GABAZ
27.12.06,08:58
Firma nadobudla minerálny olej z členského štátu EÚ. Za nadobudnuté množstvo bola riadne zaplatená spotrebná daň v režime mimo pozastavenia dane. Tento minerálny olej bol následne vyvezený do štátu EÚ a colný úrad bol požiadaný o vrátenie spotrebnej dane. Colný úrad vydal rozhodnutie o vrátení spotrebnej dane a daň aj vrátil daňovému subjektu. Chcela by som si overiť správnosť účtovania :
- predpis vrátenia dane /na základe rozhodnutia/ 345xxx/504
/mínusujem účet 504, keďže pôvodne zaplatená spotrebná daň bola zúčtovaná do nákladov na obstaranie tovaru/
- vrátenie SD na bankový účet 221/345xxx

Je toto účtovanie správne ?
Milan Benka
27.12.06,08:05
Firma nadobudla minerálny olej z členského štátu EÚ. Za nadobudnuté množstvo bola riadne zaplatená spotrebná daň v režime mimo pozastavenia dane. Tento minerálny olej bol následne vyvezený do štátu EÚ a colný úrad bol požiadaný o vrátenie spotrebnej dane. Colný úrad vydal rozhodnutie o vrátení spotrebnej dane a daň aj vrátil daňovému subjektu. Chcela by som si overiť správnosť účtovania :
- predpis vrátenia dane /na základe rozhodnutia/ 345xxx/504
/mínusujem účet 504, keďže pôvodne zaplatená spotrebná daň bola zúčtovaná do nákladov na obstaranie tovaru/
- vrátenie SD na bankový účet 221/345xxx

Je toto účtovanie správne ?

Myslím, že môže byť.
GABAZ
27.12.06,08:12
ďakujem Benka za rýchlu reakciu, chcela by som sa opýtať či účtuješ o spotrebných daniach, ešte by som sa na niečo opýtala.
Milan Benka
27.12.06,08:13
ďakujem Benka za rýchlu reakciu, chcela by som sa opýtať či účtuješ o spotrebných daniach, ešte by som sa na niečo opýtala.

Neúčtujem, ale spýtaj sa, ak nie ja, odpovie niekto iný.
GABAZ
27.12.06,08:55
Pri tovaroch, ktoré sú predmetom spotrebnej dane vstupuje do základu dane pri samozdanení aj spotrebná daň. Zaujímalo by ma ako to technicky riešia tí, ktorí o SD účtujú, keďže neviem o softvéri, ktorý by to umožňoval priamo pri faktúre. V SW, ktorý používam teraz si to viem nejak urobiť, ale od nového roku budem používať nový. Niečo som tu síce na Porade našla, ale ak má niekto priame skúsenosti, môže sa mi ozvať.
angee
22.04.08,15:02
Prosím poraďákov o radu. Po vývoze liehu do ČR bola následne rozhodnutím Colného úradu BA vrátená SD z liehu. V zmysle § 25 ods.2 zákona o DPH "Ak sa po nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vráti nadobúdateľovi spotrebná daň zaplatená v členskom štáte, z ktorého bol tovar odoslaný alebo prepravený, základ dane sa zníži o sumu vrátenej spotrebnej dane." O opačnej situácii keď sa vráti SD z vývozu nehovorí ani § 25 a nerieši to ani poučenie o vypĺňaní DPH (pôvodný základ dane bol v r.13 a 14 DP). V ostatných prípadoch je rozdiel v poučení vždy uvedený, len pri vývoze nie. Znamená to, že ZD netreba opravovať? Prosím poraďte, termín DPH sa blíži a oprava by zrejme vyžadovala aj podanie - súhrnného výkazu (tento Q som nič nevyviezla, vrátenie SD sa týka vývozu za IV.Q, len rozhodnutie colnice bolo v r.2008).