tadoo
26.12.06,01:17
rad by som poprosil niekoho, kto mi poradi kedy dostane nespravne zaparkovane auto papucu a kedy bude odtiahnute. priznam sa, ze som pozeral zakon o cetnej premavke aj zakon o mestskej policii, ale nasiel som len informaciu o papuciach. o odtahovani ani riadok.

najviac by ma potesil odkaz na konkretny zakon.

dakujem

tadoo
camelfly
26.12.06,08:46
Nútený odťah vozidla vykonávajú na základe paragrafu 40 zákona o premávke na pozemných komunikáciách a papuče nasadzujú podľa paragrafu 16a zákona o obecnej polícii, to všetko v súlade so zákonom o priestupkoch.

V niektorých prípadoch sa obe právne normy prekrývajú. A tak vtedy môže policajt na mieste zvážiť, či dá auto odtiahnuť, alebo mu len obujú papuču. Ide napríklad o parkovanie v zákaze státia alebo zastavenia. ;) ;)

Kedy nás odtiahnu

Paragraf 40 zákona o premávke na pozemných komunikáciách hovorí:

(4) Správca cesty môže odstrániť vozidlo, ktoré je ponechané na ceste vrátane chodníka, na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je:

a) ponechané na mieste, kde je zastavenie alebo státie zakázané (týmto zákonom, nie nariadením mesta ,

b) ponechané na parkovisku vyhradenom pre vozidlá prepravujúce ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnuté osoby odkázané na individuálnu prepravu a nemá príslušné označenie,

c) bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom a ak podlieha evidenčnej povinnosti alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a trvalého pobytu, alebo bez názvu a sídla držiteľa na viditeľnom mieste na jeho pravej strane s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.

(5) Ak vozidlo tvorí prekážku cestnej premávky alebo ak ide o vozidlo uvedené v odseku 4, môže o jeho odstránení rozhodnúť aj policajt. Také vozidlo správca cesty odstráni na náklady jeho prevádzkovateľa.

Paragraf 2 písm. ab): Prekážkou cestnej premávky sa rozumie všetko, čo môže ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, najmä náklad, materiál alebo iné predmety, prípadne aj vozidlo ponechané na ceste alebo chyby v zjazdnosti cesty.

Kedy schytáme papuču

Paragraf 16a zákona o obecnej polícii vraví:

(1) Príslušník obecnej polície je oprávnený použiť technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla (tzv. papuču) v prípade, ak motorové vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami (v zmysle zákona o premávke na pozemných komunikáciách), a ak porušenie zákazu nie je možné z viny priestupcu bezodkladne prejednať.


sam to poznas, ze kolko ludi tolko nazorov na pokuty ci papuce
prilozim ti jeden zaujimavy link :
http://www.imesto.sk/auto/index.html
http://www.bleskovky.sk/cl/13/111729/Co-kontroluje-dopravna-a-co-mestska-policia
tadoo
27.12.06,17:45
podrobne som si prestudoval paragraf 40. spravca cesty podla neho moze vozidlo odstranit {nie moze dat odstranit}. cize kto je spravca cesty? urcite nie odtahovka co ma odtiahla.

a policajt co ide s odtahovkou v aute sa nikdy nerozhoduje., verim ze na 100% voli odtah {ved papuce hadam ani v aute nemaju}. bol by som rad keby ma nejaka statistika presvedcila o opaku.

ale aj tak dakujem za odpoved :))

tadoo

ps: ak to chapem dobre, prislusnik obecnej policie je opravneny dat papucu a spravca komunikacie je opravneny odtiahnut.

a jedna podotazka. ako by som sa mal zachovat, ked mi dal policajt maximalnu pokutu nie na zaklade priestupku, ale preto, ze sa ho kolega pytal, preco dal auto odtiahnut. doslova povedal : 2000 sk pokuta. a za to sa podakujte kolegovi. aby si to nabuduce zapamatal. potrestal ma vlastne nie za priestupok, ale za osobnu nesympatiu voci mojmu kolegovi
tadoo
27.12.06,17:49
a este jedna otazka. je prislusnik mestskej policie policajt.

policajt je pritom v paragrafe 2 pismeno t zakona 315/1996 definovany ako prislusnik policajneho zboru.

myslim ze ,mestsky policajt nie je prislusnikom policajneho zboru?
camelfly
27.12.06,19:13
podrobne som si prestudoval paragraf 40. spravca cesty podla neho moze vozidlo odstranit {nie moze dat odstranit}. cize kto je spravca cesty? urcite nie odtahovka co ma odtiahla.

a policajt co ide s odtahovkou v aute sa nikdy nerozhoduje., verim ze na 100% voli odtah {ved papuce hadam ani v aute nemaju}. bol by som rad keby ma nejaka statistika presvedcila o opaku.

ale aj tak dakujem za odpoved :))

tadoo

ps: ak to chapem dobre, prislusnik obecnej policie je opravneny dat papucu a spravca komunikacie je opravneny odtiahnut.

a jedna podotazka. ako by som sa mal zachovat, ked mi dal policajt maximalnu pokutu nie na zaklade priestupku, ale preto, ze sa ho kolega pytal, preco dal auto odtiahnut. doslova povedal : 2000 sk pokuta. a za to sa podakujte kolegovi. aby si to nabuduce zapamatal. potrestal ma vlastne nie za priestupok, ale za osobnu nesympatiu voci mojmu kolegovi
no ty chces statistiku ale tu ti ja uz neviem zabezpecit :):),
viem ze realita je niekedy daleko dosah pisaneho a ty chces uplne do detailu vysvetlenie, co myslim ze ti neposkytne ani sam policajt,
a sama na vlastnej skusenosti viem, ze ked sa im chce, chovaju sa aj inak
ako sa chovat maju ;):):)
kazdy sa ma sice chovat podla prislusneho zakona ale kolko ludi tolko vysvetleni zakona

"potrestal ma vlastne nie za priestupok, ale za osobnu nesympatiu voci mojmu kolegovi"

presne si to opisal
camelfly
27.12.06,19:26
a este jedna otazka. je prislusnik mestskej policie policajt.

policajt je pritom v paragrafe 2 pismeno t zakona 315/1996 definovany ako prislusnik policajneho zboru.

myslim ze ,mestsky policajt nie je prislusnikom policajneho zboru?
myslim ze mas pravdu,
mestskú políciu tvoria príslušníci mestskej polície, ktorí sú pracovníkmi mesta a pri plnení svojich úloh sú verejnými činiteľmi /§ 89 ods.8 Trestného zákona/, podla stareho zakona

hadam mi to odobria alebo opravia skusenejsi poradaci v zakonoch;)
camelfly
29.12.06,07:39
takze po odobreni skuseneho poradaka v zakonoch upravujem:

podla noveho zakona:

od 1.1.2006 je účinný nový Trestný zákon (zákon NR SR č. 300/2005 Z.z.) a verejného činiteľa presne definuje § 128 ods. 1 tohto zákona.
makovica
11.10.07,22:34
podla mojho nazoru mestskí policajti v Bratislave dostavaju od majitela odtahovky odmenu za kazde odtiahnute auto
gabooz
04.11.08,08:01
Odpovede na tvoje otazky najdes tu:
http://www.zavodsky.org/clanky.html

Dufam, ze pomozu.