andrej_rv
25.12.06,14:12
Keďže sa pomaly blíži koniec roka, do prílohy som pripol ako pomôcku formulár interného dokladu pre výpočet daňových výdavkov za stravné lístky SZČO pre rok 2006.
Tabuľka je použiteľná za nasledovných podmienok a predpokladov:
- nákup stravných lístkov bol v priebehu roka v plnej výške účtovaný ako výdavok neovplyvnňujúci základ dane
- daňový výdavok sa zaúčtuje do denníka v súlade s § 15 ods. 1 ísm. d) a § 4 ods. 2 písm. b) Postupov JÚ až na konci roka v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažná operácia
- maximálny počet SL vychádza - podobne ako u zamestnancov - z počtu pracovných dní v roku 2006 (prednastavené 247), znížený o nárok na takú výmeru dovolenky, na ktorú by mal podnikateľ nárok, ak by bol zamestnancom (prednastavené 5 týždňov - 25 dní). Ďalšie možnosti úpravy nároku (uníženie o dni PNS, nepodnikania, o dni nároku na stravovanie vyplývajúce z pracovného pomeru...) vyplývajú z textu tabuľky.
Vypĺňať (resp. meniť) by sa mali len údaje v zelených políčkach, v oranžových sú vzorce.
dracica
25.12.06,13:28
Pekna tabuľka, stiahla som si tvoj súbor, možno sa mi to v budúcnosti zíde.. Chcem sa spýtať, čo všetko prikladáš k účtovnej závierke na konci roka v jednoduchom účtovníctve???
dracica
26.12.06,19:18
Máš pravdu je to mimo témy, ale nechcela som zakladať novú tému , kvôli jednej otázke..ďakujem pozriem si to
liba2
27.12.06,07:17
Andrej, vďaka za tabuľku. Zaoberala som sa týmto problémom práve včera. Teraz vidím, že som na to išla zbytočne detailne (denný výkaz práce?). V tvojej tabuľke je podchytené všetko čo môže počas roka vzniknúť a skutočne stačí len tento jeden dokument na uplatnenie nároku na SL. Oceňujem.
rolandik
29.12.06,21:47
Ja mám stravné lístky za 49,- Sk mimochodom. Mám aj nejaké naviac a tvoja tabuľka odporúča zvyšné, ktoré mám v pokladni - ceniny dať ako "neovplyvňujúci základ dane". Iba taký detail, ale niekoho môže pomýliť :)
Orsz
30.12.06,04:23
Mňa trochu prekvapuje odpočet dní na dovolenku u SZČO - ja vlastne odkedy podnikám, ani dovolenku nemám, okrem toho pracujem aj počas víkendov. Myslím, že dovolenku, ak som teda nebola niekde v zahraničí /pri mori, alebo inde/ netreba počítať. Andrej, ty si to uviedol v tabuľke - len neviem, či to myslíš ako povinnosť znížiť, alebo je to na každom ako sa rozhodne?
liba2
30.12.06,07:30
Mňa trochu prekvapuje odpočet dní na dovolenku u SZČO - ja vlastne odkedy podnikám, ani dovolenku nemám, okrem toho pracujem aj počas víkendov. Myslím, že dovolenku, ak som teda nebola niekde v zahraničí /pri mori, alebo inde/ netreba počítať. Andrej, ty si to uviedol v tabuľke - len neviem, či to myslíš ako povinnosť znížiť, alebo je to na každom ako sa rozhodne?
Ja som na tom podobne. Tabuľku som si ešte nevyplnila, ale predpokladám, že ak som nemala voľné dni ako dovolenku, tak číslicu 25 prepíšem na nulu a tabuľka bude fungovať ďalej... :p
Anja111
30.12.06,07:40
Ja som na tom podobne. Tabuľku som si ešte nevyplnila, ale predpokladám, že ak som nemala voľné dni ako dovolenku, tak číslicu 25 prepíšem na nulu a tabuľka bude fungovať ďalej... :p

Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.
renča1
30.12.06,07:47
No ale už keby sme sa mali riadiť dovolenkou u szčo,..... tak je možné že čas strávený na dovolenke si vynahradím prácou cez víkend, hm? Prečo dovolenka?, ved u szčo sa neriadime dovolenkou a ani plateným voľnom.... U szčo platí len PN, ktorá ma dopad na platenie odvodov.
liba2
30.12.06,07:50
Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.
Anja súhlasím; treba sa na to pozerať tak, že aj keď sme v skutočnosti neboli na dovolenke, určite sa počas roka vyskytlo niekoľko dní, kedy sme sa práci nevenovali - veď treba zabezpečiť aj naše osobné záujmy a povinnosti - a to sú vlastne dni dovolenky; tak isto je to u zamestnancov, že dovolenku čerpajú ale v skutočnosti nedovolenkujú, venujú sa rodine, domácnosti, sú u lekára, vybavujú na úradoch a pod.
Anja111
30.12.06,07:59
Anja súhlasím; treba sa na to pozerať tak, že aj keď sme v skutočnosti neboli na dovolenke, určite sa počas roka vyskytlo niekoľko dní, kedy sme sa práci nevenovali - veď treba zabezpečiť aj naše osobné záujmy a povinnosti - a to sú vlastne dni dovolenky; tak isto je to u zamestnancov, že dovolenku čerpajú ale v skutočnosti nedovolenkujú, venujú sa rodine, domácnosti, sú u lekára, vybavujú na úradoch a pod.

Zrejme takto nejako nám budú odporovať pracovníci DU pri kontrole, ak sa budeme brániť podľa renča1. Aj keď, jej pohľad na vec sa mi páči. Ale beriem to skôr tak, že do VOZD zaúčtujem iba to, čo si trúfnem aj obhájiť.
Anja111
30.12.06,08:17
Ja som pri zostavovaní tabuľky vychádzal z definície daňového výdavku na stravovanie SZČO v § 19 ods. 2 písm. p) ZoDP: "výdavky na stravovanie...za každý odpracovaný deň, najviac v rozsahu a vo výške ...podľa osobitného predpisu". Čiže za podmienok, aké ustanovuje Zákonník práce pre zamestnancov. Jednou z podmienok v ZP je aj maximálny fond pracovného času a rozsah dovolenky. Ale tabuľka je len všeobecná pomôcka - ak má niekto "špeciálny" pracovný režim (taxikár, krčmár, účtovník :D ) alebo si tento § vykladá odlišne, počet pracovných dní si môže navoliť iný, odpočet na dovolenku anulovať atď.
mimotemy Dlhé roky sme nemali žiadne stravné. Nejde ani o príliš veľké sumy. Ja si preto zvolím radšej "tvrdší" výklad zákona, lebo osobne si myslím, že tých pár korún daňového výdavku navyše mi v tomto prípade nestojí za zbytočné dráždenie kontrolórov. (A najmä keď nás od roku 2007 ešte zvýhodnili voči zamestnancom :) ).

Súhlasím a budem postupovať podobne.
Orsz
30.12.06,13:34
Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.

Myslím, že sa mýliš. Daniari sa nemôžu starať do takýchto vecí. Z odbornej literatúry /Poradca/ je jasné, že každý SZČO si môže dať stravné za každý pracovný deň v roku - max. 247 dní konkretne v roku 2006. Nepíše sa tam o žiadnej dovolenke. Odvolávka na porovnanie práv so zamestnancami nie je v dovolenke - ale to, že aj SZČo sa má právo najesť - doteraz to tak nebolo - a od 1.1.2007 si mlže SZČO dať do nákladov celú sumu 89,-Sk. Ale len za pracovný deň.
ahammerova
30.12.06,13:58
Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )
Jozef Mihál
30.12.06,13:59
Všimnite si, ako vykladá uvedené diskutabilné ustanovenie zákona Daňové riaditeľstvo na www.drsr.sk. V tzv. zovšeobecnených otázkach sa úspešne vyhýba odpovediam na dotazy podnikateľov typu "čo je to môj pracovný deň" a "...ako evidovať skutočnosť, že som naozaj deň odpracoval". Odvolávajú sa len na ustanovenia Zákonníka práce, podľa ktorých možno odpracovať najviac 48 hodín týždenne, SZČO musí mať cez víkend voľno atď (viď vyššie).

Záver - pre daňový úrad nie je dôležitá akási "evidencia dochádzky SZČO" - sú ochotní uznať zdokladované stravné 48,95 za každý pracovný deň - pondelok - piatok, okrem sviatkov. Na úvahy o dovolenkách ,"nadčasoch" a práci cez víkend zabudnite.
..
A na úplný záver - od 1.1.2007 v zákone je väzba na Zákonník práce definovaná inak (viď napr. DRAK) - ak sa "duch výkladu" zákona zo strany DRSR nezmení, SZČO si môže nárokovať stravné 89 Sk za každý jeden kalendárny deń.
Orsz
30.12.06,14:16
Plne s Vami súhlasím pán Mihál. Samozrejme, že nad stravným cez víkendy a sviatky, keď pracujem vôbec neuvažujem. V mojom prípade si odkladám bločky z reštaurácií - nie každý pracovný deň idem na obed, a keďže nemám lístky od Vaša stravov., alebo inej spoločnosti, je mi jasné, že si nebudem počítať stravné v nezdokladovaných dňoch - i keď pracujem a je pracovný deň.
Monika Kováčová
30.12.06,14:31
Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )

pozri tu: http://www.porada.sk/t34521-stravne-listky-spatne.html?highlight=stravn%E9+l%EDstky+sp%E4tne
Orsz
30.12.06,14:32
Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )

Ja len stručne - nie je to možné spätne.
ekonom99
09.12.07,09:51
s odstupom času som sa pozrel na tento príspevok, ale priloženú tabuľku neviem nájsť. Tak neviem, či už je to zrušené?
Rozalka
09.12.07,10:33
s odstupom času som sa pozrel na tento príspevok, ale priloženú tabuľku neviem nájsť. Tak neviem, či už je to zrušené?
Tiež som ju hľadala, ale verím tomu, že bola zrušená kvôli tomu, že v r.2006 platili iné podmienky, ako v r. 2007.
liba2
09.12.07,14:17
Tiež som ju hľadala, ale verím tomu, že bola zrušená kvôli tomu, že v r.2006 platili iné podmienky, ako v r. 2007.
Rozalka, vystihla si to :D. Pre rok 2007 nie je potrebná žiadna tabuľka, lebo SZČO si môže dať do nákladov sumu 89 Sk (v r. 2006 to bolo 48,95 Sk za stravnú poukážku).
VladoaKatka
11.12.07,05:56
Síce neni treba tabulku, ale ja som si upravila formulár, ktorý som používala predtým, aby som mala evidenciu lístkov.
arp69
15.12.07,08:07
Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
abel
15.12.07,08:51
Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
Pracovné dni odo dňa nákupu stravných lístkov do konca roka. Za dni pred nákupom stravných lístkov si stravné nemôže uplatniť.
Príklad: 5. septembra 2007 si manžel kúpil stravné lístky v počte 233 ks. Dáš to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. V mesiaci 9/07 bolo od 5. 9. do konca mesiaca 18 dní, tak dáš do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane hodnotu 18 ks lístkov. Za október 23 ks, november 21 ks a za december 18 ks. Ku koncu roka uvedieš v inventúre zostatok cenín 153 ks stravných lístkov po 89.- Sk, celkom13617.- Sk
liba2
15.12.07,08:52
Akou formou dkladovať odpracované dni u SZČO pre účely odúčtovania stravných lístkov. Manžel pracuje v mieste bydliska a lístky boli nakúpené v hodnote 89,- v počte 233 ks za rok 2007.
Nie je povinnosť žiadnej evidencie. Je to na SZČO ako preukáže, že v konkrétnom dni pracoval. Napr. fakturácia niečoho, čo si vyžaduje mesačné úsilie práce. Je to individuálne, každý pracuje inak. Takže podumajte nad tým a niečo si vymyslite.
arp69
15.12.07,09:37
pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
Zita5
15.12.07,09:40
pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?

SZČO nevedie Evidenciu dochádzky sám pre seba . Ak dosahuje zdaniteľné príjmy , tak stravné vo výške 89 ,- Sk je obhájiteľné . Ale konkrétne evidenciu dochádzky nie je prepísané pre SZČO viesť .
arp69
15.12.07,10:01
Automatický nárok na stravné má SZČO v pracovné dni, keď pracuje aj cez víkend treba to nejako doložiť. Potrebujem poradiť konkrétne ako.
A ďakujem všetkým za ochotu :)
abel
15.12.07,10:02
arp69, ja ti verím, že manžel pracuje denne aj cez víkendy. Pozri si stanovisko z drsr http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4j3D3b1AMmB2I76ke hCQLYbkqivR35uKlAu0hwoYuji5OeiH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgA-CrH3A!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFEQk5ELzExMzc4 L3NhLlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=694&idparent=null&query=&criteria=1 - ak sa ti bude zdať, že to tam nie je uvedené, tak si pozri túto vetu za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (v súlade so Zákonníkom práce a zákonom č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov), pričom rozsah pracovného času je vymedzený § 85 Zákonníka práce (ZP).
Zita5
15.12.07,10:08
Čo sa týka So aj Ne je možnosť aj tu pozrieť -

http://www.porada.sk/t25087-odpoved-udr-na-narok-stravnych-poukazok-pre-szco-pocas-so-a-ne.html

Je to síce staršieho data , ale čo sa týka odpracov.dní , to platí aj teraz .
Manual
15.12.07,10:11
pre Abel: Nakupovala som priebežne od marca a chcem uplatniť kalendárne dni nie len pracovné. Som presvedčená že môžem, lebo manžel pracuje aj cez víkendy.
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
Ak pracuje aj cez víkendy, je na ňom ako pri prípadnej kontrole si obháji že pracoval aj napr. v nedeľu a preto má nárok na stravný lístok. Možno by bolo pre určitú skupinu SZČO ak vedú nejaký montážny alebo stavebný denník, ktorý podpisuje aj odberateľ alebo osoba pre ktorú pracujú atď... A v denníku sa uvádza postup a všetky vykonané činnosti na zákazke. Samozrejme potom musí nasledovať fakturácia atď...Tu je ťažké radiť a nepomôže tomu ani prípadná evidencia "dochádzky" pre SZČO. Sama pre seba sa dá vyrobiť veľmi jednoducho.
abel
15.12.07,10:21
Ja viem, že tu ide o princíp a skutočne sú živnostníci, ktorí pracujú nepretržite a nielen 40 hodín týždenne, ale ja osobne by som si nevyrábala zbytočné problémy, aby som si musela obhajovať výdavky, ktoré mi na 90 % daňový úrad zamietne.
arp69
15.12.07,10:45
Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.
Paula
15.12.07,10:58
Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.



Predpokladám, že to poraďáci riešia tak, ako píšu vo svojich príspevkoch. Nemám pocit, že sú nekonkrétni, alebo že tento nárok neuplatňujú. Predsa tu nebudú opisovať svoje konkrétne údaje alebo údaje svojich klientov.:)



.
Zita5
15.12.07,12:08
Veď práve o to mi ide, že daňováci nikdy neodpovedajú na to ako má živnostník preukázať prácu cez víkend. Nikto z vás neuplatňuje tento nárok? Že mi nedávate konkrétnu odpoveď ako ste to riešili? Všetky tieto teórie už mám načítané, ale to mi nepomôže. Dík.

Dávam konkrétnu odpoveď ;)....riešim to tak , že si zakúpim SL v hodnote 89,- Sk x počet pracovných dní v mesiaci a uplatním si tento nákup vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD za daný mesiac .

Čo ak príde DK ? Predložím jej účtovné knihy,účtovné doklady z ktorých vyplýva , že firma je funkčná , dosahuje zdaniteľné príjmy /to znamená , že SZČO musí aj pracovať , ak dosiahne príjem / ......na prípadné otázky kontrolórov odpovedám .Žiadnu evidenciu dochádzky si nevediem .

Ak máte pocit , že na Porade je o stravných lístkoch málo písané , skúste zadať aj Vy dotaz cez stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a podeľte sa s nami o zážitok , akú odpoveď dostanete , ak sa zameriate na preukazovanie odpracovaného dňa .;):)Ja som sa už o to pokúšala , ale som nepochodila , ako je vidieť z mojej pripojenej odpovede UDRSR v predchádzajúcom príspevku .;)

Už ani iné by som Vám nevedela poradiť .:)
Rozalka
15.12.07,13:14
Ak máte pocit , že na Porade je o ..... málo písané , skúste zadať aj Vy dotaz cez stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a podeľte sa s nami o zážitok , akú odpoveď dostanete.:)
mimotemy
Ak zadávate otázku na uvedenú adresu, máte možnosť dostať odpoveď:
- mailom
- písomne
Ak si vyberiete možnosť mailom, odpoveď je vcelku uspokojivá. Akonáhle Vám príde odpoveď písomne, je len holým vymenovaním §. Žiaľ, obe možnosti nie je možné vybrať.
liba2
15.12.07,13:54
pre Liba2: Neviem aké tlačivo mám použiť napr. evidenciu dochádzky ako pre zamestnancov?
Prečítaj si ešte raz čo som ti predtým odpovedala :).
arp69
10.01.08,14:21
Takúto odpoveď som dostala na svoj dotaz. Tak si z toho vezmite čo chcete.
Ja myslim že keď formu zákon nestanovuje, tak je jedno akú formu si zvolíme.

16793
ipomoni
10.01.08,15:51
dobry den ja sa chcem v tejto spojitosti opytat ci si mozem ako SZCO / sama/ za kazdy odpracovany den zapocitat do danovych nakladov vydavky v plnej vyske tj je 89,- SK tj. hodnota jedneho gastrolistka resp. akou vyskou ja prispievam - viem ze to tak bolo.dakujem.
Zita5
10.01.08,16:02
dobry den ja sa chcem v tejto spojitosti opytat ci si mozem ako SZCO / sama/ za kazdy odpracovany den zapocitat do danovych nakladov vydavky v plnej vyske tj je 89,- SK tj. hodnota jedneho gastrolistka resp. akou vyskou ja prispievam - viem ze to tak bolo.dakujem.


V roku 2007 si môžete uplatniť ako SZČO stravný lístok , alebo poukážku za každý odpracovaný de v hodnote 89,-Sk .Neprispievate žiadnou čiastkou .
Zita5
10.01.08,16:05
Takúto odpoveď som dostala na svoj dotaz. Tak si z toho vezmite čo chcete.
Ja myslim že keď formu zákon nestanovuje, tak je jedno akú formu si zvolíme.

16793


arp69 , ocenila som Vašu snahu napísať dotaz , pomôže aj druhému .Nakoniec , aj sme dobre radili , nie?
arp69
10.01.08,20:05
Jasné že ďakujem všetkým za ochotu pomôcť. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif Každá pripomienka dobrá.
Len mi z toho vyplývalo, že každý pre istotu započíta len pracovné dni. A s tým som sa nemohla stotožniť, keď raz človek odmaká aj víkendy. Teraz by som bola zvedavá, či je tu vôbec niekto kto si dá do nákladov aj tie odrobené soboty alebo nedele.
omorfoula
14.01.08,10:14
ahojte.

nemate nahodou tu andrejovu tabulku na evidenciu stravnych listkov za rok 2006 niekde ulozenu? Akosi ju neviem najst.... alebo este lepsie, neurobil si niekto tabulku na rok 2007?

dakujem za pomoc.
adulka16
17.01.08,08:39
Pozeram ako ,,puk,,, ale ziadnu tabulku ako prilohu nevidim.
Kde ju prosim najdem ?
Dakujem Adulka 16
bo25
17.01.08,16:36
Ohľadne stravných lístkov by som sa chcela opýtať na Váš názor:
-zálohová faktúra za stravné lístky za rok 2008 bola uhradená 31.12.2007,riadna faktúra prišla s dátumom dodania 02.01.2008, ako takýto prípad zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Za pomoc ďakujem.
liba2
18.01.08,02:15
Ohľadne stravných lístkov by som sa chcela opýtať na Váš názor:
-zálohová faktúra za stravné lístky za rok 2008 bola uhradená 31.12.2007,riadna faktúra prišla s dátumom dodania 02.01.2008, ako takýto prípad zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve. Za pomoc ďakujem.
V JÚ stravné lístky pokiaľ nie sú vydané zamestnancom (a to určite neboli) sa zaúčtujú ako cenina, t.j. VNZD; služba ako VOZD, lebo bol výdaj (úhrada) v r. 2007.
bo25
19.01.08,13:29
Ďakujem za riešenie.
miner
19.01.08,14:02
Nenasiel som tu tabulku ani ja, ale pridavam svoju.Budem rad ak mi niekto ten vytvor zhodnoti ci je ok.
duris11
20.01.08,19:09
Dobry vecer,
ta tabulka je fajn,prehladna. Ale chcela by som sa spytat na tuto temu nieco: Robim JU podnikatelovi,vlastni restauraciu,svojim zamestnancom poskytuje stravu zo svojej restauracie bezplatne.Mam vypocitat stravne aj prenho?dik za odpoved.
Mirka123
21.01.08,06:40
Želám krásny deň,
chcem sa spýtať ohľadne výšky stravného. Známy pracuje na živnosť ako stavebný robotník, mimo miesta svojho bydliska. Chodí na "týždňovky". Aká by mala byť výška stravného na 1 deň - 89 Sk alebo 135 Sk, keďže je preč viac ako 18 hodín denne, pracuje zhruba 10 hodín denne. ďakujem
Mirka
Orsz
21.01.08,06:48
Želám krásny deň,
chcem sa spýtať ohľadne výšky stravného. Známy pracuje na živnosť ako stavebný robotník, mimo miesta svojho bydliska. Chodí na "týždňovky". Aká by mala byť výška stravného na 1 deň - 89 Sk alebo 135 Sk, keďže je preč viac ako 18 hodín denne, pracuje zhruba 10 hodín denne. ďakujem
Mirka

Podľ zákona o cestovných náhradách - ak je mimo mesto 5-12 hodín je to 89,-Sk, nad 12 hodín do 18 hod. 135,-Sk a nad 18 hod.(čo je v prípade týždňoviek na inom mieste, kde je potrebné aj ubytovanie) je 208,-Sk. V takýchto dňoch je to plná taxa, v dni, keď prichádza a odchádza z tohto miesta, teda napr. v pondelok a v piatok, dala by som strednú taxu 135,-Sk.
Mirka123
21.01.08,07:05
Ráno odchádza na týždňovku o 5:00, z týždňovky sa vracia okolo 18:30 (vyráža o 17:00). Je to denne viac ako 18 hodín, len neviem, čo by na to povedali daňováci, keďže reálne denne odpracuje tých 10 hodín. Vychádzalo by mu totiž celkom slušné stravné. A ešte sa chcem spýtať - nepotrebuje k nároku na stravné nijaké doklady? Nekupuje si stravné lístky, a bločky z reštaurácií neodkladá.
beatam
21.01.08,13:17
Ráno odchádza na týždňovku o 5:00, z týždňovky sa vracia okolo 18:30 (vyráža o 17:00). Je to denne viac ako 18 hodín, len neviem, čo by na to povedali daňováci, keďže reálne denne odpracuje tých 10 hodín. Vychádzalo by mu totiž celkom slušné stravné. A ešte sa chcem spýtať - nepotrebuje k nároku na stravné nijaké doklady? Nekupuje si stravné lístky, a bločky z reštaurácií neodkladá.
SL si nemusí kupovať. Ide o pracovnú cestu §19, ods.2 písm.e. Vypočíta si náhrady podľa príspevku 51.
Mirka123
22.01.08,06:10
Ďakujem všetkým za odpovede a prajem krásny deň.
Mirka
milka.k
06.02.08,14:32
arp69 v príspevku 42 napísala, že je zvedavá, či je tu vôbec niekto kto si dá do nákladov aj tie odrobené soboty alebo nedele.

Bola som na školení a pracovníčka DU nám povedala, že si môžeš dať do nákladov aj to, ale len v prípade, že vieš naozaj dokázať, že si vtedy pracovala.
zaja
07.02.08,10:22
Prosim o vyjadrenie k teme AKO ZAUČTOVAŤ SL v JU.
Už som svoj postup uvádzala dva krát a ešte mi ho nikto neodobril ani nevyvrátil. Prosím, chleca by som mať istotu, nakoľko tento postup chcem použiť prvý krát.
Len na spresnenie. Môj príspevok je o tému nižšie. Pojednáva o spôsobe ktorý odporúča publikácia 1000 riešení.
Ďakujem
samokk
21.02.08,17:38
Chcel by som poradit, v decembri 2007 som si zaobstaral a preplatil SL 70 ks á 89,-Sk (SZČO), kedze mi boli dodane az 2.1. 2008, dal som ich do prijmu a vydaja az v tomto roku, mozem si odpisat celkovu hodnotu a SPOTREBU listkov este v roku 2007? - nakolko som nevycerpal pomer odpracovane dni x 89,- Sk/den a SZČO? Alebo sa tieto SL pocitaju uz ako spotreba za odpracovane dni roku 2008?
Dakujem
Paula
21.02.08,17:40
Chcel by som poradit, v decembri 2007 som si zaobstaral a preplatil SL 70 ks á 89,-Sk (SZČO), kedze mi boli dodane az 2.1. 2008, dal som ich do prijmu a vydaja az v tomto roku, mozem si odpisat celkovu hodnotu a SPOTREBU listkov este v roku 2007? - nakolko som nevycerpal pomer odpracovane dni x 89,- Sk/den a SZČO? Alebo sa tieto SL pocitaju uz ako spotreba za odpracovane dni roku 2008?
Dakujem



SZČO si nemôže uplatniť SL spätne. Až odo dňa ich obstarania.
samokk
21.02.08,18:06
Ale mozem ich mat v nakladoch za rok 2007, nie%- fa. bola preplatena 27.12. Ich spotrebu si uctujem od 2.1. tohoto roka. Dakujem za rychlu odpoved!
Paula
21.02.08,18:12
Prečítaj si prosím tému od začiatku ;)
JAJA11
21.02.08,18:34
Ale mozem ich mat v nakladoch za rok 2007, nie%- fa. bola preplatena 27.12. Ich spotrebu si uctujem od 2.1. tohoto roka. Dakujem za rychlu odpoved!

Stravné lístky si v roku 2007 zaúčtuj ako zálohu - tá nemôže byť nákladom. Dodané boli až v tomto roku - na konci roka 2008 cez interný doklad ich dáš do nákladov podľa počtu odpracovaných dní. A k tomu počtu odpracovaných dní podľa zákonika práce - nárok za lístok vzniká po odpracovaní viac ako 4 hodín. Ak odpracujem každý deň 5 hodín, tak môžem robiť 7 dní v týždni, neporuším zákonník práce a daňový úrad mi nemôže vyhodiť lístky, aj keď ich budem mať 300. :rolleyes:
liba2
21.02.08,20:01
Chcel by som poradit, v decembri 2007 som si zaobstaral a preplatil SL 70 ks á 89,-Sk (SZČO), kedze mi boli dodane az 2.1. 2008, dal som ich do prijmu a vydaja az v tomto roku, mozem si odpisat celkovu hodnotu a SPOTREBU listkov este v roku 2007? - nakolko som nevycerpal pomer odpracovane dni x 89,- Sk/den a SZČO? Alebo sa tieto SL pocitaju uz ako spotreba za odpracovane dni roku 2008?
Dakujem


Ale mozem ich mat v nakladoch za rok 2007, nie%- fa. bola preplatena 27.12. Ich spotrebu si uctujem od 2.1. tohoto roka. Dakujem za rychlu odpoved!
Ak 27.12.07 zaúčtuješ nákup=zaplatenie 70 ks SL ako VOZD, 31.12. budeš musieť prehodnotiť koľko kusov SL si za dané obdobie môžeš uplatniť ako VOZD. Je to maximálne 5 kusov. Zvyšok 65 ks preúčtuješ na VNZD z dôvodu, že spätne za dobu pred 27.12. si nemôžeš uplatniť žiadny SL - nemal si ich kúpené.
Rozhodnutie ako to urobíš je však na tebe.