Lila
29.12.06,09:22
Prosím Vás, chcem si overiť, ak máme pôžičku od právnickej osoby a mesačne účtujeme predpis úrokov /aú562/, ktoré máme tejto PO uhradiť a úroky za 12/2006 im tento rok už nestihneme uhradiť, predpokladám, že nič sa v zákone nezmenilo a tieto úroky sú naše riadne daňové náklady. Toto platí i pre provízie /u provízií však s výnimkou FO a SZČO/.
Prosím odpoveď.
Leontin
29.12.06,09:37
Asi neporadím a možno ma do toho nič nie je, ale u akej PO máte pôžičku? Ak to nie je žiadna banka, leasingovka alebo spoločnosť typu Provident finacial, tak dúfam, že máš overené, či má táto spoločnosť povolenie na výkon takýchto činností. Ja len, pre istotu, mal som podobný problém a nakoniec bol z toho veľký problém.
Lila
29.12.06,09:43
Myslím, že pôžičku v dnešnej dobe môžme prijať od hocikoho /t.j. od FO i od PO/ závisí od zmluvných úrokových podmienok. Aby tie úrokové sadzby neboli podhodnotené alebo úžernícke. Aj ja si pamätám, že kedysi to bol problém. Ale dnes si to už nemyslím. Iba ak je to kdesi v zákone, ale kde a v akom § ?
Economic
29.12.06,11:04
Naozaj sa môžu peniaze požičať od hocikoho. Je však na zvážení úrokovej výšky. Pri výpočtoch sa vychádza samozrejme z uzavretej zmluvy. Úrok je riadny daňový výdavok.
Janik
02.01.07,13:58
Prosím Vás, na aké účty účtuje poskytnutie pôžičky dlžník a na aké účty veriteľ?? Ďakujem:rolleyes:
michelle84
03.01.07,08:58
Dobry den, chcem sa opytat. Poskytujeme pozicku jednej PO, my sme tiez PO. Mozeme v zmluve uviest, ze ak ju splatia do uvedeneho terminu, tak bude pozicka poskytnuta bezúrocne? A ako je to s DPH? Este som sa nestretla s takymto pripadom, preto sa pytam. Dakujem velmi pekne.
JankaV
03.01.07,10:41
Ak vychádzame z OZ, kde nie je uvedené, že úrok musí byť, tak si myslím, že tá zmluva je OK.
A DPH s pôžičkou nemá nič spoločné.
Lila
04.01.07,06:45
Možno súhlasiť, ale len za predpokladu, že pôžičku poskytujete príležitostne, ináč by to malo vplyv na výpočet koeficientu.
Leontin
12.01.07,20:06
Naozaj sa môžu peniaze požičať od hocikoho.
Troska sa vraciam k tejto teme, nakolko by som rad doriesil nasledovny problem. Je skutocne mozne davat PO pozicku inej PO???
Ak to urobi FO, tak si nasetril peniaze a pozical. Na takuto vec myslel aj obciansky zakonnik. Ale co pozicka PO - PO ??? Ak banka poziciava peniaze, tak ma na to licenciu. Ak to robi nebankova institucia, ta ma tiez licenciu. Ale bezna PO ??? Ja nehovorim, ze to nemoze, ja len tvrdim, ze keby nejaky zivnostak (zivnostensky urad) chcel, tak to napadne a moze udelit pokutu. To je ako keby zivnostnik na predaj stavebneho materialu predaval mäso! Kludne môze povedat, ze mal som mäso a co s nim, tak som ho predal. A myslite si, ze je to v poriadku?!? Ja myslim, ze nie.

Nechcem strasit a na 100% asi by sa to prehliadlo, ale ak by niekto mal z toho moc velky osoh (uzeru), tak minimalne by ho mohol sud stihat za uzeru a zaroven za vykonavanie cinnosti, na ktoru nemal opravnenie!!!
Milan Benka
12.01.07,20:12
Troska sa vraciam k tejto teme, nakolko by som rad doriesil nasledovny problem. Je skutocne mozne davat PO pozicku inej PO???
Ak to urobi FO, tak si nasetril peniaze a pozical. Na takuto vec myslel aj obciansky zakonnik. Ale co pozicka PO - PO ??? Ak banka poziciava peniaze, tak ma na to licenciu. Ak to robi nebankova institucia, ta ma tiez licenciu. Ale bezna PO ??? Ja nehovorim, ze to nemoze, ja len tvrdim, ze keby nejaky zivnostak (zivnostensky urad) chcel, tak to napadne a moze udelit pokutu. To je ako keby zivnostnik na predaj stavebneho materialu predaval mäso! Kludne môze povedat, ze mal som mäso a co s nim, tak som ho predal. A myslite si, ze je to v poriadku?!? Ja myslim, ze nie.

Nechcem strasit a na 100% asi by sa to prehliadlo, ale ak by niekto mal z toho moc velky osoh (uzeru), tak minimalne by ho mohol sud stihat za uzeru a zaroven za vykonavanie cinnosti, na ktoru nemal opravnenie!!!

Ak je to príležitostné, tak to nikto nanapadne. A úrok musí byť primeraný úrokom v banke. Všetko zmluvne ošetrené.

A s tým mäsom to nie je najlepší príklad.
dracica
12.01.07,20:14
Ak je to príležitostné, tak to nikto nanapadne. A úrok musí byť primeraný úrokom v banke. Všetko zmluvne ošetrené.

suhlasim, aj nám povedali na živnostenskom že ak ide o jednorazovu činnosť tak by to malo byt v poriadku...a úrok by mal byť komerčný
k.i.n.o.
12.01.07,21:25
Ak PO poskytne pôžičku inej PO, je to o.k. Ak v tom nemieni pokračovať ako v podnikateľskej činnosti. PO má voľné peniaze, tak ich takto použije. Pokiaľ chce PO požičiavať pravidelne, čiže v tejto oblasti podnikať, musí mať na toto živnostenské oprávnenie - je to voľná živnosť. Potom už poskytuje úvery (je v tom rozdiel). Povieme si: žiadny problém, za 1000 Sk si rozšírime živnosť a je to. Ale je to zložitejšie a prináša to ďalšie "zaujímavé veci", ktorým sa každý radšej vyhne (ibaže by sa niekto vyžíval v kontrolách zo SOI, finančnej polície a pod.:cool: ).
A čo sa týka úrokov: PO požičia peniaze druhej PO - štandardný obchodný vzťah, ktorého podmienky závisia na dohode zmluvných strán. Nepleťme sem bankové úroky, úžeru a pod. Môžu si dohodnúť ľubovoľný úrok, samozrejme v reálnych medziach (1500 % ročne by bilo do očí:eek: ). Ak to treba niekde obhajovať, tak snáď len pred daňovým úradom, keďže ide o nákladovú položku na jednej strane a príjmovú na druhej (keď odmyslím od extrémnych prípadov, ktoré sa bežných PO snáť netýkajú...).