Jozef Mihál
30.12.06,22:01
Zamestnávateľ poskytol zamestnancovi bezúročnú pôžičku.

Ide o zdaniteľný príjem zamestnanca?

Ak áno, ako sa vypočíta daň?
Jozef Mihál
30.12.06,21:02
v zmysle § 2 písm. c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa za príjem považuje aj nepeňažné plnenie, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia atď.

V zmysle § 5 ods. 2 zákona príjmami zo závislej činnosti sú aj príjmy, ktoré spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi od platiteľa týchto príjmov alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.

Pri bezúročných pôžičkách sa za takýto príjem považuje suma úroku, ktorý nie je zamestnanec povinný z pôžičky uhradiť zamestnávateľovi.

Ak ide o bezúročnú pôžičku, výška takéhoto príjmu sa stanoví ako výška úroku, ktorú by inak zamestnanec musel uhradiť banke v danom čase a za obdobie trvania pôžičky.

ZoDP_§2
ZoDP_§5
Renata K
15.02.07,12:49
Ak sa zamestnacovi vyska uroku nezdanovala mesacne, moze sa tak urobit pri rocnom zuctovani dane?
Jozef Mihál
15.02.07,20:12
Áno .
marek32
03.10.07,11:34
Zahŕňa sa táto suma úroku do vymeriavacieho základu na zdravotné a sociálne poistenie ?
Ľaľa
09.10.13,16:17
Zamestnávateľ poskytol v V/2013 zamestnancovi bezúročnú pôžičku v sume 1300,- €.
Zmluvné strany spísali dohodu, že zamestnanec pôžičku splatí v termíne do 30.9.2013, pokiaľ pôžičku nesplatí, je zamestnávateľ oprávnený zraziť túto sumu zamestnancovi zo mzdy na základe spísanej dohody o zrážke zo mzdy.
Keďže zamestnanec pôžičku nesplatil, musím mu ju zrážať zo mzdy vo výške ako pri výkone zrážok zo mzdy. 1. Musím zistiť úrok v banke a výšku úroku zdaňovať. 2. Výšku úroku pripočítať k VZ do zdrav. poisťovne a k VZ do soc. poisťovne. 3. Keďže som výšku úroku nezačala počítať v máji, môžem to urobiť tak, že 1300 € x výška úroku x 153 dní /V.VI.,VII.,VIII, IX./365 dní a túto sumu pripočítať k VZ a následne aj zdaniť? Ďakujem.
Jozef Mihál
14.10.13,05:44
Myslím že postupujete správne.
Ľaľa
14.10.13,06:04
Myslím že postupujete správne.

Ďakujem.
nela07
07.01.14,10:01
Zamestnávateľ poskytol v V/2013 zamestnancovi bezúročnú pôžičku v sume 1300,- €.
Zmluvné strany spísali dohodu, že zamestnanec pôžičku splatí v termíne do 30.9.2013, pokiaľ pôžičku nesplatí, je zamestnávateľ oprávnený zraziť túto sumu zamestnancovi zo mzdy na základe spísanej dohody o zrážke zo mzdy.
Keďže zamestnanec pôžičku nesplatil, musím mu ju zrážať zo mzdy vo výške ako pri výkone zrážok zo mzdy. 1. Musím zistiť úrok v banke a výšku úroku zdaňovať. 2. Výšku úroku pripočítať k VZ do zdrav. poisťovne a k VZ do soc. poisťovne. 3. Keďže som výšku úroku nezačala počítať v máji, môžem to urobiť tak, že 1300 € x výška úroku x 153 dní /V.VI.,VII.,VIII, IX./365 dní a túto sumu pripočítať k VZ a následne aj zdaniť? Ďakujem.

Takže je potrebné úrok zistený v banke pripočítavať k VZ na sociálne a zdravotné poistenie?
Ľaľa
07.01.14,16:16
Zistila som si úrokové sadzby vo viacerých bankách, následne som vybrala najvýhodnejšie % úroku a týmto % som vypočítala výšku úroku zo sumy pôžičky, ktorú firma poskytla zamestnancovi. Následne som výšku vypočítaného úroku pripočítala k VZ zamestnanca na SP a ZP. Následne som urobila zamestnancovi zrážku zo mzdy. Na ďalší mesiac som úrok vypočítala zo zostávajúcej dlžoby a znovu som postupovala vyššie uvedeným spôsobom.
nela07
08.01.14,09:23
Zistila som si úrokové sadzby vo viacerých bankách, následne som vybrala najvýhodnejšie % úroku a týmto % som vypočítala výšku úroku zo sumy pôžičky, ktorú firma poskytla zamestnancovi. Následne som výšku vypočítaného úroku pripočítala k VZ zamestnanca na SP a ZP. Následne som urobila zamestnancovi zrážku zo mzdy. Na ďalší mesiac som úrok vypočítala zo zostávajúcej dlžoby a znovu som postupovala vyššie uvedeným spôsobom.



Ďakujem za odpoveď. Vedela som, že výšku úroku musím zdaňovať, nevedela som však, že to musím prirátavať aj VZ na poistenie SP a ZP (podľa ktorých paragrafov to je?). Ja mesačne zrážam zamestnancovi zo mzdy. Zdaniť som to chcela pri ročnom zúčtovaní. Ako potom vysporiadať ZP a SP?
nela07
10.01.14,10:05
Ďakujem za odpoveď. Vedela som, že výšku úroku musím zdaňovať, nevedela som však, že to musím prirátavať aj VZ na poistenie SP a ZP (podľa ktorých paragrafov to je?). Ja mesačne zrážam zamestnancovi zo mzdy. Zdaniť som to chcela pri ročnom zúčtovaní. Ako potom vysporiadať ZP a SP?
prosím, podľa ktorého paragrafu sa to prirátava k ZP a SP?
Jana Motyčková
10.01.14,14:31
Ak to chcete riešiť aź v orčnom zúčtovaní dane, potov neviem ako vyriešite SP a ZP. Mali by ste to dať zamestnancovi do príjmu keď nie v každom mesiaci tak aspoň za december, aby to za ten mesiac išlo do výkazov pre Sp a ZP.
Podľa akého § sa platí poistné - Sp §138 ods.1, ZP §13 ods 1 v kombinácii s §10b ods.1 písm. a).
nela07
11.01.14,09:28
Ak to chcete riešiť aź v orčnom zúčtovaní dane, potov neviem ako vyriešite SP a ZP. Mali by ste to dať zamestnancovi do príjmu keď nie v každom mesiaci tak aspoň za december, aby to za ten mesiac išlo do výkazov pre Sp a ZP.
Podľa akého § sa platí poistné - Sp §138 ods.1, ZP §13 ods 1 v kombinácii s §10b ods.1 písm. a).

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Na to sme vôbec nemysleli, že sa to dotkne aj odvodov. Výplaty za december už máme vyplatené aj odvody poslané. Nemohlo by sa to prirátať k VZ SP a ZP vo výplate za mesiac marec 2014, kedy urobím ročné zúčtovanie dane? Ak nie, tak potom budem musieť urobiť opravné výkazy za december.
Jana Motyčková
11.01.14,13:27
Má to byť vo výkaze za ten mesiac, kedy to bolo zdaniteľným príjmom.
Riešenie, že to dáte iba do RZD nepokladám za správne.
Ak to dáte do Rzd za rok 2013, pokladáte to za zdaniteľný príjem roku 2013 a teda v niektorom mesiaci r.2013, v ktorom to bolo zdaniteľným príjmom to treba dať aj do výkazov pre SP a ZP. Ja by som mzdy sa december prerobila.
nela07
11.01.14,14:32
Má to byť vo výkaze za ten mesiac, kedy to bolo zdaniteľným príjmom.
Riešenie, že to dáte iba do RZD nepokladám za správne.
Ak to dáte do Rzd za rok 2013, pokladáte to za zdaniteľný príjem roku 2013 a teda v niektorom mesiaci r.2013, v ktorom to bolo zdaniteľným príjmom to treba dať aj do výkazov pre SP a ZP. Ja by som mzdy sa december prerobila.

Ďakujem. Sú s tým iba problémy. To znamená, že v budúcnosti ak požiada zamestnanec o pôžičku, tak mu radšej navrhneme úročenie obvyklým úrokom. Zaplatí úroky a tým je vec vyriešená a netreba nič dodaňovať ani navyšovať VZ na poistné.