JOŽO
28.12.06,12:40
Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?
Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .
Milan Benka
28.12.06,11:51
Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?
Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .

Chybná úvaha.
Jozef Mihál
28.12.06,11:56
Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ?

Vaša manželka si môže uplatniť nezd.časť na manžela, ale vo výške 90816 - 50000 = 40816 Sk.

Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ?

Neuvažujete správne, daňový bonus neovplyvňuje výšku nezdaniteľnej časti na manžela.

Prečítajte si čím viac z tohto:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/danovy-bonus/

a z tohto:

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/nezdanitelna-ciastka/

a hlavne toto:

http://www.porada.sk/t34361-dan-z-prijmu-nezdanitelna-ciastka-na-manzelku.html
Anja111
28.12.06,11:58
Môj ročný príjem zo živnosti bol 50 000 Sk. Môj daňový základ je 1500 Sk. Chcem si uplatniť daňový bonus na 2 deti 12 960 Sk. Moja daň bude ( - 12 675 Sk), ktoré budem požadovať ako návratku dane. Moja manželka bude mať daňový základ 69 000 Sk. Môže si uplatniť v daňovom priznaní moju nezdaniteľnú čiastku 90 816 Sk (v tomto prípade 69 000 Sk ) ? Nie celú nezdaniteľnú čiastku. Len rozdiel.
Hlavne sa mi jedná o to, že v tomto roku si uplatňovla daňový bonus na deti manželka ( je zamestnancom ) mesačne vo výške 1080 Sk a mala minimálny daňový základ. Pri ročnom zúčtovaní bude mať daňový základ 800 Sk a nemôže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela. Preto uvažujem, aby v nasledujúcom roku si neuplatňovala daňový bonus na deti, ja si ho uplatním na konci roka pri daňovom priznaní ( očakávam tie isté príjmy a výdaje, takže splním podmienky pre daňový bonus) a manželka si uplatní nezdanitelnú čiastku na manžela. Ale daňový bonus neovplyvňuje možnosť uplatnenia si nezdaniteľnej čiastky na druhého manžela. Dôležitý je dosiahnutý príjem. Tým pádom si rodina zvýši ročný príjem o cca 13 100 Sk. Uvažujem správne ? Ďakujem za pomoc .

Neviem, či som otázku dobre pochopila. Snažila som sa odpovedať aspom tak, ako som to pochopila. Je to vyznačené tmavým.