uctoeva
28.12.06,06:30
Chcem sa vrátiť ešte raz ku prepočtu faktúr prijatých v EUR.
Stále mi není jasné použitie kurzu pri prepočte na devíz.účte.Jedná sa o PU
Robím to asi takto:
- príjem faktúry zaútovanie kurzom NBS
- úhrada faktúry ( cez devízový účet), prepočet kurzom banky
- poplatky na devízovom účte kurzom kom. banky alebo NBS?
- úroky na devízovom účte - kurzom kom. banky alebo NBS
Ak poplatky a úroky kurzom kom. banky tak prepočtom devízi nákup a predaj v den stiahnutého poplatku, alebo stačí určiť kurz ku 31.dna v mesiaci.
Ďakujem za bližšie vysvetlenie a prajem pekného Silvestra a veľa sily do roku 2007
renatan
28.12.06,05:38
Všetko by si mala účtovať kurzom NBS dátumom úhrady fa, aj kurzové rozdiely, tie by ti mali automaticky vyskočiť pri úhrade, ak robíš účto na PC. A poplatky dátumom stiahnutia poplatku, ale to je väčšinou na tiež na tom istom výpise, ako platba.
uctoeva
28.12.06,05:53
Ďakujem za rýchlu odpoveď a chcem sa spýtať prečo úhradu faktúry tiež kurzom NBS a nie kurzom kom.banky? Pri uhrade mi uvádzajú aj ich kurz ktorým prepočítali platbu. A poplatky na ban.výpise kurzom NBS?
sta
28.12.06,06:25
Ďakujem za rýchlu odpoveď a chcem sa spýtať prečo úhradu faktúry tiež kurzom NBS a nie kurzom kom.banky? Pri uhrade mi uvádzajú aj ich kurz ktorým prepočítali platbu. A poplatky na ban.výpise kurzom NBS?

Pri úhrade použiješ kurz NBS vtedy, ak bola faktúra hradená z devízového účtu. Kurz komerčnej banky v tom prípade, ak bola hradená z SKK účtu ;)
Aňa
28.12.06,09:49
Súhlasím s príspevkom, ale ja mám napríklad taký problém, že hostia ktorí boli u nás ubytovaní majú vystavenú fa v SK a aj v EUR. To je všetko OK. Program mi to všetko prepočíta po zadaní kurzu. Lenže nikdy mi nepríde celá úhrada. Banka mi totiž stiahne bankové poplatky, ale vo výpise to nemám udané. Stále musím písať žiadosť, aby mi potvrdili, že zrazená suma bola za bankové poplatky. Konzultovala som to aj s našou auditorkou a tá mi povedala, že tieto poplatky nie sú mojim nákladom. Už som z toho úplne paf.:confused:
renatan
28.12.06,10:33
Súhlasím s príspevkom, ale ja mám napríklad taký problém, že hostia ktorí boli u nás ubytovaní majú vystavenú fa v SK a aj v EUR. To je všetko OK. Program mi to všetko prepočíta po zadaní kurzu. Lenže nikdy mi nepríde celá úhrada. Banka mi totiž stiahne bankové poplatky, ale vo výpise to nemám udané. Stále musím písať žiadosť, aby mi potvrdili, že zrazená suma bola za bankové poplatky. Konzultovala som to aj s našou auditorkou a tá mi povedala, že tieto poplatky nie sú mojim nákladom. Už som z toho úplne paf.:confused:

Aj mne občas banka stiahne poplatky pri úhrade zo zahraničia, ale vždy to mám uvedené na výpise z účtu, ale nie priamo v účtovných položkách, ale ako textovú poznámku a na základe tejto poznámky potom účtujem interným dokladom likvidáciu faktúry vo výške poplatku ako 568/311. A neviem, prečo by to nemal byť náklad? Veď to sú normálne bankové poplatky.