pastorka
27.12.06,22:21
Môže si SZČO uplatniť výdavky 40% paušálom za rok 2006, ak má živnosť len preto, že firma nechce mať zamestnancov.Živnostníčka pracuje ako predavačka v predajni s textilom v takejto firme.(predajňa aj tovar patrí firme).
Ďakujem vopred za radu.
KEJKA
27.12.06,21:27
odhliadnúc od všetkého, o čom táto otázka je.... ide o SZČO, ktorá má príjmy a prakticky žiadne výdavky, lebo predáva len vlastnú pracovnú silu.... takže 40% výdavkov si odpočíta a plus aj odvody, ak nejaké platí.
DanielaSL
27.12.06,21:29
V prvom rade by som napísala, že sa jedná o závislú činnosť...nakoľko predajňa a iste aj pokladňa nie je jej,takže predavačka by na živnosť robiť nemala.
Môže si uplatniť paušálne výdavky, ak sa jej to oplatí viac ako skutočné výdavky v účtovníctve.
večernica
27.12.06,21:36
Zaujímalo by má akú činnosť má uvedenú v živnosti
pastorka
30.12.06,16:56
Na poslednom školení DPFO p. Valicová z DÚ z Bansk.B.povedala, že živnost.ktorá pracuje len ako predavačka, nijakú inú činnosť popri tom na živonosť nevykonáva, nemôže si uplatniť paušálne výdavky a dokonca aj odvody ktoré už odviedla ako SZČO (966,2288) nemôže si odpočítať.
Len 13,4 % celkom ako keby bola zamestnanec.
Odvedené odvody si má nárokovať späť od poisťovní.
Čo teraz?
Ona v živnosti má uvedené rôzne činnosti ale ich nevykonáva.
Danila
30.12.06,17:56
Na poslednom školení DPFO p. Valicová z DÚ z Bansk.B.povedala, že živnost.ktorá pracuje len ako predavačka, nijakú inú činnosť popri tom na živonosť nevykonáva, nemôže si uplatniť paušálne výdavky a dokonca aj odvody ktoré už odviedla ako SZČO (966,2288) nemôže si odpočítať.
Len 13,4 % celkom ako keby bola zamestnanec.
Odvedené odvody si má nárokovať späť od poisťovní.
Čo teraz?
Ona v živnosti má uvedené rôzne činnosti ale ich nevykonáva.V praxi sa často stáva, že sa nahrádzajú pracovno-právne vzťahy obchodno-právnymi vzťahmi, zvyčajne z "donútenia" zamestnávateľov. Ak správca dane dokáže, že vzťah je založený na princípe závislosti, môže príjem aj takéto pôsobenie "prekvalifikovať" a zdaniť ako príjem zo závislej činnosti, a zrejme so všetkým, čo k tomu prináleží.
DanielaSL
30.12.06,18:10
V praxi sa často stáva, že sa nahrádzajú pracovno-právne vzťahy obchodno-právnymi vzťahmi, zvyčajne z "donútenia" zamestnávateľov. Ak správca dane dokáže, že vzťah je založený na princípe závislosti, môže príjem aj takéto pôsobenie "prekvalifikovať" a zdaniť ako príjem zo závislej činnosti, a zrejme so všetkým, čo k tomu prináleží.

Minule nám náš právnik akurát o tomto rozprával, jedna firma mala so správcom dane práve ohľadne zamestnávania SZČO spor , dali to na súd a firma prehrala. Ale človek sa s tým stretne na každom kroku..v obchode , kaderníctve, kozmetike, dokonca u lekára sestričky sú SZČO.

Jedna poznámka k tomu " z donútenia ". Mali sme v jednej firme v r. 1997 okolo 60 pracovníkov. Postupne všetci zakladali živnosť. Nikto ich k tomu nenútil. Robili to dobrovoľne, lebo si chceli dať autá do nákladov, počítače pre deti...atď. Nemyslím, že firma týmto vyhrala. Jednak ak išli robiť na zmluvu o dielo žiadali ako živnostníci primerané ohodnotenie....v čom sa premietli vlastne firmou platené odvody. Jednak boli na voľnej nohe, a stačilo, aby im iná firma hoc len korunu pridala...boli preč . A ťažko bolo za nich pohľadať náhradu. Pretože všetko schopné si vybavilo živnosť a neschopné a nezamestnateľné ostalo na ÚP.
Monika Kováčová
30.12.06,18:52
Ešte si dovolím aj ja mimo témy, ale rada by som poznala odpoveď na otázku od zadávateľky témy?
Podľa mňa neexistuje predmet živnosti predávanie tovaru. Aké faktúry potom predavačka vystavuje? Na základe akej zmluvy a na základe akého predmetu živnosti vo svojom ŽL?
Sprostredkovanie obchodu je totiž niečo úplne iné, ako predávanie tovaru!
Danila
30.12.06,19:12
DanielaSĽ v príspevku č.3 v tejto téme tiež posudzuje predavačku na živnosť za nie zrovna šťastné riešenie. A je to tak. Lenže bežne sa to robí. Pokiaľ na to kontrola DÚ nepríde a nezareaguje. Ja tvrdím, že pokiaľ činnosť predavačky robí ako SZČO, tak má nárok aj na paušálne výdavky. Jedno aj druhé je predsa podmienené. A jedno aj druhé je prinajmenšom odvážne. Ak na to príde DÚ tak to bude riešiť. Asi tak ako som napísala. Ako závislú činnosť. Komplexne.
Džudi
30.12.06,23:01
Úplne súhlasím s Danilou, ale fakt je toto bežná prax, predavačky, vodiči na živnosť. Mne sa zdá že každý o tom vie nikto s tým nič nerobí. Veď aj taký vodič nemá auto nič , len jazdí a poslúcha príkazy , ale živn. úrad mu dá živn. list a nemal by mať nárok na 40 % výdavky ?
liba2
31.12.06,01:42
Môže si SZČO uplatniť výdavky 40% paušálom za rok 2006, ak má živnosť len preto, že firma nechce mať zamestnancov. Živnostníčka pracuje ako predavačka v predajni s textilom v takejto firme (predajňa aj tovar patrí firme). Ďakujem vopred za radu.
K prvej vete: áno, môže si uplatniť výdavky paušálom ak je to pre SZČO výhodnejšie než uplatnenie skutočných výdavkov - a tie určite má, aj keď je len predavačka cudzieho tovaru v cudzej firme.
Otázne však je:
- ako má formulovanú činnosť v živnostenskom liste;
- či má oprávnenie na to čo v skutočnosti robí;
- ak nemá, čo vlastne faktúruje, akú službu.
Lebo môže byť SZČO, má ŽL, ale v skutočnosti možno robí niečo, na čo nemá oprávnenie - a to mohlo viesť pracovníčku DU k názoru na (ne)uplatnenie poistenia ako výdavku.
pastorka
31.12.06,17:58
ermon- súhlasím.
Živ. má s firmou zmluvu o sprostredkovaní obchodu.V zmluve nie je uvedené že robí predavačku vo firemnej predajni. Vystavuje fa o sprostredkovaní obchodu za mesiac v sume 13000,-Sk.
Mne sa jedná vlastne o to, že keď si neuplatní výdavky paušálom ale 13,4%, tak môže prísť o prácu. Pretože fi v takomto prípade by mala odviesť odvody ako zamestnávateľ.
Takto mi to bolo vysvetlené.
Chcela som vedieť aj iné názory, čo by mala robiť.
aktaK
31.12.06,19:17
asi nerozumieme, co je to neuplatní pausalom, ale 13,4% ????
ako ma firma zaplatit odvody za niekoho, kto je SZCO ???
to sa nedá...
comodo
01.01.07,12:33
Je mi čudné , že správca dane má možnosť prekvalifikovať prácu na závislú činnosť. Je síce pravda , že podnikanie sa rozumie činnosť vo vlastnom mene a za účelom dosiahnutia zisku. Na druhej strane veľa firiem sa živí iba službami pre iné firmy a často iba pre jednu firmu. Prečo by to nemohla robiť i SZČO ? ( možno by stačilo ak okrem poklade by fakturovala i upratovanie mimo pracovnej doby ) Veď ak má napr. SZČO v predmete podnikania napr. poradenstvo , môže mať aj 0 SK vydavky , tak 40% výdavkov si môže uplatniť, tak ako 60% murár čo si kúpi ročne jedni keľňu za 120 SK. ( ach prečo zrušili paušálnu daň. ! , koľko ľudí mohlo byť bez starostí )
Monika Kováčová
01.01.07,12:49
Áno, podobne sme si to rozoberali tu: http://www.porada.sk/t32106-zivnostnik-pracujuci-pre-jednu-firmu.html

Jednoznačne však vyplýva z týchto aj tamtých príspevkov to čo píše DANILA: Ak správca dane dokáže, že vzťah je založený na princípe závislosti, môže príjem aj takéto pôsobenie "prekvalifikovať" a zdaniť ako príjem zo závislej činnosti, a zrejme so všetkým, čo k tomu prináleží.

Osobne si však aj na základe argumentov uvedených v diskusii v priloženom linku, neviem predstaviť to "prekvalifikovanie správcom dane". To je ale mimotemy.

Pokiaľ máš pastorka problém so 40%, postupovala by som podľa rady KEJKA. Resp. aj tak postupujem, pretože v zákoni o DP je uvedené, že 40% výdavky si môže uplatniť daňovník s príjmami podľa §6, čo tvoja predavačka spĺňa, samozrejme odhliadnúc od toho, že porušuje živnostenský zákon a Zákon o nelegálnej práci.
pastorka
02.01.07,17:56
Ďakujem ermon za usmernenie, príspevky som si prečítala.Pastorka