Lila
29.12.06,09:44
Dlžník je v konkurznom konaní od 18.12.2006, my máme na prihlásenie 45 dní. Do konca roka 2006 to však nestihneme prihlásiť, lebo tých "papierovačiek okolo toho je strašne veľa" ,
ak k 31.12.2006 spravíme cez ID opravnú položku na pohľadávku voči tomuto dlžníkovi, bude to DAŇOVÁ OPRAVNÁ POLOŽKA? Alebo je to podmienené tým, že sme ju mali do konca tohto roka prihlásiť- hoci máme na to 45 dní ?
Alebo máme radšej antidatovať prihlášku do konkurzu?
Prosííííííím
Lila
29.12.06,09:46
Viem, že na školení Ing. Cenigovej som počula, že do daň. nákladov si opr. položky dávajú aj firmy, ktoré ešte nestihli prihlásiť svoje pohľadávky, ale neviem to nikde narýchlo zákone nájsť.
KEJKA
29.12.06,15:22
§20 ZDP, ods
(10) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu 38) alebo v uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu a ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa odseku 4. Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

Podľa mňa, ak nestíhate prihlásiť pohľadávku, tak OP tvoríte až o rok.
Danila
29.12.06,15:50
Pohľadávka voči dlžníkovi v konkurze a vyrovnaní je riziková. V tomto zdaňovacom období by som využila § 20 ods. 14 ZDP. Zostávajúcu časť opravnej položky by som uplatnila v nasledujúcom roku.
KEJKA
29.12.06,16:19
Pohľadávka voči dlžníkovi v konkurze a vyrovnaní je riziková. V tomto zdaňovacom období by som využila § 20 ods. 14 ZDP. Zostávajúcu časť opravnej položky by som uplatnila v nasledujúcom roku.
súhlasím, že OP by sa mala tvoriť aj v roku 2006. Ale ako nedaňová.
Danila
29.12.06,17:35
súhlasím, že OP by sa mala tvoriť aj v roku 2006. Ale ako nedaňová.Ak ide o nepremlčané pohľadávky, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne, alebo čiastočne nezaplatí, a boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, od splatnosti uplynula lehota, ktorú ustanovuje mnou zmienený paragraf a nadväzujúci § 52 odst.18 zákona o dani z príjmov, tak sa jedná o OP-daňovú.
KEJKA
29.12.06,17:56
Ak ide o nepremplčané pohľadávky, pri ktorých je riziko, že ich dlžník úplne, alebo čiastočne nezaplatí, a boli zahrnuté do zdaniteľných príjmov, od splatnosti uplynula lehota, ktorú ustanovuje mnou zminený paragraf a nadväzujúci § 52 odst.18 zákona o dani z príjmov, tak sa jedná o OP-daňovú.
tiež súhlasím, zmiatol ma dátum vstupu do konkurzu, brala som ho omylom ako dátum splatnosti pohľadávky.
Takže OP bude daňová aj bez prihlásenia - v závislosti od splnenia doby po splatnosti. Treba brať do úvahy, či splatnsť je pred alebo po 1.1.2004.:)
Lila
04.01.07,07:09
Dievčatá, táto naša pohľadávka bola splatná v 11/2005, to značí, že je nepremlčaná a môžme na základe uznesenia o vyhlásení dlžníka do konkurzu vytvoriť v r.2006 vo výške 100% DAŇOVÚ OPR. POLOŽKU. Je to tak, pravda ?
Samozrejme, že do tých 45 dní /v našom prípade musíme prihlásiť do 31.1.2007/, stíhame prihlásiť túto pohľadávku do konkurzu.
Prosím odpoveď.
Lila
08.01.07,09:23
Posúvam, prosím radu.
ingi
08.01.07,09:42
Dievčatá, táto naša pohľadávka bola splatná v 11/2005, to značí, že je nepremlčaná a môžme na základe uznesenia o vyhlásení dlžníka do konkurzu vytvoriť v r.2006 vo výške 100% DAŇOVÚ OPR. POLOŽKU. Je to tak, pravda ?
Samozrejme, že do tých 45 dní /v našom prípade musíme prihlásiť do 31.1.2007/, stíhame prihlásiť túto pohľadávku do konkurzu.
Prosím odpoveď.

Lilka, v zmysle §20 ods. 14 písm. d) ZDP podľa môjho názoru môžeš vytvoriť v 12/2006 opravnú položku do výšky 100% pohľadávky, nakoľko máš uznesenie o vyhlásení konkurzu. K tomuto záveru podľa mňa dospeli aj dievčatá predo mnou.
Upozorňujem, že sa môže jednať iba o pohľadávky zahrnuté do výnosov.
Lila
08.01.07,11:17
Veľmi pekne Ti ďakujem.
maxi2
12.02.07,14:01
ja som mala tiež takýto prípad., konkurz vyhlásený v 12/2006, prihláška išla až v 01/07 (v zákonnej lehote-45 dní), daň. uznaná OP som tvorila v 01/07 - §20,ods.10 : Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkovi v konk. a vyrovn.konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.
ingi
12.02.07,14:11
ja som mala tiež takýto prípad., konkurz vyhlásený v 12/2006, prihláška išla až v 01/07 (v zákonnej lehote-45 dní), daň. uznaná OP som tvorila v 01/07 - §20,ods.10 : Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkovi v konk. a vyrovn.konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

Je potrebné si dôkladne preštudovať predošlé príspevky.
V tomto prípade išlo o tvorbu OP ako daňového výdavku k 31.12.2006 v zmysle § 20 ods 14 ZoDP a nie v zmysle § 20 ods. 10.
Uplatnenie § 20 ods. 10 od 01.01.2007 (t.j. v období, v ktorom boli pohľadávky prihlásené) sme pre tento prípad riešili v inej téme preúčtovaním v rámci analytiky na účte 391.
iveth
15.02.10,13:14
Mam otázku. Nastal mi jeden prípad, s ktorým si neviem rady. Od roku 2005 evidujeme neuhradenú pohľadávku od firmy, ktorá je už nejaký čas v konkurznom konaní. Ako by som mala postupovať pri tvorbe OP, ktorá nebola doposiaľ vytvorená, a pri odpise pohľadávky (viem, že musím počkať na rozhodnutie súdu o likvidácii). Mohli by ste mi pomôcť pri účtovných predpisoch. Ďakujem