antonka
29.12.06,16:24
Môže zamestnanec požiadať o výpoveď dohodou ak mu už plynie výpovedná doba? /Ukončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov/.
Ďakujem.
endrju
29.12.06,15:49
Môže zamestnanec požiadať o výpoveď dohodou ak mu už plynie výpovedná doba? /Ukončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov/.
Ďakujem.

Výpoveď dohodou neexistuje a tak sa o niečo také nedá ani požiadať.

Zamestnávateľ zamestnancovi alebo zamestnanec zamestnávateľovi môže navrhnúť ukončenie pracovného pomeru dohodou prakticky kedykoľvek počas trvania pracovného pomeru.
vikinka
29.12.06,15:49
Áno može a zrejme to urobil preto aby mal nárok na odstupné,pozri § 76 ods.2 Zák.práce,ale stačilo z jeho strany písomne súhlasiť.
endrju
29.12.06,16:31
Áno može a zrejme to urobil preto aby mal nárok na odstupné,pozri § 76 ods.2 Zák.práce,ale stačilo z jeho strany písomne súhlasiť.
V úvodnom príspevku sa podľa môjho názoru hovorí o ukončení pracovného pomeru dohodou počas plynutia výpovednej doby.
Ani slovom autor úvodného príspevku nespomína odstupné.

Myslím si, že pri výpovedi danej zamestnávateľom z organizačných dôvodov (§63 odsek 1 písmeno a až c) vznikne zamestnancovi zo zákona (§76 ods. 2 Zákonníka práce) nárok na odstupné iba v prípade, ak zamestnanec súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby.

Myslím si tiež, že pri výpovedi z organizačných dôvodov ukončenie pracovného pomeru dohodou počas plynutia výpovednej doby alebo ukončenie pracovného pomeru uplynutím výpovednej doby nárok na odstupné nezakladá.
Zamestnávateľ odstupné v takom prípade vyplatiť podľa §76 ods. 1 môže, ale nemusí.

ZP_§63_ods.1
ZP_§76_ods.1
ZP_§76_ods.2
antonka
29.12.06,16:44
Výpoveď dohodou neexistuje a tak sa o niečo také nedá ani požiadať.

Zamestnávateľ zamestnancovi alebo zamestnanec zamestnávateľovi môže navrhnúť ukončenie pracovného pomeru dohodou prakticky kedykoľvek počas trvania pracovného pomeru.

Ospravedlňujem sa za zle položenú otázku. Samozrejme ide o skončenie PP dohodou nie o vypoveď dohodou.
alenga
26.04.10,13:48
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som už pol roka na PN-ke a z práce som dostala info, že po skončení PN dostanem výpoveď z organizačných dôvodov. Ja viem, ZP hovorí, že mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a dvojmesačné odstupné. Čo by ste mi ale poradili v prípade, že ja tam už tie dva mesiace nechcem odpracovať ale radšej okamžite skončiť. Mám nárok na odstupné aj v takom prípade ak požiadam zamestnávateľa o okamžité skončenie prac. pomeru bez výpovednej doby ? Prosím, poraďte mi, som z toho nešťastná - najmä teda z návratu do práce.

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Alenga
rodina1
26.04.10,14:00
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som už pol roka na PN-ke a z práce som dostala info, že po skončení PN dostanem výpoveď z organizačných dôvodov. Ja viem, ZP hovorí, že mám nárok na dvojmesačnú výpovednú dobu a dvojmesačné odstupné. Čo by ste mi ale poradili v prípade, že ja tam už tie dva mesiace nechcem odpracovať ale radšej okamžite skončiť. Mám nárok na odstupné aj v takom prípade ak požiadam zamestnávateľa o okamžité skončenie prac. pomeru bez výpovednej doby ? Prosím, poraďte mi, som z toho nešťastná - najmä teda z návratu do práce.
Ak sama podáš výpoveď v zmysle § 67 ZP alebo budeš chcieť ukončiť pracovný pomer dohodou v zmysle § 60 ZP, nemáš nárok na odstupné.
Ďalej môžeš okamžite skončiť PP v zmysle
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Ale ani v tomto prípade nemáš nárok na odstupné.
alenga
26.04.10,14:12
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pekný citát na záver Jarmila, ale aby som to troška upresnila, ak sa vrátim do práce v máji tohto roku a zamestnávateľ mi predloží ukončenie prac. pomeru z organizačných dôvodov na podpis, ja sa chcem vtedy dohodnúť o skončení PP bez výpovednej doby a o vyplatení dvojmesačného odstupného. Je to možné ? Záleží to len na zamestnávateľovi či bude súhlasiť alebo o takejto možnosti zákonník práce nehovorí ?

Alenga
rodina1
26.04.10,14:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď a pekný citát na záver Jarmila, ale aby som to troška upresnila, ak sa vrátim do práce v máji tohto roku a zamestnávateľ mi predloží ukončenie prac. pomeru z organizačných dôvodov na podpis, ja sa chcem vtedy dohodnúť o skončení PP bez výpovednej doby a o vyplatení dvojmesačného odstupného. Je to možné ? Záleží to len na zamestnávateľovi či bude súhlasiť alebo o takejto možnosti zákonník práce nehovorí ?

Alenga
Ak chce zamestnávateľ ukončiť tvoj PP v zmysle § 63 ods.1 písm. a) alebo b) patrí ti odstupné vo výške najmenej 2-násobku priemerného mesačného zárobku. Ak si zamestnaná viac ako 5 rokov u toho istého zamestnávateľa máš nárok na odstupné vo výške najmenej 3-násobku priemerného mesačného zárobku.
Tvoj pracovný pomer môže zamestnávateľ ukončiť aj dohodou, ale ak chceš aby ti bolo vyplatené odstupné, musí byť v dohode uvedené, že PP je ukončený v zmysle § 63 odst. 1 písm. a) alebo b).