedný za správne vykonanie zrážky. Ak zrážku nevykoná, resp. zrazí menej, oprávnený sa môže domáhať na súde o vyplatenie nezrazenej sumy od zamestnávateľa, t.j. povinnosť platby nedoplatku prechádza od povinného na zamestnávateľa - ale až súdnym rozhodnutím. Takéto súdne rozhodnutie ale nie je (zrejme), takže v tomto prípade by som postupovala takto :
1. Zamestnávateľ so zamestnancom spíše dohodu o zŕažkach zo mzdy v prospech zamestnávateľa na úhradu sumy, ktorú za neho zamestnávateľ zaplatil, na mesačnú čiastku takú, akú sa dohodnú - to ale musí zamestnanec podpísať.
2. Ak to zamestnanec nepodpíše, tak už je to vec pre právnika, ja si myslím, že ak to zamestnávateľ zaplatil bez súdneho rozhodnutia, pôjde to z peňazí zamestnávateľa, nemá nárok na vrátenie, a nepôjde to zrejme z nákladov.
3. Ďalej treba zrážať exekúciu, ktorá prišla prvá. Ak na druhú exekúciu nevyjde, druhému exekútorovi to treba oznámiť.
Janka1988
10.06.09,08:46
Dobrý deň,
máme zamestnanca na kt. prišla exekúcia na dlžné výživné. Je rozvedený a nevyživuje žiadnu inú osobu. Zrážka z dvoch tretín ČM.
Takže k výplate mu zostane:75,14 € na povinného + 89,46 € (1/3 zo 150% ŽM)=164,60 €. To je menej ako životné minimum 178,92 € a to som ešte neodpočítala sumu, kt.si prispieva zam-ec na strav.l. Je to správne? Vychádzala som z ČM 588,19 €.
Ďakujem
Jana Motyčková
10.06.09,09:48
Je to správne.
maruška7
04.04.12,08:58
Prosím platí aj pre príjem z príkaznej zmluvy tzv. základná nepostihnuteľná suma vprípade exekúcie? Aké sú hodnoty pre rok 2012?
Jana Motyčková
04.04.12,11:27
Sumy platné do 30.6.2012 sú tu :
http://www.porada.sk/t180640-vyska-zrazky-tretinovy-system.html

Pri príkaznej zmluve je skôr otázka, či je to príjem, z ktorého možno robiť exekučné zrážky. Ak je to taký príjem, potom nepostihnuteľnú sumu treba uplatniť.
Podľa §89 Exekučného poriadku :
"Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia."

Je to príjem ktorý nahrádza odmenu za prácu?
maruška7
05.04.12,05:22
Na exekučnom príkaze je uvedené " V súlade s ustanovením §64,66 Exekučného poriadku prikazujem platiteľovi mzdy a iných príjmov povinného".
Od vlani na účely zákona o SP sa príkazná zmluva berie ako príjem zo závislej činnosti. Príkazník na základe tejto zmluvy musí vykonať nejakú činnosť, teda asi to je závislá práca. Neviem, či to môžeme takto aplikovať.
Jana Motyčková
05.04.12,06:10
V §64 je, že spôsob vykonania exekúcie určí exekútor - ale myslia sa tým spôsoby uvedené v §63 - a teda či to pôjde o exekúciu zrážkami zo mzdy, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vecí, cenných papierov, nehnuteľností ....
Ak určil exekúciu zrážkami zo mzdy, ďalej sa to riadi §66 a nasledujúcimi.

Zákon o SP s tým nemá nič spoločné. Aj predtým sa príkazná zmluva zvyčajne považovala za závisú činnosť podľa daňového zákona. Exekučný zákon hovorí ale o exekúcii zrážkami zo mzdy a iných príjmov. Mzda je definovaná v Zákonníku práce (a ten sa príkaznej zmluvy netýka), iné príjmy sú uvedené v citvanom §
89 Exekučného poriadku - v tomto prípade by sa príkaznej zmluvy mohlo týkať podčiarknuté. Skúste sa spýtať exekútora, či môžete vykonať exekúciu aj z príkaznej zmluvy a postupujte podľa toho - podľa možnosti sa pýtajte písmone.
Martasch
18.04.12,12:56
Zamestnanec má dve pracovné zmluvy na polovičný úväzok u dvoch rôznych zamestnávateľov. Základné nepostihnuteľné položky sa uplatnia u oboch zamestnávateľoch pri exekučnej zrážke?
Spracovávala som mzdy u jedného klienta, kde je zamestnaný a zhodou okolností mám nového klienta a tam je zamestnaný tiež. Viem, že nezdaniteľná časť mzdy je niečo iné, ale zvádza ma to - žeby diera v zákone, ako sa dá vyhnúť pri nízkej mzde plateniu exekúcie?
Jana Motyčková
19.04.12,06:36
Ak má zamestnanec viac zamestnaní, exekútor určí, ktorý zamestnávateľ uplatní nepostihnuteľnú sumu, prípadne ktorý zamestnávateľ akú časť nepostihnuteľnej sumy uplatní. Zákon to rieši. Ale musí to určiť exekútor ! Nie je to na rozhodnutí zamestnávateľa, ani na dohode dvoch zamestnávateľov. Ešte som sa nestretla s tým, že by to exekútor riešil, predpokladám, že buď nevedia o tomto, alebo si zľahčujú prácu. Ak vám exekútor neurčí, že nemáte uplatniť nepostihnuteľnú časť, uplatníte vždy celú NČ, aj keď viete o tom, źe exekúcia sa zráža vo viacerých zamestnaniach.
marek32
22.05.12,08:11
Zamestnanec má uzatvorenú písomnú dohodu o zrážkach zo mzdy – každý mesiac sa mu zráža suma za prevzaté stravné lístky.
Tomuto zamestnancovi bol doručený exekučný príkaz a vykonávame mu zrážky podľa nariadenia vlády č. 286/2006 Z.z.

Zákonník práce stanovuje , že na účely uspokojenia nároku zamestnávateľa nesmie byť rozsah zrážok vyšší, než aké by boli zrážky podľa nariadenia vlády č. 286/2006 Z.z.

Môžeme aj naďalej zamestnancovi zrážať sumu za stravné lístky, ak z čistej mzdy realizujeme exekučné zrážky ?
Jana Motyčková
23.05.12,10:02
Podľa môjho názoru, napriek tomu, že platba stravného ide zamestnávateľovi, nie je to dohoda uzatvorená na uspokojenie nároku zamestnávateľa, čiže nebola uzatvorená dohoda za tým účelom, že zamestnanec je niečo dlžný zamestnávateľovi.
Čiže podľa môjho názoru zrážku stravného po vykonaní exekúcie vykonať môžete.
Inak ak by sa na to vzťahoval tretinový systém, potom aj tak by o malo poradie 1 a exekúcia až 2, čo vy sa určite exekútorovi nepáčilo.
mikejla
19.06.12,07:27
Prosím Vás o potvrdenie správnosti výpočtu exekučnej zrážky:
Zamestnankyňa HM 811,67 € po odpočítaní odvodov a dane ČM 627,09.
Je slobodná t.j. nepostihuteľná čiastka 113,89 €
Výpočet sumy na zrazenie: 627,09 - 113,89 = 513,20
Odpočet 150% ŽM: 513,20 - 284,74 (150 % ŽM) = 228,46 Túto sumu celú odvediem exekútorovi + sumu vypočítanú tretinovým systémom t.j. 284,74 : 3 = 94,91 odvediem tiež exekútorovi. Koncová suma spolu ako exekučná zrážka bude 323,37 €. Nie som si istá či je to správne, prosím o kontrolu. Ďakujem Michaela
Jana Motyčková
19.06.12,11:10
Je to správne.
pdtrstenik
10.07.12,04:31
Prosila by som o radu ohľadom exekúcie zamestnankyne, ktorá je PN. Zahŕňa sa do čistého príjmu na účely exekúcie aj náhrada príjmu pri PN za prvých desať dní, ktoré platí zamestnávateľ?
Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
10.07.12,08:27
Áno, zahŕňa.
natcha
18.07.12,05:23
V pracovnom materiáli EDUCO-CONSULT, s.r.o. Žilina z mája 2012, ktorý sme obdržali na seminári dňa 17. 5. Zrážky zo mzdy a exekučné zrážky sa v časti IV. Zistenie čistej mzdy pre exekučné zrážky uvádza, že ustanovenia Zákonníka práce sa vzťahujú nielen na mzdu, ale aj na všetky zložky príjmu poskytované zamestnávateľom – viď § 132 ZP).
Podľa môjho názoru § 131 definuje najmä poradie zrážok, keďže už pri tkz. prednostných zrážkach sa jednotlivé zrážky vykonávajú z rôznych základov.
Prosím o vysvetlenie, z ktorých druhov príjmov nižšie uvedených
a. Nepeňažný príjem - príspevok zamestnávateľa na DDS (z nákladov zamestnávateľa)
b. Odmena za zlepšovací návrh, vynález, patent
c. Nepeňažný príjem z nákladov zamestnávateľa (napr. tričko na deň detí)
d. Nepeňažný príjem zo sociálneho fondu (poukážka na Mikuláša)
e. Peňažný príjem zo sociálneho fondu (príspevok na Mikuláša)
f. Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia
g. Paušálny príspevok na pohonné hmoty, ak zamestnanec využíva vlastné motorové vozidlo aj na služobné účely – zdaňovaný
h. Daňový bonus na dieťa
i. Zamestnanecká prémia
j. Preplatok z ročného zúčtovania dane

sa nemá vykonať zrážka, ak ide o zrážku
1. z hrubej mesačnej mzdy a iných zložiek príjmu zamestnanca pre vykonávanie zrážok podľa § 69 zák. č. 233/1995 Z.z. (napr. Výkon rozhodnutia)
2. z hrubého mesačného zárobku (napr. Členský príspevok)
Jana Motyčková
18.07.12,06:41
Treba rozlišovať, z čoho sa zrážka vykonáva = zráža a z čoho sa počíta. Z čoho sa vykonáva ustanovuje ZP v §132, z čoho sa počíta ustanovujú iné zákony - u tzv. prednostných pohľadávok podľa §131 ods.1 - napr. zráźka dane, poistného sa vykonáva zo všetkých zložiek príjmu poskytovaných zamestnávateľom (napr. aj z náhrady pri PN) ale počita sa zo základu dane, resp. vymeriavacieho základu. Aj keď iné zákony (Exekućný poriadok a pod.) hovoria tiež o vykonávaní zrážok, pre vykonanie = zrazenie je podstatný Zákonník práce. Výpočet sa už musí riadiť príslušným zákonom.

Ešte jedna poznámka - zákonom 233/1995 Z.z. (Exekučný poriadok) sa riadia exekúcie, výkony rozhodnutia sa riadia zákonom 99/1963 Zb.

Ak ide o exekúciu, zrážka sa teda vykoná zo všetkých zložiek príjmu od zamestnávateľa ale vypočíta sa z príjmu, ktorý je definovaný v Exekučnom poriadku dosť všeobecne v §69 :
"(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie.
(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách."

Exekúcia sa vykoná aj z iných zložiek príjmu uvedených v §89 :
"(1) Ustanovenia o exekúcii zrážkami zo mzdy sa použijú aj na exekúciu zrážkami z pracovnej odmeny členov družstiev a z príjmov, ktoré povinnému nahrádzajú odmenu za prácu, najmä z odmeny vyplývajúcej z dohody o vykonaní práce, z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, dávok sociálneho poistenia a z dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.
(2) Do čistého príjmu sa nezapočítava prídavok na dieťa a zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.
(3) Ak ide o exekúciu zrážkami z dôchodku občana, ktorý je povinný platiť úhradu za poskytnutú starostlivosť v zariadení sociálnych služieb, nepodlieha exekúcii suma potrebná na platenie tejto úhrady a suma rovnajúca sa povinnému zostatku z príjmu občana po zaplatení tejto úhrady. "

Táto definícia je dosť všeobecná, takže už treba iba jednotlivé príjmy zhodnotiť podľa tejto definície. A tu môžu nastať rôzne výklady. Podľa môjho názoru :
a skôr áno
b áno (ak je to odmena, ktorá je zdaňovaná v §5 a nie je to autorský honorár podľa §6) = odmena za vedľajšiu činnosť podľa podľa §69 ods.2
c-e skôr áno
f áno
g nie - to by som zaradila pod §69 ods.2 druhá veta
h skôr nie
i nie
j áno

Členské príspevky môžete zrážať len na základe dohody o zrážkach zo mzdy - takúto zrážku vykonáte = zrazíte podľa §132, čiže z akéhokoľvek príjmu, ale vypoćítate podľa toho, ako máte v kolektívnej zmluve.
Jojo780
18.07.12,17:45
Prepáčte, z čoho treba vychádzať napr. pri preplatku na dani na manželku, že to zahrnúť
do čistej mzdy pre výpočet exekučných zrážok ?

Ďakujem.
Marikaby
01.08.12,06:23
Pozri si kalkulačku na výpočet ex. zrážok zo mzdy :

http://www.exekucia.sk/kalkulacka.html
Jana Motyčková
04.08.12,15:59
Prepáčte, z čoho treba vychádzať napr. pri preplatku na dani na manželku, že to zahrnúť
do čistej mzdy pre výpočet exekučných zrážok ?

Ďakujem.
Z toho, že preplatok na dani je "akoby" mínusová daň.
Laura1
14.08.12,10:06
Zdravím Vás!
Veľmi mi pomohla kalkulačka na výpočet zrážok. V jednej veci stále nie som si istá, z čistej mzdy mám odrátať daňový bonus?
Ďakujem za pomoc
Alžbeta
Jana Motyčková
14.08.12,12:03
Táto vec nie je "jasná" nikomu. Som toho názoru, že DB nezapočítavajte do čistej mzdy, čiže odpočítať.
mimča
15.02.13,14:22
Dobrý deň, chcela by som si overiť správnosť výpočtu exekúčnej zrážky (neprednostná pohľadávka) u zamestnanca, ktorého ČM je 364,79 - poberá daňový bonus na jedno dieťa 21,03 a má 2 vyživované osoby tak som vychádzala z:
ČM 343,76 -116,74 - 97,28 = 129,74/ 3 = 43,25 (1/3 zrážky)
343,76 -43,25 = 300,51 -291,87 (suma nad ktorú sa zrazí celá mzda) = 8,73
zrážka = 43,25 + 8,73 = 51,98 ?
Jana Motyčková
15.02.13,15:32
Jedna tretina je 43,25. Tá sa má použiť na neprednostnú pohľadávku.
mimča
18.02.13,09:06
ďakujem :)
marek32
12.06.13,07:38
Zamestnávateľ v 01/2013 poskytol zamestnancovi zamestnaneckú pôžičku. So zamestnanecom uzavrel písomnú dohodu o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods. 3. Mesačné zrážky sú vo väčšom rozsahu ako upravuje nariadenia vlády č. 286/2006 Z.z.

Môže zamestnávateľ zrážať zo mzdy viac ako upravuje nariadenie vlády, ak ide o tzv. zmluvné zrážky (§ 131 ods. 3) a zamestnávateľ koná v súlade s písomnou dohodou o zrážkach zo mzdy ?

V 06/2013 bola zamestnávateľovi predložená dohoda podľa § 551 Občianskeho zákoníka (zamestnanec kúpil tovar na splátky a nespláca). Stále však zamestnancovi zrážame pôžičku.

Môžeme vykonávať zrážky na základe predloženej dohody ? ak už zrážeme zamestnaneckú pôžičku a zrážky z tejto pôžičky sú vo väčšom rozsahu ako upravuje nariadenia vlády.
Jana Motyčková
12.06.13,10:07
V tomto prípade by som pokladala za dôležité, či máte v dohode uvedené, podľa akého § bola uzatvorená.
Dohody o zrážkach medzi zamestnancom a zamestnávateľom sú dvojakého charakteru :
- na zabezpećenie nároku zamestnávateľa, uzatvorené podľa §20 ods.2, na tieto sa vzťahuje tretinový systém
- alebo "uhrádzacie" dohody, čiže dohoda je len o tom, akým spôsobom bude niečo zamestnanec uhrádzať (napr. stravné lístky a pod). Na takéto dohody sa tretinový sytém nevzťahuje a môžu sa zrážať "do nuly".
Pri pôžičke zamestnancovi ak súčasne s poskytnutím pôžićky je uzatvorená dohoda o zrážkach a nie je tam uvedené, že by bola podľa §20 ods. 2, takúto dohodu by som ja považovala za "uhrádzaciu", napriek tomu, źe sa spláca pohľadávka zamestnávateľa. Čiźe nepoužila by som pri nej tretinový sytém.

V takom prípade ale dohoda, ktorá Vám prišla od veriteľa, aj keď má neskoršie poradie, zráža sa tretinovým systémom a teda akoby "preskočí" Vašu dohodu. Čiže najskôr zrazíte externú dohodu a potom Vašu. Pri zrážaní zrážky na dohodu podľa §551 Obćianskeho zákonníka musíte použiť tretinový sytém - odpočítať nepostihnuteľné sumy a zraziť najviac prvú tretinu. Pri Vašej dohode potom môžete zrážať do nuly.
marek32
12.06.13,10:27
Ďakujem za odpoveď. V dohode o zrážkach zo mzdy máme uvedené že je uzatvorená podľa § 131 ods. 3) Zákonníka práce.
Badko
24.06.13,10:32
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať - zamestanec je bezdetný, sám a pracuje na polovičný pracovný úväzok - čistá mzda 173,20 - došli mu exekúcie podľa dátumu doručenia v tomto poradí:
1. prednostná
2. prednostná
3. 1/3
4. 1/3
5. prednostná
pri jeho čistej mzde mi vychádza
na 1- 10,04
na 2- 10,04
na 3 - 3,76
na 4- 3,76
na 5 - 10,04
Je výpočet správny? Alebo je to tak, že prednostné pohľadávky sa uhradia ako prvé a bežné pohľadávky zostanú v poradí a potom uhradím pri prednostných 1- 12,55, 2-12,55, 3- 12,54 spolu 37,64
ďakujem
Badko
24.06.13,13:23
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať - zamestanec je bezdetný, sám a pracuje na polovičný pracovný úväzok - čistá mzda 173,20 - došli mu exekúcie podľa dátumu doručenia v tomto poradí:
1. prednostná
2. prednostná
3. 1/3
4. 1/3
5. prednostná
pri jeho čistej mzde mi vychádza
na 1- 10,04
na 2- 10,04
na 3 - 3,76
na 4- 3,76
na 5 - 10,04
Je výpočet správny? Alebo je to tak, že prednostné pohľadávky sa uhradia ako prvé a bežné pohľadávky zostanú v poradí a potom uhradím pri prednostných 1- 12,55, 2-12,55, 3- 12,54 spolu 37,64
ďakujem
Nikto neporadí
Badko
24.06.13,15:08
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať - zamestanec je bezdetný, sám a pracuje na polovičný pracovný úväzok - čistá mzda 173,20 - došli mu exekúcie podľa dátumu doručenia v tomto poradí:
1. prednostná
2. prednostná
3. 1/3
4. 1/3
5. prednostná
pri jeho čistej mzde mi vychádza
na 1- 10,04
na 2- 10,04
na 3 - 3,76
na 4- 3,76
na 5 - 10,04
Je výpočet správny? Alebo je to tak, že prednostné pohľadávky sa uhradia ako prvé a bežné pohľadávky zostanú v poradí a potom uhradím pri prednostných 1- 12,55, 2-12,55, 3- 12,54 spolu 37,64
ďakujem
Nikto neporadí?
Badko
24.06.13,18:27
Nikto neporadí?
Posúvam - nikto?
Jana Motyčková
25.06.13,05:46
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať - zamestanec je bezdetný, sám a pracuje na polovičný pracovný úväzok - čistá mzda 173,20 - došli mu exekúcie podľa dátumu doručenia v tomto poradí:
1. prednostná
2. prednostná
3. 1/3
4. 1/3
5. prednostná
pri jeho čistej mzde mi vychádza
na 1- 10,04
na 2- 10,04
na 3 - 3,76
na 4- 3,76
na 5 - 10,04
Je výpočet správny? Alebo je to tak, že prednostné pohľadávky sa uhradia ako prvé a bežné pohľadávky zostanú v poradí a potom uhradím pri prednostných 1- 12,55, 2-12,55, 3- 12,54 spolu 37,64
ďakujem
Suma 37,64 € sa použije na uhradenie prvej pohľadávky v poradí .
Ďalšie sa začnú uhrádzať až po splatení prvej pohľadávky.
Badko
25.06.13,06:09
Suma 37,64 € sa použije na uhradenie prvej pohľadávky v poradí .
Ďalšie sa začnú uhrádzať až po splatení prvej pohľadávky.
Ďakujem moc
marek32
06.09.13,06:15
Dcéra zamestnankyne skončila strednú školu. Dcéra býva v spoločnej domácnosti s rodičmi a je evidovaná na úrade práce, nemá žiadny príjem. Považuje sa za vyživovanú osobu ?
Ak by sa zamestnanala a bývala u rodičov, už sa nebude považovať za vyživovanú osobu ?
Jana Motyčková
06.09.13,07:38
To je otázka, ktorú ťažko rozriešiť. Ak to rieši súd, súd rozhoduje podľa zravotného, psychického a mentálneho stavu, podľa schopnosti a možnosti zamestnať sa a prihliada sa aj na snahu zamestnať sa. Na to vy nemáte dostatočné podklady.
Ja v takomto prípade nepovažujem dieťa za vyživovanú osobu. Ale občas pripustím výnimky.
Reve
04.11.13,14:55
dobrý deň,

už som z toho úplne dopletená. Dala som si do exekučnej kalkulačky a dostala som toto

Výpočet mesačnej zrážky zo mzdy pri výkone rozhodnutia
(kalkulačka)
http://www.exekucia.sk/kalkulacka.html" method="post" style="margin: 0px; padding: 0px; color: rgb(75, 75, 75); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; background-color: rgb(248, 249, 249);">Čistá mzda:



Peňažná pohľadávka

Výživné


neprednostná pohľadávka 1/3 mzdy

prednostná pohľadávka 2/3 mzdy

Počet vyživovaných osôb (manželka, deti)


(pri výživnom neuvádzať osobu v prospech ktorej sa exekúcia na výživnom vedie)
Životné minimum

€ od 1.7.2013 (pri novele zákona č. 601/2003 Z.z. prepísať!)


http://www.exekucia.sk/theme/img/prepocet.png" value="Prepočítať" style="margin: 0px; padding: 0px;">
Nepostihnuteľná základná suma

83.19
€ (suma, ktorá sa nesmie zraziť)

Zvyšok čistej mzdy

262.81


Zraziť zo mzdy

0


Povinnému zostáva

346



keďže neplatí na manželku - netuším, či žijú v spoločnej domácnosti - asi nie keď neplatí, myslím že sú rozvedení - ale koľko mu môžem strhnúť na exekúciu???
Veľmi pekne ďakujem
S pozdravom
​reve
mapope
29.11.13,08:17
Dobry den, poprosila by som o skontrolovanie, ci uvazujem spravne...



Zamestnankyna - HPP + poberatelka starobneho dochodku, pocet vyzivov. osob - 0


Obdrzali sme:
11.11.2013 Prikaz na zacatie ex. - prednostna pohladavka
26.11.2013 Prikaz na zacatie ex. - prednostna pohladavka
oba prikazy od jednoho exekutora


Cista mzda...................330,00Eur
Na povinneho............. .198,09Eur


Po odpocitani.................131,91Eur


131,91 : 3=43,97Eur


Zrazku vykonam vo vyske 87,94Eur na prvu pohladavku a ked bude tato splatena zacnem zrazat druhu v poradi?


Zamestnankyni zostane tych 198,09+43,97=242,06Eur? +cely dochodok?


resp. moze mi este v exekucnom prikaze exekutor nariadit ine nepostihnutelne sumy?


Dakujem
Jana Motyčková
05.12.13,18:18
Postup aj výpočet je správny.
Exekútor môže určiť zamestnávateľovi, aby nepostihnuteľné sumy nepoužil, alebo aby použil len časť nepostihnutelnej sumy - ale len v prípade, že má povinný viacero platiteľov príjmu.
zlolen
15.01.14,08:13
Dobrý deň
Prosíme o radu, máme exekučný príkaz na výživné, poľadávka 800,-€ + bežné výživné 60,-€, uspokojenie trov 2000,-€.
Splácam prednostnú 2/3 exekúciu na výživnom, neviem ale trovy - zadám ako 1/3 exekúciu?
Majú sa spácať súčasne výživné aj trovy, alebo riešiť len výživné a zameškané výživné, keď splatím zameškané výživné môžem začať zrážať aj trovy exekúcie?
Neviem správny postup.


Ďakujem pekne
Jana Motyčková
15.01.14,18:48
Dve možnosti :
1. zrazíte dve tretiny a pošlete exekútorovi s tým, aby to rozdelil oprávneným.
2. Druhú tretinu pošlete na výživné a dlžné výživné, prvú tretinu rozdelíte na trovy a výživné+bežné výživné v pomere podľa výšky pohľadávky.
suklova
24.01.14,12:30
1. Zamestnanec doniesol zápočtový list na ktorom sú uvedené zrážky zo mzdy. Je tam poradie, číslo exekúcie a meno exekútora. Čo s tým? Mám čakať alebo vyzvať exekútora?



2. Zamestnanec nedoniesol zápočtový list. Následne nám boli doručené 3 exekúcie. Po oznámení poradia tretej exekúcie nám bola následne zaslaná výzva s odvolaním sa na §83 Exekučného poriadku + kopia doručenky s dátumom prevzatia. Následne sme túto exekúciu postúpili na 1 poradie. Postupovali sme správne? Je povinnosť zamestnávateľa vyžadovať si zápočtové listy? Čo v prípade ak zamestnanec toto ignoruje.

(Pri prijímaní zamestnanca do zamestnania: si môže zamestnávateľ v zmysle §41ods.5 ZP vyžiadať od novoprijatého zamestnanca potvrdenie o zamestnaní/zápočtový líst/

Ale podľa §84 Exekučného poriadku je uvedené, že zamestnávateľ je povinný vyžiadať si od neho zápočtový list.)

Ďakujem.
JajaFabša
17.02.14,11:00
Zamestnankyni zrážam na základe exekúcie zrážky. Teraz jej budem robiť RZD a vychádza jej, že bude mať doplatený daňový bonus za dobu, čo bola na rodič.dovolenke (príjem dosahuje). Ako to bude s exekučnou zrážkou, doplatený daň.bonus bude súčasťou čistej mzdy. Počíta sa exek.zrážka z takto navýšenej čistej mzdy?
Jana Motyčková
20.02.14,08:42
1. Zamestnanec doniesol zápočtový list na ktorom sú uvedené zrážky zo mzdy. Je tam poradie, číslo exekúcie a meno exekútora. Čo s tým? Mám čakať alebo vyzvať exekútora?



2. Zamestnanec nedoniesol zápočtový list. Následne nám boli doručené 3 exekúcie. Po oznámení poradia tretej exekúcie nám bola následne zaslaná výzva s odvolaním sa na §83 Exekučného poriadku + kopia doručenky s dátumom prevzatia. Následne sme túto exekúciu postúpili na 1 poradie. Postupovali sme správne? Je povinnosť zamestnávateľa vyžadovať si zápočtové listy? Čo v prípade ak zamestnanec toto ignoruje.

(Pri prijímaní zamestnanca do zamestnania: si môže zamestnávateľ v zmysle §41ods.5 ZP vyžiadať od novoprijatého zamestnanca potvrdenie o zamestnaní/zápočtový líst/

Ale podľa §84 Exekučného poriadku je uvedené, že zamestnávateľ je povinný vyžiadať si od neho zápočtový list.)

Ďakujem.

1. Začnete zrážky zrážať, ale neposielate ich preč z firmy, ostanú v depozite. Oslovíte exekútorov (hneď ko máte zápočtový list, čiže zvyčajne skôr ako robíte zrážky) - oznámite im, že zamestnanec nastúpil. Exekútori vám pošlú príkaz na začatie exekúcie a EP, alebo vám oznámia, že exekúcia bola ukončená. Ak príde EP, tak zrazenú sumu pošlete oprávnenému. Vždy v poradí v akom sú exekúcie uvedené v zápočtovom liste, nie v poradí v akom vám budú exekútori odpovedať. Ak exekútori odpovedia, že exekúcie boli ukončené, zrazenú sumu vyplatíte zamestnnacovi.

2. Zamestnávateľ má povinnosť vyžiadať si od zamestnanca potvrdenie o vykonávaných zrážkach (vystavené posledným platiteľom príjmu). Zápočtový list si podľa ZP síce iba môže, nemusí vyžiadať, ale podľa EP si musí zamestnávateľ vyžiadať potvrdenie o vykonávaných zrážkach. Od zamestnávateľa sa vykonávané zrážky potvrdzujú na zápočtovom liste, čiže prakticky na zákalde EP si zamestnávateľ zápočtový list musí vyžiadať. Ak si nevyžiada, je zodpovedný za chybné vykonávanie zrážok. Ale ak napr. posledným platiteľom príjmu bol Úrad práce (dávka v nezamestnanosti), zamestnávatel si musí vyžaidať potvrdenie o vykonávaných zráźkach, ktoré vystavil ÚP, vtedy nie je povinnný žiadať zápočtový list od posledného zamestnávateľa.
Jana Motyčková
20.02.14,08:46
Zamestnankyni zrážam na základe exekúcie zrážky. Teraz jej budem robiť RZD a vychádza jej, že bude mať doplatený daňový bonus za dobu, čo bola na rodič.dovolenke (príjem dosahuje). Ako to bude s exekučnou zrážkou, doplatený daň.bonus bude súčasťou čistej mzdy. Počíta sa exek.zrážka z takto navýšenej čistej mzdy?

Či daňový bonus navyšuje alebo nenavyšuje čistú mzdu nie je celkom jednoznačné - vyjadrenia právnikov sa rôznia, súdne rozhodnutoe neexistuje.
Ak daňový bonus započítavate do čistého príjmu pre exekúciu, tak aj doplatený DB navyšuje čistý príjem pre exekúciu
Ak DB do ćistého príjmu nezapočítavate, tak nemáte ani problém s doplateným DB v RZD.
JajaFabša
20.02.14,13:28
Ok, vďaka
marek32
11.11.14,08:26
Zamestnancovi zrážame Exekúciu, mesačné zrážky sú v rozsahu nariadenia vlády č. 286/2006 Z.z.

Zamestnanec má však uzavretú dohodou o hmotnej zodpovednosti a teraz mu bol zistený schodok.

Môžeme vykonať zrážku na základe dohody o hmotnej zodpovednosti ? ak už zrážame Exekúciu ?
Môže teda zamestnávateľ zraziť zo mzdy viac ako upravuje nariadenie vlády ?
Jana Motyčková
11.11.14,12:57
Platí § 291 OSP, rovnako §81 EP :
(2) Zrazenú sumu je platiteľ mzdy povinný oprávnenému vyplatiť, i keď sám má voči nemu peňažnú pohľadávku, ktorú by si inak mohol započítať.
Čiže prednostne zrážate predtým došlú exekúciu, nariadenie súdu.


Zrážku na škodu, ktorú zamestnanec spôsobil (schodok) môžete zrážať iba na základe dohody o zrážkach medzi zamestnancom a zamestnávateľom, v tomto prípade ide ale o dohodu uzatvorenú na uspokojenie pohľadávky zamestnávateľa a podľa §20 ods. 2 nemôžete zraziť viac ako dovoľuje osobitný predpis, t.j. OSP a nariadenie vlády 286/2003 Z.z. Podľa OSP je to neprednostná pohľadávka a keďže prvá tretina ide na prvé došlé exekúcie, ak v tej prvej tretine nič neostalo, nemôžete vykonať zrážku na takúto dohodu, kým sa predchádzajúce exekúcie neukončia.
Lubinka01
07.01.15,16:10
Dobrý deň, zamestnanec má dve prednostné pohľadávky - prvá došla 22/10/2014 a druhá 12/12/2014. Ak tomu dobre rozumiem, najskôr sa uhradí pohľadávka, ktorá prišla v poradí ako prvá a až po uhradení tejto uhradím v poradí druhú, aj ked sú obidve prednostné? ďakujem
Jana Motyčková
08.01.15,06:50
Áno tak, ak ani jedna z nich nie je výživné.
anmi
23.03.15,06:52
Prosím Vás o radu,


máme zamestnanca, ktorý mi doniesol Rozsudok súdu, že jeho manželstvo rozvádza a že deti sa zverujú do osobnej starostlivosti matky. Podľa jeho slov naďalej žijú v spoločnej domácnosti. Ako mám postupovať pri vykonávaní zrážok zo mzdy? Mám považovať za vyživovanú osobu aj bývalú manželku a deti? A teda uplatniť na nich nepostihnuteľnú sumu?


Ďakujem.
Jana Motyčková
23.03.15,07:13
Deti áno, manželku nie.
anmi
23.03.15,08:47
Deti áno, manželku nie.


Ďakujem za odpoveď. Je potrebné, aby doniesol nejaké potvrdenie, že žijú v spoločnej domácnosti?


Ďakujem.
Jana Motyčková
23.03.15,11:52
Vlastné deti sú vyživovanými osobami bez ohľadu na spoločnú domácnosť. Preukazovanie nie je dané zákonom, čiže buď na nahliadnutie rodný list, v ktorom je uvedený ako otec alebo stačiť by malo jeho čestné prehlásenie.
Jared
25.03.15,17:37
Pekný deň,príp.večer všetkým - kto o akom čase číta.Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc pri postupe výpočtu zrážky z príjmu /v žiadosti je spomínaná zákonom stanovená výška/ pre pracovníka obchodnej služby,ktorý pracuje na živnosť a má so spoločnosťou podpísanú Mandátnu zmluvu. Prišiel príkaz na neprednostné zrážky a podľa uvedeného neviem,ako mám čiastku vypočítať zo zdaniteľnej položky, ktorú pracovník dostane na účet, nejedná sa totiž o jeho čistý príjem,lebo je živnostník. Exek. zrážky u zamestnancov z čistého príjmu počítať viem. So zrážkami z mandátnych zmlúv som sa ešte doteraz nestretla. Vopred ďakujem za Vašu pomoc.
Jana Motyčková
26.03.15,07:15
Čo presne prišlo, ako sa to volá?
Jared
26.03.15,08:17
Dobrý deň p. Motyčková, veľmi pekne ďakujem za Váš čas, ktorý tomuto venujete. Volá sa to Žiadosť o vykonávanie zrážok zo mzdy.Na základe Zmluvy o poskytnutí spotrebiteľského úveru poskytla spoločnosť dlžníkovi finančné prostriedky,ktoré sa dĺžnik zaviazal v splátkach vrátiť.Pretože dĺžnik nesplácal splátky riadne a včas,spoločnosť v súlade s ustanoveniami Zmluvy vyhlásila mim. splatnosť celého záväzku.Pohľadávka bola zabezpečená Dohodou o zrážkach zo mzdy a iných príjmov, v zmysle ktorej sa veriteľ obrátil na našu firmu, pre ktorú dĺžnik pracuje na základe mandátnej zmluvy ako živnostník, čiže dostáva na účet za prácu pre firmu brutto odmenu.
Nevieme akým spôsobom a v akej výške máme pri zrážke z brutto odmeny postupovať.
Jana Motyčková
26.03.15,09:03
Zrejme ten pán vás nahlásil ako svojho zamestnávateľa (nedávali ste potvrdenie?). Odpíšte spoločnosti, že dotyčná osoba nie je u vás zamestnancom má u vás iba zmluvu ako živnostník. Prípadne ak bol v minulosti u vás zamestnaný, tak napíšete źe už u vás nepracuje.


Zrážky zo mzdy a iných príjmov - iné príjmy sú uvedené v §299 Občianskeho súdneho poriadku - sú to príjmy, ktoré nahrádzajú mzdu (široko koncipovaný pojem - napr. náhrada mzdy, pn, dôchodky), ale príjem z mandátnej mzdy, ktorý je zdaňovaný ako príjem zo szčo podľa mňa nie je príjem ktorý nahrádza mzdu.


U príjmov szčo sa postupuje cez súd a exekútora, ten môže vymáhať spôsobom "prikázanie pohľadávky". To ale nie je možné urobiť zaslaním dohody o zrážkach.
zlolen
27.05.15,15:40
Dobrý deň

Prosím Vás o radu, zamestnanec priniesol Uznesenie zo súdu, kde vyhlásil svoj vlastný bankrot, vykonávame pre neho exekúciu a zrážky zo mzdy pre nebankové subjekty, pozastavujem tieto zrážky zo mzdy, musím dať exekútorovi na vedomie, že zamestnanec je v bankrote?



Ďakujem
Jana Motyčková
27.05.15,17:50
Právoplatnosť vyhlásenia bankrotu je v deň, keď je to zverejnené v Obchodnom registri. Tým dňom sa všetky exekúcie, dohody o zrážkach zastavujú. Myslím, že EP neukladá povinnosť zamestnávateľovi toto exekútorovi oznámiť.
rajova
29.05.15,06:40
Dobrý deň,

zamestnanec má doručené dohody o zrážkach zo mzdy s iným subjektom podľa paragrafu 551 Občianskeho zákonníka /, po tomto termíne má doručený Príkaz na začatie exekúcie a Exekučný príkaz na základe rozhodnutia súdu, vymáhané súdnym exekútorom z dôvodu dlhu voči nebankovej spoločnosti. Má prednostné právo na zrážky zo mzdy súdna exekúcia? Z nebakovej spoločnosti, kde má zamestnanec uzatvorenú dohodu o zrážkach zo mzdy tvrdia, že nie iba v prípade, keď sa jedná o prednostnú exekúciu, pokiaľ to nie je prednostná exekúcia, treba postupovať podľa dátumu doručenia a je jedno či je to zrážka na základe výkonu rozhodnutia súdu alebo dohoda o zrážkach podľa § 551 Občianskeho zákonníka.
Ďakujem
Jana Motyčková
01.06.15,05:40
JankaJ
02.06.15,06:25
Dobrý deň,



na zamestnanca prišli dva exekučné príkazy (v apríli a máji) a následne koncom mája uzatvoril so svojou partnerkou (nie manželkou) rodičovskú dohodu, ktorú okresný súd schválil a zaväzuje sa ňou platiť výživné na dcéru v sume 250€. Chcem sa spýtať, či na tento rozsudok súdu sa vzťahuje tretinový systém. Ak áno, ako nepostihnuteľnú časť odpočítam sumu iba na povinného 83,19€ (na dieťa ju uplatňovať nebudem); z druhej tretiny budem zrážať výživné (čo vyjde maximálne 99,04€) a z prvej tretiny + suma prevyšujúca 297,13€ budem uspokojovať exekúcie (ich výška je cez 2000€). Je to tak správne? Čo potom so zvyšným výživným 150,96€? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
02.06.15,14:18
Na toto dohodnuté výživné sa nevzťahuje tretinový systém. Dieťa počítate do vyživovaných osôb pre prvé dve exekúcie Toto ani vy nezrážate, to má platiť on sám.
JankaJ
03.06.15,05:04
Takže ten rozsudok okresného súdu nemôže byť chápaný ako suma nariadená súdom? Pýtam sa preto, lebo zamestnanec si úmyselne dal určiť výživné. Poradil mu to právnik, vraj keď bude mať určené vysoké výživné, neostane mu nič na splácanie ďalších exekúcií, ktoré ešte budú zamestnávateľovi doručené.
Jana Motyčková
03.06.15,05:25
Nemáte tam napísané nariadenie súdu na vykonávanie zrážok zo mzdy. Máte tam len rozhodnutie o určení výšky výživného. Toto nie je podklad na to aby ste mu mohli či museli vykonávať túto zrážku. Je to len určenie sumy, ktorú má platiť on sám. Právnik mu poradil zle. Až keď nebude platiť, dá to manželka exekútorovi a exekútor pošle exekúciu, potom druhá tretina pôjde na toto výživné ale prvá tretina pôjde stále na skôr došlé zrážky. Ak následne prídu ďalšie exekúcie, až na tie nebude čo zrážať.
JankaJ
03.06.15,05:56
Rozsudok sa týka iba výšky určenia výživného. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
mariapol
11.06.15,15:45
Dobrý deň, ako budeme postupovať v prípade exekúcie na zamestnanca, ktorý má vo firme uzatvorené 2 pracovné pomery?
Jana Motyčková
12.06.15,05:08
Exekúciu vykonávate zo súčtu príjmov.
mariapol
18.06.15,03:19
Dobrý deň, ešte poprosím o radu. Vezmem súčet čistého príjmu, vypočítam celkovú zrážku a v prepočítanom pomere potom zrazím z každého pracovného pomeru alebo môžem zraziť napr. z prvého pracovného pomeru kde ma najvyšší príjem? Za odpoveď vopred ďakujem.
Jana Motyčková
18.06.15,14:12
To nikto nerieši, myslím tým predpis. Myslím, že ak sa dá, dalo by sa zraziť aj z najvyššieho príjmu, na základe toho, že pri výpočte zrážky sa do príjmu sa započítavajú aj príjmy z vedľajšej činnosti, čiže zrážka sa počíta jedna a môže sa zraziť z hlavného príjmu. Ale aj zrazenie pomerne myslím si , Že nikto napadnúť nemôže.
zlolen
05.08.15,04:16
Dobrý deň

Prosím vás o radu, zamestnacovi vykonávame zrážky zo mzdy podľa § 551 Občianskeho zákonníka, sú 3 v poradí, prišiel exekučný príkaz ten som zaradila do poradia.

Vraj je to nesprávne, exekučný príkaz má prednosť?

Ďakujem
Jana Motyčková
05.08.15,07:08
Poradie vykonávania zrážok je dané Zákonníkom práce §131 ods. 5 až 8. Tam je u týchto zrážok uvedené, že poradie je dané dňom doručenia. Spor vzniká na základe znenia ods. 3, kde je uvedené : "Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu. " Do tohoto ods. spadajú dohody o zrážkach podľa §551.
Spor je v tom, že niekto si ten začiatok vety - "ďalšie zrážky" vykladá v zmysle, po vykonaní zrážok podľa ods. 1 a 2. Môj názor je, že zmysel tohoto ods. je len iné zrážky a poradie je dané v ďalších odsekoch. Ak by to bolo myslené aj na poradie - bolo by to napísané ako v ods. 2 "po vykonaní zrážok podľa ods. 1 ...."
Súdne rozhodnutie k tomuto neexistuje.
pam000
15.12.15,13:17
Dobrý deň, stretli ste sa s dohodou o zrážkach zo mzdy s nebankovkou, na ktorej je uvedené, že je oboma subjektami podpísaná elektronicky? Môže zamestnávateľ akceptovať takúto dohodu a začať na ňu vykonávať zrážky?
Jana Motyčková
16.12.15,07:15
To som sa ešte nestretla. Neviem, skúsim pohľadať nejaké info.
HANE
07.01.16,13:25
Dobrý deń, pani Motyčková, poprosím Vás o radu :



Spoločnosťou APS Slovakia nám v roku 2011 bola doručená dohoda o zrážkach zo mzdy, podpísaná zamestnancom pri pôžičke od Citybank, ktorá ju postúpila neskôr spoločnosti DEBT INVEST LIMITED a tá poverila správou a vymáhaním pohľadávok ďalšiu spoločnosť..APS Slovakia, a.s. Od 2/2015 sa nám začali úhrady vracať naspäť z titulu neex. čísla účtu. Spoločnosť nereagovala ani na maily, telefónny kontakt nefunguje. Môžem zadržanú sumu použiť na iný účel, a to na ďalší ex. príkaz, ktorý tento zamestnanec má, a na ktorý pravidelne mesačne zasielam zrazené čiastky? Resp. sú postačujúce, ako odôvodnenie neplatenia maily a neprevzatá zásielka vymáhačskou spoločnosťou?



ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
07.01.16,13:41
Keďže nemáte žiadne info o tom, kam by to bolo treba platiť, zrazenú sumu by som poslala na ďalšiu exekúciu a túto dohodu by som pozastavila. Nejaké zákonné pravidlá neexistujú, ale mali ste nejakú dohodu, potom k nej v podstate zmeny ale tie sú už evidentne neplatné.
pdmagura.ak
10.02.16,06:30
Dobrý deň pani Motyčková

Obraciam sa na Vás s prosbou - ako mám postupovať pri zrážke zo mzdy.

Zamestnanec je v konkurze - I. fáza - tj. predaj majetku (nie v oddlžení), je rozvedený, doteraz podľa rozsudku OS prispieval na maloleté deti sumou 200 Eur mesačne.

Správca konkurznej podstaty doručil výzvu

- v zmysle ust. § 72 ods. 2 zák. č. 7/2005 Z.Z. o konkurze a reštrukturalizácií, príjmy úpadcu podliehajú v rozsahu, v akom môžu byť postihnuté výkonom rozhodnutia alebo exekúciou.

- žiadal o doručenie uznesenia súdu o zasielaní výživného - že on bude zo zrážky, ktorú mu budeme zasielať posielať výživne na 2 deti.

Veľmi pekne Vás prosím - zatiaľ som sa s takýmto prípadom nestretla, potrebujem poradiť.

Menovaný za január 2016 mal čistý príjem 550 Eur. Ako mám postupovať pri výpočte.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
10.02.16,08:09
Postupujte podľa pokynov správcu.
Čiže zrážajte tretinu správcovi. Ak ste už zrážali doteraz výživné, a nemáte na to exekúciu ani nariadenie súdu o vykonávaní zrážok zo mzdy, to ste mu mohli zrážať len na základe dohody o zrážkach zo mzdy medzi vami a zamestnancom - je to jeho súkromná zrážka a táto sa má vykonať až po exekúciách.
T.j. správcovi zrazíte tretinu, ak máte so zamestnancom dohodu na výživné, môžete to zraziť až po zrážke správcovi, alebo tú dohodu ukončíte a výživné bude riešiť správca, ako vám píše.
Analytik1
23.05.16,11:36
Dobrý deň, chcem vás poprosiť, ako by ste postupovali pri výpočte nasledovnej zrážky:

Príklad: Čista mzda je 411,11, bez vyživovaných osôb
Prvé prišlo 2.5.2016 výživné, bežné na 150 €
Druhá prišla 3.5.2016 zrážka nariadená súdom na 1000 € neprednostná
________________________________________________
Výživné sa najskôr zrazí vo výške 99,04 z II tretiny následne z 30,79 + 20,17 (30,79 je suma nad 1,5 životného minima) = spolu na výživné pôjde 150 €
Z prvej tretiny sa dozráža už len ZNS vo výške 50,83 = (71 - 20,17 ) alebo suma 20,04 ? (71 - 20,17 - 30,79) ?
Ďakujem



(14:27)
zlolen
31.05.16,04:10
Dobrý deň

prosíme poradiť, dnes nám prišlo 5 príkazov na začatie exekúcie, všetko sú to prednostné exekúcie približne po 1000,-€ ako máme postupovať, vypočítam si prednostnú exekúciu a rozdelím na 5 rovnakých častí a pošlem na všetky exekučné exekučné príkazy rovnakou čiastkou?
Obyčajne mávam čistú mzdu 250,-€, zamestnaec je na čiastočný úväzok.

Ďakujem
Jana Motyčková
31.05.16,12:53
Zrazená suma by sa mala rozdeliť pomerne - v pomere podľa výšky pohľadávky a takto rozposlať všetkým.
zlolen
08.06.16,07:23
Dobrý deň

Prosíme poradiť pri 1/3 exekúcii, zamestnanec poberá invalidný dôchodok, pokles 60% má manželku a 2 deti, z ČM suma na povinného 198,09, na vyživované osoby 3x99,04?
Tak počítam aj pri vdovskom dôchodku pri 1/3 exekúcii akurát mám 2 deti teda 2x99,04?

Ďakujem
Jana Motyčková
08.06.16,11:58
Áno, tak.
pam000
22.06.16,04:11
Dobrý deň, prosím Vás ak mi ako zamestnávateľovi príde predžalobná výzva na vykonávanie zrážok zo mzdy zamestnanca od advokátskej kancelárie, môžem na základe toho začať vykonávať zrážky zo mzdy? Prílohou je zmluva o úvere, zmluva o postúpení pohľadávky a splnomocnenie. Ďakujem
Jana Motyčková
22.06.16,19:45
Vás žalovali, že ste nevykonávali zrážky? Na základe čoho ste ich mali zrážať?

Predžalobná výzva nie je dôvod (podklad) na vykonávanie zrážok. Ale podkladom môžu byť iné doklady.
pam000
23.06.16,05:34
Zamestnancovi zrážame podľa poradia na bežnú pohľadávku. ako ďalšia v poradí nám prišla predžalobná výzva na vykonávanie zrážok zo mzdy od advokátskej kancelárie. K tomu priložili aj zmluvu o úvere, ktorú zamestnanec podpísal a zmluvu o postúpení pohľadávok a splnomocnenie. tak neviem, že či na základe predžalobnej výzvy mám túto zrážku dať do poradia a začať ju zrážať. Ďakujem
Jana Motyčková
23.06.16,06:25
Predžalobná výzva nie je podkladom na zrážky. Ale možno iné podklady, ktoré vám poslali, zmluva o úvere obsahuje dohodu o zrážakach? Tá by mohla byť dôvodom na vykonávanie zrážok, ale aj tak má druhé poradie.
maruska001
29.06.16,05:53
Dobry den,

chcela by som sa opytat, zamestnankyna u nas ukoncila v polovici maja pracovny pomer, spravcu sme pisomne oboznamili, v mzde za maj mi vsak ostala vyska zrazky za predosly mesiac (neskontrolovala som ci ju ozaj vyradilo) a tak som ju stiahla a uz sla aj spravcovi na ucet, ako mam postupovat? Mam doposlat tu sumu zamestnankyni kedze by jej vysla zrazka 0?

Dakujem
Jana Motyčková
29.06.16,08:27
Neviem, či dobre rozumiem - správcovi - to je zamestnankyňa v konkurze? Alebo iný správca?
Ak sa nemala zrážka vykonať a vykonala sa a odišla máte dve možnosti :
1. budete sa tváriť, že sa nič nestalo a ak to nikto nenamietne, tak sa nič nedeje. Ale môže to byť považované za zadržanie mzdy, čo je problém.
2. vrátite to zamestnancovi a skúsite to vyžiadať od správcu. V tomto prípade nie je povinný vám to správca vrátiť, je to vaša zodpovednosť, že ste to zle urobili, ale môže. Tu to ešte môže závisieť od toho, či sa jedná naozaj od správcu konkurznej podstaty, ak to on už medzitým vyplatil veriteľom tak vám asi nič nevráti. Ak by to bol nejaký iný správca, možno vám to vráti.
maruska001
29.06.16,08:43
dakujem, zle som napisala, je to sudny exekutor
Jana Motyčková
29.06.16,08:57
Platí to isté.
VcelkaMaja1
22.07.16,10:46
V príspevkoch k tejto téme odznel názor, že daňový bonus sa skôr nemá zahrnúť do čistej mzdy pre výpočet exekučnej zrážky. Po zmenách od 1.7.2016 (zrušenie Občianskeho súdneho poriadku) zostáva započítanie/nezapočítanie daňového bonusu do sumy čistej mzdy pre výpočet exekučnej zrážky aj naďalej nejednoznačné. Je môj názor správny?
Jana Motyčková
25.07.16,05:35
Áno. Exekučný poriadok sa zrušením OSP nemenil.
zlolen
04.08.16,07:53
Dobrý deň

Prosím poradiť, zamestnanec dostal 2/3exekúciu, tu aj plníme, ďalšia je 1/3 exekúcia, ďalšia 2/3 - čakajú v poradí.
Teraz splatíme 2/3 exekúciu, podľa nastavenia mi ostali peniaze na plnenie ostatných exekúcií, začnem plniť 1/3 exekúciu podľa poradia, či má prednosť 2/3 exekúcia.

Ďakujem

Ďakujem
Jana Motyčková
04.08.16,12:51
Ak to poradie bolo doteraz :
poradie 1. prednostná (2/3)
poradie 2. neprednostná (1/3)
poradie 3. prednostná (2/3)
Tak keď vám prvá vypadla, tak máte :
poradie 1. neprednostná (1/3)
poradie 2. prednostná (2/3)
Z prevej tretiny sa uspokojuje vždy to, čo prišlo prvé, bez ohľadu na typ exekúcie, druhá tretina ide na prvú prednostnú exekúciu. T.j. prvú tretiu pošlete na neprednostnú a druhú na prednostnú exekúciu.
TomosP
11.08.16,13:01
Výše nezabavitelné částky při souběhu srážek

Dobrý den, mám zřejmě triviální dotaz :

Pokud u zaměstnance dojde k souběhu dvou srážek
- jedna je výživné na nezletilé dítě
- druhá je "standardní" exekuční srážka

pak se použije nezabavitelná částka ve výši 70% (83,19 + x krát 34,66 €) a z takto stanoveného zbytku čisté mzdy se teprve provedou obě srážky (obě tedy mají stejnou výši třetin)?

Nebo je pro druhou srážku nezabavitelná částka stanovena ve "standardní" výši a druhá srážka se provede z jiné výše zbytku čisté mzdy (měla by tedy i jinou výši třetin než srážka první)?

Díky, těším se na vyjádření.
Jana Motyčková
12.08.16,05:27
Každá zrážka má iné nepostihnuteľné sumy a teda aj iné tretiny.
TomosP
12.08.16,05:30
Každá zrážka má iné nepostihnuteľné sumy a teda aj iné tretiny.

Díky. Můžete nastínit postup výpočtu srážek v tomto případě?
Jana Motyčková
12.08.16,05:35
Tu : http://www.porada.sk/t180962-poradie-zrazok-a-vyska-zrazky-pri-viacerych-exekuciach.html
príklad 3 a 4.
Upozorňujem (vopred) k príkladu 5, že v tomto prípade si viem predstaviť viacero postupov ktoré sú v súlade so zákonom.
mariapol
15.09.16,07:12
Dobrý deň, ostáva náhrada príjmu pri DPN započítaným príjmom pre exekučné zrážky?
Jana Motyčková
16.09.16,05:23
áno .
suklova
20.07.17,06:42
Dobrý deň, zamestnanec nám pri nástupe do PP doniesol Zápočtový list od predch. zamestnávateľa /pracoval u neho 1 rok/na ktorom bolo uvedené, že nemá žiadne zrážky. Nám boli doručené postupne 7 exek. zrážok, ktoré sme zaradili do poradia v akom prišli. Ozval sa mi exekútor, že jeho pohľadávka bola u zamestnávateľa /ale nie predchádzajúceho/ 1 v poradí a že mám dodržať poradie. Ja prihliadam iba na predch.zamestnávateľa, však? Postupujem správne? Ďakujem.
Jana Motyčková
21.07.17,06:07
Keď vám exekútor oznámil, že má poradie dané nejakým dátumom doručenia, tak to rešpektujte.
zlolen
13.11.17,11:44
Dobrý deň

Zamestnancovi vykonávame 1/3 exekúciu aj 2/3 exekúciu, v poradi čakajú 1/3 exekúcie, dnes prišiel daňový nedoplatok teda 2/3 exekúcia, prosím vykonávať zrážky zo mzdy na daňový nedoplatok začnem až po splatení predchádzajúcich exekúcií? Ďakujem
Jana Motyčková
13.11.17,12:34
Prvá tretina ide na to, čo prišlo prvé.
Druhá tretina ide na prvú prednostnú pohľadávku.
Daňová exekúcia sa začne zrážať, keď sa dostane do poradia z prvej alebo z druhej tretiny.
pam000
22.11.17,10:59
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Vykonávame zrážky na neprednostnú pohľadávku - doručená ako prvá v poradí.
Následne bol doručený EP na výživné a dlžné výživné na maloleté a zároveň aj EP na výživné a dlžné výživné na plnoleté dieťa.
Jeho ČM je 736 eur.

Na neprednotnú zrazím prvú tretinu t.j. 736 - 199,48 = 536,52 - 299,22 = prvá tretina 99,04 + 237,3 čo zrazíme bez obmedzenia


Problém mám s výpočtom zrážky na výživné.
Na maloleté je prvá tretina 99,74 + 353,01 a druhá tretina 99,74
Na plnoleté je prvá tretina 99,74 + 237,3 a druhá tretina 99,74


Mám zraziť len druhú tretinu 99,74 a pomerne rozdeliť na bežné výživné medzi maloleté a plnoleté? Nemám počítať "nejaký rozdiel" aj z prvých tretín?
Prosím, pomohli by ste mi s výpočtom?
Ďakujem
Jana Motyčková
22.11.17,12:18
Prvá tretina 99,74+237,30 ide na neprednostnú pohľadávku.
Druhú tretinu 99,74 treba rozdeliť v pomere podľa výšky výživného.
To, čo má maloletý navyše v prvej tretine (363,01-237,30) by malo ísť maloletému.
sax
13.12.17,09:01
Dobrý deň,

poprosím o radu,

mám vykonať exekúčnu zrážku, u pracovníčky, pracuje na dohodu o pracovnej činnosti a zároveň je dôchodkyňa. Mám pri vykonaní zrážky zo mzdy /exekúcia/ prihliadať na základnú sumu vo výške 100 % životného minima, alebo nie ? Exekútor prikázal neprihliadať a zároveň postupovať v zmysle § 71 exekúčneho poriadku, a zároveň povedal zraziť z čistej mzdy 1/3

Ďakujem
Jana Motyčková
13.12.17,15:29
Ak má povinný viacero príjmov exekútor môže určiť platiteľovi, že nemá použiť základnú (=nepostihnuteľnú) sumu, alebo akú časť základnej sumy má použiť. Čiže ak vám exekútor určil, že pri výpočte exekúcie nemáte použiť základnú sumu, tak z čistej mzdy neodpočítavate základnú sumu = nepostihnuteľnú sumu na povinného a vyživované osoby. Ak vám určí, že máte použiť iba časť základnej sumy, budete postupovať tak, ako vám určil.
DSuc1k
08.03.19,12:07
Dobrý deň p. Motyčková,


prosím o radu. Prišlo nám oznámenie o začatí daňového exekučného konania. Je potrebné odo dňa prijatia tohto oznámenia zadržať vymáhanú zrážku?

Ďalšia otázka znie, vstupuje prosím rekreačný príspevok, ktorý bol zamestnancovi vyplatený, do základu pre výpočet exekúcie?


Ďakujem
Jana Motyčková
08.03.19,13:03
Zrážať zo mzdy ste povinní až po doručení daňového exekučného príkazu.
Oznámenie o začatí daňového exekučného konania ešte nie je postačujúce na vykonanie zrážok.
Podľa môjho názoru, vyplatený rekreačný príspevok vstupuje do príjmu pre výpočet zrážky na daňovú exekúciu "Daňovej exekúcii podliehajú všetky príjmy, ktoré daňový dlžník získa namiesto mzdy, ako aj iné príjmy uvedené v § 106 ods. 1, ak nie sú týmto zákonom alebo osobitným predpisom z daňovej exekúcie vylúčené."
mimča
14.10.19,10:43
Dobrý deň, potreboaval by som poradiť ako správne rozdeliť exekúčnu zrážku zo mzdy. Dostali sme exekúčný príkaz voči povinnému zamestnancovi - jedná sa o prednostnú exekúciu - sociálne poistenie. Neviem ako správne rozdeliť dlžnú sumu nakoľko v znení stojí: - vyplácať sumy zrazené zo mzdy povinného podľa príslušných predpisov a poukazovať na účet :

1. oprávneného štátna pokladnica (vymáhaná pohľadávka opravneného) - 115,37 a
2. na účet exekútora (trovy exekúcie) 316,28.
Keďže sa jedná o prednostnú exekúciu budem zrážať 2/3 a najprv splatím 1. časť a následne sumu exekútorovi alebo budem 2/3 rozdelím na 2 časti a budem posielať 1. časť štátna pokladnica a 2. časť exekútor - alebo ma ešte napadá rozdeliť 2/3 zrážky rozdeliť pomerovo? už som riešila prednostne exekúcie ale celé 2/3 sme zasielali exekútorovi s takýmto rozdelením som sa ešte nestrela.. Ďakujem





ak to niekomu v budúcnosti pomôže tak dopĺňam nariadenie z daného exekútorského úradu - kde sa mi konečne podarilo po pár dňoch dovolať - takže najprv vysporiadať vymáhanú pohľadávku teda prvú časť a posielať priamo do štátnej pokladnice a následne po vysporiadaní pohľadávky odosielať 2. časť trovy exekúcie na účet exekútora..
Iveta Matlovičová
14.10.19,16:25
ja by som rozdelila 2/3 zrážku pomerovo, je jedno ust., kde sa hovori, ze exekutor moze delit v pomere 80% a 20%, ale ak sa to v EP nespomina, tak to riesit netreba
mimča
15.10.19,17:34
ja by som rozdelila 2/3 zrážku pomerovo, je jedno ust., kde sa hovori, ze exekutor moze delit v pomere 80% a 20%, ale ak sa to v EP nespomina, tak to riesit netreba
ďakujem za odpoveď - vyššie som uviedla vyjadrenie z exekútorského úradu.. :)
Iveta Matlovičová
16.10.19,04:50
ďakujem za odpoveď - vyššie som uviedla vyjadrenie z exekútorského úradu.. :)

super, ze vam to tak rovno nenapisal aj do EP;)
Mila123
26.04.21,11:46
Dobrý deň,
zamestnanec, ktorý bol slobodný, bezdetný sa 10 04 2021 oženil a má zrážanú jednu nepredostnú exekúciu. Výplata miezd za 3/2021 je 30.04.2021. Otázka znie: mám mu už k 30 04 2021 zohľadniť aj manželku ako vyživovanú osobu? Ak sa im narodí dieťa (alebo ukončí štúdium na škole u iného dlžnika) postup zohľadnenia vyživovaného dieťaťa a exekúcie je rovnaký ako pri manželke? Ďakujem
Jana Motyčková
26.04.21,12:10
Áno. Pri zrážkach sa posudzujú deti a manželka (a aj iné veci) ku dňu vykonania zrážky.
zlolen
01.06.21,12:15
Dobrý deň



Prosím poradiť, vykonávam zrážky zo mzdy PB čiastkou 166€, bol poskytnutý úver vo výške 10000€. Zamestnanec končí 31.5.PP ako nadbytočný a dostane aj odstupné, musím vykonať 1/3 exekúciu a zrážku poslať do PB aj z odstupného keď na dohode mám realizovať mesačné zrážky vo výške 166€ mesačne.

Ďakujem
Jana Motyčková
01.06.21,14:35
Upresnite prosím, vykonávate exekučnú zrážku alebo zrážku na základe dohody o zrážkach podľa §551 OZ, kde má zamestnanec dohodnutú zrážku v sume 166 €?
zlolen
02.06.21,09:30
Vykonávame zrážku zo mzdy na základe dohody o zrážkach podľa §551 OZ.



Ďakujem
Jana Motyčková
02.06.21,10:02
Ak je to na základe dohody o zrážkach, kde je dohodnutá suma 166 € zrážate túto sumu, najviac však prvú tretinu ako pri exekučnej zrážke. Pre zistenie prvej tretiny sumu odstupného počítam do výšky príjmu.
Predpokladám (ale nemusí to tak byť), vzhľadom na odstupné, že výška prvej tretiny za mesiac máj je vyššia ako 166 €, takže zrazíte 166 €.
Neviem presne, na čo ste sa pýtali, ak ste to mysleli, či máte zraziť 166 € z májovej mzdy a ešte ďalších 166 € z odstupného (vyplateného v rámci májovej výplaty), tak to nie.
zlolen
03.06.21,11:01
Myslela som to takto, výplata za 05/21 bude s odstupným, 1/3 exekúcia teraz

bude napr. 3900€ a pošlem ju do banky, aj keď dohoda o zrážkach je na 166€ mesačne.

Ďakujem
Jana Motyčková
03.06.21,11:54
Zrazíte 166 €. Viac v dohode dohodnuté, predpokladám, nemáte.
Rebeka77
26.08.22,11:03
Zamestnancovi vraciam z depozitu zrazené sumy za niekoľko mesiacov za jeho exekúciu. Má však v poradí ďalšie exekúcie, ale mzdový systém počíta ďalšie zrážky iba zo sumy čistého príjmu a vrátené z depozitu mu vypláca na účet, jedná sa o veľkú čiastku. Podľa mňa by som mala celú vrátenú sumu z depozitu použiť na uspokojenie ďalších exekúcií v poradí. Alebo ju mám naozaj vyplatiť zamestnancovi? V exekučnom zákone som to nenašla. Za pomoc ďakujem.
Iveta Matlovičová
26.08.22,11:50
Zamestnancovi vraciam z depozitu zrazené sumy za niekoľko mesiacov za jeho exekúciu. Má však v poradí ďalšie exekúcie, ale mzdový systém počíta ďalšie zrážky iba zo sumy čistého príjmu a vrátené z depozitu mu vypláca na účet, jedná sa o veľkú čiastku. Podľa mňa by som mala celú vrátenú sumu z depozitu použiť na uspokojenie ďalších exekúcií v poradí. Alebo ju mám naozaj vyplatiť zamestnancovi? V exekučnom zákone som to nenašla. Za pomoc ďakujem.
​Áno, v Exekučnom poriadku som právnu úpravu k tomuto nenašla. V nadväznosti na ust. § 92 Exekučného poriadku zastávam názor, že ide o príjem zamestnanca a v mesiaci, kedy bol vyplatený, by sa mal použiť na uspokojenie ďalších pohľadávok:
(1) Ak má povinný popri nároku na mzdu aj nárok na iný príjem uvedený v § 89 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20211201#paragraf-89), postupuje sa tak, ako keby išlo o niekoľko miezd. (2) Ak povinný po vydaní príkazu na začatie exekúcie získa namiesto mzdy alebo popri nej nárok na niektorý z príjmov uvedených v § 89 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20211201#paragraf-89), vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz aj na tento príjem.
Je tu však aj ustanovenie § 76 ods. 4 EP: "Ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne."
Takže, ak by sa mzda "zadrzana" za niekolko mesiacov naraz vyplatila (uvolnila z depozitu) zamestnancovi, mala by sa na účely výkonu zrážok rozdeliť do jednotlivych mesacnych obdobi a pouzit postupne na uspokojenie dalsich pohladavok. Čo mám ja skúsenosť, v praxi sa to takto nerobí, ale použije sa celá suma na uspokojenie dlhov v tom mesiaci, kedy je vyplatená. Ale možno pridajú skúsnosť aj iní.
Mila123
26.08.22,12:01
​Áno, v Exekučnom poriadku som právnu úpravu k tomuto nenašla. V nadväznosti na ust. § 92 Exekučného poriadku zastávam názor, že ide o príjem zamestnanca a v mesiaci, kedy bol vyplatený, by sa mal použiť na uspokojenie ďalších pohľadávok:
(1) Ak má povinný popri nároku na mzdu aj nárok na iný príjem uvedený v § 89 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20211201#paragraf-89), postupuje sa tak, ako keby išlo o niekoľko miezd. (2) Ak povinný po vydaní príkazu na začatie exekúcie získa namiesto mzdy alebo popri nej nárok na niektorý z príjmov uvedených v § 89 (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/233/20211201#paragraf-89), vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz aj na tento príjem.
Je tu však aj ustanovenie § 76 ods. 4 EP: "Ak sa vypláca mzda za niekoľko mesiacov naraz, treba vypočítať zrážky za každý kalendárny mesiac osobitne."
Takže, ak by sa mzda "zadrzana" za niekolko mesiacov naraz vyplatila (uvolnila z depozitu) zamestnancovi, mala by sa na účely výkonu zrážok rozdeliť do jednotlivych mesacnych obdobi a pouzit postupne na uspokojenie dalsich pohladavok. Čo mám ja skúsenosť, v praxi sa to takto nerobí, ale použije sa celá suma na uspokojenie dlhov v tom mesiaci, kedy je vyplatená. Ale možno pridajú skúsnosť aj iní.

mňa možno aj toto čaká, máme v depozite viac ako jeden rok zrážanú exekúciu....... § 76, ods. 4 EP sa predsa toho nemôže týkať (podľa mňa!, prečo? lebo zamestnanec už mal vyplácanú mzdu v riadnom výplatnom termíne, na mesačnej báze dohodnutú, zadržané prostriedky je zadržaná zrážka zo mzdy, (aj keď takáto zrážka je časťou mzdy)...... ak by som mala vrátiť zamestnancovi zadržané prostriedky, postúpime ich ďalšiemu čakajúcemu v rade.......
Rebeka77
26.08.22,12:15
Dovolala som sa k exekútorovi "v poradí" a potvrdil mi, že celá suma sa použije na ďalšie exekúcie v poradí. Ak mi príde od neho aj písomná odpoveď - priložím text. Ďakujem za pomoc, pekný víkend.
Iveta Matlovičová
26.08.22,12:17
mňa možno aj toto čaká, máme v depozite viac ako jeden rok zrážanú exekúciu....... § 76, ods. 4 EP sa predsa toho nemôže týkať (podľa mňa!, prečo? lebo zamestnanec už mal vyplácanú mzdu v riadnom výplatnom termíne, na mesačnej báze dohodnutú, zadržané prostriedky je zadržaná zrážka zo mzdy, (aj keď takáto zrážka je časťou mzdy)...... ak by som mala vrátiť zamestnancovi zadržané prostriedky, postúpime ich ďalšiemu čakajúcemu v rade.......

ano, postupime ju dalsim cakajucim, ale otazka znie AKO? naraz celu sumu vyplatim a v tom mesiaci pouzijem? (neposkodim vsak tym zamestnanca, kedze len v jednom mesiaci uplatnim nepostihnutelnu sumu pri mzde vyplatenej za niekolko mesiacov)? Alebo ju rozpocitam na jednotlive mesiace? Ide o mzdu, ktora bola zrazana niekolko mesiacov do depozitu, a keby do depozitu zrazana nebola, zrazky by sa pocitali kazdy mesiac postupne a kazdy mesiac by boli uplatnene aj nepostihnutelne sumy, ... ale ako pisem, je to moj nazor, skuste napisat dopyt na MS SR
Mila123
27.08.22,06:50
ano, postupime ju dalsim cakajucim, ale otazka znie AKO? naraz celu sumu vyplatim a v tom mesiaci pouzijem? (neposkodim vsak tym zamestnanca, kedze len v jednom mesiaci uplatnim nepostihnutelnu sumu pri mzde vyplatenej za niekolko mesiacov)? Alebo ju rozpocitam na jednotlive mesiace? Ide o mzdu, ktora bola zrazana niekolko mesiacov do depozitu, a keby do depozitu zrazana nebola, zrazky by sa pocitali kazdy mesiac postupne a kazdy mesiac by boli uplatnene aj nepostihnutelne sumy, ... ale ako pisem, je to moj nazor, skuste napisat dopyt na MS SR

ešte mám otázku.....

spätne spomínané depozity a v poradí čakajúce exekúcie alebo boli obe prednostné a boli zrážané z oboch tretín, alebo sú obe neprednostné, zrážané iba z jednej tretiny........a ak by som mala v depozite prednostnú, a čakajúca je neprednostná? prepočet nechávam podľa starého EP? alebo podľa nového prepočtu? jednu tretinu by som mala vrátiť zamestnancovi v prípade, že v čakajúca exekúcia nie je prednostná..........napíšem na MS SR.........
Jana Motyčková
30.08.22,06:25
ano, postupime ju dalsim cakajucim, ale otazka znie AKO? naraz celu sumu vyplatim a v tom mesiaci pouzijem? (neposkodim vsak tym zamestnanca, kedze len v jednom mesiaci uplatnim nepostihnutelnu sumu pri mzde vyplatenej za niekolko mesiacov)? Alebo ju rozpocitam na jednotlive mesiace? Ide o mzdu, ktora bola zrazana niekolko mesiacov do depozitu, a keby do depozitu zrazana nebola, zrazky by sa pocitali kazdy mesiac postupne a kazdy mesiac by boli uplatnene aj nepostihnutelne sumy, ... ale ako pisem, je to moj nazor, skuste napisat dopyt na MS SR

Prostriedky v depozite sú už vypočítané zrážky za minulé mesiace, kedy jednotlivo v každom mesiaci boli nepostihnuteľné sumy pri výpočte použité. Nejde teda teda o vyplatenie mzdy v jedom mesiaci, ide o zadržaný depozit za viac mesiacov. Ak zadržané prostriedky boli zadržané v čase, kedy u zamestnanca boli už zaevidované ďalšie zrážky rovnakého charakteru (prednostné/neprednostné), zrazenú sumu treba poslať na tieto ďalšie pohľadávky.
Jana Motyčková
30.08.22,06:31
ešte mám otázku.....

spätne spomínané depozity a v poradí čakajúce exekúcie alebo boli obe prednostné a boli zrážané z oboch tretín, alebo sú obe neprednostné, zrážané iba z jednej tretiny........a ak by som mala v depozite prednostnú, a čakajúca je neprednostná? prepočet nechávam podľa starého EP? alebo podľa nového prepočtu? jednu tretinu by som mala vrátiť zamestnancovi v prípade, že v čakajúca exekúcia nie je prednostná..........napíšem na MS SR.........

Ak by bolo potrebné prepočítať sumy, lebo zadržané sumy boli vypočítané ako prednostná pohľadávka a ďalšie exekučné zrážky sú už len na neprednostné pohľadávky, tak by som spätne prepočítala výšky zrážok podľa pravidiel platných v mesiacoch, kedy sumy boli zrazené do depozitu. Neprednostné pohľadávky nemajú nárok na celu zrazenú sumu. A to, čo bolo zrazené navyše by som vrátila zamestnancovi.

Ak do depozitu bola zrazená neprednostná pohľadávka a ďalšie pohľadávky v poradí sú prednostné, tak sa nič neprepočítava, lebo prednostné pohľadávky boli (mali byť) uspokojované zo sumy, ktorá prevyšuje sumu na zrazenie pre neprednostnú pohľadávku. Zjednodušene v depozite máte prvú tretinu, druhá išla na prednostnú v danom čase a teraz len tú prvú tretinu pošlete na prednostnú.
zlolen
09.09.22,05:36
Dobrý deň, prosím poradiť, mam prednostnú 2/3 exekúciu, zamestnaec ma 2 deti a družku, družku do do počtu vyživovaných osôb som nedala len 2 deti,

je to správne, či sa aj tam niečo zmenilo.

Ďakujem
Jana Motyčková
09.09.22,05:49
Správne.
ABD
07.10.22,07:56
Dobrý deň, navyšuje daňový bonus čistú mzdu pre výpočet exekúcií? Viem, že to bolo nejednoznačné, tak či sa medzičasom niečo nezmenilo ... jedná sa o exekúciu zrážkami zo mzdy, z iných príjmov a z iných peňažných pohľadávok. Práve to "z iných peňažných pohľadávok" mi nie je jasné, či by tam daňový bonus predsa len nemal byť. Ďakujem.
Iveta Matlovičová
07.10.22,08:24
Dobrý deň, navyšuje daňový bonus čistú mzdu pre výpočet exekúcií? Viem, že to bolo nejednoznačné, tak či sa medzičasom niečo nezmenilo ... jedná sa o exekúciu zrážkami zo mzdy, z iných príjmov a z iných peňažných pohľadávok. Práve to "z iných peňažných pohľadávok" mi nie je jasné, či by tam daňový bonus predsa len nemal byť. Ďakujem.



Nie, zatiať v tom nie je žiadna zmena. Podľa Exekučného poriadku, iný príjem (než plnenie za prácu) možno postihnúť exekúciou zrážkami zo mzdy a iných príjmov len vtedy, ak ide o príjem, ktorý nahrádza mzdu. Uvedené vyplýva z ust. § 89 EP. Daňový bonus na dieťa mzdu zamestnancovi nenahrádza.
Pozor však na to, že Exekučný poriadok ustanovuje niekoľko spôsob vykonania exekúcie. A ak by bola zamestnávateľovi doručená exekúcia prikázaním iných peňažných pohľadávok (§ 105 EP), daňový bonus na dieťa by ako plnenie bolo postihované exekúciou (pri tomto spôsobe sa naviac tretinový systém neuplatňuje).
ABD
07.10.22,10:08
Nie, zatiať v tom nie je žiadna zmena. Podľa Exekučného poriadku, iný príjem (než plnenie za prácu) možno postihnúť exekúciou zrážkami zo mzdy a iných príjmov len vtedy, ak ide o príjem, ktorý nahrádza mzdu. Uvedené vyplýva z ust. § 89 EP. Daňový bonus na dieťa mzdu zamestnancovi nenahrádza.
Pozor však na to, že Exekučný poriadok ustanovuje niekoľko spôsob vykonania exekúcie. A ak by bola zamestnávateľovi doručená exekúcia prikázaním iných peňažných pohľadávok (§ 105 EP), daňový bonus na dieťa by ako plnenie bolo postihované exekúciou (pri tomto spôsobe sa naviac tretinový systém neuplatňuje).


Ďakujem, čiže keď nám prišiel exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy, z iných príjmov a z iných peňažných pohľadávok a je v nej uvedené "v súlade s ustanovením §64, §66, §105 EP nariaďujem exekúciu zrážkami z jednej tretiny" tak mám poslať exekútorovi celý daňový bonus a na ostatnú čistú mzdu uplatním tretinový systém? nejako sa v tom zamotávam
Iveta Matlovičová
07.10.22,11:00
Ďakujem, čiže keď nám prišiel exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy, z iných príjmov a z iných peňažných pohľadávok a je v nej uvedené "v súlade s ustanovením §64, §66, §105 EP nariaďujem exekúciu zrážkami z jednej tretiny" tak mám poslať exekútorovi celý daňový bonus a na ostatnú čistú mzdu uplatním tretinový systém? nejako sa v tom zamotávam



Sposob exekucie - Exekucia zrazkami zo mzdy a z inych prijmov (§ 66 a § 89 EP) - uplatnuje sa tretinovy system
Sposob exekucie - Exekucia prikázaním iných peňažných pohľadávok (§ 105) - neuplatnuje sa tretinovy system - tento sposob exekucie postihuje pohladavku povinneho /v tomto pripade danovy bonus/ len do vysky pohladavky /dlhu/ opravneneho. Ale spravidla je dlh taky velky, ze "pohlti" cely bonus.


Exekutor moze nariadit vykonat exekuciu aj viacerymi sposobmi naraz, co je pravdepodobne vas pripad.
witch
06.06.23,12:51
Dobrý deň, môžete mi prosím skontrolovať vyrátané zrážky v prípade zamestnanca:

1. v poradí prednostná z 2/3 VŠZP

2. v poradí bežné výživné 25,38€ a dlžné výživné dospelé dieťa



ČM:570,21 - výživné 1.1/3 = 157,25€, 2. 1/3 = 157,25€

prednostná VŠZP 1.1/3 = 80,67, 2. 1/3 = 80,67€



Z II. 1/3 157,25 zrazím: 25,38€ bežné výživné, a 131,87€ dlžné výživné

Z I. 1/3 157,25 zrazím: 1/3 prednostnej 80,67€ a 76,58€ dlžné výživné



Čiže: bežné výživné 25,38€, dlžné výživné 208,45€ a prednostná VŠZP 80,67€



- zamestnanec žije sám
Jana Motyčková
06.06.23,17:03
Ad výživné - to máte spočítané, akoby išlo o výživné na maloleté dieťa, pritom píšete, že ide o plnoleté dieťa. Ak ide o plnoleté dieťa, tak tam nie sú vyššie nepostihnuteľné sumy, ale použijú sa nepostihnuteľné sumy ako pri prednostnej pohľadávke, a tretiny sú uvedené nižšie.
Ad prednostná pohľadávka - to máte spočítané akoby šlo o neprednostnú. Pri prednostnej pohľadávke je prvá tretina 111,93 a druhá tretina 111,93
Ak zamestnanec nemá vyživované osoby okrem dieťaťa, na ktoré má exekúciu na výživné, tak :
Ak naozaj ide o výživné na plnoleté dieťa, tak :
- na prednostnú pre VšZP pošlete 111,93 € (prvú tretinu)

- na výživné pre plnoleté dieťa pošlete 111,93 € (druhú tretinu), najskôr na bežné výživné, potom na dlžné výživné
Ak ide o výživné na maloleté dieťa, tak
- na prednostnú pohľadávku pre VšZP pošlete 111,93 (prvú tretinu)
- na výživné druhú tretinu 157,25 a zvyšok prvej tretiny 157,25-111,93, spolu 202,57 €, najskôr na bežné výživné, potom na dlžné.
witch
07.06.23,05:27
Ad výživné - to máte spočítané, akoby išlo o výživné na maloleté dieťa, pritom píšete, že ide o plnoleté dieťa. Ak ide o plnoleté dieťa, tak tam nie sú vyššie nepostihnuteľné sumy, ale použijú sa nepostihnuteľné sumy ako pri prednostnej pohľadávke, a tretiny sú uvedené nižšie.
Ad prednostná pohľadávka - to máte spočítané akoby šlo o neprednostnú. Pri prednostnej pohľadávke je prvá tretina 111,93 a druhá tretina 111,93
Ak zamestnanec nemá vyživované osoby okrem dieťaťa, na ktoré má exekúciu na výživné, tak :
Ak naozaj ide o výživné na plnoleté dieťa, tak :
- na prednostnú pre VšZP pošlete 111,93 € (prvú tretinu)

- na výživné pre plnoleté dieťa pošlete 111,93 € (druhú tretinu), najskôr na bežné výživné, potom na dlžné výživné
Ak ide o výživné na maloleté dieťa, tak
- na prednostnú pohľadávku pre VšZP pošlete 111,93 (prvú tretinu)
- na výživné druhú tretinu 157,25 a zvyšok prvej tretiny 157,25-111,93, spolu 202,57 €, najskôr na bežné výživné, potom na dlžné.



Ďakujem Vám pekne za komplexnú odpoveď, mala by som to celé zle. Pekný deň prajem!