stefka26
28.12.06,18:12
V máji som si otvorila živnosť a keďže som bola pred tým nezamestnaná, využila som dotáciu z ÚP na podnikanie. Peniaze musím vyčerpať do konca tohto roka a zakúpiť len veci uvedené v podnikateľskom zámere.
Chcem sa opýtať, či dobre účtujem túto dotáciu - vediem JÚ, nie som platca DPH. Sumu dotácie som si zapísala 1.5. ako pohľadávku. Keď mi prišli peniaze na účet (10.5.), odpísala som pohľadávku a zároveň zapísala túto sumu ako záväzok, ktorý postupne odpisujem zakúpenými vecami, aby na konci roka bol vyrovnaný. Dotáciu, ktorá prišla na účet, som zároveň zaúčtovala ako "príjem neovplyvňujúci základ dane". Je to správne? Ak nie, poraďte mi, som začiatočník. Ďakujem.
Monika Kováčová
28.12.06,17:16
Melnick
28.12.06,18:31
Dotácie sa sústave JÚ účtujú nasledovne :
ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie./ v deň prijatia dotácie pohľadávka zanikne./

ak je dotácia poskytnutá vopred pred splnením podmienok,účtuje sa v knihe záväzkov o vzniku zaväzku z titulu splnenia podmienok daných pre poskytnutie dotácie./ záväzok zanikne splnením daných podmienok./