Lindi
28.12.06,15:56
Prosím Vás o radu. Mám nasledovný problém: V s.r.o. je 1 spoločník, ktorý má splatené ZI. Pred niekoľkými mesiacmi sa v spoločnosti konalo valné zhromaždenie, na ktorom sa dohodlo, že do spoločnosti pristúpia ďalší 3 spoločníci, pričom tieto osoby podpísali zmluvu o prevzatí záväzku na nový peňažný vklad v spoločnosti, na základe čoho sa zaviazali splatiť vklad vo výške 300.000,- Sk. Zápis zvýšenia ZI a nových spoločníkov sa mal vykonať až po splatení plnej výšky ZI novými spoločníkmi. Medzičasom 2 spoločníci splatili na BÚ spoločnosti časť ZI (účtovala som o znížení pohľadávok voči spoločníkom). Keďže ZI nebolo splatené úplne a v čas konateľ spolu s novými spoločníkmi uzavreli Dohodu, kde sa budúci spoločníci rozhodli, že nemajú záujem byť spoločníkmi spoločnosti a že uznávajú, že týmto rozhodnutím vznikla spoločnosti škoda a preto súhlasia s tým, že splatené ZI im nebude vrátené, ale použité na úhradu škody, ktorý tým spoločnosti vznikla. Touto dohodou zrušili aj Zmluvy o prevzatí záväzku na nový peň. vklad a Dodatok k spoločenskej zmluve.
Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.

A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)?
Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujem
Jana Acsová
28.12.06,15:26
Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.

A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)?
Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujemPriznám sa, že som netušila, že niečo podobné je možné a že je možné podpísať zmluvu, ktorá zaväzuje k úhrade nového peňažného vkladu pri zvýšení ZI v spoločnosti novými spoločníkmi, keď k tomuto záväzku ich zaväzuje podľa môjho laického pohľadu úplne iný dokument (ibaže by sa to vyžadovalo z dôvodu, že v spoločnosti je zatiaľ iba jediný spoločník).

Predpokladám však, že predmetné je práveže právne ošetrené a zrejme účelové riešenie.

Ak je to teda v poriadku, k problematike by som sa postavila nasledovne:
1. mala by sa spísať dokumentácia týkajúca sa vzniku škody v s.r.o., ktorej záverom by malo byť jej vyčíslenie voči budúcim, nikdysanestavším spoločníkom. (Super slovo .-) )
2. keď sa spíše dokumentácia ku škode, budúci, nikdysanestavší spoločníci, by ju mali uznať vo vyčíslenej výške.
4. následne by ste mali škodu zaúčtovať, napr.: 3xx/6xx
5. no a potom ju uhradiť.

Ako? Budeme rozmýšľať ďalej, lebo:

6. upozorním na § 581 ods. 2 Občianskeho zákonníka - nie je možné započítať pohľadávky z vkladov.
Jana Acsová
28.12.06,15:30
Moja otázka: na aký účet môžem zaúčtovať už splatené ZI (doteraz som viedla túto sumu na účte 419-zmena ZI). Môžem túto čiastku preúčtovať na Ostatné kapitálové fondy? Podotýkam, že táto suma nebude spoločníkom vrátená a nebude zvýšené ani ZI.Nie .
Jana Acsová
28.12.06,15:33
A ako zruším pohľadávku nesplatenej časti ZI voči spoločníkom (účet 353)? Ak nie sú platné úkony spojené s upísaním základného imania, resp. nenadobudli právoplatnosť, tak účtovné zápisy spojené s upísaním vkladov by sa mali zrušiť na základe novozistených skutočností.
Jana Acsová
28.12.06,15:37
Dohoda, ktorou sa zrušili Zmluvy o prevzatí záväzku, bola uzavretá bez valného zhromaždenia, nemalo sa konať valné zhromaždenie? Vopred ďakujemAkékoľvek zmeny týkajúce sa základného imania sú v kompetencii valného zhromaždenia. Ak valné zhromaždenie jednalo o zmenách, malo by jednať aj o nových skutočnostiach, najmä ak je to spojené so zmenami spoločenskej zmluvy, ktoré nastali a následne nenastali, lebo budúci spoločníci firme len škodili a škodili až firmu poškodili do výšky základného imania, ktoré stihli zaplatiť, ale nestihli zapísať do registra.

S troškou nadsázky ... ale tak sa mi to pred Silvestrom javí.

Zrejme bude nevyhnutné valné zhromaždenie ... a doporučujem využiť právne služby, ak sa tak ešte nestalo.

Prípadne sa niekto ešte vyjadrí.
Lindi
28.12.06,16:28
Ďakujem veľmi pekne Janka za odpovede. Tá zmluva o prevzatí záv. na nový peň. vklad bola vypracovaná právnikom, ktorý spísal a j zápisnicu o valnom zhromaždení. Jednu vec ešte nechápem. Ako mám vyčísliť tú škodu a prečo ju mám účtovať 3XX/6XX, teda do Výnosov?
Lindi
28.12.06,16:31
Tá škoda je vlastne ušlý zisk z nezrealizovaných obchodov. Nemám tušenie ako ju vyčísliť.
Lindi
29.12.06,07:01
Ďalšie názory na tento problém?
Danila
29.12.06,07:03
Informácie pre mňa nie sú postačujúce, aby sme mohli situáciu ďalej riešiť. Dôležité je, či noví záujemcovia, ktorí doteraz neboli spoločníkmi, písomne vyhlásili, že pristupujú k spoločenskej zmluve. Vyhlásenie o prevzatí záväzku by bolo neplatné. Dôležité je, či v stanovenej lehote po uskutočnení valného zhromaždenia / 30 dní / bol regisatrovému súdu zaslaný návrh na zápis zvýšenia základného imania, či bolo všetko právne v poriadku a či vôbec vznikla účasť týchto spoločníkov v spoločnosti... atď...., a či vôbec tieto zmeny v spoločnosti sú platné....Určite sa vyjadria aj právnici. Ak budeš vedieť tieto odpovede, možno budú aj účtovné prípady celkom odlišné.
Lindi
29.12.06,07:19
Návrh na zápis zvýšenia ZI nebol zaslaný z dôvodu nesplatenia plnej výšky vkladov a tieto osoby sa ani nikdy nestali spoločníkmi (tiež neboli zapísaní v OR).
Dodatok k spol. zmluve a zmluvy o prev. záväzku by mali byť v poriadku, vypracoval ich právnik. Právnik vraj schválil aj nasledovné kroky, ohľadom Zrušenia zmluvy o prevz.záv. a uznania, že spol. vznikla škoda (ušlý zisk). Len ja to neviem zaúčtovať. :(
Danila
29.12.06,07:54
Návrh na zápis zvýšenia ZI nebol zaslaný z dôvodu nesplatenia plnej výšky vkladov a tieto osoby sa ani nikdy nestali spoločníkmi (tiež neboli zapísaní v OR).
Dodatok k spol. zmluve a zmluvy o prev. záväzku by mali byť v poriadku, vypracoval ich právnik. Právnik vraj schválil aj nasledovné kroky, ohľadom Zrušenia zmluvy o prevz.záv. a uznania, že spol. vznikla škoda (ušlý zisk). Len ja to neviem zaúčtovať. :(Toto dianie vo vašej spoločnosti je minimálne neštandartné. Vypovedá o mnohom. Ak mala spoločnosť v úmysle zvýšiť ZI efektívnym spôsobom, musela vedieť určiť dôvod prečo.
Že nepostupovala v súlade Obchodného zákonníka je absolútne jasné. Ak právni spísal dohodu na uznanie škody, musel predsa z niečoho vychádzať. Pod ušlým ziskom chápeme ujmu spočívajúcu v tom, že u poškodeného nedôjde v dôsledku škodnej udalosti k rozmnoženiu majetkových hodnôt, hoci sa to dalo čakať.
Ak teda dohodu robil právnik, musel vychádzať z citovaného. Stanoviť škodnú udalosť, jej výšku, kto za škodu zodpovedá, a ako škodu uhradí.
Zatiaľ vnímam len skutočnosť, že v spoločnosti sa nič nemenilo/SZ, spoločníci, výška ZI/ a ktosi uhradil peniaze. Možno dar? A ktosi zobral peniaze za pre mňa nekvalitné služby. Možno škoda? Ale nie na zisku? Takže, skús zadefinovať, na základe akej škodnej udalosti, vznikla škoda. Tú jednoducho treba vyčísliť.