Ing. Jolana Strýčková
31.12.06,12:23
Majú zamestnanci právo vyžadovať od zamestnávateľa aby im realizoval zrážky zo mzdy, ku ktorým sa zaviazali ako súkromné osoby, mimo pracovnoprávnych vzťahov? Je možné zamestnávateľa nejakým spôsobom sankcionovať, ak zamestnancom nevyhovie?
Ing. Jolana Strýčková
31.12.06,11:33
Zamestnávateľ je povinný podľa § 130 ods.8 ZP poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada, alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu.

Zamestnávateľ môže, ak o to zamestnanec požiada, poukazovať časti mzdy určené zamestnancom aj na viac účtov, ktoré zamestnanec zamestnávateľovi oznámi. Pretože sa jedná o zmluvný vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom tak zamestnanec nemá právo nútiť zamestnávateľa, aby poukazoval jeho časti mzdy, na niekoľko účtov. Môže sa so zamestnávateľom na takomto postupe len dohodnúť.

Zamestnávateľ môže v zmysle § 84 ZP vydať pracovný poriadok. V pracovnom poriadku môže bližšie konkretizovať ustanovenia ZP týkajúce sa zrážok zo mzdy, obmedziť počet zrážok alebo špecifikovať, ktoré zrážky bude zamestnancom realizovať, napr. len individuálne poistenie zamestnanca.

V zmysle súčasne platného legislatívneho stavu nie je žiadna zákonom ustanovená možnosť vstupovať do vzťahov zamestnávateľ a zamestnanec pri uzatváraní písomných dohôd o zrážkach zo mzdy podľa § 131 ods.3 ZP (ďalších zrážkach zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v § 131 ods.1 a 2 ZP a ktoré môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy, ktorú písomne uzatvorí so zamestnancom).

Nie je možné zamestnávateľa sankcionovať a donútiť, aby uzatvoril so zamestnancom dohodu o zrážkach a aby zamestnávateľ zrážky zo mzdy, ktorými si zamestnanec zabezpečuje súkromné platby nesúvisiace s pracovnoprávnym vzťahom vykonával.


ZP_§84
ZP_§130_ods.8
ZP_§131_ods.1
ZP_§131_ods.2
ZP_§131_ods.3
Libi
05.02.10,10:00
Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení výšky zrážky. Platíme našim zamestnancom nástupný príspevok, ktorý sa vyplatí pri nástupe v prvom výplatnom termíne ako mimoriadna odmena, pretože sa z nej platí poistné a daň. Keď však dotyčný nedodrží podmienky a skončí PP pred tým ako je zamestnaný 1 kalendárny rok, je povinný tento nástupný príspevok vrátiť. Už pri nástupe mu dáme podpísať dohodu o zrážkach, aby sme si mohli príspevok pri odchode z poslednej, príp. predposlednej výplaty stiahnuť. Jedná sa mi o to, či ho môžem zraziť v plnej výške, alebo tiež musím počítať s nejakým obmedzením zrážky. Pretože to zrážam rovnakým prvkom,ako to do miezd zadávam, tj. skrátim mu tým hrubý príjem (mzdu) a tak isto aj čistý príjem.
Keby som vypočítala čistý príjem ešte pred tým ako mu zrazím ten nástupný príspevok tak mu zrážka vychádza, ale keď to zadám zoberie mu to aj z hrubého a musím mu ešte doplácať aj do minimálnej mzdy. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem za opdoveď.
Libi
08.02.10,06:17
Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení výšky zrážky. Platíme našim zamestnancom nástupný príspevok, ktorý sa vyplatí pri nástupe v prvom výplatnom termíne ako mimoriadna odmena, pretože sa z nej platí poistné a daň. Keď však dotyčný nedodrží podmienky a skončí PP pred tým ako je zamestnaný 1 kalendárny rok, je povinný tento nástupný príspevok vrátiť. Už pri nástupe mu dáme podpísať dohodu o zrážkach, aby sme si mohli príspevok pri odchode z poslednej, príp. predposlednej výplaty stiahnuť. Jedná sa mi o to, či ho môžem zraziť v plnej výške, alebo tiež musím počítať s nejakým obmedzením zrážky. Pretože to zrážam rovnakým prvkom,ako to do miezd zadávam, tj. skrátim mu tým hrubý príjem (mzdu) a tak isto aj čistý príjem.
Keby som vypočítala čistý príjem ešte pred tým ako mu zrazím ten nástupný príspevok tak mu zrážka vychádza, ale keď to zadám zoberie mu to aj z hrubého a musím mu ešte doplácať aj do minimálnej mzdy. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem za opdoveď.
Nevie mi nikto poradiť, prosím.......