javo
27.12.06,12:09
Ahojte, môže mi niekto poradiť? Naša firma ide kupovať obchodné priestory v novostavbe, ktoré budú kolaudované až v roku 2008. Zálohu však treba zaplatiť uz teraz vo výške 50%. Zatiaľ máme k tomu len zmluvu o uzavretí budúcej kúpnej zmluvy, kde je uvedená cena nehnuteľnosti s DPH aj termíny jednotlivých zálohových platieb, na ktoré dodávateľ vystaví faktúry. Chcela som sa opýtať, či si môžeme aj z týchto záloh uplaniť odpočet DPH hneď po ich uhradení, alebo celú DPH až potom, ako bude stavba skolaudovaná, t.j. v r.2008? Na faktúrach od dodávateľa bude faktúrovaná len záloha.


Ďakujem
KEJKA
27.12.06,11:33
Najskôr podľa podmienok v zmluve resp. na základe zálohovej fa od dodávateľa uhradíte zálohu.
Dodávateľ na základe PRIJATEJ platby od vás je povinný vystaviť faktúru, kfde prijatú platbu rozíše na základ dane a DPH.
Vy ako odberateľ si môžete odpočítať DPH na základe TEJTO faktúry (dodávateľovi vznikne povinnosť odviesť, vám zasa právo odpočítať.
POZOR
DPH si na základe faktúry odpočítate, ale za podmienok stanovených zákonomn. Teda bud celú, alebo s koeficientom, alebo vôbec... závisí od toho, ako budete majetok využívať ! (to už je trochu mimo témy, ale zvykne sa na t "zabúdať")
bjojo
30.12.06,22:58
Zdravím,

chcem sa pridať k téme.
Kupujem taktiež priestory v novostavbe s tým, že bude dokončená v 04/2007. 1.Zálohovú platbu som uhradil v 12/2006 na základe zmluvy o budúcej zmluve.

Faktúra na splátku budúcej kúpnej zmluvy zneje:
Predmet 1 050 420.20
Dph 199 579.80
Spolu 1 250 000.00

Dph si môžem uplatnit, a vznikne mi nadmerný odpočet. Ako zaúčtovať predmet faktúry, HM si ešte nepreberám je to iba splátka.

Poprípade plynú mi už v tomto období nejaké náklady, hmm odpis asi nemá ešte aký.;)

Účtujem v JU.

Vďaka
Všetko dobré a veľa úspechov v Novom roku praje jojo:)
Zoltán Kovács
31.12.06,09:29
Zdravím,

chcem sa pridať k téme.
Kupujem taktiež priestory v novostavbe s tým, že bude dokončená v 04/2007. 1.Zálohovú platbu som uhradil v 12/2006 na základe zmluvy o budúcej zmluve.

Faktúra na splátku budúcej kúpnej zmluvy zneje:
Predmet 1 050 420.20
Dph 199 579.80
Spolu 1 250 000.00

Dph si môžem uplatnit, a vznikne mi nadmerný odpočet. Ako zaúčtovať predmet faktúry, HM si ešte nepreberám je to iba splátka.

Poprípade plynú mi už v tomto období nejaké náklady, hmm odpis asi nemá ešte aký.;)

Účtujem v JU.

Vďaka
Všetko dobré a veľa úspechov v Novom roku praje jojo:)

Tú zálohu zaúčtuješ ako VNZD, členenie obstaranie dlhodobého majetku.
Aj ostatné čiastkové platby budeš účtovať obdobne. A keď prebehne kolaudácia v tom roku začneš uplatňovať odpisy.