maminaeva
29.12.06,08:50
Dobrý deň,
potrebovala by som radu pre mojho klienta. Je živnostník- maloobchod, má aj prenajaté priestory, ale od r. 2004 ich nevyužíva, ani neprevádzkuje obchod, pretože súčasne má s.r.o, kde je konateľ a spoločník a celý čas venuje práci v s.r.o, veľa cestuje. V s.r.o ale nie je zamestnanec, nemá pravidelný príjem. Odvody platí zo živnosti. Prenajaté priestory nechce stratiť, pretože si myslí, že sa niekedy k tejto práci vráti a tak platí stále nájom aj elektrinu. Príjem má len z prenájmu dodávkového auta, ktoré prenajíma s.r.o, /neviem, či to nie je na hrane?/ čiže je povinným platcom do SP. Čo by som mu mala poradiť, aby nebol v strate? Má pozastaviť alebo zrušiť živnosť a zamestnať sa v s.r.o a tak platiť odvody? Prosím o radu skúsených poraďákov. Ďakujem.
blcha
29.12.06,09:59
Asi je na tom lepšie, ako my ostatní - platiť za niečo, čo nepotrebujem 2-3 roky sa mi zdá luxus.
Možno by sa dalo postúpiť nájom na s.r.o., zrušiť živnosť a potom sa zamestnať so zvoleným platom - podľa ochoty platiť poistné.
Ja by som ale ako FO niečo fakturovala svojej s.r.o. - aspoň do výšky nájmu (alebo o pár percent viac, aby sa mala z čoho uplatniť paušálny výdavok + fondy). Daňový základ tak bude na nule a náklady sa tak prenesú do spoločnosti, kde je reálna činnosť.
Ešte sa treba zamyslieť nad tým, či nájom za priestory, ktoré sa nevyužívajú, je možné považovať za výdavok nevyhnutný k dosiahnutiu príjmu.
Úprimne povedané, len tak medzi nami, podľa mňa sa už k podnikaniu ako FO nikdy nevráti. Akurát je lenivý s tým niečo robiť.
maminaeva
29.12.06,10:10
Prosím o radu, naozaj sa nenájde niekto, kto toto teraz na konci roka už vyriešil alebo rieší???
Danila
29.12.06,10:17
Príspevok od blchy je vystížný. Pre mňa osobne je takéto podnikanie nepochopotiľné, a ani argumenty, že Tvoj klient nemá pravidelný príjem, nebudú dôvodom na krekciu tohoto stavu. Je otázne, či sám klient má záujem niečo meniť, a či mu tento spôsob z nejakého nepochopiteľného dôvodu nevyhovuje. Osobne by som živnosť ukončila. Prípadne predala do s.r.o. Lebo je niekoľko dôvodov, prečo tento súčasný stav nie je ani daňovo, ani nákladovo optimálny. Z týchto informácií to aspoň nevyplýva, že by platil opak.
maminaeva
29.12.06,10:20
Ďakujem za odpoveď. Radila som mu dať priestory do podnájmu s.r.o , ale v zmluve s majiteľom má zákaz dať ich ďalšej osobe do podnájmu. Prepísať na s.r.o by sa nedali za takých výhodných podmienok, ide o zmluvu z r. 2000, navyše si chce nechať zadné dvierka, keby to v s.r. o nevyšlo, sú 2 spoločníci. Zaujala ma myšlienka fakturácie niečoho s.r.o. Fakturuje len dodávkové auto, ktoré nevyužíva ako živnostník, ale používa ho v s.r.o.
Mohol by takto fakturovať prenájom nejakého zariadenia, napr. regálov a chladničky? Nič iné ma nenapadá.
maminaeva
29.12.06,11:28
Príspevok od blchy je vystížný. Pre mňa osobne je takéto podnikanie nepochopotiľné, a ani argumenty, že Tvoj klient nemá pravidelný príjem, nebudú dôvodom na krekciu tohoto stavu. Je otázne, či sám klient má záujem niečo meniť, a či mu tento spôsob z nejakého nepochopiteľného dôvodu nevyhovuje. Osobne by som živnosť ukončila. Prípadne predala do s.r.o. Lebo je niekoľko dôvodov, prečo tento súčasný stav nie je ani daňovo, ani nákladovo optimálny. Z týchto informácií to aspoň nevyplýva, že by platil opak.

Ako prebieha predaj do s.r.o? Prosím Danilu o konkretizáciu, Ď
Danila
29.12.06,12:14
Na Porade je tento problém dostatočne rozpracovaný. Predaj podniku do s.r.o. je jednou z možností. Najjednoduchším sa javí predaj majetku v zostatkových cenách/daňový výdavok FO/.Príjem z predaja bude daňovým príjmom. Ale musíš zvážiť všetky okolnosti, čo je navýhodnejšie.
Leontin
15.01.07,21:56
Ďakujem za odpoveď. Radila som mu dať priestory do podnájmu s.r.o , ale v zmluve s majiteľom má zákaz dať ich ďalšej osobe do podnájmu. Prepísať na s.r.o by sa nedali za takých výhodných podmienok, ide o zmluvu z r. 2000, navyše si chce nechať zadné dvierka, keby to v s.r. o nevyšlo, sú 2 spoločníci. Zaujala ma myšlienka fakturácie niečoho s.r.o. Fakturuje len dodávkové auto, ktoré nevyužíva ako živnostník, ale používa ho v s.r.o.
Mohol by takto fakturovať prenájom nejakého zariadenia, napr. regálov a chladničky? Nič iné ma nenapadá.
Ak ma problem ten tvoj klient dat priestor ktory nevyuziva do podnajmu, tak zacinam mat pochybnost, ci skutocne nie je lenivec. Ak povazujem prenajimatela (vlastnik nehnutelnosti) za cloveka so zdravym rozumom, tak si myslim, ze ked mu vysvetli situaciu a poziada ho o podnajom (nepredpokladam, ze prenajimatel robi okrem ineho tu istu cinnost, ako ta SRO), tak mu urcite vyhovie a spisu spolu dodatok o tom, ze si moze ten tvoj klient zobrat do podnajmu tu a tu konkretnu SRO. A mas to vyriesene. Ale to by musel niekto prv chciet. Hmmm!!!:(
ondrejvla
15.01.07,22:05
Ak ma problem ten tvoj klient dat priestor ktory nevyuziva do podnajmu, tak zacinam mat pochybnost, ci skutocne nie je lenivec. Ak povazujem prenajimatela (vlastnik nehnutelnosti) za cloveka so zdravym rozumom, tak si myslim, ze ked mu vysvetli situaciu a poziada ho o podnajom (nepredpokladam, ze prenajimatel robi okrem ineho tu istu cinnost, ako ta SRO), tak mu urcite vyhovie a spisu spolu dodatok o tom, ze si moze ten tvoj klient zobrat do podnajmu tu a tu konkretnu SRO. A mas to vyriesene. Ale to by musel niekto prv chciet. Hmmm!!!:(

Leontin, mám pocit, že skutočne nejde o lenivca, ale skôr sú dôvodom tie zadné dvierka, málo sro-čiek s viac ako jednoosbovým spoločníkom sa nevedelo dohodnúť a rozišli sa nie práve najkrajším a najvýhodnejším spôsobom. Tiež navrhujem predať majetok do sro, a ak má nehnuteľnosť nezaradenú v obchodnom majetku, tak ju prenajímať sro-čke ako občan podľa §6, ods.3. K tomu nepotrebuje živnosť.
Lydka R
15.01.07,22:20
Ešte sa treba zamyslieť nad tým, či nájom za priestory, ktoré sa nevyužívajú, je možné považovať za výdavok nevyhnutný k dosiahnutiu príjmu.
Mala som kontrolu, kde za všetkým, čo sa dalo do nákladov, chceli vidieť výsledok - faktúru, nejakú zmluvu,... jednoducho príjem, alebo aspoň náznak toho, že z toho niečo bude. Takto sa skutočne môže stať, že vyfakturujete prenájom auta - bude príjem a prenájom priestorov vám neuznajú - nebude výdaj a bude daň.