zuzka34
28.12.06,15:13
Prosím o pomoc pri výpočte množstva liehu v l a. pre vedenie evidencie podľa §44 ods.12 zákona 105/2004 Z.z.Ako som zistila aj nové tlačivá Oznámení sa budú preratúvať na množstvo prijatého liehu v SBL v l a.
napísala som aj na Colnú správu no zatiaľ, žiadna odpoveď a 1.1.2007 je už čoskoro. Ďakujem.
zuzka34
02.01.07,06:35
Príšla mi táto odpoveď tak je uvádzam.
Množstvo liehu v l a sa vypočíta:


X l a = 100 % objemu
Množstvo liehu v l objem v množstve alkoholu v %


Príklad:
Množstvo : 200 l v objemovej koncentrácií 50%

X 100
=
200 50

X 1
=
2 50

X = 100 la


Alebo

200. 50
X = = 100 la
100


JUDr. Eva Bôriková
riaditeľka Kancelárie generálneho riaditeľa CR SR
ik-a
02.01.07,16:47
Pripájam tabuľku pre výpočet.
Muška
02.01.07,16:52
Ikuška,
Ty si šikulka. :)
Ale nestačí, keď všetok alkohol , ktorý mám v 0,7 napr. 40 %, tak ho rovno spolu prepočítam?
ik-a
02.01.07,16:54
Aj tak še dá. A evidenciu budeš mať výstup zo skladovej evidencie?
Muška
02.01.07,16:58
Ikuš, veď to, že ja budem mať tú evidenciu vlastne tak isto ako doteraz, čiže mne by stačila tabuľka s nejakými 15-timi riadkami.

Len stále neviem ako to bude s tými otvorenými /nie plnými/ fľašami
ik-a
02.01.07,17:01
Čo sa týka otvorených fliaš-nespotrebovaných, ja som sa rozhodla ich vykazovať, nakoľko máš ešte spotrebiteľské balenie. Ale koľko budeš vykazovať, toť otázka. Podľa mňa už iba na liter absolútneho alkoholu.
Muška
02.01.07,17:05
Ikuška, OK
V piatok povypráviame, prinesiem Ti môj alkohol.....že mi urobíš excell.tabuľku ;) ?
Melnick
02.01.07,18:00
Ikuška, OK
V piatok povypráviame, prinesiem Ti môj alkohol.....že mi urobíš excell.tabuľku ;) ?mimotemy
Ikuška a čo keď prinesiem aj ja svoj alkohol. Muška, čo myslíš ,zvládneme to množstvo????
Muška
02.01.07,18:06
Majka prines....snáď nás potom niekto odprevadí domov :D
Marína
02.01.07,18:19
mimotemy Ja vás odprevadím, len neviem či chcete ísť k sebe domov alebo ku mne domov.:D
Muška
02.01.07,18:20
Evka, no ja určite ku Tebe.....aspoň by si ma naučila robiť tie parádne excelové tabuľky :)
Melnick
02.01.07,19:27
http://www.porada.sk/showpost.php?p=352596&postcount=3

ani súhlas sa mi nedá dať v tejto téme Evka ,Muška.
Muška
05.01.07,20:16
Ika na dnešné stretko neprišla a ani Evka ani Majka.
Takže fiktívny alkohol som vypila sama :D
Idem asi na kurz Excellu.
Melnick
05.01.07,20:42
Zle sa mi plazilo Muška.:) :) :)
Norča
09.01.07,14:05
Prepáčte, preruším Vašu alko-párty, poraďte:
ak v priebehu mesiaca nakúpim alkohol od nového dodávateľa, som povinná hlásiť to na colný úrad zvlášť, alebo to stačí v mesačnom výkaze?
Muška
09.01.07,15:34
do 15 dní

Dôkaz:
Zákon o spotrebnej dani z liehu
§ 44 odst. 8
(8) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorej colný úrad vydal povolenie na predaj (ďalej len "držiteľ povolenia na predaj"), je povinná každú zmenu skutočností a údajov podľa odseku 4 písm. a) a podľa odseku 5 písm. b) a c) oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa ich vzniku. Zmenu údajov podľa odseku 5 písm. a) je držiteľ povolenia na predaj povinný oznámiť colnému úradu do 15 dní odo dňa podania návrhu na zmenu údajov príslušnému orgánu.

odst. 5
(5) Prílohami k žiadosti sú
a) výpis z obchodného registra alebo zo živnostenského registra nie starší ako 30 dní alebo jeho osvedčená kópia,
b) zoznam dodávateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov,
c) zoznam odberateľov spotrebiteľského balenia s uvedením ich identifikačných údajov s výnimkou odberateľov spotrebiteľského balenia, ktorými sú koneční spotrebitelia,
lenkak
11.01.07,15:37
Prikladám tabuľku pre výpočet LA a takisto aj pre výpočet na všetky strany Oznámenia pre CU. Nakoľko ja mám výstup zo softu :), ale robila som to pre priateľku. Prípadne nedostatky, či chyby oznámte.
Muška
11.01.07,16:19
Lenka, je to perfektné.
Len ja stále nie som vysporiadaná, že ako to urobím s tými pootváranými fľašami, bolo by mi výhodnejšie, keby som mohla nahadzovať iba, že 1,12 litra 40 % a z toho prepočítať 100 %.
Malo byť nejaké usmernenie , ale zatiaľ o ničom neviem.
A aký máš soft?
lenkak
11.01.07,16:24
ja mám spravený program, aby mi zo skladového softu spravil komplet colnicu. Bola to moja požiadavka pre programátora -unisoft+mtz.
Ty by si teda chcela radšej namiesto kusov nahodzovať litre?
janka01
11.01.07,17:42
Dobrý večer. Dievčatá, tento výkaz po novom platí až za január, teda 1-krát ho musím spracovať do 25.2. ???? A ešte jedna otázočka. Nové tlačivá pre colnicu už máte? ja som ich hľadala po obchodoch, ale zatiaľ márne. ďakujem za odpoveď.
Muška
11.01.07,17:44
Janka - áno až za január do 25.2. - prvý krát
Zatiaľ tlačivá nehľadám ...ja používam Formik - tak čakám kedy dajú nové tlačivá na internet
krusa
11.01.07,19:13
Lenka, je to perfektné.
Len ja stále nie som vysporiadaná, že ako to urobím s tými pootváranými fľašami, bolo by mi výhodnejšie, keby som mohla nahadzovať iba, že 1,12 litra 40 % a z toho prepočítať 100 %.
Malo byť nejaké usmernenie , ale zatiaľ o ničom neviem.
A aký máš soft?

Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci. A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
krusa
11.01.07,19:17
Janka - áno až za január do 25.2. - prvý krát
Zatiaľ tlačivá nehľadám ...ja používam Formik - tak čakám kedy dajú nové tlačivá na internet

Zase budem len polemizovať, lebo pri tomto zakone sa to ani inak neda. To či nové tlačivá použiješ po prvý krát za január t.j. do 25/2/2007 by som nepokladal ako sväté. Jedna sa totiž o to, že nový §44 platí síce od 1.1.2007. čiže prvá povinnosť podľa nového ustanovenia vzniká naneskôr do 25/2/2007 , avšak MF SR vydalo vyhlášku , ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva na oznámenie s účinnosťou od 1.1.2007. Pýtam sa teda Vás všetkých ako podať výkaz za mesiac 12/2006 na starom tlačive, ked je tu vyhláška MF SR ktorá začala platiť od 1.1.2007. Osobne si myslim ze MF SR urobilo chybu a táto vyhláška mala platiť až od 1.2.2007.
ondrejvla
11.01.07,20:13
Prikladám tabuľku pre výpočet LA a takisto aj pre výpočet na všetky strany Oznámenia pre CU. Nakoľko ja mám výstup zo softu :), ale robila som to pre priateľku. Prípadne nedostatky, či chyby oznámte.

Lenka, ďakujem!!!! Len neviem, prečo sa tu nedajú pridať maľované?... Toto by si zaslúžilo nie jeden, ale 10 bodíkov!
Muška
11.01.07,20:13
Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci.A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
Jasne, len sa hovorilo, že sa bude oznamovať podľa nového plná /zavretá/ fľaša čo by v mojom prípade bola 0, lebo tých 1,12 l je napr. 5 otvorených fliaš a v každej "dačo málo" :D
lenkak
11.01.07,20:14
Vlasta dá sa, keď klineš na dolárik pri mene. To len pre info nabudúce...
Muška
11.01.07,20:17
Muška, aj mňa by zaujímalo to usmernenie, ale pokial viem nič také nevyšlo. Podľa môjho skromného názoru si myslím že nemôžeš nahodiť 1,12 litra 40% alko do prehľadu - predpokladám že tých 0,12 litra je otvorené spotrebiteľské balenie. Vychádzam z predchadzajúceho stavu platného do 31.12.2006 ked sa otvorené SBL uvádzalo do výkazu o predaji až po jeho spotrebovaní. Myslím si , že tých 0,12L by si mala vo výkaze podľa nového zákona uviesť ešte ako 1 celý liter, nakoľko §44 ods. 18 písm. c/ hovorí o stave zásob liehu v spotrebiteľských balenia k poslednému dňu v mesiaci. A ty k poslednému dňu v mesiaci budeš mať 2 ks SBL /jedno celé a jedno otvorené/. Ale to je len môj nazor. Asi by to chcelo širšiu diskusiu.
a ako dôkaz, že sa nielen hovorilo, ale je to priamo v zákone, tzn., že
(1) Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal /16/ naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu
ondrejvla
11.01.07,20:41
a ako dôkaz, že sa nielen hovorilo, ale je to priamo v zákone, tzn., že
(1) Spotrebiteľským balením liehu (ďalej len "spotrebiteľské balenie") sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal /16/ naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu

Muška ďakujem. Už sa tu vari nebude konečne riešiť otvorený alkohol!
Že ma to skôr nenapadlo : uzavretý spotrebiteľský obal /16
Muška
11.01.07,20:45
Vlasti, to som taká múdra, lebo som bola na školení Excise Duty v prílohe je zrekonštruovaný zákon
ondrejvla
11.01.07,20:48
Vlasti, to som taká múdra, lebo som bola na školení Excise Duty v prílohe je zrekonštruovaný zákon

Muška ďakujem, uložila som si ho. Škoda, že nebolo v Žiline, aj ja by som bola išla, ale toto bolo kúštik ďaleko.
Excise Duty
12.01.07,04:20
Zase budem len polemizovať, lebo pri tomto zakone sa to ani inak neda. To či nové tlačivá použiješ po prvý krát za január t.j. do 25/2/2007 by som nepokladal ako sväté. Jedna sa totiž o to, že nový §44 platí síce od 1.1.2007. čiže prvá povinnosť podľa nového ustanovenia vzniká naneskôr do 25/2/2007 , avšak MF SR vydalo vyhlášku , ktorou sa ustanovuje vzor tlačiva na oznámenie s účinnosťou od 1.1.2007. Pýtam sa teda Vás všetkých ako podať výkaz za mesiac 12/2006 na starom tlačive, ked je tu vyhláška MF SR ktorá začala platiť od 1.1.2007. Osobne si myslim ze MF SR urobilo chybu a táto vyhláška mala platiť až od 1.2.2007.

Krusa, súhlasím s Tebou, celý zákon stojí za ho... a každou jeho novelou sa len viac a viac zopsúva. Ale pokiaľ ide o tlačivá, niet o čom polemizovať, pretože ako vyplýva z predvetia vyhlášky č. 619/2006 Z. z., citujem:
„Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 44 ods. 19 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. v znení zákona č. 278/2006 Z. z. ustanovuje:“ koniec citátu.
Na oznamovaciu povinnosť podľa § 44 ods. 18 sa použije vzor tlačiva, ktorý je prílohou vyššie uvedenej vyhlášky, čiže jednoznačne podľa znenia § 44, ktoré je účinné od 1. januára 2007. Teda za január 2007 najneskôr 25. februára 2007 a už na novom vzore tlačiva. Toto nové tlačivo rozhodne nemožno použiť na oznamovaciu povinnosť za december 2006, pretože vyhláška č. 619/2006 Z. z., ktorou je ustanovený jeho vzor, nemá legislatívnu oporu v § 44 v znení účinnom do 31. decembra 2006.
Zákonom č. 278/2006 Z. z. sa súčasne s účinnosťou od 1. januára 2007 zrušila vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 573/2004 Z. z., ktorou sa ustanovili vzory tlačív oznámení o výrobe, príjme, výdaji a stave zásob podľa 44 ods. 8 zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zákona č. 211/2003 Z. z. a zákona č. 556/2004 Z. z., teda na základe úplne odlišného znenia § 44, ktoré notabene už nie je účinné.
Nejde teda o chybu MF SR, pretože nie je rozhodujúce to, kedy nadobudla účinnosť vyhláška, ktorá je len vykonávacím predpisom na základe zmocňovacieho ustanovenia zákona, rozhodujúcou pre uplatnenie jej ustanovení je účinnosť príslušného ustanovenia zákona, a to je účinné až od 1. januára 2007.
Skôr je treba polemizovať, či treba vôbec podať oznámenie za december 2006, opäť poukazujem na znenie ustanovenia § 51f ods. 19, ako som naň poukázal vo svojom príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=333753&postcount=2
Ja osobne by som ho nepodával už ani za predchádzajúce mesiace počnúc júlom 2006, a to práve na základe citovaného ustanovenia zákona.
Excise Duty
14.01.07,20:59
Jasne, len sa hovorilo, že sa bude oznamovať podľa nového plná /zavretá/ fľaša čo by v mojom prípade bola 0, lebo tých 1,12 l je napr. 5 otvorených fliaš a v každej "dačo málo" :D

Muška, tých 1,12 l a. nemusí byť len 5 otvorených fliaš a v každej „dačo málo“. Pre názornosť, ak Ti napríklad ostane v zásobe jedna ešte vôbec neotvorená fľaša liehoviny s objemom 0,7 l a obsahom alkoholu 16 %, čo sú údaje uvedené na etikete (to sú také liehoviny, ktoré ja nazývam črevolepy a ktorým sa zďaleka vyhýbam), potom máš podľa ustanovenia § 44 ods. 12 písm. c) jeden kus spotrebiteľského balenia, ktoré ak prepočítaš na l a., tých 7 objemových decilitrov vo fľaši predstavuje 0,112 l a., teda výpočet vychádza na tri desatinné miesta. Žiadne z ustanovení § 44 neupravuje problematiku zaokrúhľovania prepočtu objemového množstva alkoholu na absolútny alkohol, neupravuje to ani poučenie na vyplnenie tlačiva Oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení, o to absurdnejší je potom príklad uvedený v tomto poučení, pri ktorom výsledok vychádza 20,362 la., autor(i) ho však v pohode zaokrúhlil(i) iba na jedno desatinné miesto, hoci samotný vzor tlačiva Oznámenia má na všetkých stranách všetky kolónky na vyplnenie množstva SBL navrhnuté na dve desatinné miesta! Výpočet by mal preto byť zaokrúhlený na dve desatinné miesta, čo je nepriamo dané vzorom tlačiva. Tak teda čo chcú a ako to chcú?
Muška
14.01.07,21:10
No, Peťko, bude to sranda.
Ale šak, čo by sme še nepobavili :D
Excise Duty
14.01.07,21:21
No, Peťko, bude to sranda.
Ale šak, čo by sme še nepobavili :D

Šak veru tak, ja len aby še potom colné úrady nepobavili...
Tinika
21.02.07,07:26
Prikladám tabuľku pre výpočet LA a takisto aj pre výpočet na všetky strany Oznámenia pre CU. Nakoľko ja mám výstup zo softu :), ale robila som to pre priateľku. Prípadne nedostatky, či chyby oznámte.

Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.
mysimis
21.02.07,08:09
Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.

Určite na to prídiš ako sa v nej pracuje, máš tam v tabuľke príjem - % alkoholu, balenie a dopíšeš si množstvo. To isté je pri výdaji.
Muška
21.02.07,10:17
Tinka, prečítaj si pozorne prvú stranu, to čo tam napísala Lenka červeným písmom, ja to úspešne používam, je to super.

Príjem máš rozpísaný na viac dodávateľov - Lanka to tam napísala tuším ako Fr1, Fr2 a sú tam už nejaké údaje, tak musíš najskôr vo všetkých firmách dať nulu....ale skúšaj, skúšaj, je to super.
lenkak
21.02.07,16:03
Ďakujem za tabuľku, ale chcela by som ešte poprosiť nejaký konkrétnejší popis k tej tabuľke, lebo jej veľmi nerozumiem. Ďakujem.

čomu nerozumieš?
Riaď sa podľa prvej strany.
Píšeš len množstvo.
nika.sum
09.03.07,05:27
Ahoj poradaci, tiez vyplnam kazdy mesiac toto hlupe oznamenie, pre par flasiek spotrebitelskeho balenia. Kedze mam teraz babo, akosi som sa tomu nemala cas venovat ale ani by ma nenapadlo ze to je take zlozite. Ja som asi uplne "blba" ja som to l a. zobrala ako litre alkoholu. A teraz pozeram ze som vypisala uplnu hovadinu. Nemala som k tomu ziaden navod, ako pri kazdom Danovom tlacive byva. Tak to asi budem musiet prerobit a poslat im opravne tlacivo. Ale nechapem preco to takto skomplikovali, ved keby to zostalo tak ako to bolo, mohli si dat spravit program na col.urade, kt. by im to vzdy prepocital, ak to potrebuju .
Katka19
09.03.07,06:29
Ahojte,suhlasím s vami všetkymi ja to tlačivo robím mesačne a minule mi bolo oznamené že ak podnikatel skončí s predajom liehu či už zrušením živnosti alebo z inej pričiny, treba požiadať o zrušenie evidencie na CÚ,a nasledne pride vraj daňová kontrola.:-)))))))))))
katjab
28.10.07,15:48
Jedna moja známa koncom septembra 2007 skončila živnosť - pohostinstvo - oznámil to na colný úrad, ale daňová kontrola zatiaľ nebola.
mysimis
28.10.07,16:13
Jedna moja známa koncom septembra 2007 skončila živnosť - pohostinstvo - oznámil to na colný úrad, ale daňová kontrola zatiaľ nebola.

Ja som mala podobný prípad, podnikateľ skončil v januári a kontrola sa nahlásila v máji.
nika.sum
29.10.07,18:11
Ja som mala podobný prípad, podnikateľ skončil v januári a kontrola sa nahlásila v máji.

Ahoj. Prisla kontrola z colneho uradu alebo DU? Co a ako kontrolovali?
Suvino
15.11.07,11:56
Prosím o pomoc pri výpočte množstva liehu v l a. pre vedenie evidencie podľa §44 ods.12 zákona 105/2004 Z.z.Ako som zistila aj nové tlačivá Oznámení sa budú preratúvať na množstvo prijatého liehu v SBL v l a.
napísala som aj na Colnú správu no zatiaľ, žiadna odpoveď a 1.1.2007 je už čoskoro. Ďakujem.


Ako vedieš evidenciu podla tohto zákona?
mysimis
15.11.07,12:00
Suvino
15.11.07,19:14
kuk sem: http://www.porada.sk/t38281-hlasenie-o-prijme-a-vydaji-liehu.html

Takže ak som správne pochopil tak mi stačí normálne vyplniť tlačivo o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu za minulý mesiac a poslať to na colný úrad. Ale nerozumiem potom keď ukončuje niekto živnosť načo to potom chcú keď sa im to každý mesiac posiela?
Suvino
27.11.07,10:30
Adkah
02.07.08,11:14
Ahojte, všetci čo sa zaoberate liehom, alkoholom a všetkým čo súvisi s % :)
Výpočet liehu nerobím dlho iba od Januára 2008 a chcem sa opýtať či to vypočítavam správne. Je to obchod, kde sa predáva aj alkohol :)
Napr. Nákup veľkoobchod
40%
1L - 5
0,7L -8
0,5L- 10

(5x1x40)+(8x0,7x40)+(10x0,5x40)
____________________________
100
Ďakujem
lenkak
02.07.08,17:18
= áno.
Adkah
03.07.08,08:07
= áno.


Ďakujeeeeem. :)