Jana2004
18.12.04,23:33
Firma (štvrťročný plátca DPH) dosiahla 10 mil.obrat v 9/2004. Od 10/2004 museli byť mesačný plátcovia alebo stačí od 1.1.2005? V zákone o DPH v §77 ods.4 2.veta: Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kal. roka.
Slovíčko "môže" mi dáva možnosť výberu?
Pokiaľ niekto vie, odpovedzte mi, pretože pokiaľ mali byť mesačný od 10/2204, bude to slušná pokuta. V tom prípade každý deň je dobrý. Ďakujem.
Marian
19.12.04,04:56
§77 ods. 2 hovorí o pojme kalendárny rok, t.j. rok, ktorý začína 1.januára a končí 31.decembra, t.j. sleduješ obrat v celom tomto období a zdaňovacie obdobie meníš až k 1.1.2005 na mesačné.

Slovíčko "môže" v ods. 4 sa týka platiteľov podľa ods. 2 alebo 3, t.j. kvartálnych, ktorý sa môžu rozhodnúť byť mesačnými platiteľmi.
Jana2004
19.12.04,16:42
Ďakujem viac ako moc, už som sa bála o svoju peňaženku.
anka1
22.02.05,13:08
Firma (štvrťročný plátca DPH) dosiahla 10 mil.obrat v 9/2004. Od 10/2004 museli byť mesačný plátcovia alebo stačí od 1.1.2005? V zákone o DPH v §77 ods.4 2.veta: Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kal. roka.
Slovíčko "môže" mi dáva možnosť výberu?
Pokiaľ niekto vie, odpovedzte mi, pretože pokiaľ mali byť mesačný od 10/2204, bude to slušná pokuta. V tom prípade každý deň je dobrý. Ďakujem.
Prosím Vás pod pojmom obrat za kalendárny rok sa rozumie obrat DPH alebo celkový obrat napr. Vyšlé faktúry vo výške 12.708.445,- z toho DPH 2036792,70 Sk.
lenkak
22.02.05,13:09
Celkový obrat (VF - príjmov) bez DPH
pozri link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4225&highlight=obrat
tonkat
23.02.05,07:07
§77 ods. 2 hovorí o pojme kalendárny rok, t.j. rok, ktorý začína 1.januára a končí 31.decembra, t.j. sleduješ obrat v celom tomto období a zdaňovacie obdobie meníš až k 1.1.2005 na mesačné.

Slovíčko "môže" v ods. 4 sa týka platiteľov podľa ods. 2 alebo 3, t.j. kvartálnych, ktorý sa môžu rozhodnúť byť mesačnými platiteľmi.

Prosím Vás, za rok 2004 sledujem 10 mil. za celý kalendárny rok, alebo len od účinnosti zákona od 01.05.2004?? V´daka!!
evina
23.02.05,07:31
10 mil. obrat a z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i pred 01.01.2004 t.j. sleduješ za celý rok 2004
tonkat
23.02.05,07:40
VĎaka za odpoveď!
Bubika
23.02.05,07:58
a napíšte DÚ také malé oznámenie, že sa z Vás od 1.1.2005 stáva mesačný platca DPH. Ja som tam bola včera (BA) a pýtala som sa, či im to treba písomne napísať, povedali, že bolo by fajn. Myslím ale, že to nieje povinné...
babenko1
23.02.05,08:33
10 mil. obrat a z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i pred 01.01.2004 t.j. sleduješ za celý rok 2004ja by som to brala až od 1.5.2004.. nakoľko platí nový zákon....
lenkak
23.02.05,08:36
Zmenu platcu zo štvrťročného na mesačného platcu treba oznámiť DU formou oznámenia.
evina
23.02.05,08:44
10 mil. obrat z neho vyplývajúce mesačné obdobie pre DPH platilo i v predchádzajúcom zákone § 40, t.j. ak chceme byť úplne
presní - prvé štyri mesiace podľa predchádzajúceho zákona, nasledovných 8 podľa nového zákona, t.j. celý rok. Toť môj názor a nepredpokladám, že by si štát nechal uniknúť tie prvé 4 mesiace.
Janca
23.02.05,09:02
Podla mojho zistenia obrat 10 mil. sa sledoval vzdy, pozrite si stare DPH zakony a akonahle tento obrat prekrocim, stavam sa mesacnym platitelom zo zakona. Povinnost pisomne oznamit zmenu je len pri tzv. dobrovolnom prejdeni z kvartalneho na mesacneho platcu.
Dalej podla jedneho skolenia p. Minarskeho sa do obratu pre ucely DPH zaratava nielen trieda 6 ale aj poskytnute preddavky, tak si treba najst definiciu pre ucely DPH. Uz to tu raz bolo preberane, ze nie je obrat ako obrat, ked je v zakone tato definicia, treba v nom hladat, co sa mysli pod pojmom "obrat".
alex1
08.07.05,09:48
Mám jednu malú otázku. Chcem prejsť dobrovolne z kvartálneho platcu na mesačného. Asi treba požiadať DU, ale môžem žiadať o to teraz a už k 1.7.2005? Myslíte, že sa to dá?
Johanka
08.07.05,09:59
Podľa § 77 Zákona o DPH platiteľ si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kal.mesiac a túto skutočnosť písomne oznámi daňovému úradu. Zmenu môže vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
evina
08.07.05,10:44
Mám jednu malú otázku. Chcem prejsť dobrovolne z kvartálneho platcu na mesačného. Asi treba požiadať DU, ale môžem žiadať o to teraz a už k 1.7.2005? Myslíte, že sa to dá?http://www.porada.sk/showthread.php?t=9984&page=1&pp=10&highlight=zmena+platcu+mesa%E8n%E9ho
ricij
16.11.05,07:53
Ahojte, prosím o odpoveď:
Keď som začínal podnikať v apríli t.r., registroval som sa ako mesačný platiteľ DPH, lebo to bolo vtedy pre mňa výhodnejšie. Teraz by zasa bolo pre mňa výhodnejšie byť kvartálnym. Obrat 10 mil. Sk som nedosiahol. Zo zákona mi nie je jasné, či počnúc novým rokom sa stanem kvartálnym platiteľom, alebo to treba DÚ oznámiť a požiadať zmenu zdaňovacieho obdobia.
ricij
16.11.05,08:12
Hm, nie som si taký istý. Citujem § 77, ods. 4:
Platiteľ podľa ods. 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DÚ. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárne štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Tak a teraz otázka: skutočne iba do konca kalendárneho roka a počnúc novým som štvrťročným platiteľom a v prípade mesačného musím požiadať alebo je to naopak?
evina
16.11.05,08:45
Hm, nie som si taký istý. Citujem § 77, ods. 4:
Platiteľ podľa ods. 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne DÚ. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárne štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Tak a teraz otázka: skutočne iba do konca kalendárneho roka a počnúc novým som štvrťročným platiteľom a v prípade mesačného musím požiadať alebo je to naopak?
Podľa mojej mienky sa môžeš stať štvrťročným platiteľom až od začiatku nového roka. O zmenu nežiadaš, len oznamuješ.
pyton
16.11.05,08:51
A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.
evina
16.11.05,08:55
A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.
Ja si to tiež myslím, že nemusí, ale napísala som to s prihliadnutím na to, aby sa hneď po ukončení januára neponáhľali na kontrolu. Čistý alibizmus :D
andrej_rv
16.11.05,09:28
A myslím, že ani oznámiť nemusíš, len sa začneš správať ako štvrťročný platiteľ.Ja som zavolal správkyni - podľa nich treba prechod na štvrťročné zdaňovacie obdobie písomne oznámiť, pretože ináč posielajú pôvodne mesačnému platcovi automaticky výzvu na podanie daňového priznania.
P.S. A podľa mňa povinnosť písomného oznámenia prechodu na štvrťročné zdaňovacie obdobie vyplýva z prvej vety § 77 ods. 4 zákona o DPH.
Pepa
16.11.05,09:46
Presne tak, ako píše Andrej. Pokiaľ neoznámiš zmenu zdaňovacieho obdobia z mesačného na štvrťročného budeš dostávať výzvy a pokuty za nepodanie DP.
DU nemá odkiaľ vedieť, že sa niekto rozhodol ako sa rozhodol - jednoznačne písomne oznámiť.
pyton
16.11.05,10:13
andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém. ;)
andrej_rv
16.11.05,10:22
andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém. ;) No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené :). Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal.
Pepa
16.11.05,10:27
andrej rv a tiež pepa, vaše tvrdenie však nemá oporu v zákone. Ten § 77 ods. 4 rieši opačný problém. ;)
Sa nehádam - preto som nedala súhlas na celý Andrejov príspevok. Ale si treba uvedomiť, že DU nemá odkiaľ vedieť zmenu zdaňovacieho obdobia. Pokiaľ je niekto vedený ako mesačný platca, podáva mesačné DP a "zrazu ho niet" - nastupuje výzva a pokuta. Neviem či sa to nedá "schovať" niekam, že daňový subjekt je povinný oznámiť každú zmenu .......
Ale opakujem - hádať sa nebudem - ja oznámim, nedostanem výzvu ani nič a mám pokoj. Toť môj názor.
pyton
16.11.05,10:36
No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené :). Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal.
preventívne...takže to je príspevok č. 22

pepa, žiadna pokuta nenastúpi, tak neplaš!

andrej rv - nejdeme po slovíčkach, ale podľa zákona :)
andrej_rv
16.11.05,10:43
andrej rv - nejdeme po slovíčkach, ale podľa zákona :) Viem, viem... si ma úplne presvedčila :) . Len neviem, či sa náhodou neopierajú o nejaký § zo zákona o správe daní. Opýtam sa a určite ešte ozvem.
Pepa
16.11.05,10:53
pepa, žiadna pokuta nenastúpi, tak neplaš!

:)
Ja nikoho neplaším.:mee: Teraz som to konzultovala s DU - zákon o DPH nerieši zmenu z mesačného na štvrťročného - ale daniari sa opierajú o zákon o správe daní a poplatkov - každá zmena = nahlásiť. A aj tú pokutu mi potvrdili - takže oni plašia a nie jahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
pyton
16.11.05,11:03
pepa, nehnevaj sa, vydávaš poplašné správy, skús si prípadne zavolať ešte niekam inam
evina
16.11.05,11:06
No, ak ideme po slovíčkach, výslovne to fakt nie je pre opačný prípad uvedené :). Poobede zistím, o aký § sa opierajú. Ale preventívne by som im to oznámenie určite poslal. Dala som omylom súhlas. Ja som pozerala aj zákon o správe daní a poplatkov a myslím si, že oporu v zákone na oznámenie tejto zmeny nemajú a jednoducho tento prípad asi zabudli riešiť v zákone o DPH. Napísala som v príspevku 20 síce, že zmenu oznamuje /a ja by som ju určite oznámila/ a v príspevku 22 píšem aj prečo. Určite by sa DÚ ozval po januári, buď na kontrolu alebo rovno s pokutou za nepodanie DP /aj keď neoprávnene/ .Takže v tomto prípade aj keď zákonodarcovia pozabudli riešiť opačný prípad, oznámila by som zmenu zdaňpovacieho obdobia ako píšem vyššie
.
pyton
16.11.05,11:10
Ani nepokutujú ani nevyzývajú. Urobili by tak po nepodanom DP za 1. štvrťrok.
evina
16.11.05,11:13
Ani nepokutujú ani nevyzývajú. Urobili by tak po nepodanom DP za 1. štvrťrok.
Pyton niekedy vyzývajú, ale nemajú oprávnenie na pokutu. Oni vyzývajú lebo im v PC vyskakuje, že je mesačný platiteľ.Ale keď oznámi, že je kvartálny, aj ke´d len ústne mala by byť záležitosť vybavená.
Pepa
16.11.05,11:16
pepa, nehnevaj sa, vydávaš poplašné správy, skús si prípadne zavolať ešte niekam inamNehnevám sa a keďže sa nechcem dohadovať - ani prípadne niekoho nedajbože uraziť - a tvoje rady si vážim - nebudem sa k tejto téme viac vyjadrovať.
Pekný deň.
pyton
16.11.05,11:22
Pepa, ale fakt sa nehnevaj. ;) Ja to beriem, len ako diskusiu, dúfam, že aj všetci ostatní. A mňa už táto téma tiež nebaví. ;)
http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/023.povidaji/005.gif
Pepa
16.11.05,11:28
Pepa, ale fakt sa nehnevaj. ;) Ja to beriem, len ako diskusiu, dúfam, že aj všetci ostatní. A mňa už táto téma tiež nebaví. ;)
http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/023.povidaji/005.gif
:mee::mee::mee:......http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Je to OK.
andrej_rv
16.11.05,15:26
Pyton niekedy vyzývajú, ale nemajú oprávnenie na pokutu. Oni vyzývajú lebo im v PC vyskakuje, že je mesačný platiteľ.Ale keď oznámi, že je kvartálny, aj ke´d len ústne mala by byť záležitosť vybavená.
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja :) . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § ods. 3 ústavy SR ;) .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike :) .
Pepa
16.11.05,15:32
evina
16.11.05,22:01
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja :) . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § 3 ústavy SR ;) .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike :) .
Andrej ďakujem, aspoň máme jeden problém zas naisto vyriešený:)

Pre Pepa: ja stále hovorím, že tvrdenia DÚ nie sú vždy smerodajné, ale zákon...nech je aký je.
Ale pokiaľ to aj niektorí daňováci tvrdia, myslím, že stále čerpajú z ďalekej minulosti, lebo vtedy na osvedčení k registrácii DPH bolo vyznačené aj zdaňovacie obdobie a pri každej zmene sa muselo vydať nové, ale to je vážne už veľmi dávno.
heket
18.11.05,09:54
Prechádzali sme tento rok z mesačného na štvrťročného platcu. Nikomu sme nič neohlasovali keďže to nie je v zákone a nič sa neudialo. Nie sú z toho žiadne postihy. A okrem toho DU si vie zrátať obrat podľa podaných daňových priznaní.
ricij
18.11.05,10:37
Tak sa mi dostalo kvalifikovaného vysvetlenia u zdroja :) . Písomné oznámenie v prípade prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH nevyžadujú ani u nás - tlf otázka nebola celkom pochopená a vzťahuje sa na opačný prípad, ktorý je riešený v § 77 t.j. prechodu zo štvrťročného na mesačného platcu. Ak náhodou aj daňovníka na podanie vyzvú, neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa v žiadnom prípade nie je sankcionované, keďže nemá oporu ani v zákone o DPH ani v zákone o správe daní.

Prípadné písomné oznámenie im však uľahčuje prácu, takže to zo strany daňovníka berú ako pozitívne gesto.

Pokiaľ by sa teda vyskytol nejaký prípad udelenia pokuty za neoznámenie prechodu z mesačného na štvrťročného platiteľa DPH, v každom prípade sa treba voči pokute odvolať - viď č. 2 § 3 ústavy SR ;) .

P.S. Evina, Pyton ďakujem za zorientovanie v problematike :) .
Predovšetkým ďakujem ja, ktorý vlastne položil túto otázku.:D
Pepa
18.11.05,14:17
Hlásim "vybavenie" z nášho DU:
- správkyňa dane /aj tlf. kontakt pred pár dňami/ - v každom prípade zmenu
musíte nahlásiť - hrozí pokuta
- moja otázka - na základe čoho?
- odpoveď správkyne - na základe zákona
- moja otázka - ktorého?
- odpoveď správkyne - zákona o DPH
- moja odpoveď - v zákone to nie je
- správkyňa - ideme za kolegyňou /také niečo ako styk s verejnosťou či čo/
- kolegyňa - nie, zákon to neukladá - ale bolo by dobré
Záver: dva rôzne názory pracovníkov DU a ty človeče študuj zákony a nedaj
sa :D
Itus
11.02.10,11:50
Dnes som tu hladala info ohladom zmeny zdanovacieho obdobia a natrafila som na tuto starsiu temu. Mam dost velky problem, lebo som zistila, ze sme vo firme prekrocili rocny obrat na strvrtrocneho platcu DPH a od r.2007 sme mali podavat mesacne priznania. Nemate prosim Vas niekto skusenosti co sa v takomto pripade da podniknut? Som celkom prekvapena, ze to na DU nesleduju a nevyzvali nas. Teraz mam podat dodatocne DP za 3 roky???!!!! ...alebo aky je postup? prosim poradte.
sway
18.02.10,10:44
Dnes som tu hladala info ohladom zmeny zdanovacieho obdobia a natrafila som na tuto starsiu temu. Mam dost velky problem, lebo som zistila, ze sme vo firme prekrocili rocny obrat na strvrtrocneho platcu DPH a od r.2007 sme mali podavat mesacne priznania. Nemate prosim Vas niekto skusenosti co sa v takomto pripade da podniknut? Som celkom prekvapena, ze to na DU nesleduju a nevyzvali nas. Teraz mam podat dodatocne DP za 3 roky???!!!! ...alebo aky je postup? prosim poradte.

problém je to veľký... akurát také riešim...

na DÚ mi povedala, že ak podáme výkazy odkedy sme to zistili, tak nám za každý mesačný vyrúbia pokutu za nepodanie....čo by u teba bola riadna pálka...
ešte mi poradila, nech to nechám tak (ja mám iba od 10/2009 tento prekročený limit) a ak nepríde kontrola nič sa nedeje... pričom mám podávať už mesačné výkazy.....
myslím že DÚ neupozorní na zmenu zdaňovacieho obdobia... takže tak...
Itus
18.02.10,10:56
Dakujem za odpoved...myslim, ze sa budem teda spoliehat na to, ze kontrola nebude, a ak bude, tak uz ma zachrani iba poistka...Volali sme na DU, ci sa oznamuje aj ked sa stavame mesacnym platcom zo zakona, a poradili, aby sme im to oznamili pisomne....Zda sa mi "vtipne", ked im oznamime, ze sme sa sa od 1.1.2010 podla zakona stali mesacnymi platcami!
sway
18.02.10,11:00
Dakujem za odpoved...myslim, ze sa budem teda spoliehat na to, ze kontrola nebude, a ak bude, tak uz ma zachrani iba poistka...Volali sme na DU, ci sa oznamuje aj ked sa stavame mesacnym platcom zo zakona, a poradili, aby sme im to oznamili pisomne....Zda sa mi "vtipne", ked im oznamime, ze sme sa sa od 1.1.2010 podla zakona stali mesacnymi platcami!

túto zmenu netreba oznamovať, našla som na portáli drsr toto:
V zmysle § 77 ods. 1 zákona o DPH, zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac. Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 mil. Sk, zdaňovacím obdobím je v súlade s § 77 ods. 2 kalendárny štvrťrok. V prípade prekročenia obratu 10 mil. Sk v priebehu kalendárneho roka, má platiteľ povinnosť zmeny zdaňovacieho obdobia na kalendárny mesiac od januára nasledujúceho kalendárneho roka. V prípade povinnosti zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho štvrťroka na kalendárny mesiac nie je potrebné túto skutočnosť osobitne písomne oznamovať daňovému úradu, daňová správa akceptuje podanie daňového priznania za kalendárny mesiac január;)
Itus
19.02.10,07:23
Ano o tom sice pisu, ale ked sa nahodou opytas danoveho uradnika, tak chce na vsetko papier :)...Este som tak rozmyslala, co si pisala, ze ste aj vy prekrocili limit v 10/09...v com je problem, nestali ste sa mesacnym platcom az od 1/2010?
sway
19.02.10,08:04
Ano o tom sice pisu, ale ked sa nahodou opytas danoveho uradnika, tak chce na vsetko papier :)...Este som tak rozmyslala, co si pisala, ze ste aj vy prekrocili limit v 10/09...v com je problem, nestali ste sa mesacnym platcom az od 1/2010?

ano na šťastie som si to tiež pri tomto preverovaní a skúmaní uvedomila... hoci na DÚ mi tvrdila tak ako som písala...že nech to už nechám tak a dúfam, že nepríde kontrola... tiež asi nie je v obraze....:rolleyes:
Itus
19.02.10,08:23
Super, som rada, ze to mas v poriadku :)...Takze som zostala s mojim precinom sama :)...som z toho hotova, ako som si to mohla nedostriehnut! Ale fakt by som bola zvedava, ci sa to prihodilo aj niekomu inemu, a ako sa to dalej vyvrbilo...