IvetaH
28.12.06,07:20
Vážení poraďáci, študujem už dosť dlho a došla som k určitému záveru, ale taký som hľadala, preto neviem, či je správny. Patrím k ľuďom, ktorí nájdu čo hľadajú - objektivita je vedľajšia.
Naskôr problém:
Sme manželia, máme os. auto v bezpodielovom vlastníctve, papiere sú napísané na manžela. Ďalej máme sročku, kde sú zas všetky papiere na mňa. Ja to auto využívam na podnikanie, manžel nesúhlasí s vkladom do firmy. Ide mi o uplatnenie DPH z PHM. Za akých podmienok si môžem uplatniť túto DPH? Najskôr sa zdalo, že nemôžem, ale našla som na Porade, čo som hľadala, že môžem.
Návrh riešenia:
1. urobím zmluvu o prenájme alebo požičaní alebo vypožičaní tohto auta, t.j. urobím zmluvu s vlastným maželom o aute, ktoré je aj moje.
2. v tejto zmluve dohodnem, aké náklady bude znášať firma,
3. zaplatí manžel daň z MV,
4. budem viesť knihu jázd
5. DPH z PHM si budem uplatňovať
6. DPH z umývačky si budem uplatňovať.
Prosím Vás, naštudovala som to správne, alebo som si zas vybrala, čo sa mi hodí?
Ďakujem
Jana Acsová
28.12.06,07:06
Sme manželia, máme os. auto v bezpodielovom vlastníctve, papiere sú napísané na manžela. Ďalej máme sročku, kde sú zas všetky papiere na mňa.Inak sa bude odpovedať, ak sa na začiatku vyjasní toto:
Ako môžu byť papiere (doklady) v s.r.o. písané na Vás ako manželku? S.r.o. je právnická osoba a t.j. iný subjekt ako akákoľvek osoba z Vašej rodiny vrátane detí, rodičov atď. nielen manželov.
Jana Acsová
28.12.06,07:09
Za akých podmienok si môžem uplatniť túto DPH? Najskôr sa zdalo, že nemôžem, ale našla som na Porade, čo som hľadala, že môžem.Veru by ste mohli ale ...

Návrh riešenia:
1. urobím zmluvu o prenájme alebo požičaní alebo vypožičaní tohto auta, t.j. urobím zmluvu s vlastným maželom o aute, ktoré je aj moje. No to áno ... ale auto chcete požičať s.r.o. a to nie ste Vy a auto nevlastní s.r.o.. Takže iný subjekt chce požičať inému subjektu. Jednou zmluvnou stranou ste obaja manželia, záleží na Vašej dohode, druhou zmluvnou stranou je s.r.o., t.j. je jedno, že ste jeho konateľkou a teda osobou oprávnenou s.r.o. zastupovať a za ňu konať.