guges
30.12.06,09:59
Dobry deň, pracujem v rozpočtovej organizácii patriacej pod VÚC. V decembri nám boli vyplatené celoročné odmeny a mne boli vyplatené až o 7.000,-SK menej v porovnaní s ostatnými kolegami. Odmeny delí vedúci, ktorý si takto uctí svojích "vyvolených". Môžem sa obrátiť na vedenie podniku s otázkou, prečo som takto finančne ukrátený, alebo je na to nejaký predpis, ktorý to nepovoľuje? Nakoľko,ked som sa na to spytal veduceho, tak mi povedal, ze zle hospodárim s pracovným časom, čo je práve opak pravdou, pretože vykonávam prácu aj za tých, čo ich takto odmeňuje, aby si oni mohli v pracovnom čase vybavovať súkromné záležitosti. Čoho by som sa mohol chytiť, alebo je to len bežný prestupok v medziľudských vzťahoch? Dakujem za všetky odpovede
Evanka
30.12.06,09:57
Dobry deň, pracujem v rozpočtovej organizácii patriacej pod VÚC. V decembri nám boli vyplatené celoročné odmeny a mne boli vyplatené až o 7.000,-SK menej v porovnaní s ostatnými kolegami. Odmeny delí vedúci, ktorý si takto uctí svojích "vyvolených". Môžem sa obrátiť na vedenie podniku s otázkou, prečo som takto finančne ukrátený, alebo je na to nejaký predpis, ktorý to nepovoľuje? Nakoľko,ked som sa na to spytal veduceho, tak mi povedal, ze zle hospodárim s pracovným časom, čo je práve opak pravdou, pretože vykonávam prácu aj za tých, čo ich takto odmeňuje, aby si oni mohli v pracovnom čase vybavovať súkromné záležitosti. Čoho by som sa mohol chytiť, alebo je to len bežný prestupok v medziľudských vzťahoch? Dakujem za všetky odpovede Na vedenie podniku sa obrátiť môžeš, veď by si chcel byť lepší, aby mali aj oni z toho osoh :) Ale podľa mňa s tým nič neurobíš. Je to v kompetencii vedúceho. Odôvodnenie, že zle hospodáriš s pracovným časom by malo byť podložené tým, že si nestihol napríklad odovzdať načas určité úlohy a pod...
Je možné, že si mal nižšiu odmenu, lebo nie si "rektálny horolezec". Takých vedúci nemajú radi a samozrejme tých, ktorí sem tam niečo skritizujú, aj keby bola kritika konštruktívna. Žiaľ, je to tak. A samozrejme najľahšie sa rozdávajú cudzie peniaze. Pri vlastných si skôr rozmyslím, koho ako odmením a koho si ako vážim. No asi som ti moc nepomohla. Ale ak si zdravý, teš sa z toho a kašli na to....
k.i.n.o.
30.12.06,10:14
Na jednej strane existujú zákony, vyhlášky, predpisy, smernice... Na druhej strane je realita. A bohužiaľ, naozaj sa často jedná o dve rôzne strany.
Nebudem ti dávať rady z právneho hľadiska, na to nie som až tak povolaný. Ale hlavne si myslím, že na tvoj problém je nutné sa pozerať z pragmatického hľadiska.
Po prvé, mám skúsenosť, a to aj osobnú, že takmer každý pracujúci človek máva pocit, že nie je docenený, že robí aj za druhých, robí viac, lepšie, je znevýhodňovaný. Nechcem tu riešiť, či je to u teba oprávnený pocit alebo niečo také. Práve naopak, chcem tým povedať, že ťa absolútne chápem.
Po druhé, treba si uvedomiť, že v každej firme, inštitúcii, úrade je nejaká hierarchia - súbor vzťahov, a to nielen pracovných. Ak ti priamy nadriadený svojim rozhodnutím pridelil určitú odmenu (nižšiu ako ostatným), je pripravený si to za každú cenu obhájiť. Nateraz ťa odbil neurčitým vysvetlením, ak budeš vyžadovať konkrétnejšie vysvetlenie, je pravdepodobné, že vytiahne veci, ktoré možno ani nečakáš (a to ver, že vytiahne). Nečakaj, že si prizná omyl, bolo by to síce fér, ale nečakaj to...
Druhá možnosť je obísť priameho nadriadeného a riešiť to s jeho nadriadeným. Ale v prípade, že tento človek nie je ojedinélý druh superpoctivého a férového vedúceho (ak je, tak gratulujem!), prípadne tvoj priamy nadriadený nie je v situácii nežiadúcej osoby (a čaká sa len na prvý dôvod - chybu, sťažnosť - na jeho "odstrel"), tak sa priprav na to, že ako sa hovorí: "bližšia košeľa ako kabát". Tým chcem povedať, že musíš počítať s určitou solidaritou medzi "šéfmi", vedúce pozície v štátnej správe (takto zjednodušene to nazvem) patria medzi tie teplé miestečká, ktoré si nikto nenechá ohrozovať len tak beztrestne "nejakým zamestnancom" (bez urážky).
Ale nejako som sa rozkecal. Zhrniem to:
Neodporúčam píp-píp proti vetru. Zrejme nemáš z tvojej pozície možnosť zmeniť systém a atmosféru u tvojho zamestnávateľa, takže máš dve racionálne možnosti.
Ak si ochotný zmieriť sa so systémom, akceptuj existujúci stav, prispôsob sa mu, plávaj po prúde, nie proti nemu (nemám na mysli lezenie do ...., to až nie!) a postupne sa dostaneš do lepšej pozície aj do priazne nadriadeného. Snáď...
Ak nie si ochotný sa zmieriť, nebojuj s veternými mlynmi. Využi svoju energiu na budovanie kariéry u iného zamstnávateľa...
Veľa zdaru.
bora.b
30.12.06,10:23
Ahojte,
mám podobný problém ako guges. Tiež som si v práci dovolila kriticky a nahlas (ako jediná) poukázať za "nenormálne" praktiky, za čo som od nadriadených obdržala jasné a výstižné "nonono"! Nepomohla ani písomná sťažnosť na vedenie spoločnosti (všetci držia spolu), tak som sa obrátila s mojou záležitosťou na inšpektorát práce, ktorý by mal v januári situáciu preveriť. Som presvedčená, že spravodlivosť existuje a keď nie na Slovensku, tak za hranicami tohoto štátu určite. Keď si necháme na hlavu "kydať" a stiahneme chvost, tak ich to upevní v presvedčení, že sú neomylní, neotrasiteľní, nenahraditeľní.... Guges bojuj. držím palce
misomiso
30.12.06,10:30
No ja drzim palce aj bore.b. Ale aj tak si myslim, ze kazdy nakoniec (bohuzial) skonci u dvoch rieseni, o ktorych pise kino. Zmierit sa s tym, alebo si najst pracu inde.
Danila
30.12.06,11:06
So všetkými príspevkami treba len súhlasiť. Život je krásny. A priveľmi krátky na to, aby ste si kazili dni s tými, ktorých nezmeníte. Ešte stále platí, čo je dané......, nie je dané...... Želám Vám všetkým krásny a otpimistický rok 2007.
chlap
30.12.06,13:09
Môžem s Vami len a len súhlasiť, ale nedá mi, aby som sa neozval s tromi poznámkami:

1. odmena je nenárokovateľná zložka platu a je prideľovaná podľa istých kritérií a jej úlohou je motivovať zamestnanca

2. v inštitúciách financovaných z našich daní, kde sú na vedúce pozície veľmi často dosadzovaní za vedúcich pracovníkov ľudia bez manažérskych skúseností, býva hlavným kritériom pre pridelenie odmeny stranícka alebo rodinná príslušnosť odmeňovaného zamestnanca

3. v prípade, že sa jedná o typ nadriadeného, ktorého som popísal v bode 2, a navyše sa jedná o typ, ktorý zvyknem definovať ako "iniciatívny blbec neschopný uplatniť sa v súkromnej sfére", je zbytočné domáhať sa vysvetlenia a absolútne zbytočné domáhať sa odmeny.
guges
30.12.06,14:37
Ďakujem Vám všetkým za povzbudivé slová, ale toto, to bola trefa do čierneho :
2. v inštitúciách financovaných z našich daní, kde sú na vedúce pozície veľmi často dosadzovaní za vedúcich pracovníkov ľudia bez manažérskych skúseností, býva hlavným kritériom pre pridelenie odmeny stranícka alebo rodinná príslušnosť odmeňovaného zamestnanca

3. v prípade, že sa jedná o typ nadriadeného, ktorého som popísal v bode 2, a navyše sa jedná o typ, ktorý zvyknem definovať ako "iniciatívny blbec neschopný uplatniť sa v súkromnej sfére", je zbytočné domáhať sa vysvetlenia a absolútne zbytočné domáhať sa odmeny.[/quote]

Chlap, ty ho nepoznáš, ale definoval si ho, ako by si ho uz poznal a to, čo som zvýraznil, je veta, ktora je z reality. Ja ešte k tomu pridám : aktívny blbec je horší ako pasívny terorista. ďakujem všetkým a prajem príjemného silvestra a šťastný Nový rok 2007.