jpolak
25.12.06,18:44
Dobrý deň,
po skončení strednej školy v roku 1996 som asi dva mesiace pracoval vo firme dajme tomu ABC s.r.o. Potom som začal chodiť na ďalšiu školu a po skončení tejto som sa natrvalo zamestnal v inej firme. Z tej ABC s.r.o. mi chyba zapocet rokov, pri nastupe do nového zamestnania to odo mna nepytali a nejako som na to zabudol. :-(
Chcem sa spýtať, či si mám zháňať ten starý zápočet rokov, či ho niekto môže odo mňa niekedy vyžadovať, napr. soc. poisťovňa pri žiadosti o dôchodok a pod.
Ďakujem
judita1971
25.12.06,20:09
Som personalistka a radím Ti, aby si si ho určite zohnal. V budúcnosti ho bude môcť žiadať sociálna poisťovňa napr. ako uvádzaš pri žiadosti o dôchodok, ale môžeš ho potrebovať v prípade zmeny zamestnania ako podklad pre zápočet rokov, bude to doklad, že kto mal platiť za teba
zdravotné poistenie... atď. nikdy nevieš načo ho budeš potrebovať. Ale
radšej si ho zožeň teraz ako niekedy v budúcnosti.
Daska
25.12.06,20:15
Ak si nezdokladujes dobu zamestnani, nemusi sa ti to ratat do odrobenych rokov do dochodku
jpolak
25.12.06,20:25
Som personalistka a radím Ti, aby si si ho určite zohnal. V budúcnosti ho bude môcť žiadať sociálna poisťovňa napr. ako uvádzaš pri žiadosti o dôchodok, ale môžeš ho potrebovať v prípade zmeny zamestnania ako podklad pre zápočet rokov, bude to doklad, že kto mal platiť za teba
zdravotné poistenie... atď. nikdy nevieš načo ho budeš potrebovať. Ale
radšej si ho zožeň teraz ako niekedy v budúcnosti.
Ahoj,
myslíš, že bude problém, keď to je už desať rokov odvtedy ? Resp. keby za Tebou ako personalistkou prišiel niekto, čo tam robil pred 10 rokmi, aké zložité by to bolo a koľko trvalo, kým by si mu to vedela vystaviť ?
Ďakujem
Daska
25.12.06,20:43
Zalezi na tom, aka velka firma je to a ci ma v poriadku vsetky doklad..., Kolko sa tam vystriedalo uctovniciek a ci vobec ta firma este existuje.
liba2
26.12.06,07:05
Ahoj,
myslíš, že bude problém, keď to je už desať rokov odvtedy ? Resp. keby za Tebou ako personalistkou prišiel niekto, čo tam robil pred 10 rokmi, aké zložité by to bolo a koľko trvalo, kým by si mu to vedela vystaviť ?
Ďakujem
Môj názor na túto problematiku je odlišný:
Zápočet ako doklad slúži len na preukázanie nároku na dovolenku. Zápočet sa predsa neposiela do SP. Pre Soc. poisťovňu je to len orientačný doklad. Napr. ak uvedená firma neposlala Evidenčný List Dôchodkového Poistenia za dané obdobie do SP, tak máš smolu, zápočet síce napovie, že si niekde odpracoval 2 mes., ale SP to nebude brať do úvahy bez toho, aby mala ELDP.
Stretla som sa s opačným prípadom, kedy zamestnanec často menil zamestnávateľov a nemal všetky zápočty. Navštívil SP a priniesol mi od nej prehľad o zamestnávateľoch a odpracovanej dobe (teraz si už nepamätám ako sa to presne volalo - bol to 2-hárok), na základe ktorého som mu vypočítala nárok na dovolenku.
Odporúčam požiadať uvedenú firmu o vystavenie zápočtu. Ak firma ešte existuje a majú tam poriadok v dokladoch, tak by to nemal byť žiadny problém.
Pre budúcnosť odporúčam novému zamestnávateľovi originál zápočtu len predložiť na nahliadnutie a odovzdať mu kópiu (takto to robím ja; na kópiu zapíšem, že som originál videla).
Stretla som sa už aj s takým prípadom, že v Zápočte bola konkrétna doba 2x započítaná (prekrývala sa s iným titulom pre zápočet odpracovanej doby) a tiež s prípadom, kedy neboli započítané všetky doby ktoré uvádzal zamestnanec (ak dodatočne priniesol doklad, dopočítala som mu ho).
Keď zamestnanec odchádza, dávam mu potvrdenie len o dobe, ktorú odpracoval u posledného (tohto) zamestnávateľa. Originály iných Zápočtov, ktoré prípadne mal založené v osobnom spise, mu vrátim, aby sa zase mohol preukázať u nového zamestnávateľa.
judita1971
26.12.06,15:22
Na pobočke Sociálnej poisťovne, dôchodkové oddelenie zistíš, či zamestnávateľ odovzdal tvoj evidenčný list dôchodkového zabezpečenia alebo nie. Ak áno, zápočet rokov resp. potvrdenie o odpracovanej dobe ,kde bude uvedená doba zamestnania ti tú dobu vykryje pre budúcich zamestnávateľov.Ak potom dostaneš výpis zo SP ku dôchodku ... tam tá doba bude. Ak firma ELDP neodovzdala obráť sa na ňu aby si túto povinnosť
splnila. Ak firma neexistuje, obráť sa na okresný archív so žiadosťou o
vystavenie ELDP.Aspoň ja mám takéto skúsenosti, ak sa hľadala chýbajúca
doba. Radšej si to naozaj daj do poriadku teraz- čo sa týka dôchodku. Ako
potom hľadať. A po desiatich rokoch to by nemal byť problém. A súhlasím s predchádzajúcim príspevkom - originály neodovzdávaj - nech si personalistka
overí totožnosť kópie. Ja to robím tiež tak.
jpolak
26.12.06,15:58
Na pobočke Sociálnej poisťovne, dôchodkové oddelenie zistíš, či zamestnávateľ odovzdal tvoj evidenčný list dôchodkového zabezpečenia alebo nie. Ak áno, zápočet rokov resp. potvrdenie o odpracovanej dobe ,kde bude uvedená doba zamestnania ti tú dobu vykryje pre budúcich zamestnávateľov.Ak potom dostaneš výpis zo SP ku dôchodku ... tam tá doba bude. Ak firma ELDP neodovzdala obráť sa na ňu aby si túto povinnosť
splnila. Ak firma neexistuje, obráť sa na okresný archív so žiadosťou o
vystavenie ELDP.Aspoň ja mám takéto skúsenosti, ak sa hľadala chýbajúca
doba. Radšej si to naozaj daj do poriadku teraz- čo sa týka dôchodku. Ako
potom hľadať. A po desiatich rokoch to by nemal byť problém. A súhlasím s predchádzajúcim príspevkom - originály neodovzdávaj - nech si personalistka
overí totožnosť kópie. Ja to robím tiež tak.

Ďakujem. Trošku som nepochopil tu vetu: "Ak áno, zápočet rokov resp. potvrdenie o odpracovanej dobe ,kde bude uvedená doba zamestnania ti tú dobu vykryje pre budúcich zamestnávateľov."
Znamená to, že ak budem mať zo soc. poisťovne to potvrdenie o odovzdani ELDP, tak to teoreticky stačí namiesto toho zápočtu ? Samozrejme, že si ho budem zháňať, ale keby som to náhodou nezohnal...
Asi pred dvoma rokmi som si vybavoval formular E111 a tam mi dali taky vypis, ze mam za urcite obdobie zdokladovat platcu poistneho. Za obdobie skoly im tam nieco chybalo, ale za hento obdobie to bolo v poriadku. To by mohlo znamenat, ze ten ELDP asi majú...
liba2
26.12.06,16:30
Ďakujem. Trošku som nepochopil tu vetu: "Ak áno, zápočet rokov resp. potvrdenie o odpracovanej dobe ,kde bude uvedená doba zamestnania ti tú dobu vykryje pre budúcich zamestnávateľov."
Znamená to, že ak budem mať zo soc. poisťovne to potvrdenie o odovzdani ELDP, tak to teoreticky stačí namiesto toho zápočtu ? Samozrejme, že si ho budem zháňať, ale keby som to náhodou nezohnal...
Asi pred dvoma rokmi som si vybavoval formular E111 a tam mi dali taky vypis, ze mam za urcite obdobie zdokladovat platcu poistneho. Za obdobie skoly im tam nieco chybalo, ale za hento obdobie to bolo v poriadku. To by mohlo znamenat, ze ten ELDP asi majú...
Odporúčam požiadať zamestnávateľa o vystavenie Zápočtového listu; toto je najmenej problematické, nikto sa nad tým nepozastaví a dosiahneš to, čo potrebuješ - doklad pre priznanie nároku na dovolenku.
Ak nepochodíš, vráť sa na poradu.sk ;) .
Len nezačni vec riešiť najskôr u SP.