vegoska
29.12.06,10:07
Asi je to blba otazka, ale radsej sa spytam zbytocne, ako urobit chybu, moze ten, kto ma internetovy obchod predavat ten tovar aj prilezitostne raz mesacne ci raz tyzdenne na nejakom mieste v exterieri, aby si pomohol k zisku? Ja neviem, ake su zakony a niekedy som prekvapena, co vsetko nie je mozne.
camelfly
29.12.06,11:06
myslim ze ano, neviem o dovode preco k predaju
cez internetovy obchod, nemozes este podnikat alebo
predavat tovar inou formou ako je int.obchod,
sice neviem o aky druh tovaru sa jedna, ale aspon
nieco k tomu:

napriklad predaj na komis

ak má niekto predajné priestory v centrách miest, v obchodných centrách (prípadne sieť obchodov) alebo obchodik mensieho rozmeru a tvoj
tovar je zaujimavy, mozes ho predavat aj touto formou,
zmluvu podpises len s partnermi, ktorých uznáš za spoľahlivých a ich predajne sú vhodne pre tvoj tovar, len to ma nevyhodu a v tom, ze peniaze za tovar dostanes az po jeho predani u obchodnika

napriklad predaj na trhovisku

trhovým miestom je priestranstvo trvale vyhradené na sústredený predaj výrobkov a poskytovanie služieb v stánkoch s trvalým stanovišťom a na prenosných predajných zariadeniach, predajným časom je čas, počas ktorého je povolený predaj tovaru a poskytovanie služieb,

potom ako predavajuci si povinný:

- používať elektronickú registračnú pokladňu podľa platných zákonných ustanovení
- zreteľne označiť predávané výrobky a poskytované služby cenou, a ak je vystavený rovnaký druh tovaru vo viacerých akostných triedach aj akostnou triedou
- viesť autorizovanú inšpekčnú knihu podľa osobitných predpisov
- oznámiť mestu a správcovi trhového miesta zrušenie prevádzkovej jednotky.

samozrejme este kopu dalsieho, povolenie od mesta,
doklad o oprávnení na podnikanie a preukaz totožnosti, doklad o zaplatení poplatku za prenajaté predajné zariadenie, alebo predajnú plochu a doklad o zaplatení poplatku za predaj na príslušný deň, doklad o nadobudnutí tovaru sa nevyžaduje ak ide o predaj vlastných použitých výrobkov fyzickými osobami medzi sebou v primeranom množstve ...

napriklad bartrový obchod

to jest, výmenný obchod, čiže tovar za tovar

tak aspon tolko ;)
camelfly
02.01.07,10:05
este doplnim, nakolko neviem aku podnikatelsku cinnost vykonavas v ramci zivnostenskeho opravnenia, ci maloobchod alebo velkoobchod, tak aby to bolo v poriadku v zivnostenskom liste je potrebne mat predmet cinnosti:

- kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi v rozsahu voľnej živnosti /maloobchod/,
- kúpa a predaj tovaru iným prevádzkovateľom živnosti v rozsahu voľnej živnosti /veľkoobchod/
alexxandra
02.01.07,13:16
suhlasim s camelfly, len doplnim, ze by nemohol predavat tovar na trhovisku v pripade, ze by mal v zivnostenskom liste napisane napriklad "predaj tovaru prostrednictvom internetu" alebo podobne obmedzenie, ktore by vylucovalo predaj na trhovisku. Cize zalezi od ZL, co tam ma napisane. Ak je to napisane tak, ako pise, camelfly,tak je to v poriadku. Ja som sa uz stretla napriklad aj s predmetom v zivnostenskom liste ze :podomovy predaj ponoziek :-))) takze zalezi naozaj od toho,co si ten dobry clovek napisal do predmetu podnikania /da sa overit na www.zrsr.sk podla ICO alebo obchodneho nazvu :-)/