bui
30.12.06,23:13
Chcem sa poradit, ma niekto skusenosti s uctovanim firemnych kreditnych kariet? Ja som tsa s takym uctovanim este nestretla. Prisiel mi vypis z kreditnej karty, kde je suma ktoru treba uhradit banke. Ja by som to uctovala takto:
Vypis z kreditnej karty 5*/ 379..alebo nejaky iny ucet zavazku voci banke. No a potom uhradu podla vypisu z bankoveho uctu 379/221...
Alebo to mam uctovat cez peniaze na ceste?
zatial je tam len poplatok za zalozenie kreditnej karty, a cestovne zdravotne poistenie ....ktore urobila banka.
Neviem ako to uctovat ked napr. zamestnanec nieco uhradi kreditkou, donesie mi doklad, potom mi pride vypis z kreditky o sume ktoru treba uhradit banke....mam brat ten vypis z kreditky iba ako informacny a mam uctovat len ten doklad ktory mi zamestnanec donesie?..prosim poradte
liba2
31.12.06,01:07
bui
06.01.07,21:14
Dakujem, z linky ktoru ste mi odporucili som sa docitala o probleme uctovania platieb vykonanych zamestnancami platobnou firemnou kartou...
teda ak nieco zaplatia kartou a to sa hned odpise z bankoveho uctu firmy..
No ja mam uctovat platbu kreditnou kartou, pri ktorej peniaze z firemneho uctu neodidu..mne pride vypis z kreditnej karty od banky o platbach, ktore boli kreditkou vykonane..a na tom vypise je uvedene na aky ucet banky a v akom termine splatnosti treba sumy uvedene na vypise z kreditky zaplatit...nemam skusenosti s uctovanim takehoto uctovneho pripadu.
Ide ako keby o kratkodoby uver od banky...

ja budem mat k dispozicii az tri doklady..
1. blocek o nakupe ...zaplateny kreditkou
2. vypis z kreditky o dlhu ktory mam vratit banke....budu tam uvedene sumy platieb kreditkou
3. ked danu sumu z vypisu z kreditky zaplatim banke, tak budem mat vypis z normalneho bankoveho uctu...

Tiez neviem ako to zakladat..ci si mam blocky nakupov prikladat k vypisu z kreditky...alebo staci ak si sumy na vypise len odsuhlasim s blockami a blocky si potom zalozim k internemu dokladu, kde budem uctovat naklady...Kreditka bude pouzivana najma na sluzobnych cestach v zahranici..
Tam mi asi budu vznikat aj nejake kurzove rozdiely...ak budem uctovat sluzobnu cestu kurzom dna vyuctovania cesty..tak ked mi pride vypis z kreditky tak tam bude urcite ina suma....
liba2
06.01.07,21:54
Dakujem, z linky ktoru ste mi odporucili som sa docitala o probleme uctovania platieb vykonanych zamestnancami platobnou firemnou kartou...
teda ak nieco zaplatia kartou a to sa hned odpise z bankoveho uctu firmy..
No ja mam uctovat platbu kreditnou kartou, pri ktorej peniaze z firemneho uctu neodidu..mne pride vypis z kreditnej karty od banky o platbach, ktore boli kreditkou vykonane..a na tom vypise je uvedene na aky ucet banky a v akom termine splatnosti treba sumy uvedene na vypise z kreditky zaplatit...nemam skusenosti s uctovanim takehoto uctovneho pripadu.
Ide ako keby o kratkodoby uver od banky...

ja budem mat k dispozicii az tri doklady..
1. blocek o nakupe ...zaplateny kreditkou
2. vypis z kreditky o dlhu ktory mam vratit banke....budu tam uvedene sumy platieb kreditkou
3. ked danu sumu z vypisu z kreditky zaplatim banke, tak budem mat vypis z normalneho bankoveho uctu...

Tiez neviem ako to zakladat..ci si mam blocky nakupov prikladat k vypisu z kreditky...alebo staci ak si sumy na vypise len odsuhlasim s blockami a blocky si potom zalozim k internemu dokladu, kde budem uctovat naklady...Kreditka bude pouzivana najma na sluzobnych cestach v zahranici..
Tam mi asi budu vznikat aj nejake kurzove rozdiely...ak budem uctovat sluzobnu cestu kurzom dna vyuctovania cesty..tak ked mi pride vypis z kreditky tak tam bude urcite ina suma....Stretla som sa už s niečím podobným a postupovala som takto:
Podľa výpisu z kreditnej karty (KK) som interným dokladom zaúčtovala úhradu - či už faktúry, alebo náklady pri platbe terminálom - lebo tie úhrady naozaj realizované boli, len na účte SKK sa to ešte neprejavilo. Účtovala som to ako ostatné záväzky (voči banke) na 325.
Keď bola suma výpisu z KK prevedená aj z účtu SKK , zaúčtovala som už len 325 / 221.
Zuzka
06.01.07,21:57
Musíš si otvoriť anal. účet na kr. kartu 221 AU - potom budeš účtovať:

platba kred. kartou - nákup PHM - 335 AU/221 AU
debetné úroky - 562 AU/221 AU
bank. popl. 568 AU / 221 AU
splatka 221 AU / 261 AU - splatka bude z BU
prijatá platba na účet kr. karty 221 AU/261 AU
rozúčtovanie nákupu plat. kartou:
501 AU/335 AU
343 AU/335 Au (ak je platiteľom DPH

Dúfam, že som to správne napísala, ja to takto účtujem v Tatrabanke.
babenko1
07.01.07,07:16
Musíš si otvoriť anal. účet na kr. kartu 221 AU - potom budeš účtovať:

platba kred. kartou - nákup PHM - 335 AU/221 AU
debetné úroky - 562 AU/221 AU
bank. popl. 568 AU / 221 AU
splatka 221 AU / 261 AU - splatka bude z BU
prijatá platba na účet kr. karty 221 AU/261 AU
rozúčtovanie nákupu plat. kartou:
501 AU/335 AU
343 AU/335 Au (ak je platiteľom DPH

Dúfam, že som to správne napísala, ja to takto účtujem v Tatrabanke.prípadne to účtovať cez účet 231 - krátkodobé bankové úvery...
pre doplnenie...rozúčtovanie treba urobiť cez interné doklady :) , kde pripojíš doklady od zamestnanca
bui
07.01.07,22:31
takze to zhrniem...dufam ze som to dobre pochopila, lebo uz je po polnoci;)
napr. zamestnanec na sluz. ceste uhradi hotel kartou..donesie doklad...
ja cez interny doklad vo vyuctovani sluz. cesty zauctujem 512/335
Potom mi pride vypis z kred. karty
zauctujem uhradu hotela 335/231..resp. 335/221/A resp. 335/325

dalej tam budu nejake poplatky...568/231 resp. 568/221A resp.568/325

a ked uhradim sumu z vypisu z kreditky z bank. uctu tak podla vypisu z bank. uctu zauctujem 231/221 resp.221A/221 resp. 325/221

asi sa mi najviac paci ten ucet 231....

tu polozku co ste mi radili ...ze prijata platba na ucet kreditnej karty som asi nepochopila...so zapisom cez 261...:o ..lebo platba odchadz na zaklde info z vypisu kreditky mojim prikazom z nasho bank. uctu a ide na ucet banky...nie na moj...
liba2
07.01.07,22:57
takze to zhrniem...dufam ze som to dobre pochopila, lebo uz je po polnoci;)
napr. zamestnanec na sluz. ceste uhradi hotel kartou..donesie doklad...
ja cez interny doklad vo vyuctovani sluz. cesty zauctujem 512/335
Potom mi pride vypis z kred. karty
zauctujem uhradu hotela 335/231..resp. 335/221/A resp. 335/325.
dalej tam budu nejake poplatky...568/231 resp. 568/221A resp.568/325

a ked uhradim sumu z vypisu z kreditky z bank. uctu tak podla vypisu z bank. uctu zauctujem 231/221 resp.221A/221 resp. 325/221

asi sa mi najviac paci ten ucet 231....

tu polozku co ste mi radili ...ze prijata platba na ucet kreditnej karty som asi nepochopila...so zapisom cez 261...:o ..lebo platba odchadz na zaklde info z vypisu kreditky mojim prikazom z nasho bank. uctu a ide na ucet banky...nie na moj...
V prvom rade sa rozhodni ako budeš účtovať záväzok voči banke , t.j. sumu ktorú si dlžná banke na základe výpisu z účtu ku kreditnej karte (KK). Najlepšie urobíš, keď si túto problematiku ošetríš smernicou. Teda páči sa ti účet 231, tak všetko čo si dlžná banke pri manipulácii s KK budeš účtovať na tento účet na stranu Dal. To znamená:

napr. zamestnanec na sluz. ceste uhradi hotel kartou..donesie doklad...
ja cez interny doklad vo vyuctovani sluz. cesty zauctujem 512/335
Toto nie je pohľadávka voči zamestnancovi, on nie je nič dlžný, preto nemôžeš použiť účet 335 ale použiješ účet 231 - tak ako si sa rozhodla. Cez int. doklady zaúčtuješ hotel. účet: 518/231 (prečo 518 služba? to sa na porade rozoberalo - lebo nevyplácaš náhradu zamestnancovi ale firma zaplatila kartou=bankou).

Potom mi pride vypis z kred. karty, zauctujem uhradu hotela 335/231..resp. 335/221/A resp. 335/325
Keď ti príde výpis z účtu KK , už by si mala mať skompletované všetky doklady, ktoré sa týkajú pohybov na výpise. Z výpisu nič neúčtuješ; tento výpis z účtu KK nemá takú „hodnotu“ ako výpis z bežného účtu kde máš peniaze; tento výpis je len informatívny dokument pre teba, aby si vedela aké transakcie kartou boli vykonané a začo si banke dlžná.

dalej tam budu nejake poplatky...568/231 resp. 568/221A resp.568/325
Poplatky banke zaúčtuješ: 568/231.

a ked uhradim sumu z vypisu z kreditky z bank. uctu tak podla vypisu z bank. uctu zauctujem 231/221 resp.221A/221 resp. 325/221
Úhradu zaúčtuješ len z výpisu na bežnom účte: 231/221 (teda nie cez ID!).
bui
08.01.07,09:46
samozrejme ze nie cez \ID, ved som aj napisla ze na zaklade vypisu z bank. uctu..

Az teraz zistujem, ze som v skole dobre nepochopila uctovanie na ucte 512...myslela som si ze vsetko co sa tyka sluzobnej cesty sa uctuje na ucte 512..ci uz to zaplatil zamestnanec alebo firma,....
no podla vsetkeho ak vsetko zaplati firma, tak sa uctuje 518, aj ked ide o letenku, hotel...no stravne a vrackove predpokladam sa uctuje vzdy na 512....
Ale myslim si, ze ak by sy som uviedla v internej smernici to ze vsetky naklady suvisiace so sluzobnou cestou budem uctovat na ucte 512, tak by to mohlo byt? alebo sa mylim?...porusim postupy uctovania?
....
aj tak by sa mi viac pacilo keby platila ta moznost co som si povodne myslela..teda ze vsetky naklady na sluzobnu cestu uctovat na ucet 512...aj ked to neovplyvnim..len moj nazor. :o ..podla mna ide o obsah nakladoveho uctu...teda cestovne naklady..preco sa do toho montuje forma ich uhrady?...mozno sa mylim :rolleyes: ..je to uloha metodikov....a ti maju iny nazor..
bui
09.01.07,09:43
este jednu otazocku k tomu co som pisala vyssie...mozno to patri do inej temy, no tato tema sa rozvila aj do tejto problematiky....
na aky ucet zauctovat poistenie na sluzobnu cestu ak pride zamestnanec ktory tam ide s dokladom na preplatenie este pred sluzobkou..rovno z pokladne ...na 512/211 alebo 568/211.....mam to brat ze to platila firma alebo ze to platil zamestnanec a preplacam mu nahradu?...alebo take visa do USA, ak si ho da preplatit popredu...???

A na aky ucet dat ak zamestnanec na sluzobke kupil nejake nastroje na vykon cinnosti na sluzobke a zaplatil to zo zalohy...su to vedlajsie nutne vydaje na sluz. ceste?..512? alebo 501?
Ivenka
07.11.11,10:09
Dobrý deň, skúsim nadviazať aj keď po dlhom čase.
Mám Mesačný výpis firemnej kreditnej karty - celkový úverový rámec. Cca po mesiaci mi príde prehľad transakcií. Tento výpis následne "dobijem" z iného účtu, kde sa debetné položky nevyskytujú. Mámm tomu rozumieť tak, že je to riadný výpis a účtujem to cez priebežné položky? Ďakujem.