kocand
20.12.04,07:13
Dobry den,
chcela by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit, ci sa daju tento rok vytvarat rezery na odmeny spolocnikov a ci je to danovo uznavy naklad, a v ktorom je to paragrafe.
Dakujem
Andrea
vladan
20.12.04,17:03
z dnešného školenia mám túto novinku:
novelizáciou zákona o dani z príjmov sa ustanovenie § 20 ods. 9 písm. a) dopĺňa aj o rezervu na odmeny a prémie vrátane poistného, ktoré je zamestnávateľ povinný platiť za svojho zamestnanca. Uvedená zmena v zákone sa bude uplatňovať už za zdaňovacie obdobie roku 2004. Z toho mi vyplýva, že to budú len odmeny a prémie určené pre zamestnancov.
Čierne na bielom si pozri www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) a hľadaj zákon č. 659/2004.
Pekný deň
ik-a
20.12.04,17:15
Dobry den,
chcela by som sa opytat ci mi nevie niekto poradit, ci sa daju tento rok vytvarat rezery na odmeny spolocnikov a ci je to danovo uznavy naklad, a v ktorom je to paragrafe.
Dakujem
Andrea
Ano su tam odmeny, ale za zamestnacov. Odmeny organov spolocnosti sa neposudzuju ako rezervy zakonne podla § 20 odt.9
Jozef Mihál
20.12.04,17:31
Malý bezvýznamný vrtáčik:
§ 5 ods.2 zákona 595/2004:

"(2) Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec") od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ")..."

pričom v § 5 ods.1 sú definované aj príjmy spoločníkov atď...

Z toho mi vyplýva, že za zamestnanca sa na účely zákona o dani z príjmov považuje aj spoločník odmeňovaný za prácu atď. a tým pádom tie rezervy možno vytvárať aj na jeho odmeny ?!
ik-a
21.12.04,07:42
Ano, prijmy ak boli vyplatene sa povazuju za prijmy zo zavislej cinnosti. Ale otazka znela, ci vytvarane rezervy su danovym nakladom.
Sumar ak ich zauctuje ako odmeny a s tym spojene odvodove povinnosti, tak je to danovy naklad. Ale ak to zauctuje ako rezervu, tak to nie je danovy naklad.
Janca
21.12.04,09:55
Moze sa vytvorit aj na spolocnika v s.r.o., ktory pobera za pracu pre spolocnost tzv. "prijem zo zavislej cinnosti" bez podmienky zaplatenia do 31.1.2005 ako to bolo v minulosti a to navysene na povinne odvody do poistovni z takehoto prijmu. Hovorim, je to velmi cenna informacia pre niektore s.r.o.....
A ide o danovy naklad roku 2004.
ik-a
21.12.04,11:42
Ak to zauctujes ako odmenu - danovy naklad. Ak ako rezervu - nedanovy naklad.
tibor
21.12.04,14:29
Ak to zauctujes ako odmenu - danovy naklad. Ak ako rezervu - nedanovy naklad.
nejde mi to do hlavy ako si na to prišla, že rezerva je nedaňová? predsa §20 začína tým, že rezervy v ods.9 sú daňovo uznané a aj na začiatku ods. 9 v §20 je napísané: "Daňovým výdavkom je aj tvorba rezerv účtovaná ako náklad na:" a doplň si tam teraz novelizovaný § zo dňa 11.12.2004...

podľa mňa je to daňovo uznané práve ako rezerva.
ik-a
21.12.04,15:24
Tibor, mas pravdu. Tvorba zakonnych rezerv je danovym nakladom. Su vsak aj rezervy v zmysle zakona o uctovnictve, ktore vsak nie su uznatelnym danovym nakladom. K nim patri aj rezerva na odmeny clenov doz.rady a inych organov spolocnosti.
tibor
21.12.04,15:42
oki...rozdiel je v pozícii zamestnanec a spoločník
Jozef Mihál
21.12.04,19:06
Rozmýšľam o tomto probléme už druhý deň a nepomôžem si - zákon o dani z príjmov definuje pojem zamestnanec v § 5 ods.2 a takto definovaný pojem sa potom používa "až do konca" zákona. Takže i v § 20 ods.9 sa pod "zamestnancom" myslí každý, kto má príjmy podľa § 5 ods.1, teda príjmy zo závislej činnosti - teda i spoločníci, ak za prácu pre spoločnosť dostávajú odmenu.

Inými slovami - zákon o dani z príjmov rovnocenne považuje za zamestnanca
- osoby v pracovnom pomere (s pracovnou zmluvou) alebo v služobnom pomere
- osoby s dohodou o vykonaní práce alebo brig.práci študentov
- členov družstva
- spoločníkov s.r.o.
- konateľov s.r.o.
- komanditistov kom.spol.
- osoby pracujúce na základe zmluvy o dielo alebo príkaznej zmluvy a pod., ak ide o výkon závislej činnosti
- atď.
Robo
27.12.04,08:57
dobry den a prijemne posviatky vsetkym,
chcem poprosit o nazor ako sa vysporiadaju taketo rezervy na odmeny ktore boli vytvorene v predchadzajucich rokoch a zatial neboli vyplatene. treba ich zuctovat do vynosov alebo po novele zakona, ktora ich opat zaradila do danovych nakladov mozu zostat nadalej ako na ucte rezerv, bez potreby ich zdanenia?
vdaka
slnecnicalenka
20.12.06,14:53
no to by aj mna zaujimalo ci vytvorene rezervy na odmeny spolocnikom a zamestnancom (co sa zda je to iste v tomto pripade) sa nemusia rozpustit do urciteho datumu.????

aj tak dost nechapem snahu optimalizacie zakladu dane cestou vytvarania rezerv na odmeny pre spolocnika- vsak keby sa mu ta odmena vyplatila nabuduci rok tak to ma prijem z ktoreho pojdu odvody aj do poistovni, sice sa teraz z toho usetri 19% ale buduci rok to bude omnoho viac percent na odvodoch, a keby sa mu nedavala odmena a jednoducho sa zdanil zisk 19%tami a cast zisku sa mu vyplati a mal by uz cisty prijem.... myslim dobre? opravi ma niekto???