kuracko24
28.12.06,06:03
Dobrý deň, chcela by som sa spýtat,či je možné založiť si remeselnú živnosť, ked človek pracuje v danom obore- napr. ako zvárač už 10 rokov-teda ma 10ročnú prax...aj ked v tomto obore nieje vyučený...Počula som totiž, že je to možné nadobudnut aj praxou...A este by som sa chcela spýtat v akej výške budu od nového roka paušálne náklady...niekde som už totiž čitala,že vraj maju byt od nového roka jednotné paušálne náklady 40% pre volné aj pre remeselné živnosti a dnes som čítala v denníku SME, že remeselné živnosti si možu znížit príjmy až o 60%. Tak čo teda platí?
Manual
28.12.06,06:10
Dobrý deň, chcela by som sa spýtat,či je možné založiť si remeselnú živnosť, ked človek pracuje v danom obore- napr. ako zvárač už 10 rokov-teda ma 10ročnú prax...aj ked v tomto obore nieje vyučený...Počula som totiž, že je to možné nadobudnut aj praxou...A este by som sa chcela spýtat v akej výške budu od nového roka paušálne náklady...niekde som už totiž čitala,že vraj maju byt od nového roka jednotné paušálne náklady 40% pre volné aj pre remeselné živnosti a dnes som čítala v denníku SME, že remeselné živnosti si možu znížit príjmy až o 60%. Tak čo teda platí?
Ano môže si založiť živnosť. A pozri si živostenský zákon od §66g, tam sú podmienky na preukázanie spôsobilosti iným spôsobom, než napr. vlastným výučným listom. A ďalej ti určite poradia na vašom živn. úrade čo a ako.
Paušálne výdavky sú tak ako píšeš. Ale zvaračské práce medzi remeselnými živnosťami nie sú.
Pekný deň...:)
kuracko24
28.12.06,08:47
Dakujem pekne za odpoved, a k tým paušálnym výdavkom...takze platí tých 40% pre volné živnosti a 60% remeselné?
Manual
28.12.06,12:03
Dakujem pekne za odpoved, a k tým paušálnym výdavkom...takze platí tých 40% pre volné živnosti a 60% remeselné?
Ano tak ako píšeš
STRELEC
28.12.06,12:10
.... dnes som čítala v denníku SME, že remeselné živnosti si možu znížit príjmy až o 60%. Tak čo teda platí?Pred schvaľovaním zmien v našom slávnom parlamente boli v tlači uvádzané rôzne názory, predpoklady o jednotnej sadzbe paušálnych výdavkov. Napokon v zákone ostali dve sadzby: 60% - remeselníci (príloha č. 1 živn. zákona) a ostatní 40%.
kuracko24
05.01.07,05:18
Ešte by som sa chcela spýtat k tým remeselným živnostiam, či sa tá sadzba 60% týka všetkých remeselných živností, alebo len niektorých. A ktorých?
Patrí medzi ne aj zámočníctvo?
Manual
05.01.07,05:43
Ano patrí tam, tu je časť prílohy č.1 zo živnostenského zákona, ak je treba, viac sa dočítaš tam.
Ak si chce dať 60% výdavky, tak príjem musí mať len z remeselnej činnosti, hoci v ŽL má aj činnosti, ktoré nie sú remeselné.
Pekný deň...

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5 Smaltovanie I
kuracko24
05.01.07,06:37
Ďakujem veeeľmi pekne za informáciu.
Pekný den.