Kolenčík
29.12.06,18:36
Na DRAKU som našiel otázku ohľadom výpočtu dôchodku, kde sa uvádza priemerny mzdový bod /v tom prípade 1/ akým výpočtom sa k tomu bodu dostanem? Ďakujem ak ma usmernite.
Monika Kováčová
29.12.06,17:47
Napríklad. ak priemerná mzda v roku 2004 bola 15 825 korún, všeobecný vymeriavací základ je 189 900 korún. Ak človek v danom roku dostával mzdu vo výške priemernej mzdy na Slovensku, jeho osobný vymeriavací základ je 189 900 korún, a teda osobný mzdový bod za uvedený rok bude jedna. V prípade, že poistenec v roku 2004 zarábal 12 660 korún, čo je 80 percent z priemernej mzdy, jeho osobný mzdový bod za uvedený rok bude 0,8.

Zdroj: www.socpoist.sk
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1754&prm2=1581&


Polopate: Osobný mzdový bod sa odvíja od výšky priemernej mzdy na Slovensku v príslušnom roku.:( Čím viac sa vaša mzda približuje k priemernej mzde na Slovensku, príp. ju presiahne, tým vyšší osobný mzdový bod máte.
Monika Kováčová
29.12.06,17:55
Doplnenie:

Aktuálna dôchodková hodnota

Aktuálna dôchodková hodnota vyjadruje peňažnú hodnotu jedného osobného mzdového bodu - Na výpočet dôchodkovej dávky sa používa aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2004 bola 183,58 koruny. Aktuálna dôchodková hodnota v roku 2005 je 195,31 koruny. Počnúc rokom 2006 určuje aktuálnu dôchodkovú hodnotu Ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny Slovenskej republiky opatrením uverejneným v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Od 1. januára 2006 je aktuálna dôchodková hodnota 214,68 Sk.


ten istý zdroj: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1754&prm2=1581&


Treba aj polopate, alebo rozumiete vyššie uvedenému? :)
Manual
29.12.06,18:05
Pozri rad príkladov a objasnení tu:
Zdroj: drak.porada.sk
http://www.porada.sk/search.php?searchid=1714194
Kolenčík
29.12.06,18:12
To mi je už uplne jasné, len ešte jednú otázku: Keď posledných 5 rokov mám fixný plat už uvedených 12.660 Sk, tak tohto roku je bod 0,8 a čo tie predchádzajúce 4 roky, ako by som si vypočítal dôchodok k 31.12.2006. keby som odpracoval napr. 40 rokov bez prerušenia, tie predchádzajúce roky by sa vôbec nebrali do úvahy?
Monika Kováčová
29.12.06,18:21
Suma starobného dôchodku

* ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok sa určí ako

POMB x ODP x ADH

POMB = priemerný osobný mzdový bod
ODP = súčet obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok
ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

* poistenca, ktorý bol dôchodkovo poistený po vzniku nároku na starobný dôchodok (hoci aj len jeden deň) a nepoberal tento dôchodok alebo jeho časť, sa určí tak, že

1. najprv sa vypočíta základná suma starobného dôchodku ku dňu vzniku nároku (pozri bod vyššie),

2. k základnej sume sa pripočíta suma dôchodku patriaca za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku (po odpočítaní dôb,
ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového poistenia), ktorá sa vypočíta ako

∑ OMB x ADH

∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku
ADH = aktuálna dôchodková hodnota ku dňu vzniku nároku na výplatu dôchodku

3. k takto určenej sume dôchodku sa ďalej pripočíta suma percentuálneho zvýšenia dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia
získané po vzniku nároku na dôchodok (po odpočítaní dôb, ktoré sa na účely zvýšenia nezapočítavajú do obdobia dôchodkového
poistenia), ktoré predstavuje 0,5 % za každých celých 30 dní obdobia dôchodkového poistenia. Na zvyšky dní sa pri výpočte
dní, za ktoré patrí toto zvýšenie, neprihliada. Ak je počet dní po vzniku nároku na dôchodok nižší ako 30, zvýšenie o 0,5 % sa
neposkytne. Za 365 dní sa poskytne zvýšenie o 6 %.

Na určenie osobného mzdového bodu za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

Ak bol poistenec po vzniku nároku na starobný dôchodok dôchodkovo poistený vo viacerých kalendárnych rokoch, od 1. augusta 2006 sa na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na dôchodok použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

Ten istý zdroj: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1286#Suma%20starobn%E9ho%20d%F4chodk u
Monika Kováčová
29.12.06,18:30
Ešte doplním:
Rozhodujúcim obdobím sú spravidla kalendárne roky od roku 1984 do kalendárneho roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom boli splneneé podmienky nároku na dôchodok. Ak poistenec v tomto období nezískal aspoň 22 kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body, rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného mzdového bodu sa postupne predlžuje aj pred rok 1984.

Zdroj: Sociálna poisťovňa, ústredie
z Informácie o stave individuálneho účtu poistenca zasielaného postupne poistencom v zmysle prísl. Zákona o soc. poistení
Melnick
29.12.06,19:35
To mi je už uplne jasné, len ešte jednú otázku: Keď posledných 5 rokov mám fixný plat už uvedených 12.660 Sk, tak tohto roku je bod 0,8 a čo tie predchádzajúce 4 roky, ako by som si vypočítal dôchodok k 31.12.2006. keby som odpracoval napr. 40 rokov bez prerušenia, tie predchádzajúce roky by sa vôbec nebrali do úvahy?


Skús si vyrátať tu :
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1611
Kolenčík
30.12.06,08:37
Výborne, všetkým Vám ďakujem za ochotu a prajem príjemný záver tohto roku.
bbbbb
19.03.09,12:32
Dobrý deň! Chcem sa spýtať, čo je obdobie, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod. Je to obdobie, keď je osobný mzdový bod menší ako 0,3? Ďakujem
Andyke
19.03.09,12:48
Napr. keď dotyčná osoba nepracovala celý rok - tak je výsledok nula
bbbbb
23.03.09,10:50
Ďakujem za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, ako je to to, mám nízky zárobok. Aký musím mať priemerný mzdový bod, aby sa mi to počítalo na dôchodok. Ďakujem
Jana Motyčková
23.03.09,12:00
Na dôchodok sa počíta akýkoľvek "mzdový bod", t.j. aj 0,0001.
bbbbb
26.03.09,07:48
Ďakujem za odpoveď. Niekde som sa čítala, že roky, kde je nízky mzdový bod sa vylučujú z rokov, ktoré sa počítajú na dôchodok.
Andyke
26.03.09,07:58
Nevylučujú sa roky s nízkym mzdovým bodom.
Prečítaj informatívne túto stránku:
http://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s