dracica
27.12.06,11:34
Firma /pl. DPH/ vystavila faktúru daň. doklad, ktorú sa snažila doručiť osobne odberateľovi, ale on odmietol faktúru prevziať.
beroun
27.12.06,10:47
Vy účtujete dodávateľa alebo odberateľa?
dracica
27.12.06,10:51
Vy účtujete dodávateľa alebo odberateľa?

My sme na strane dodávateľa
Milan Benka
27.12.06,10:52
Firma /pl. DPH/ vystavila faktúru daň. doklad, ktorú sa snažila doručiť osobne odberateľovi, ale on odmietol faktúru prevziať. Dôvod uviedol, že práce neboli dokončené..Problém je v tom, že odberateľ si zrejme túto faktúru zaúčtoval a odpočítal si DPH...Ako by ste to riešili??? podľa mňa problém je na strane odberateľa nemal nárok na odpoč. DPH, mal by si spraviť dodat. DPH..prosím pomôžte:(

Ako si mohol uplatniť odpočet, keď fa neprevzal? Veď ju nemá.
bendži
27.12.06,10:52
doporučene poslať faktúru odberateľovi a viac sa o jeho účtovníctvo "nestarať", sleduj či máte svoje vlastné náležitosti v poriadku, za jeho odpočet je zodpovedný on sám
dracica
27.12.06,10:54
Ako si mohol uplatniť odpočet, keď fa neprevzal? Veď ju nemá.

To bola aj moja prvá otázka, neviem asi si urobili kópiu a dostalo sa to na účt. oddelenie možností je milión..je tu problém a treba to vyriešiť, jednoznačne chybu spravil odberateľ
Milan Benka
27.12.06,10:55
My sme na strane dodávateľa

Tak prečo sa staráš o odberateľa?
dracica
27.12.06,10:57
doporučene poslať faktúru odberateľovi a viac sa o jeho účtovníctvo "nestarať", sleduj či máte svoje vlastné náležitosti v poriadku, za jeho odpočet je zodpovedný on sám

faktúra bude vystavená pod iným poradovým číslom a s iným dátumom vystavenia a dát. dodania
Milan Benka
27.12.06,10:59
To bola aj moja prvá otázka, neviem asi si urobili kópiu a dostalo sa to na účt. oddelenie možností je milión..je tu problém a treba to vyriešiť, jednoznačne chybu spravil odberateľ

Chyba č.1
Dodávateľ si mal potvrdiť prevzatie prác, alebo mal mať zmluvne ošetrený spôsob fakturácie.
Chyba č.2
Písomné odôvodnenie vrátenia (neprevzatia) fa odberateľom. Ak neprevzal osobne, treba poslať doporučene poštou.

Ale hlavne : definuj problém.
Milan Benka
27.12.06,11:00
faktúra bude vystavená pod iným poradovým číslom a s iným dátumom vystavenia a dát. dodania

Na základe čoho stornuješ (zdobropisuješ) pôvodnú fa?
dracica
27.12.06,11:02
Chyba č.1
Dodávateľ si mal potvrdiť prevzatie prác, alebo mal mať zmluvne ošetrený spôsob fakturácie.
Chyba č.2
Písomné odôvodnenie vrátenia (neprevzatia) fa odberateľom. Ak neprevzal osobne, treba poslať doporučene poštou.

Ale hlavne : definuj problém.

Na toto všetko sme ho upozornili, len vieš ako je to s niektorými klientmi povedia ti to až keď horí:(
beroun
27.12.06,11:04
Súhlasím s tým čo Vám radili. Avšak prečo chcete vystavovať ďaľšiu a s inými dátumami - chcete dva-krát odviesť DPH ? Ak odberateľ faktúru odmieta prevziať na DPH len táto skutočnosť nemá vplyv. Hneď by ste mu ju mohli pre istotu poslať doručenkou a začať tým kolotoč dohadovania ohľadne splnenia dodávky. Pokiaľ sa jedná o veľkú sumu tak ak viete už dôvody čo sa odberateľovi nevidí mali by ich dotyčný Vaši pracovníci začať preverovať.
dracica
27.12.06,11:05
Na základe čoho stornuješ (zdobropisuješ) pôvodnú fa?

dodávateľ musí spraviť spätne odôvodnenie vrátenia faktúry, tak aby to sedelo dátumovo
KEJKA
27.12.06,11:07
problém nebol jednoznačne definovaný.
Faktúra bola zle vystavená - v nesprávnom čase, množstve, či cene?
Netreba dobropisovať, ak chybu urobil dodávateľ a neoprávnene vystavil FA, ktorú odberateľ preukázateľne neprevzal !
Dodávateľ vystaví novú faktúru (aj ked s iným číslom, v inom čased - odporúčam však až na základe podpísaného protokolu o prevzatí prác, prípadne na základe zmluvy, aby bolo jasné, kedy nastalo plnenie a povinnosť fakturovať). Nesprávnu faktúru neúčtuj, resp. urob na nu interný dobropis s poznámkou chyba pri vystavovaní=faktúra nedoručená.
O odberateľa sa starať nemusíš, zodpovednosť za správnosť OF je na dodávateľovi.
Milan Benka
27.12.06,11:07
dodávateľ musí spraviť spätne odôvodnenie vrátenia faktúry, tak aby to sedelo dátumovo
Kým to nemáš na papieri, nič nerieš. Ak ťa k riešeniu tlačia, nech ti to dajú písomne.
KEJKA
27.12.06,11:09
Súhlasím aj s predchádzajúcimi príspevkami, ktoré riešia situáciu, že pravda je na strane odberateľa dodávateľa. teda, že fa bola vystavená správne, v správnom čase... nič nemeniť, len poslať doručenkou.
Milan Benka
27.12.06,11:12
problém nebol jednoznačne definovaný.
Faktúra bola zle vystavená - v nesprávnom čase, množstve, či cene?
Netreba dobropisovať, ak chybu urobil dodávateľ a neoprávnene vystavil FA, ktorú odberateľ preukázateľne neprevzal !
Dodávateľ vystaví novú faktúru (aj ked s iným číslom, v inom čased - odporúčam však až na základe podpísaného protokolu o prevzatí prác, prípadne na základe zmluvy, aby bolo jasné, kedy nastalo plnenie a povinnosť fakturovať). Nesprávnu faktúru neúčtuj, resp. urob na nu interný dobropis s poznámkou chyba pri vystavovaní=faktúra nedoručená.
O odberateľa sa starať nemusíš, zodpovednosť za správnosť OF je na dodávateľovi.

Súhlasím s touto možnosťou postupu.
dracica
27.12.06,11:19
Takže kedy vlastne bolo robené storno fa? Nejak mi tu unikajú spojitosti.

Prepáč vymazala som ten predchádzajúci príspevok, zbytočne by som Vás len doplietla
dracica
27.12.06,11:21
Takže kedy vlastne bolo robené storno fa? Nejak mi tu unikajú spojitosti.

Prosím ťa vymaž tento príspevok Ďakujem
Milan Benka
27.12.06,11:23
Skús presnejšie popísať problém.
dracica
27.12.06,11:26
Skús presnejšie popísať problém.

Prepáč musím sa teraz odhlásiť, lebo súrne musím dokončiť jednu DPHčku, ja sa ešte k tejto téme vrátim a rozpíšem to ...

Zatiaľ ti veľmi pekne ďakujem
bepo
27.12.06,11:31
Firma /pl. DPH/ vystavila faktúru daň. doklad, ktorú sa snažila doručiť osobne odberateľovi, ale on odmietol faktúru prevziať. Dôvod uviedol, že práce neboli dokončené..Problém je v tom, že odberateľ si zrejme túto faktúru zaúčtoval a odpočítal si DPH...:(
Toto čo je za haluz?
1- v čom je problém?
2- ako viete z čoho si odberateľ uplatnil odpočet dph?
dracica
27.12.06,13:49
problém nebol jednoznačne definovaný.
Faktúra bola zle vystavená - v nesprávnom čase, množstve, či cene?
Netreba dobropisovať, ak chybu urobil dodávateľ a neoprávnene vystavil FA, ktorú odberateľ preukázateľne neprevzal !
Dodávateľ vystaví novú faktúru (aj ked s iným číslom, v inom čased - odporúčam však až na základe podpísaného protokolu o prevzatí prác, prípadne na základe zmluvy, aby bolo jasné, kedy nastalo plnenie a povinnosť fakturovať). Nesprávnu faktúru neúčtuj, resp. urob na nu interný dobropis s poznámkou chyba pri vystavovaní=faktúra nedoručená.
O odberateľa sa starať nemusíš, zodpovednosť za správnosť OF je na dodávateľovi.

Asi to spravíme , týmto spôsobom ako opisuješ, pretože faktúru ja nemám zaúčtovnú a nemám ani dobropis k tejto faktúre, druhá strana má zaúčtovanú faktúru ako došlú v 09/2006 a ešte si aj odpočítali DPH...Hmm len čo ma viac trápi, ako budeme DÚ vysvetľovať, že faktúru vrátili, keď ju majú zaúčtovanú ??? Je to chaotické
dracica
27.12.06,13:50
Toto čo je za haluz?
1- v čom je problém?
2- ako viete z čoho si odberateľ uplatnil odpočet dph?

Možno je to haluz, ale ako vidíš stalo sa...
ALBO
27.12.06,14:37
Možno je to haluz, ale ako vidíš stalo sa...
Mne sa to vidí, že nevieme vlastne čo sa naozaj stalo, lebo celé to nemá logiku. Fa sa zjaví zničoho nič u odberateľa. On druhú opravnú (alebo ktorú vlastne?)neprevezme lebo práce nie sú dokončené ale nárok si už uplatnil z tej prvej.Kto vlastne urobil chybu?Kedy je deň DP ?
Prevzal už vobec tie práce dnes?ako je dohodnutá fakturácia?
Milan Benka
27.12.06,14:40
Asi to spravíme , týmto spôsobom ako opisuješ, pretože faktúru ja nemám zaúčtovnú a nemám ani dobropis k tejto faktúre, druhá strana má zaúčtovanú faktúru ako došlú v 09/2006 a ešte si aj odpočítali DPH...Hmm len čo ma viac trápi, ako budeme DÚ vysvetľovať, že faktúru vrátili, keď ju majú zaúčtovanú ??? Je to chaotické

Pozor, v tomto prípade došlo k prevzatiu fa a následnému vráteniu. Podľa mňa bolo potrebné urobiť oficiálny dobropis. Je to dosť zmätočný prípad a rieši sa pomerne neskoro. Existuje nejaký záznam o vrátení (alebo o "neprevzatí") fa? Faktúra bola preukázateľne doručená a prevzatá ( pri miestnom zisťovaní u odberateľa sa nájde účtovný záznam o faktúre).

Otázkou ešte ostáva: Došlo k vzniku daňovej povinnosti? Aká bola zmluva alebo dohoda o poskytnutí služby? Aký bol dohodnutý spôsob fakturácie?
KEJKA
27.12.06,14:42
Mne sa to vidí, že nevieme vlastne čo sa naozaj stalo, lebo celé to nemá logiku. Fa sa zjaví zničoho nič u odberateľa. On druhú opravnú neprevezme lebo práce nie sú dokončené ale nárok si už uplatnil z tej prvej.Kto vlastne urobil chybu?Kedy je deň DP ?
Prevzal už vobec tie práce dnes?ako je dohodnutá fakturácia?
Presne..... vlastne sme sa ešte nedozvedeli, čo sa stalo - kde sa stala chyba.
Stále poukazovať na to, že je fa u odberateľa, je zbytočné.... Ak ju neprevzal, nemá originál. Ak podpíše protokol o prevzatí prác s iným dátumom, než je na pôvodnej faktúre... ktorú neprevzal...... je sám proti sebe (odberateľ).
My sa tu trápime, ale pravdu sme sa zatiaľ nedozvedeli....:eek:
dracica
27.12.06,14:43
Mne sa to vidí, že nevieme vlastne čo sa naozaj stalo, lebo celé to nemá logiku. Fa sa zjaví zničoho nič u odberateľa. On druhú opravnú neprevezme lebo práce nie sú dokončené ale nárok si už uplatnil z tej prvej.Kto vlastne urobil chybu?Kedy je deň DP ?
Prevzal už vobec tie práce dnes?ako je dohodnutá fakturácia?

Ja som len účtovníčka a toto sú všetky informácie, ktoré mi boli poskytnuté...
ALBO
27.12.06,14:46
Pozor, v tomto prípade došlo k prevzatiu fa a následnému vráteniu. Podľa mňa bolo potrebné urobiť oficiálny dobropis. Je to dosť zmätočný prípad a rieši sa pomerne neskoro. Existuje nejaký záznam o vrátení (alebo o "neprevzatí") fa? Faktúra bola preukázateľne doručená a prevzatá ( pri miestnom zisťovaní u odberateľa sa nájde účtovný záznam o faktúre).

Otázkou ešte ostáva: Došlo k vzniku daňovej povinnosti? Aká bola zmluva alebo dohoda o poskytnutí služby? Aký bol dohodnutý spôsob fakturácie?

Benka letím domov takže to už nejdem čítať, ale kde je napísané , že bola doručená.Ja veru neviem ako sa k dodávatelovi mohla dostať ale vraj možností je milion.
Evanka
27.12.06,14:47
Máš pravdu, je to celé chaotické a z môjho pohľadu nepochopiteľné. Zdá sa, že si v niektorých veciach protirečíš.
Na jednej strane píšeš

druhá strana má zaúčtovanú faktúru ako došlú v 09/2006 a ešte si aj odpočítali DPH...

Ale v úvodnom príspevku to vlastne popieraš

Firma /pl. DPH/ vystavila faktúru daň. doklad, ktorú sa snažila doručiť osobne odberateľovi, ale on odmietol faktúru prevziať.

Ťažko sa v tom vyznať a ťažko radiť. Zdá sa, že ťa trápia veci, ktoré by mali skôr trápiť druhú zmluvnú stranu. Ja osobne mám z toho zmiešané pocity http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif.

a ešte si aj odpočítali DPH...Hmm len čo ma viac trápi, ako budeme DÚ vysvetľovať, že faktúru vrátili, keď ju majú zaúčtovanú ??? Je to chaotické
dracica
27.12.06,14:54
Pozor, v tomto prípade došlo k prevzatiu fa a následnému vráteniu. Podľa mňa bolo potrebné urobiť oficiálny dobropis. Je to dosť zmätočný prípad a rieši sa pomerne neskoro. Existuje nejaký záznam o vrátení (alebo o "neprevzatí") fa? Faktúra bola preukázateľne doručená a prevzatá ( pri miestnom zisťovaní u odberateľa sa nájde účtovný záznam o faktúre).

Otázkou ešte ostáva: Došlo k vzniku daňovej povinnosti? Aká bola zmluva alebo dohoda o poskytnutí služby? Aký bol dohodnutý spôsob fakturácie?

Daňová povinnosť predsa vzniká dňom dodania služby, a dodaná služba je ak sú všetky práce ukončené, na základe zmluvy...

Ja sa nechcem vyhnúť DPH pozor, ak je chyba na našej strane tak urobíme dodat. DPH, bezohľadu na to aká je to suma...Problém je v tom, že faktúry nevystavujem ja ale klient si ich vystaví sám...takže na čom sa dohodli skutočne neviem
dracica
27.12.06,15:01
Máš pravdu, je to celé chaotické a z môjho pohľadu nepochopiteľné. Zdá sa, že si v niektorých veciach protirečíš.
Na jednej strane píšeš

Ale v úvodnom príspevku to vlastne popieraš


Ťažko sa v tom vyznať a ťažko radiť. Zdá sa, že ťa trápia veci, ktoré by mali skôr trápiť druhú zmluvnú stranu. Ja osobne mám z toho zmiešané pocity http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif.

Máš pravdu, nebudem vás už ďalej trápiť, ja si už nejako poradím asi vybehneme za daňovým poradcom

Ďakujem všetkým za príspeeeeevky:)