tero
25.12.06,20:36
Čau,"poraďáci"!Po dlhšej dobe dávam o sebe vedieť;a to hneď otázkou:
vie mi niekto povedať,aká je ochranná doba zamestnanca na PN pri výpovedi?
Príklad:PZ na dobu určitú končí 31.12.06 a zamestnanec je na PN od 20.12.06.
Za odpoveď ďakujem!
stanina
25.12.06,19:50
PZ mu končí 31.12 aj ked je PNS, a ak je PNS dalej tak to prebera SP,ak ukončí PNS tak od 1.1.2007 mu beží 42-´dnova ochranná lehota,počas ktorej može uplatniý PNS,ktorú hradí SP.
tero
25.12.06,20:07
Dík!A náhodou výpočet PN narýchlo nevieš? Ak nie,nevadí;aj tak som spokojný! Čau!
stanina
25.12.06,20:31
PN za 10 dní , ktoré hradí zamestnávateľ je náhrada mzdy ,prvé 3 dni 25 % a 7 dní 55% z denného VZ.čauko
tero
25.12.06,20:56
Ešte raz veľké dík! a všetkým "poraďákom" prajem Veselé prežitie vian.sviatkov a šťastnejší Nový rok!!!!!!
MilanH
25.04.08,07:14
K tejto teme mam jednu otazku. Moze zamestnanec nastupit PN aj po skonceni pracovneho pomeru? Resp. ak hej do akej doby od ukoncenia PP?
Vrela vdaka.
nesca
25.04.08,07:20
Nastúpiť na PN môže kedykoľvek,ale zam-eľ s tým už nič nemá spoločné,iba na SP doloží papier o výške VZ.Tých 10 dní PN mu už neplatí,ak sa obávaš toho.
Andyke
25.04.08,18:54
K tejto teme mam jednu otazku. Moze zamestnanec nastupit PN aj po skonceni pracovneho pomeru? Resp. ak hej do akej doby od ukoncenia PP?
Vrela vdaka.
Zamestnanec po ukončení PP môže mať PN v ochrannej lehote do 42 dní ( t.j. nie je v prac.pomere, ale je evidovaný na úrade práce alebo je dobrovoľne nezamestnaný).
Nemocenské dávky za tieto dni platí Soc. poisťovňa ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku.
Nyplová Alena
12.12.08,06:51
Dobrý deň, vďaka za veľmi užitočné informácie, ale skutočne veľmi súrne by som potrebovala vedieť,zamestnancovi beží výpoveď v zmysle § 63 ods.1,písm.d/bod 4 a končí mu výpovedná doba 31.12.08, teraz priniesol PN, myslím, že napriek toku mu PP skončí 31.12.08. Myslím správne?
Veľká vďaka a pozdravujem všetkých
Tweety
12.12.08,06:53
Dobrý deň, vďaka za veľmi užitočné informácie, ale skutočne veľmi súrne by som potrebovala vedieť,zamestnancovi beží výpoveď v zmysle § 63 ods.1,písm.d/bod 4 a končí mu výpovedná doba 31.12.08, teraz priniesol PN, myslím, že napriek toku mu PP skončí 31.12.08. Myslím správne?
Veľká vďaka a pozdravujem všetkých
Áno, správne.
pooja
01.01.09,15:39
Dobry den, chcela by som sa opytat. Ukoncenie prac. pomeru som dostala k 31.12.2008 v dobe urcitej. Od 2.1.2009 budem PN, cize budem v ochrannej lehote a soc. poistovna by mi to mala hradit. Len neviem postup, ako to ma prebiehat.. Ja by som mala svoju marodku ktoru dostanem od doktora doniest svojmu uz teraz EX zamestnavatelovi a ten by to uz mal dalej vybavit?alebo ju mam sama doniest rovno na soc. poistovnu?Lebo vraj potrebujem nejake tlacivo z prijimov,preto by to mal urobit ex zamestnavatel..len neviem ci mam spravne info.ja by som si to najradsej poslala sama, pretoze sa bojim, ze by mi tu marodku nakonic zamestnavatel neposlal a vyhovoril by sa nastratu alebo tak..mam s tym skusenosti ze su nezodpovedni..preto sa pytam..ale to asi nesmie urobit,kedze kopiu marodky posiela uz doktor na poistovnu, musel by to preto spravit aj zamestnavatel.. Dakujem
veronikasad
01.01.09,15:46
Dobry den, chcela by som sa opytat. Ukoncenie prac. pomeru som dostala k 31.12.2008 v dobe urcitej. Od 2.1.2009 budem PN, cize budem v ochrannej lehote a soc. poistovna by mi to mala hradit. Len neviem postup, ako to ma prebiehat.. Ja by som mala svoju marodku ktoru dostanem od doktora doniest svojmu uz teraz EX zamestnavatelovi a ten by to uz mal dalej vybavit?alebo ju mam sama doniest rovno na soc. poistovnu?Lebo vraj potrebujem nejake tlacivo z prijimov,preto by to mal urobit ex zamestnavatel..len neviem ci mam spravne info.ja by som si to najradsej poslala sama, pretoze sa bojim, ze by mi tu marodku nakonic zamestnavatel neposlal a vyhovoril by sa nastratu alebo tak..mam s tym skusenosti ze su nezodpovedni..preto sa pytam..ale to asi nesmie urobit,kedze kopiu marodky posiela uz doktor na poistovnu, musel by to preto spravit aj zamestnavatel.. Dakujem
Od zamestnávateľa si vypýtaš potvrdenie o príjme za rok 2008 a PN-ku spolu s týmto potvrdením si sama odnesieš do sociálnej poisťovne. Nemocenské od 1. dňa platí sociálna poisťovňa
pooja
01.01.09,16:08
Aha dakujem pekne..no a to potvrdenie o prijme za rok 2008 som uz sice dostala, ale myslela som si, ze to potrebujem k danovemu priznaniu co mi budu robit v tomto roku.. preto sa pytam, bavime sa o tom istom tlacive? O potvdeni fyzickej osoby, zo zavislosti cinnosti, o preddavkoch na dan atd.. ? Lebo to je jediny doklad ktory som dostala ako potvrdenie o prijme za rok 2008.A kedze ho ma zaniest na soc. poistovnu kvoli tej marodke,nemala by som tam doniest len kopiu a original si nechat na danove priznanie?Pytam sa, lebo nemam vobec ziadne skusenosti, co sa tyka tychto veci..no a pokial teda som pracovala v Novakoch, tak by som to mala zaniest na poistovnu do Prievidze?
brčko
01.01.09,16:20
pre SP zamestnávatela potrebuješ nie potvrdenie o príjme pre danové účely ale potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.
Odkedy trval tvoj PP? (z dôvodu rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa ti bude rátať nemocenské.
pooja
01.01.09,16:43
zamestnana som bola od 14.4.2008 do 31.12.2008. no lenze to potvrdenie pre nemocneske mi urcite neda len tak na pockanie..obchod v ktorom som pracovala sa zrusil,takze by som ich nemohla ani nahanat.a vraj do troch dni od vydania marodky by to malo byt na poistovni.keby to bolo na mne,bolo by to tam,ale podla toho ako poznam svojich ex zamestnavatelov to tam nacas isto nebude..nebude teda najlepsie ak marodku len donesiem zamestnavatelovi a on by mal ostatne zariadit?(aj urobit to nemocenske aj poslat na soc.poistovnu) .. len neviem co spravim,ak mi to neposle,alebo ak sa bude vyhovarat ze nema s mojou marodkou uz nic spolocne kedze tam uz nerobim..
brčko
01.01.09,17:04
na tvojom mieste by som sama odniesla PN-ku na SP (tie 3dni pre teba neplatia, to platí pre zamestnávatela po 10-tich dnoch, ktoré prepláca on vid zákon o sociálnom poistení § 231 ods.1 písm. e). Samozrejme si sprav kopie a nechaj potvrdiť prevzatie v SP.

Exzamestnávatelovi by som zavolala a dohodla by som si s ním kedy si pre potvrdenie môžem prísť, príp. manžel a tiež by som to radšej sama odniesla na SP. No dá sa aj tak, že zamestnávatel to potvrdenie pošle poštou na SP, takže by stačilo mu len oznámiť/zavolať, že si PN a požiadať, aby zaslali potvrdenie do SP. Potom by som si to overila na SP telefonicky, či to tam prišlo (mala som s tým totiž tiež problém). Stačí, ked sa to tam doručí do 4.2.09 (aspon v Ba to tak robia, čo je doručené resp. zaslané do 4-tého za predch.mesiac, tak bude vyplatené v tomto mesiacii cca 17-teho.

Tvoje rozhod.obdobie pre výpočet nemocenského bude obdobie 14.4.-30.11.08, akoby ti PN-ka vznikla poslendý den prac.pomeru, t.j. 31.12.08 vid § 54 ods.3 zákona o sociálnom poistení.
ginate
24.11.09,13:08
Prosím o radu. Mám pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.O9. Asi nemám nárok na podporu, lebo som len 2 roky sociálne poistená v posledných 4 rokoch. Chcela by som to riešiť PN-kou. Viete mi niekto poradiť, či by bolo v mojom prípade dobré, ísť po skončení pracovného pomeru na PN, alebo ešte počas trvania prac. pomeru. Veľmi pekne ďakujem za radu.
veronikasad
24.11.09,13:10
Prosím o radu. Mám pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.O9. Asi nemám nárok na podporu, lebo som len 2 roky sociálne poistená v posledných 4 rokoch. Chcela by som to riešiť PN-kou. Viete mi niekto poradiť, či by bolo v mojom prípade dobré, ísť po skončení pracovného pomeru na PN, alebo ešte počas trvania prac. pomeru. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Pracovný pomer u posledného zamestnávatela trval celé dva roky ?
Tweety
24.11.09,13:11
Prosím o radu. Mám pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.O9. Asi nemám nárok na podporu, lebo som len 2 roky sociálne poistená v posledných 4 rokoch. Chcela by som to riešiť PN-kou. Viete mi niekto poradiť, či by bolo v mojom prípade dobré, ísť po skončení pracovného pomeru na PN, alebo ešte počas trvania prac. pomeru. Veľmi pekne ďakujem za radu.
Teoreticky je to jedno, pretože tvoj PP skončí aj tak 31.12.09, to, že budeš dočasne PN ,na tom nič nezmení.
ginate
24.11.09,15:12
Pracovný pomer trval od 1.11.09, predtým som bola zamestnaná u iného zamestnávateľa od 1.11.08. Ide o to, že nemám nárok na podporu, preto som to chcela aspoň riešiť Pn-kou, aby som dostala aspoň nejaké peniaze.
Tweety
24.11.09,15:17
Pracovný pomer trval od 1.11.09, predtým som bola zamestnaná u iného zamestnávateľa od 1.11.08. Ide o to, že nemám nárok na podporu, preto som to chcela aspoň riešiť Pn-kou, aby som dostala aspoň nejaké peniaze.
Nárok na nemocenské mať budeš.
Mária27
24.11.09,21:08
Prosím o radu. Mám pracovný pomer na dobu určitú do 31.12.O9. Asi nemám nárok na podporu, lebo som len 2 roky sociálne poistená v posledných 4 rokoch. Chcela by som to riešiť PN-kou. Viete mi niekto poradiť, či by bolo v mojom prípade dobré, ísť po skončení pracovného pomeru na PN, alebo ešte počas trvania prac. pomeru. Veľmi pekne ďakujem za radu.

Ak pôjdeš ešte počas zamestnania, prvých 10 dní (alebo menej do Silvestra) ti bude platiť zamestnávateľ. Ak pôjdeš maródiť po skončení do 42 dní, začne ti platiť sociálka od prvého dňa PN. Maródiť môžeš rok (ak ti na to neprídu:)).
ginate
25.11.09,16:17
Díky moc za odpovede.
31Jankal
08.12.09,06:49
Dobrý den, teraz som sa dozvedela, že zamestnávateľ mi dáva výpoved z nadbytočnosti k 31.12.2009. Bude tam 2-mesačná výpovedná lehota. Kedy by bolo najlepšie ísť na PN, pretože si ešte platím DNP tak by som to chcela čo najlepšie využiť, pretože mám tam odrobené len 1,5roka tak na dávku v nezamestnanosti nebudem mať nárok a pôjdem na hmotnú núdzu, z ktorej ked mi odrátajú výživné tak nedostanem skoro nič.
veronikasad
08.12.09,06:53
Dobrý den, teraz som sa dozvedela, že zamestnávateľ mi dáva výpoved z nadbytočnosti k 31.12.2009. Bude tam 2-mesačná výpovedná lehota. Kedy by bolo najlepšie ísť na PN, pretože si ešte platím DNP tak by som to chcela čo najlepšie využiť, pretože mám tam odrobené len 1,5roka tak na dávku v nezamestnanosti nebudem mať nárok a pôjdem na hmotnú núdzu, z ktorej ked mi odrátajú výživné tak nedostanem skoro nič.
Pracovný pomer budeš končiť 28.2.2010?
Odkedy si DNP ?
31Jankal
08.12.09,07:06
K 31.12.2009 mám výpoved + 2mesačná výpovedná lehota, takže 28.2.2010.
DNP som od marca 2009.
Ale teraz rozmýšľam,že ked pojdem na dávku v hmotnej núdzi tak tam sa mi bude rátať aj odstupné že som dostala či nie.
veronikasad
08.12.09,07:14
K 31.12.2009 mám výpoved + 2mesačná výpovedná lehota, takže 28.2.2010.
DNP som od marca 2009.
Ale teraz rozmýšľam,že ked pojdem na dávku v hmotnej núdzi tak tam sa mi bude rátať aj odstupné že som dostala či nie.
Ak máš zdravotné problémy a chceš isť na PN-ku, odsleduj si 270 dní dobrovolného poistenia a daj si PN-ku vystaviť až potom. Nakoľko už uplynulo viac ako 26 týždňov, Nemocenské budeš mať vyplácané zo skut. vymer.základu /ak platíš viac/-nie z minima.
Ak budeš mať začiatok PN-ky za trvania prac.pomeru, tvoj pracovný pomer skoční až po uplynutí PN - ak bude trvať dlhšie ako do 28.2.2010. Môže sa ti to zísť ako doba poistenia v nezamestnanosti.

Počas PN-ky ťa na úrade práce nezaevidujú.

Máš aj druhú možnosť - zaevidovať sa na úrade práce a do 42 dní od skončenia prac. pomeru máš nárok na nemocenské (v tomto období musí byť začiatok PN, trvať môže aj dlhšie). Aj v tomto prípade si treba dať vystaviť 2 PN-ky.

Odstupné sa započítava do príjmu. Ak sa sleduje príjem za predch. mesiac, tak za jeden mesiac dávku v hmotnej núdzi nedostaneš.
31Jankal
08.12.09,07:18
A co by ste mi odporúčali? Pri tej druhej možnosti nechápem prečo 2 PN-ky ked už nebudem mať zamestnávateľa. Dakujem
veronikasad
08.12.09,07:21
A co by ste mi odporúčali? Pri tej druhej možnosti nechápem prečo 2 PN-ky ked už nebudem mať zamestnávateľa. Dakujem
Lebo do 42 dní máš nárok aj na nemocenské z ochrannej doby = od posledného zamestnávatela. Dávku od 1. dňa vypláca sociálna poisťovňa. K PN-ke musíš priložiť potvrdenie o príjme od zamestnávatela.

Doporučila by som ti začiatok PN-ky pred skončením prac.pomeru - predlžiš si dobu poistenia v nezamestnanosti. Pracovný pomer s tebou skončia až po skončení PN-ky.
31Jankal
08.12.09,07:31
Ak to dobre chápem tak vo februári? Nie teraz v decembri?
31Jankal
08.12.09,10:26
Tých 42 dní je až po vypršaní výpovednej lehoty?
katka50
08.12.09,10:38
Tých 42 dní je až po vypršaní výpovednej lehoty?
Tých 42 dní je od ukončenia pracovného pomeru.
31Jankal
08.12.09,11:19
Takže ked dostanem výpoved k 31.12.2009 tak do 42 dní mám ochrannú lehotu?

nieje to až po výpovednej lehote dvojmesačnej čo bude 28.2.2009?
katka50
08.12.09,11:25
Takže ked dostanem výpoved k 31.12.2009 tak do 42 dní mám ochrannú lehotu?

nieje to až po výpovednej lehote dvojmesačnej čo bude 28.2.2009?
Ale veď som Ti napísala - od ukončenia prac. pomeru. A Ty ho ukončíš 28.2.2010. 11.4.2010 je posledný deň 42 dňovej ochrannej lehoty.
31Jankal
08.12.09,11:27
Ja som to rátala k dátumu kedy som dostala výpoved. Dakujem za odpoved.
angilles
19.12.09,07:15
Zdravím!
Chcem sa spýtať, ako je to s ochrannou dobou pri PN v prípade výsluhového dôchodcu. Konkrétny prípad:
Popri výsluhovom dôchodku som v pracovnom pomere s dobou určitou, do konca tohto roka. Začiatkom decembra som prekonal prasknutý vred na dvanástniku, s hospitalizáciou, teraz som doma na PN. Zamestnávateľ mi samozrejme po tomto nemá záujem predĺžiť zmluvu, takže pracovný pomer mi končí 31.12.2009. Ako to bude po ukončení pracovnej zmluvy? Končí mi zároveň aj PN-ka? Sociálne poistenie si platím aj po odchode do výsluhového dôchodku, nakoľko som sa okamžite zamestnal.
Za odpoveď(e) vopred ďakujem.
Andyke
19.12.09,08:19
Pokiaľ Ti bude trvať PN aj po 31.12.2009 , tak nemocenské dávky Ti bude vyplácať Soc.poisť. naďalej, kým sa Ti neukončí dočasná PN.