cammino
30.12.06,13:20
Som na PORADE prvýkrát a chcem sa spýtať na viac vecí. Začala som robiť PU - takže som nováčik - a dorábam celý rok 2006 pre SRO.
1. K DNM za rok 2003 (kúpa 09/03) bol zaúčtovaný daňový odpis nie vo výške 18500,ale nejakých 5180. Program ma na to upozorňuje a chce tento odpis dorátať v tomto roku. Čo mám s tým robiť? Mám ho dorátať, alebo ignorovať? A tiež v minulom roku nie je účtovaný účtovný odpis.
2. Pri uzatváraní účtovných kníh v r. 2005 je zostatok na účte 343 - 01,02,03. Viacerých som sa pýtala. Odpoveď bola, že 343 nemá mať zostatky. Lenže ja ich musím naúčtovať ako počiatočné stavy. A tiež neviem zistiť, čo je vlastne na tých účtoch.
3. V r. 2005 bolo účtované na účte 388 a 441, a tie mali aj zostatky na konci roka. Tieto účty už nie sú v účtovnej osnove. Neviete mi poradiť, čo na tých účtoch mohla účtovať? A poprípade, či ich mám preúčtovať na nejaký účet, ktorý je aktuálny v súčasne platnej účtovnej osnove?
4. Zostatky účtov 311 a 321 nie sú totožné so saldokontom pohľadávok a záväzkov. A ani na to nemám ako prísť, čo tá predošla nesprávne zaúčtovala v r. 2005. Ako môžem opraviť a zaúčtovať tento rozdiel?

Ďakujem za odpovede. Otázok budem mať ešte viac, lebo mám v tom trošku ešte chaos.
liba2
30.12.06,12:28
cammino nie je ti čo závidieť, takto by som zazerala na tvoju predchodkyňu :cool: . Ale neboj sa, postupne sa ti to podarí vyčistiť, len času nemáš veľa (31.3.) .
Zo zadania vyplýva, že máš okrem neporiadku v dokladoch aj problém pri práci so softvérom. Mala by si upresniť o ktorý účt. program ide, v každom sa veci riešia trochu inak.
Držím ti palce.
cammino
30.12.06,12:31
ďakujem - ja viem, že musím poriadne zabrať. Čo sa týka softvéru, tak používam od fi KROS - Omegu. Ak máš čas mohla by si mi dať odpoveď aspoň na niektoré moje otázky?
liba2
30.12.06,12:42
2. Pri uzatváraní účtovných kníh v r. 2005 je zostatok na účte 343 - 01,02,03. Viacerých som sa pýtala. Odpoveď bola, že 343 nemá mať zostatky. Lenže ja ich musím naúčtovať ako počiatočné stavy. A tiež neviem zistiť, čo je vlastne na tých účtoch.
Pracujem s Omegou. Ja mám zostatok na konci mesiaca/roka na SÚ 343 na AÚ: 000. Niektorí užívatelia tohto programu K.Z. preúčtovávajú na 379 alebo 378 - ja to nerobím a viem že nás je viacero. Takže z toho pohľadu zostatok na 343 na konci/začiatku roka môžeš mať.
Čo sa mi ale nezdá - a preto som neočakávala, že používaš Omegu - že uvádzaš analyt.: 01,02,03. Ak chceš aby ti 343 v Omege fungovala perfektne, používaj AU tak ako odporúča Kros; do ničoho nezasahuj, nič nedopĺňaj.
Zostatok na účte 343 na konci roka vyjadruje vzťah k štátnemu rozpočtu = k správcovi dane. Vezmi daňové priznania DPH za rok 2005 a zisti čo všetko bolo a nebolo uhradené do 31.12. ; zostatok by mal byť aj v hl.knihe na 343-000.
Danila
30.12.06,12:46
V bode 4/ 311 a 321 jednoducho musíš popreverovať so všetkými dostupnými informáciami. Po účte 343 tomu venuj maximálnu pozornosť, prípadne kontaktuj odberateľov a dodávateľov telefonicky, či písomne. Inventarizácia pohľadávok a záväzkov musí byť pred ročným zúčtovaním O.K.
cammino
30.12.06,12:47
Analytiku (01,02,03) som uviedla takú, akú používala moja predchodkyňa. Ja viem, že Omega má vlastné číslovanie, ktoré som samozrejme nemenila. Ale neviem priradiť predošlú analytiku - k tej mojej. Neviem, kde sa mám na to pozrieť v jej dokladoch, ktoré mi odovzdala. Napr. na 01 a 03 sú sumy v pluse a na 02 je suma mínusová.
cammino
30.12.06,12:57
Takže musím prísť na to, čo vytvára ten rozdiel? A keď aj napriek všetkému snaženiu neprídem na to? Lebo konateľky som sa pýtala, prečo jej ukončila moja predchodkyňa rok 2005 s chybou o ktorej vedela, t. j. že jej to nesedí, pretože to obe konzultovali a nevedeli prísť na chybu. Takže si myslím, že ani ja na to prísť nemusím - aj keď sa budem snažiť. Ale teda, čo v prípade, že na to neprídem? Môžem v 01/06 urobiť nejaké opravné účtovanie?
liba2
30.12.06,13:06
Takže musím prísť na to, čo vytvára ten rozdiel? A keď aj napriek všetkému snaženiu neprídem na to? Lebo konateľky som sa pýtala, prečo jej ukončila moja predchodkyňa rok 2005 s chybou o ktorej vedela, t. j. že jej to nesedí, pretože to obe konzultovali a nevedeli prísť na chybu. Takže si myslím, že ani ja na to prísť nemusím - aj keď sa budem snažiť. Ale teda, čo v prípade, že na to neprídem? Môžem v 01/06 urobiť nejaké opravné účtovanie?
Asi budeš musieť. Lenže nie v 01/06, ale teraz v 12/06.
Lenže najskôr sa ubezpeč o sume zostatku aká by mala byť - a to z daň. priznaní.
Ten rozdiel sa môže ťahať aj z predchádzajúcich rokov. Zistíš to len ak pôjdeš na daň.priznania DPH a podľa potreby aj na konkrétne doklady a porovnáš s účtovaním. Záleží aj na tom o aký rozsah dokladov ide, aby si nerobila účtovníctvo za niekoho kto už za to dostal raz zaplatené (a ty to robila zadarmo :eek: ). Zodpovednosť za stav má konateľ. Ak konateľ rozhodne, že sa nepôjde až do detailov napr. aj s ohľadom na výšku sumy rozdielu, potom ten rozdiel zaúčtuješ.
cammino
30.12.06,13:12
Dobre ja si to ešte preverím a poprezerám a kebyže nič, tak nastolím ešte raz túto otázku.
cammino
30.12.06,13:14
A čo sa týka tých ostatných bodov? T. j. odpisov (s ktorými neviem čo teraz) a účtov 388 a 441? Mám ich nechať takto? Niekto mi radí ponechať a niekto preúčtovať. Čo je teda správne?
liba2
30.12.06,13:15
nezadávaj novú tému ale vráť sa sem a povedz ako si postúpila, čo si zistila :) .
liba2
30.12.06,13:16
A čo sa týka tých ostatných bodov? T. j. odpisov (s ktorými neviem čo teraz) a účtov 388 a 441? Mám ich nechať takto? Niekto mi radí ponechať a niekto preúčtovať. Čo je teda správne?
Účet 388 sa musí vynulovať.
Zostatok účtu 388-Dohadné účty aktívne bolo treba preúčtovať na príslušné účty pohľadávok v súlade s §48 ods. 3 Postupov účtovania. Postupy nadobudli účinnosť 1.1.2003 ! Takže už od r. 2003 tento účet nemal mať zostatok v HK.
Účet 441 (už som odvtedy aj zabudla o čom to bolo :p ) Sociálny fond - zostatok sme preúčtovali na účet 472-Záväzky zo sociálneho fondu.
Teda aj účet 441 od r. 2003 nemá mať zostatok v HK.
Orsz
30.12.06,13:27
Pred nedávnom sme tiež čistili firmu, a ešte dodnes sa to nepodarilo na 100%. Ak sa Ti niečo nepodarí do dňa uzávierky 31.3., hlavne účty 321,311, vyčleň si na osobitnú analytiku 321,311 ako neidentifik.záv.a pohľadávky, a môžeš to dozisťovať aj potom a upraviť v budúcom roku. Nie vždy to je ľahké - takže pátranie mnohých vecí trvá aj rok. Mám skúsenosti už z viacerými, a v tomto prípade nie je podmienkou stoj čo stoj mať to k 31.3. v perfektnopm stave - môže sa stať, že odpíšeš niečo, načo časom prídeš, že to nemalo byť odpísané - i po konzultácii s druhou stranou - chyby robia aj tam. Čo sa týka účtu 343, zostatok môže byť ak je tam vyčíslená daň.povinnosť DPH aleno nadm.odpočet. Môžu tam byť uvedené aj zostatky DPH, ktoré neboli na vstupe uplatnené z dôvodu nezaplatenia do konca roku 2002. Tieto sa preúčtovávajú na 379,378 v rámci uzávierkových operácií.
Účet 388 to je bývalý dohadný účet aktívny - bohužiaľ tento účet nemá v súčasnosti náhradníka. Účet 389 - dohad.účet pasívny - ma dnes účtovanie na 323 - rezervy, alebo 326 - nevyfakt.dodávky, ale to je na strane pasív. Minulý rok som konzultovala s audítorkou, že potrebujem urobiť rezervu na príjem /nevedela som presné číslo/- poradila mi, že to mám zaúčtovať na 385 - i keby tento účet nemal byť s rozdielmi - mala som sa snažiť to určiť čo najpresnejšie.
Účet 441 - to je bývalý sociálny fond - ten treba preúčtovať na 472. Odpisy by som uplatnila len vo výške ako má byť v tomto roku - žiadne doodpisovanie!!! Ten odpis - teda rozdiel - mal byť uplatnený v r.2003 - a o ten bohužiaľ príde.
cammino
30.12.06,13:38
Ďakujem za odpovede... je vidieť, že za Vás hovoria skúsenosti, za čo som Vám vďačná. Niektoré veci si ešte preverím, hlavne čo je na tom účte 388 (ak sa k tomu vôbec dopátram), aby som to vedela preúčtovať a tiež aj na analytike účtov 343. A potom sa ešte k tomu vrátim na PORADE. Daň. odpisy urobím teda tak ako si mi poradila Erika.
cammino
03.01.07,11:33
Chcem sa vrátiť k mojim problémovým otázkam. Čo sa týka účtu 388 - tam je v mesiaci december 2005 naúčtovaná dotácia z úradu práce na novovytvorené miesto. Takže neviem ako to mám preúčtovať a kde to mám preúčtovať a čo s tou dotáciou - ako ju mám zlikvidovať, popr. nezlikvidovať????
A čo sa týka bodu 4. Moja predchodkyňa dala odpoveď, že 311 účet jej nesedí so saldokontom pohľadávok preto, lebo sú tam mzdy. Ale podľa mojim skromných poznatkov, na 311 by nemali byť mzdy a mal by ten účet 311 sedieť so saldokontom, či nie?
Tweety
03.01.07,11:35
Chcem sa vrátiť k mojim problémovým otázkam. Čo sa týka účtu 388 - tam je v mesiaci december 2005 naúčtovaná dotácia z úradu práce na novovytvorené miesto. Takže neviem ako to mám preúčtovať a kde to mám preúčtovať a čo s tou dotáciou - ako ju mám zlikvidovať, popr. nezlikvidovať????
A čo sa týka bodu 4. Moja predchodkyňa dala odpoveď, že 311 účet jej nesedí so saldokontom pohľadávok preto, lebo sú tam mzdy. Ale podľa mojim skromných poznatkov, na 311 by nemali byť mzdy a mal by ten účet 311 sedieť so saldokontom, či nie?Učet 311 je účet pohľadávok, konkrétne voči odberateľom, mzdy patria medzi záväzky- účet 331.
cammino
03.01.07,11:38
a ako mám vyriešiť tú 388?????
Orsz
03.01.07,11:45
a ako mám vyriešiť tú 388?????
Zisti kedy bola dotácia prijatá na účet. Predchodkyňa ju vlastne dala do výnosov roku 2005, a je na tomto účte preto, lebo do 31.12.05 nebola prijatá na účet, alebo v hotovosti. Ak tá dotácia prišla v tomto roku, urob úhradu 221,211/346. A interným dokladom k 1.1.2006 zruš účet 388 zápisom preúčtovania na 346. Teda napr. ak je to suma 20000,- 346/388. Ak nedošlo vôbec k plneniu dotácie z rôznych dôvodov, treba ju odpísať zápisom 548/346, pričom bude na 548 osobitná analytika, ktorou túto sumu daňovo pripočítaš - teda nebude daňovým nákladom.
cammino
03.01.07,11:47
Dotácia prišla na účet v mesiaci február 2006. Teda môžem ťa poprosiť ako bude vyzerať účtovanie tejto dotácie a vynulovanie účtu 388?
Orsz
03.01.07,11:53
Dotácia prišla na účet v mesiaci február 2006. Teda môžem ťa poprosiť ako bude vyzerať účtovanie tejto dotácie a vynulovanie účtu 388?
1. K 1.1.2006 interným dokladom si urob opravu účtu na dotáciu zápisom 346/388. Teda preúčtuješ to na účet, ktorý platí. Tým zrušíš zostaok na účte 388.
2. Úhradu vo februári zúčtuješ zápisom 221/346.

Výnosy už neriešiš, tie boli v roku 2005, išlo len o úhradu a preúčtovanie na správny účet.
monikal
25.03.08,12:08
ahojte

viete mi poradit ako na to ked som prebrala učto od roku 2005 a je tam veela nešpecifikovaných zostatkovdo roku 2004 a firma ktora to robila predo mnou to odmieta dat do poriadku, nesedi mi nai suvaha s výkazom,,poradi mi niekto ako to mám riešit ??? dakujem
liba2
25.03.08,12:39
ahojte

viete mi poradit ako na to ked som prebrala učto od roku 2005 a je tam veela nešpecifikovaných zostatkovdo roku 2004 a firma ktora to robila predo mnou to odmieta dat do poriadku, nesedi mi nai suvaha s výkazom,,poradi mi niekto ako to mám riešit ??? dakujempostupne, účet za účtom vyčistiť; vylučovacou metódou; od najľahšieho po najťažšie, niektoré zostatky na účtoch sa upravia samé v rámci opráv na iných účtoch; atď. veľa trpezlivosti ti želám, a pevné nervy.
Tu ti tiež môžme pomôcť, ale zadávaj vždy 1 problém - nie všetky naraz, iba ak by priamo navzájom súviseli.
monikal
25.03.08,12:43
a ak mám aj nešpecifikovane veci na 321 a 311 kam to mám všetko postupne preučtovavat vobec neviem kam sa to preučtovava alebo vieš mi poradit nejaki literaturu či niečo take dik
Zoltán Kovács
25.03.08,12:50
a ak mám aj nešpecifikovane veci na 321 a 311 kam to mám všetko postupne preučtovavat vobec neviem kam sa to preučtovava alebo vieš mi poradit nejaki literaturu či niečo take dik

Musíš najprv zistiť dôvod rozdielu, až potom sa môže rozhodovať o účtovaní.
monikal
25.03.08,13:21
neviem ako to zistit oni mi nepomožu a v starých rokoch sa hrabat a robit zadarmo to hrabanie,,, no neviem
Zoltán Kovács
25.03.08,13:24
neviem ako to zistit oni mi nepomožu a v starých rokoch sa hrabat a robit zadarmo to hrabanie,,, no neviem

Tak to nechaj tak, a ťahaj ďalej tie nezrovnalosti. Možno príde po pár rokoch ďalšia účtovníčka, ktorá bude tak isto nahnevaná na teba, ako predchádzajúcu účtovníčku, že to nie je v poriadku.

Alebo treba sa s nimi dohodnúť, že ochota dať to do poriadku je, ale za určitú odmenu.

Ešte jedna alternatíva odstúpiť od toho úplne.

P.S. Ak nebudeme vedieť dôvod nezrovnalosti, tak ani poradiť nevieme. Triafať, že zaúčtuj sem a tam nie je najsprávnejší postup v účtovníctve.
monikal
25.03.08,14:15
ok zatial dakujem skusim ešte raz oslovit predošlu učtovničku,,, dik moc
encik
18.09.09,09:49
chcela by som sa Ťa opýtať, či si už doriešila to saldo, čo Ti nesedelo a ak áno, tak ako, lebo ja mám taký istý problém. Prevzala som účto od 1.1.09 a v salde mám faktúry, ktoré boli uhradené, ale úhrady boli priradené inde, takže mi trčia už od r. 2005 ako neuhradené a to sa týka tak 311 ako 321 a je ich dosť. Neviem, ako to opraviť. Mám problém aj s daňami, konkrétne DPH a dani z príjmu zo závislej činnosti, keď som bola na DÚ povedali mi, že je všetko uhradené, ale na účtoch 343 na konci roka figurujú rôzne sumy/( je desať analytík a na každom je nejaká suma/. Ak vie niekto poradiť, prosím o pomoc, som z toho už zúfalá, a to nevravím o ďalších nezrovnalostiach od r. 2005. Ďakujem
liba2
18.09.09,10:09
chcela by som sa Ťa opýtať, či si už doriešila to saldo, čo Ti nesedelo a ak áno, tak ako, lebo ja mám taký istý problém. Prevzala som účto od 1.1.09 a v salde mám faktúry, ktoré boli uhradené, ale úhrady boli priradené inde, takže mi trčia už od r. 2005 ako neuhradené a to sa týka tak 311 ako 321 a je ich dosť. Neviem, ako to opraviť. Mám problém aj s daňami, konkrétne DPH a dani z príjmu zo závislej činnosti, keď som bola na DÚ povedali mi, že je všetko uhradené, ale na účtoch 343 na konci roka figurujú rôzne sumy/( je desať analytík a na každom je nejaká suma/. Ak vie niekto poradiť, prosím o pomoc, som z toho už zúfalá, a to nevravím o ďalších nezrovnalostiach od r. 2005. ĎakujemKeď si pozorne prečítaš diskusiu v tejto téme, určite najdeš riešenie. Ak nie, potom polož otázku konkrétne k tvojmu problému. Inak sa poradiť nedá.
encik
18.09.09,10:33
No práve som si to všetko prešla, ale potrebovala by som napríklad vedieť, ako v tomto roku vysporiadať napr. DF z r. 2005 ktorá bola uhradená dobierkou o čom je aj doklad, účtovníčka doklad zaúčtovala na poštovné a faktúra trčí ako neuhradená, ďalej napr. OF z r. 2006 bola uhradená v hotovosti o čom je tiež doklad pri faktúre, tento je však nerozúčtovaný a faktúra tiež trčí ako neuhradená. Chcela by som vedieť, ako môžem tieto chyby odstrániť a čo s tým súvisí ( napr. oprava DP) lebo ja si myslím, že keď to opravím v tomto roku, tak DP za predchádzajúce obdobia budú skreslené ako aj účet 211 alebo sa mýlim?
liba2
26.09.09,03:30
No práve som si to všetko prešla, ale potrebovala by som napríklad vedieť, ako v tomto roku vysporiadať napr. DF z r. 2005 ktorá bola uhradená dobierkou o čom je aj doklad, účtovníčka doklad zaúčtovala na poštovné a faktúra trčí ako neuhradená,
V r. 2005 to boli neoprávnené náklady! t.r. zaúčtuješ 321/648-nedaňový.
Treba podať dodadočné DP za r. 2005 a doplatiť daň.

ďalej napr. OF z r. 2006 bola uhradená v hotovosti o čom je tiež doklad pri faktúre, tento je však nerozúčtovaný a faktúra tiež trčí ako neuhradená. Chcela by som vedieť, ako môžem tieto chyby odstrániť a čo s tým súvisí ( napr. oprava DP) lebo ja si myslím, že keď to opravím v tomto roku, tak DP za predchádzajúce obdobia budú skreslené ako aj účet 211 alebo sa mýlim?
OF z r.2006 - neviem či som to správne pochopila: máš doklad o úhrade v hotovosti, čo nebolo zaúčtované ako príjem do pokladne? 211/311 ?
ak áno, potom nemohla sedieť inventúra pokladne, prevyšovali tam peniaze; ak áno, ako sa tento rozdiel zaúčtoval v r. 2006...? treba to overiť v účtovníctve.
Podľa výsledku zisťovania zaúčtuješ t.r. pravdepodobne 548/311 ale náklad bude nedaňový.
Dav
26.09.09,05:41
V r. 2005 to boli neoprávnené náklady! t.r. zaúčtuješ 321/648-nedaňový.
Treba podať dodadočné DP za r. 2005 a doplatiť daň.


Prečo to boli v roku 2005 neoprávnené náklady? Prečo DDP za 2005? Ak navyše existuje doklad z roku 2005 o úhrade faktúry, tak 321/211 Text "Oprava nesprávneho účtovania z roku 2005".

Predpokladám, že ide o súkromnú firmu, tak dostatok peňazí na "vyplatenie" z pokladne riešiť s majiteľom, aj prípadné navýšenie pokladničnej hotovosti účtovať cez účty 365,alebo 491.
liba2
26.09.09,07:37
V r. 2005 to boli neoprávnené náklady! t.r. zaúčtuješ 321/648-nedaňový.Treba podať dodadočné DP za r. 2005 a doplatiť daň.
... lebo uvádza, že úhrada DF bola zaúčtovaná ako poštovné - teda do nákladov.......

Prečo to boli v roku 2005 neoprávnené náklady? Prečo DDP za 2005? Ak navyše existuje doklad z roku 2005 o úhrade faktúry, tak 321/211 Text "Oprava nesprávneho účtovania z roku 2005".

Predpokladám, že ide o súkromnú firmu, tak dostatok peňazí na "vyplatenie" z pokladne riešiť s majiteľom, aj prípadné navýšenie pokladničnej hotovosti účtovať cez účty 365,alebo 491.. .
Dav
26.09.09,13:44
Pochopila som to tak, že zaúčtovala- ak šlo napr. o 1.100,- Sk, (100,- poštovné a 1.000,- faktúra) len 100,- Sk poštovné, a tých 1.000,- ostalo nepovšimnutých a nezaúčtovaných.
Ak šla celá suma na poštovné, súhlasím - DDP.
encik
12.10.09,06:29
Ďakujem za odpovede, k tým DFa: niektoré boli uhradené z pokladne celé, tie som tento rok normálne zaúčtovala ako výdaj z pokladne, prípadne príjem do pokladne ak išlo o OF, inventúra pokladne bola spravená len papierovo, takže sedela, toho sa držať nemôžem, a dve boli uhradené celé dobierkou v r. 2006 a rozúčtované boli na 518/211 namiesto 321/211 a tam bude treba aj to DDP aj v prípade, že by som to dala ako nevýznamnú položku? Niektoré boli uhradené bankou, a to neviem ako opraviť, lebo na BV sú rozúčtované normálne ako uhradené 321/221, ale v salde stále visia ako neuhradené ako keby sa do salda nepreniesli úhrady BV a teraz neviem ako spraviť opravné zápisy.Banka sedí. A potom mám problém so zápočtami, ktoré neboli spravené, či ich mám normálne urobiť tento rok s poznámkou ktorých rokov sa týkajú, alebo aký opravný zápis spraviť? Ďakujem za odpovede.