Evrike
28.12.06,11:30
Bola by som vďačná keby mi niekto vedel poradiť či môžem ovplyvniť odvody do SP živnostníka keď dám dodatočné daňové priznanie a tiež na SP aj nový výpis z DP. Budú akceptovať to nové alebo stále budem odvádzať s pôvodného? Ide o to či sa dá usporiť takýmto spôsobom na odvodoch ešte do júla 2007/daňové priznanie za rok 2005/ keď spravím menší vymeriavací základ v dodatočnom DP oproti tomu pôvodnému.
Dik všetkým
Jozef Mihál
28.12.06,11:46
STRELEC
28.12.06,11:58
http://www.porada.sk/t35324-musim-na-zaklade-dodatocneho-dan-priznania-doplatit-poistne-do-socialnej-poistovne.html
Takéto príspevky odkazom na DRAK-a budú napr. novému členovi Porady (ktorý ho ešte nebude mať zakúpeného) od februára "na draka".:):)
Možno by sa mala zvážiť možnosť úvodných bezplatných "návštev" (napr. 5x?)

mimotemy
Jozef Mihál
28.12.06,12:02
Od februára ja osobne takéto odkazy robiť nebudem. Keďže som lenivý (na to, aby som tu vyrobil z odkazovaného príspevku vzorovú citáciu) a Evrike sem isto do konca januára ešte nakukne po odpovede, bude si môcť link v DRAKovi pozrieť.
STRELEC
28.12.06,12:05
Od februára ja osobne takéto odkazy robiť nebudem. Keďže som lenivý a Evrike sem isto do konca januára ešte nakukne po odpovede, bude si môcť link v DRAKovi pozrieť.
Evrike si už kvalitný príspevok v DRAK-ovi určite prečítal. Skôr som mal na mysli "mechanizmus".:)
Jozef Mihál
28.12.06,12:19
Tak predvediem mechanizmus, ako na to od 1.2.2007:

Citácia z drak.porada.sk:

http://www.porada.sk/t35324-musim-na-zaklade-dodatocneho-dan-priznania-doplatit-poistne-do-socialnej-poistovne.html

"Otázka:

Som živnostník. V marci 2006 som podal daňové priznanie za rok 2005. Výška mojich príjmov (hrubých) bola 82000 Sk. K 30.6.2006 som v Sociálnej poisťovni podal výpis z daňového priznania. Keďže výška mojich príjmov (82000 Sk) bola nižšia, ako suma, od ktorej vzniká povinné nemocenské a dôchodkové poistenie SZČO (82800 Sk), neplatil som od 1.7.2006 poistné na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie ako SZČO.

V októbri 2006 som si uvedomil, že som v daňovom priznaní urobil chybu a že som zabudol uviesť ďalšie príjmy vo výške 10000 Sk. Okamžite po zistení tejto skutočnosti som podal dodatočné daňové priznanie. Aký je ďalší postup, pokiaľ ide o Sociálnu poisťovňu, musím doplatiť poistné spätne od júla 2006, keďže na základe dodatočného daňového priznania bol môj príjem za rok 2005 až 92000 Sk?

Odpoveď:

Podľa § 228 ods.1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení je SZČO povinná dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, predložiť pobočke Sociálnej poisťovne do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

Ak ste napríklad predložili dodatočné daňové priznanie správcovi dane 19.10.2006, do 27.10.2006 ste boli povinný predložiť toto dodatočné daňové priznanie pobočke Sociálnej poisťovne.

Podľa § 21 ods.3 zákona, hranica príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnosu súvisiaceho s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou zistená na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane je rozhodujúca na vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia len vtedy, ak má vplyv na aktuálne nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie. Zmena poistenia sa vykoná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo predložené dodatočné daňové priznanie správcovi dane alebo v ktorom správca dane vydal dodatočný platobný výmer.

Vo vašom prípade tomu tak je. Ak podľa pôvodného daňového priznania ste dosiahli príjem 82000 Sk (nie je to viac ako 82000 Sk) a preto ste od 1.7.2006 neboli povinne nemocensky a dôchodkovo poistený, príjem na základe dodatočného daňového priznania je 92000 Sk čo je viac ako 82800 Sk. Preto vám vzniká povinné nemocenské a dôchodkové poistenie SZČO a to od 1.11.2006.

Podľa § 228 ods.3 ste povinný prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení - teda najneskôr do 9.11.2006.

Poistné budete prvýkrát platiť za mesiac november 2006.

Zákon vám neukladá povinnosť doplatiť poistné za mesiace júl až október."

Poznámka na záver:

Ako uvádzajú autori DRAKa (http://www.porada.sk/t37211-copyright.html), je povolené citovať z webovej stránky drak.porada.sk na webovej stránke porada.sk bez obmedzenia. Pri citácii sa musí uviesť ako zdroj webová stránka drak.porada.sk a link na citovaný text z webovej stránky drak.porada.sk.
STRELEC
28.12.06,12:34
Tak predvediem mechanizmus, ako na to od 1.2.2007:....
....
Poznámka na záver:

Ako uvádzajú autori DRAKa (http://www.porada.sk/t37211-copyright.html), je povolené citovať z webovej stránky drak.porada.sk na webovej stránke porada.sk bez obmedzenia. Pri citácii sa musí uviesť ako zdroj webová stránka drak.porada.sk a link na citovaný text z webovej stránky drak.porada.sk.
OK. Vďaka! To "copyright" som prehliadol. Už mi je to jasné.