fasia
28.12.06,15:49
Ahojte ....

mám takýto problém. Klientke prišla zásielka zo sociálnej poisťovne, že evidujú voči nej nedoplatok za NUP za obdobie 1/1993 - 12/1994. Nie je toto poistné už premlčané po 13 rokoch?
evina
28.12.06,16:07
Ahojte ....

mám takýto problém. Klientke prišla zásielka zo sociálnej poisťovne, že evidujú voči nej nedoplatok za NUP za obdobie 1/1993 - 12/1994. Nie je toto poistné už premlčané po 13 rokoch?

Je... .
Viera.M.
28.12.06,17:19
Ahojte ....

mám takýto problém. Klientke prišla zásielka zo sociálnej poisťovne, že evidujú voči nej nedoplatok za NUP za obdobie 1/1993 - 12/1994. Nie je toto poistné už premlčané po 13 rokoch?
Už ho SP môže len evidovať...
Marína
28.12.06,17:47
Problém nastáva, ak potrebujete preukázať potvrdením z SP, že voči vám neeviduje žiadne záväzky (napr. verejné obstarávanie, grant, ....).
Jozef Mihál
28.12.06,18:27
"§ 147
Premlčanie poistného

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 (Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.) a § 231 ods. 1 písm. b) (Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca...atď.)"
evina
28.12.06,19:19
"§ 147
Premlčanie poistného


(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 (Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.) a § 231 ods. 1 písm. b) (Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca...atď.)" Áno ak nebola prihlásená.....ale na nemocenské a dôchodkové..hoci v tom čase platila povinnosť prihlásenia aj na nezamestnanie...ale ak evidujú nedoplatok pravdepodobne prihlásená bola...
Tento paragraf sa podľa mojej mienky netýka poistenia v nezamestnanosti.

Poistenie v nezamestnanosti prebrala SP od 1.1.2004:
2) S účinnosťou od 1. januára 2004 Sociálna poisťovňa vykonáva kontrolu a vymáhanie príspevku na poistenie v nezamestnanosti a príspevku do garančného fondu za obdobie pred 1. januárom 2004, výplatu podpory v nezamestnanosti a peňažnej náhrady, ktoré boli priznané podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003 a na ktoré trvá nárok aj po 31. decembri 2003.

Poistné uvedené zadávateľom v otázke bolo premlčané v roku február 2003- január 2005-podľa splatnosti poistného v jednotlivých mesiacoch... toto upravím tak, už pri preberaní kontroly sociálnou poisťovňou k 1.1.2004
Jozef Mihál
28.12.06,19:39
Plne súhlasím.

Pozrel som si aj zákony platné v rokoch 1993-1994 (nájdite si v jaspi zákon 10/1993, mimochodom, to boli časy, keď zákon platný od 1.1.1993 vyšiel až v roku 1993...) a vtedy sa dokonca príspevok v nezamestnanosti premlčal už po troch rokoch...

Takže "a zase ta Lucie".
evina
28.12.06,19:52
Plne súhlasím.

Pozrel som si aj zákony platné v rokoch 1993-1994 (nájdite si v jaspi zákon 10/1993, mimochodom, to boli časy, keď zákon platný od 1.1.1993 vyšiel až v roku 1993...) a vtedy sa dokonca príspevok v nezamestnanosti premlčal už po troch rokoch...

Takže "a zase ta Lucie".
Ja som pozerala tiež ...
Neviem síce, čo znamená alebo rieši Lucie:D, ale trojročná premlčacia lehota platila na príspevok v nezamestnanosti až do 31.12.,2003, takže moje krátke je... na začiatku znamená jednoznannú premlčanosť poistného, na ktoré sa dotazuje fasia:)
fasia
04.01.07,09:48
STE SUPER!!!! ĎAKUJEM....

použijeme paragrafy čo ste uviedli a napíšeme im, nech si teda odpíšu nevymožiteľnú pohľadávku, a nech dajú pokoj... :)
Jozef Mihál
04.01.07,09:54
"Lucie" = dosaď si "SP".
striebro1
09.02.10,14:26
prosim o pomoc.
teraz mi znamy doniesol rozhodnutie socialnej poistovne zo dna 29.1.2010, kde socialna poistovna predpisuje zaplatit prispevok do fondu zamestnanosti za obdobie 7/1995-12/1996 a prispevok na poistenie v nezamestnanosti za obdobie 1/1997- 2/2002.
precitala som si prispevky a z toho mi vychadza, ze by to nemusel socialnej poistovni uz uhradit.
okrem toho od roku 4/1997 je zamestnany na TPP a teda zivnost nevykonaval...
kde by som nasla aky bol vymeriavaci zaklad pre rok 1995 pre registraciu ako osoba povinne socialne poistena???
zivnost mal v obdobi 11.4.1995- 8.2.2002.

velmi pekne dakujem vopred za radu...
striebro1
09.02.10,14:55
este k tomu premlcaniu...ak sa ten znamy registroval v roku 1995 ako osoba dobrovolne socialne poistena, vztahuje sa aj na takyto pripad premlcanie???
striebro1
09.02.10,16:35
nema nik skusenosti s niecim podobnym?????
Andyke
09.02.10,17:29
Predovšetkým treba sa pozrieť na zákony, čo platili v tej dobe.
Zák. č. 274/1994 o Soc. poisťovni a Zák.10/1993 o Fonde zamestnanosti.
Zaregistroval sa ako SZČO ?
Ani to nevieš či sa zaregistroval ako dobrovoľne poist.osoba. To my odkiaľ máme vedieť?
striebro1
09.02.10,18:37
Predovšetkým treba sa pozrieť na zákony, čo platili v tej dobe.
Zák. č. 274/1994 o Soc. poisťovni a Zák.10/1993 o Fonde zamestnanosti.
Zaregistroval sa ako SZČO ?
Ani to nevieš či sa zaregistroval ako dobrovoľne poist.osoba. To my odkiaľ máme vedieť?
to ja neviem, len som sa pytala, ci by tam bol nejaky zadrhel ak by sa bol byval registroval dobrovolne...on si to nepamata a bude musiet pozistovat co najviac ak sa chce k niecomu dopracovat....
dakujem, ja som si uz hladala zakony ktore platili v tom obdobi, avsak rozhodnutie je napisane teraz..teda v roku 2010
iriska
09.02.10,18:41
asi by som vyskúšala namietnuť premlčanie, ale nie som si momentálne istá do akej doby by mala SP pohľadávku zistiť a predpísať jej úhradu... pokúsim sa zistiť
striebro1
09.02.10,18:57
asi by som vyskúšala namietnuť premlčanie, ale nie som si momentálne istá do akej doby by mala SP pohľadávku zistiť a predpísať jej úhradu... pokúsim sa zistiť

toto som precitala v zakone o soc poist...
§ 147
Premlčanie poistného
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Právo predpísať poistné sa nepremlčuje, ak nebola splnená povinnosť ustanovená v § 228 ods. 3 a § 231 ods. 1 písm. b).
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za šesť rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa poistné predpísalo.
dankaBA
29.01.11,20:01
Zdravim.... nechcem zakladat novy prispevok, pretoze mam podobny problem... Teraz mi SP poslala predexekucny oznam, ze som im dlzna z r. 2001 nejake nedoplatky. Malo to nazov "posledna vyzva". Kde su ale tie vyzvy pred tym, som sa nedozvedela. Ale v r. 2003 som nastupovala na nemocensku - rizikove tehotenstvo - a zaroven so zrusila zivnost. Bola som osobne v SP a vyrovnala som jediny nedoplatok z maja 2003 - 190 SK a zacali mi vyplacat nemocensku a nasledne aj matersky prispevok./tieto dokumenty o zaplateni som dokonca aj po 10 rokoch doma nasla/ Ak by som podla nich nemala zaplatenych takmer 14 mesiacov do nastupu na nemocensku, nikdy by mi ju nezacali vyplacat. Zaujimave je, ze doplateny maj 2003 od ktoreho mam doklad o zaplateni figuruje v dlzobnom upise /alebo ako to nazvat/ a sedi aj variabilny symbol. Nikdy sa mi nestalo ze by som neprevzala zasielku a uz nie viac krat za sebou. Nie su povinny preukazat mi nedorucene zasielky za to obdobie 2001 - 2003 ? Ako mozu vymahat nieco len tak z brucha ???? Je aj toto premlcane??? Odvody som pravidelne platila / boli to male ciastky okolo 90 Sk/ ale doklad uz od toho po 10 rokoch nemam... Vdaka za kazdu radu...
Andyke
29.01.11,20:23
Min.VZ od 1.1.2001 bol 4000 na nemoc. a dôch.poistenie, takže sa platilo 192 Sk nemoc. a 1120 Sk dôchodk.poistenie, plus sa platilo do fondu zamestnanosti 90,- Sk.
Píšu Ti takéto čiastky?
dankaBA
29.01.11,20:45
Boli to ciastky 90 Sk a ku koncu sa navysili... Som nahnevana sama na seba lebo som si tie dokumenty zabudla v praci ked som ich prefocovala...
Andyke
29.01.11,20:56
Tak potom žiadajú poistné do fondu zamestnanosti, to je už ale premlčané.
Andyke
29.01.11,21:12
Treba najprv poriadne prečítať tú výzvu - či tam nešpecifikujú, že vlastne aké poistné tam chýba. Až nepíšu, tak skús zistiť v Soc.poisťovni a potom podľa toho sa zariadiš.
dankaBA
29.01.11,21:22
Vo vyzve nepisu konkretne o co sa jedna....v pondelok to zistim a dam vediet... Zatial dakujem, uz si mi aj tak pomohol ani nevies ako..
dankaBA
31.01.11,10:57
V rozhodnuti ktore som si dodatocne vyziadala sa pise, ze sa jedna o prispevok na poistenie v nezamestnanosti. Za obdobie od 4/2001 do 5/2003. Ale aj toto rozhodnutie bolo vydane 2.12.2010. Ale opakujem - ten maj 2003 mam doplateny ako posledny nedoplatok pred nastupom na nemocensku a pokial by som v tom obdobi mala akukolvek dlzobu, nevyplatili by mi za nemocensku a nasledne matersky prispevok ani halier....
ivka70
31.01.11,11:06
V rozhodnuti ktore som si dodatocne vyziadala sa pise, ze sa jedna o prispevok na poistenie v nezamestnanosti. Za obdobie od 4/2001 do 5/2003. Ale aj toto rozhodnutie bolo vydane 2.12.2010. Ale opakujem - ten maj 2003 mam doplateny ako posledny nedoplatok pred nastupom na nemocensku a pokial by som v tom obdobi mala akukolvek dlzobu, nevyplatili by mi za nemocensku a nasledne matersky prispevok ani halier....

Vyplacanie materskej zavisi od toho, aby neexistovali nedoplatky na nemocenskom poisteni. Myslim si, ze poistenie v nezamestnanosti to neovplyvnuje.
rodicovsky prispevok nevyplaca socialna poistovna, ale UPSVaR.

Napriek vsetkemu podla predch. prispevkov by to postne uz malo byt premlcane.
dankaBA
31.01.11,11:37
Ja vychadzam z toho, ze vtedy odomna vyzadovali doplatenie posledneho mesiaca a az na zaklade vydokladovania zaplatenia mi bol vydany vymer ohladne nemocenskeho.... Ja si to uz po 10 rooch kompletne nepamatam, ale vtedy som navstivila vsetky institucie za ucelom vyrovnania akychkolvek nedoplatkov a manzel chodil somnou, takze si to tiez pamata.
dankaBA
31.01.11,12:15
..Takze to uzavriem podanim odvolania - v kazdom pripade dakujem za rady a budem informovat ako to dopadlo... Ale mam take tusenie ze sa len tak lahko nevzdaju :))
dankaBA
31.01.12,21:06
Takze plnim svoj slub a sice opozdene ale informujem ako to dopadlo - po odvolani mi zaslali dvojstranove vyjadrenie, po precitani ktoreho sa pravnik vyjadril ze mu nerozumie a nedokazal mi povedat ci mojmu odvolaniu vyhoveli alebo nie.
Az ked bol moj udajny "nedoplatok" stiahnuty zo zoznamu dlznikov, bol to pre mna signal ze odvolanie uznali.
Vsetkym Vam chcem tymto podakovat za cenne a nezistne rady ktorymi ste mi jednoznacne ulahcili a hlavne pomohli vyriesit vzniknutu situaciu :)