milada1
27.12.06,08:13
prosím o radu, v roku 2004 som prerušila podnikanie a k 31.12.2006 som živnosť zruším.Musím podať DPH k 25.1.07. Mám na stave KM z roku 1997, 2000 aj 2002 možem majetok len vyradiť a tým sa vyhnem zaplateniu DPH ? Alebo ho možem predať za symbolickú cenu ? Jedná sa mi hlavne o tlačiareň z r. 2002 v hodnote 25 000 bez DPH.Ď za skorú odpoveď. Účtujem v JÚ http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif
renča1
27.12.06,13:43
zlezaradil , otázka mala byť položená v inej sekcii. Skúsim odpovedať na tvoju otázku.

Pri ukončení je dôležité zrušiť registráciu dph. Podnikateľovi, ktorý končí svoju podnikat.činnosť, daň.úrad určí posledné zdaňovacie obdobie, ktorého skončením prestáva byť platiteľom dph. Takáto osoba je povinná do 10 dní od skončenia tohto posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácií.
V daň.priznaní za posledné zdaň.obdobie je platiteľ dane povinný zdaniť majetok, pri ktorého obstaraní alebo vytvorení odpočítal daň. Výšku odvodu dane vypočíta podnikateľ:
- pri hmotnom a nehmotnom majetku z jeho daňovej zostatkovej ceny zistenej podľa § 25 o dani z príjmov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia.

Ak nakúpený KM sa neodpisoval, uplatnil sa priamo do daňových výdavkoch, tak nie je povinnosť odviesť dph z takéhoto majetku. Ak by sa však evidoval majetok , ktorý nie je celý odpísaný a vykazoval by ZC, tak pri ukončení by trebalo odviesť dph zo zostatkovej ceny majetku. Tlačiareň treba vyradiť do osob.užívania (dopad na dph nebude žiadny) a v prípade predaja do doby 5 rokov sa príjem zdaní . Takýto príjem sa už bude posudzovať podľa § 8 zákona o dani z príjmu. Ak by sa však tlačiareň predala pri ukončení podnikania, tak takýto príjem bude spadať do príjmu podľa § 6 zákona o dani z príjmu čiže cena bez dph a bude sa musieť odviesť aj dph na výstupe z predaja.
dracica
27.12.06,14:04
Súhlasím s renča1 a ešte taký malý dotaz a nemala si sa týmto zaoberať uz pri pozastavení živnosti ???
milada1
28.12.06,22:04
dakujem za odpoveď, ale keď som prerušila podnikanie nevedela som či začnem podnikať alebo nie. Teraz podnikanie ruším a riešim zásoby, KM, DM