Jozef Mihál
31.12.06,14:49
Spoločnosť s.r.o. poskytuje konateľovi s.r.o., ktorý nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu, stravné lístky v hodnote 80 Sk.

Ide o daňovo uznaný výdavok podľa § 19 ods.2 písm.c) bod 4. zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, teda môže si spoločnosť "dať do nákladov" sumu 55% z ceny lístka, tj. sumu 44 Sk?
Jozef Mihál
31.12.06,14:09
Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona o dani z príjmov možno do daňových výdavkov zahrnúť príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

Do daňových výdavkov teda možno zahrnúť príspevok na stravovanie zamestnancov a to vo výške skutočne poskytnutého príspevku ak sa dodrží ustanovenie, podľa ktorého príspevok zamestnávateľa je najmenej 55 % ceny jedla a najviac do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách (čo je do 31.5.2008 suma 55% z 89 Sk, teda 48,95 Sk, od 1.6.2008 suma 55% z 98 Sk, teda 53,90 Sk).

Podľa vyjadrenia Daňového riadtiteľstva Slovenskej republiky (DR SR) uvedeného na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), spoločník a konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným sa pre účely zákona o dani z príjmov podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov považujú za zamestnancov, aj keď nemajú uzatvorenú so spoločnosťou pracovnú zmluvu (pozn. na výkon funkcie konateľa nie je možné uzatvoriť pracovnú zmluvu).

Podľa DR SR ak sú splnené podmienky definované podľa § 152 Zákonníka práce (konateľ odpracuje v rámci jedného dňa viac ako 4 hodiny) a zamestnávateľ pri zabezpečení stravovania počas pracovnej zmeny prispeje zamestnancovi (a podľa DR SR i konateľovi) na stravovanie vo výške stanoveného limitu, t.j. najmenej 55 % ceny jedla a najviac do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 - 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách, potom zaúčtovaný náklad je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona o dani z príjmov.

V uvedenom prípade podľa výkladu DR SR spoločnosť s.r.o. môže zahrnúť do daňových výdavkov sumu 44 Sk.

ZoDP_§5
ZoDP_§19
vladomir
03.01.07,18:50
Vo vyjadrení daňového úradu a ani v tomto príspevku sa nespomína podmienka považovania konateľa za zamestnanca súvisiaca s vyplácaním odmeny. Ale práve ten §5 ods. 2 ZoDP považuje konateľa resp. spoločníka za zamestnanca na účely ZoDP na základe vyplácania odmeny ( považovanej za príjem zo závisl. činnosti )
Je teda vyplácanie odmeny prípadne ešte aj jej určenie v mandátnej zmluve nutné? Ako konateľ by som si chcel dať do nákladov stravné lístky a školenie, ale neviem či je potrebné vyplácať tú odmenu ( a s tým súvisiace preddavky na dan z príjmu a na zdravotné poistenie ), aby som bol skutočne považovaný za zamestnanca..., ďakujem
Jozef Mihál
03.01.07,18:58
Ťažká otázka, ak mám na ňu odpovedať, pretože s vyjadrením DR SR sa nestotožňujem.

Ak má však mať vyjadrenie DR SR aspoň trocha logiky, potom konateľ by mal poberať odmeny, považované za príjem zo závislej činnosti - inak by sa za zamestnanca v zmysle § 5 ods.2 ZoDP nepovažoval.
ocino
22.01.07,07:56
Súhlasím s tým, že aby to malo mať vnútornú logiku a že sa s tým výkladom DRSR nemusí človek stotožniť, ale výklad DR SR zakladá právnu fikciu ("považujú sa, aj keď..."), a právne fikcie sú často priamo proti logike. Takže zastávam názor, že žiadne odmeny, a do DUV náklady na stravné.
korduľa
31.08.07,13:43
dobry den, chcela by som sa spytat, ked je niekto konatelom v dvoch firmach, ma narok na stravne listky aj z oboch spolocnosti??dakujem
Jozef Mihál
31.08.07,16:52
Pri posudzovaní, či má konateľ nárok na stravné lístky, vôbec nie je dôležité, že je konateľom súčasne v dvoch firmách.

Ak v súlade s § 152 ods.7 písm. c) Zákonníka práce obaja zamestnávatelia - obe firmy - po prerokovaní so zástupcami zamestnancov - rozšíria okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečia stravovanie - aj na konateľov týchto firiem, môže konateľ, ktorý je konateľom v oboch firmách, dostávať z oboch firiem stravné lístky.
korduľa
03.09.07,12:03
dakujem velmi pekne, este by ma zaujimalo, ci sa musi konatel znova prihlasit do ZP, ked je uz raz prihlaseny ako zamestnanec v inej firme?
liba2
03.09.07,12:34
dakujem velmi pekne, este by ma zaujimalo, ci sa musi konatel znova prihlasit do ZP, ked je uz raz prihlaseny ako zamestnanec v inej firme?
Či je konateľ prihlásený v ZP iným zamestnávateľom, na to sa neberie ohľad. Ak má u vás príjem pravidelný, tak ho vaša firma prihlási, keď prestane mať príjem, tak ho odhlásite. Ak má nepravidelný príjem , tak ho prihlásite len v tom mesiaci, kedy má príjem, na konci mesiaca odhlásite.
korduľa
03.09.07,12:41
nemusi ale platit z minimalnej mzdy vsak? ked ma napr. odmenu 1000,- tak plati 10% firma a 4% konatel
liba2
03.09.07,12:43
nemusi ale platit z minimalnej mzdy vsak? ked ma napr. odmenu 1000,- tak plati 10% firma a 4% konatel
áno, ale tu si s týmti otázkami mimotemy :D .
dogicka
02.10.07,11:53
No ja neviem, či si stojím na vedení, ale čítala som vyjadrenie na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), a tam je uvedené: Ak je konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným zamestnancom spoločnosti (je v pracovnom pomere)........
Mne z toho vyplýva, že ak konateľ nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer, nemá nárok na stravné lístky.
Bodnarovaa
05.12.08,14:02
Prosim k tejto teme poradit, ked SZCO vykonava svoju pracu na stroji mimo bydliska je tam aj ubytovany ma narok na maximalne stravne ako zamestnanec na 24 hod aj ked nepreukaze vydavky?Dakujem
Jozef Mihál
05.12.08,14:42
Problematika daňovo uznaných výdavkov SZČo je nad rámec DRAK-a na mzdy.
Bodnarovaa
22.12.08,21:45
Prosim, kdesi bolo pisane, ako konatel je uz niekde zamestnany v trvalom pracovnom pomere a pobera stravne listky, tak uz z s.r.o. narok nema.jeto tak< zmenilo sa to < dakujem
Jozef Mihál
23.12.08,09:09
To, či konateľ má alebo nemá nárok na stravné lístky z s.r.o., nie je ovplyvnené tým, že už má inde pracovný pomer.
samo zv
04.02.11,13:03
Ako je to teraz po novom, má štatutár s pravidelným mesačným príjmom nárok na stravu (stravné lístky)?
Dano_za
10.02.11,06:24
Toto by aj mna zaujimalo ci sa nieco zmenilo.
Konatel ma iba zmluvu o vykone funkcie, na SP prihlaseny s pravidlenym prijmom. Ma narok na stravne listky?
Jana Motyčková
10.02.11,17:56
Tým, že sa zmenilo posudzovanie konateľov z hľadiska sociálneho a zdravotného poistenia, nezmenilo sa ich posudzovanie z daňového hladiska.
Na stránke DRSR je k otázke nároku na stravné nasledovná odpoveď:
"Ak je konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným zamestnancom spoločnosti (je v pracovnom pomere resp. cez kolektívnu zmluvu zamestnávateľa je rozšírený okruh osôb, ktorým je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie na pracovisku o zamestnancov napr. na dohody, o konateľa a pod.) a ak sú splnené podmienky definované § 152 Zákonníka práce, v tomto prípade je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie aj konateľovi. Ak zamestnávateľ počas pracovnej zmeny prispeje zamestnancovi na stravovanie v rozmedzí stanoveného limitu podľa Zákonníka práce, zaúčtovaný náklad je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. "
samo zv
11.02.11,06:42
Prosím, ak sa dá, o konkrétnu odpoveď má/nemá: Konateľ - riaditeľ neziskovej organizácie bez pracovnej zmluvy (je volený správnou radou) s pravidelným mesačným príjmom má/nemá oprávnený nárok pri každodennom vykonávaní práce na poskytovanie stravy (príp.stravných lístkov)? Ide o organizáciu, kde nie je uzatvorená kolektívna zmluva.
A za akých podmienok by mohol mať oprávnený nárok na stravné aj takýto riaditeľ?
Veľká vďaka za odpoveď.
Jana Motyčková
11.02.11,17:09
V podsate nárok na stravné lístky má ktokoľvek ak to má napísané v zmluve. Otázkou je iba, či ide potom o daňový výdavok. Kedy je možné príspevok zamestnávateľa na stravný lístok zahrnúť do daňových výdavkov je uvedené vo vyššie uvedenom stanovisku DÚ.
Ľaľa
09.06.11,07:51
Konateľ vykonáva funkciu konateľa na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa uzatvorenej v zmysle ust. § 66 ods. 3 a § 261
ods. 3 Obchodného zákonníka. V prípade, že v Kolektívnej zmluve
využijeme ustanovenie § 152, ods. 1 Zákonníka práce - rozšírime okruh osôb, ktorým sa bude poskytovať stravný lístok o konateľa, tak konateľ bude mať nárok na stravný lístok. Konateľ má v Zmluve o výkone funkcie priznanú mesačnú odmenu za výkon funkcie. Firma prispieva zamestnancom na stravný lístok zo sociálneho fondu, sociálny fond sa tvorí z miezd zamestnancov v pracovnom pomere. Ako sa v tomto prípade posudzuje odmena konateľa, tvorí sa z nej sociálny fond?
Jana Motyčková
09.06.11,08:10
Z odmeny konateľa sa netvorí sociálny fond.
Ľaľa
09.06.11,08:57
Z odmeny konateľa sa netvorí sociálny fond. Ďakujem pekne za odpoveď pani Motyčková, práve si pozerám zákon č. 152/1994 o soc.fonde, § 7 Použitie fondu - nie som si istá, keďže z odmeny konateľa sa netvorí SF, či možno konateľovi uvedenému v príspevku č. 21 prispievať zo soc.fondu na stravný lístok. Ďakujem