vera34
28.12.06,17:44
Prosím Vás, viete mi poradiť či poplatok za prevod vlast.práv k PL je súčasťou OC predmetu leasingu, alebo sa bude účtovať do prev.réžie po zaplatení pri ukončení leasingu.? Kúpna cena je 0.:)
accad
28.12.06,17:15
V ustanovení § 26 ods.8 je určené, že pri finančnom prenájme sa istina (vstupná cena) u nájomcu navyšuje o výdavky zaplatené nájomcom ako poplatok za uzatvorenie zmluvy o finančnom prenájme, náklady na dopravné, montáž a clo, a prípadne technické zhodnotenie vykonané nájomcom do času uvedenia obstaraného hmotného majetku do užívania.
Podľa tohto ustanovenia by súčasťou vstupnej ceny pi finančnom prenájme nemal byť poplatok za prevod vlastnických práv k predmetu prenájmu, nakoľko je o ňom účtované po čase uvedenia obstaraného hmotného majetku (predmetu finančného prenájmu) do užívania.
Ja by som to zaúčtovala do prevádzkovej réžie.
vera34
28.12.06,18:03
Ďakujem Ti za príspevok, aj ja som si to myslela. Len niekde na porade v tabulke na leasing bol tento poplatok prirátaný k vstupnej cene.
Viera.M.
28.12.06,18:08
Prosím Vás, viete mi poradiť či poplatok za prevod vlast.práv k PL je súčasťou OC predmetu leasingu, alebo sa bude účtovať do prev.réžie po zaplatení pri ukončení leasingu.? Kúpna cena je 0.:)
Je to poplatok za prevod - prev. réžia /poplatky/..
Kája.
29.12.06,19:08
Prosím Vás, viete mi poradiť, mám klienta neplatcu DPH, ktorý mal od roku február 2004 auto na leasing, v auguste roku 2006 auto predal (bez toho aby to oznámil leasingovke) a naďalej platil splátky aj keď auto už bolo odhlásené z daňového úradu. Ja si neviem rady ako to mám zaúčtovať? Príjem z predaja je príjmom, ale čo s nákladmi? Ďakujem.
Kája.
02.01.07,13:58
Nikto mi nepomôže?
Najka
07.02.07,13:37
Ahojte mám lízing z r. 2003 na náradie, ktorého jednotlivá cena nepresahuje 25000,-. V 11/2006 mi lízing skončil a prišiel mi protokol o ukončení lízingu, pričom kúpna cena je nulová. Musím tento majetok zaradiť na inv.karty alebo čo s tým teraz?
SlavkaS
07.02.07,13:47
V Pú o leasingoch uzavretých do 31.12.2003 sa účtuje podľa postupov platných do konca roka 2003

V súlade s § 27 ods. 2 pism b, Zákona č. 366/1999 Zb. z odpisovania je vylúčený majetok, ktorý bol predmetom finančného prenájmu a do vlasníctva nájomcu bol prevedený bezplatne.

V útovníctve je daňovník povinný takto nadobudnutý majetok oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou / §25 zákona o účtovníctve/ a zaúčtovať v súlade §21 ods.2 postupou účtovania ako plne odpísaný.

Ja som som na papier spísala cenu za cca, ktorú mi odporučil predajca, v podstate ten čo ste to od neho kupovali/ nie leasingovka/ a dal mi tam aj pečiatku.

V účtovníctve MD022/DAL 082
Najka
07.02.07,13:52
V PÚ mi to je jasné, ale teraz mi ide o JÚ. Keby som mala nejakú odkupnú cenu tak to dám do réžie, ale ak mám 0, tak to nemusím nikam dávať?
SlavkaS
07.02.07,14:42
Jú nerobím, takže poradím iba v teor.hladine

ale podľa mňa v reprodukčnej cene do knihy dlhodobého majetku a v rovnankej sume sa vyčislia aj daň. odpisy.
Najka
07.02.07,14:49
Ale keď to nechcem mať zbytočne v majetku kvôli nízkej cene?
tinaM
07.02.07,14:49
Jú nerobím, takže poradím iba v teor.hladine

ale podľa mňa v reprodukčnej cene do knihy dlhodobého majetku a v rovnankej sume sa vyčislia aj daň. odpisy.
V JÚ by som jednotlivé druhy náradia zapísala na karty krátkodobého hmotného majetku s nulovou obst.cenou.
Najka
07.02.07,14:53
A tento krátkodobý majetok vykazuješ nikde vo výkazoch, alebo to máš len pre seba evidenciu?
vikinka
07.02.07,15:36
Krátkodobý majetok,je len v evidencii,nevykazuje sa vo výkazoch,iba na karte drobného majetku a ku koncu roku na inventúrnom prehľade.