Evanka
26.12.06,23:00
Potrebujem vyriešiť ako neplatiť zbytočne naviac poistné.

SZČO popri zamestnaní mala príjmy z podnikania a príjmy podľa §6 ods 2 písm a) vyššie ako 91.200 Sk.
V roku 2007 však bude mať iba príjmy – autorské honoráre z ktorých mu bude z-teľ odvádzať 2% do SOZA. Ako je najlepšie z hľadiska odvodov do SP riešiť uvedenú situáciu? V roku 2005 nemal príjem nad 82.800 Sk, preto do SP ako SZČO nie je prihlásený, do ZP platí podľa RZZP.

Dobré by asi bolo živnosť zrušiť, alebo prerušiť. V tom prípade bude mať FO iba príjmy podľa AZ, teda ako slobodný umelec nemusí byť prihlásený do SP ani do ZP.

Ešte lepšie riešenie by bolo asi riešenie, keby mu z-teľ, pre ktorého na AZ pracuje zrážal daň podľa § 46 ods 3 písm h) kedy tento príjem nevstupuje do VZ pre ZP. Autor by dostal Honorár zdanený po odpočítaní 40% výdavkov.

Prosím znalých o posúdenie správnosti alebo nesprávnosti mojich úvah.
Jozef Mihál
26.12.06,22:08
Dobré úvahy.

Živnosť treba zrušiť ešte pred 1.7.2007. Ak mu je ľúto živnosť rušiť, nech ju preruší na polroka, napr. od 1.5.2007 do 1.11.2007.

Príjmy podľa AZ ak je to možné, treba nasmerovať do formy, kedy sa zdaňujú zrážkovou daňou.
Evanka
26.12.06,22:12
Jozef moc ďakujem. Za bleskovú odpoveď bodík :)
Jozef Mihál
26.12.06,22:14
Však som nič neporadil, len potvrdil dobré úvahy.
Evanka
26.12.06,22:18
Však som nič neporadil, len potvrdil dobré úvahy. Potvrdil, veď práve - sila tvojho potvrdenia je obrovská.
danka1707
19.08.10,16:09
Potrebujem poradiť
som szčo a vždy časť roka aj zamestnanec. S kamarátmi sme založili hudobnu skupinu. Neviem, ako by sme mali dokladovať príjem /keď je treba/ za vystúpenie, aby som sa vyhol plateniu odvodov do ZP a do SP aj z tejto činnosti /hranie/, lebo príjem z hudobnej skupiny by sa delil na ďalších členov. Keby som sa prihlásil ako slobodný umelec príjmy pre vz na SP a ZP by sa zrátali aj zo szčo aj zo slobodného umelca alebo sa dajú oddeliť? Asi nie ! alebo by bolo lepšie prihlásiť ako slobodného umelca dalšieho spoluhráča z kapely /študenta/, ktorý by bol iba slobodný umelec a ten by sa nemusel regiostrovať na SP ani ZP.
Aké povinoosti ešte vyplývajú zo štatútu slobodného umelca ?
petkor
28.01.11,06:27
Dobry den, potrebovala by som poradit.
ak niekto pobera autorsky honorar, musi sa od 1.1.2011 prihlasit na zdravotnu poistovnu? Ak ano, tyka sa to aj predcasneho starobneho dochodcu?
Dakujem.