sway
08.06.04,10:20
HELP HELP HELP !!!!

mozem aj tu poziadat o pomoc???, nakolko podla zakona 222/2004 o DPH § 15 ods. 4, mam nasledovny problem:
Spociva v tom, ze prevadzkujeme jazykovu skolu a organizujeme i zahranicne kurzy. V pripade ze kurz objednala Slovenska firma pre svojich zamestnancov - aj ho zaplati, ale kurz sa kona sa v state EU, mimo Slovenska, sme povinny sa registrovat v tom ktorom state EU a tam odviest DPH? Pricom na Slovensku budeme fakturovat bez DPH?, alebo mozeme fakturovat tuzemskej firme s DPH a odviest ju na Slovensku.
V pripade ze sa musime registrovat v tom ktorom state a tam odviest DPH, nakolko plnenie sa uskutocnilo v nom, nevedia mi nikde poradit ako tento proces ma prebehnut, ako zistit kde sa registrovat, akym sposobom DPH odviest v prislusnom state, ake tlaciva pouzit a ci fakturovat tutemskemu odberatelovi na Slovensku v SK bez DPH, alebo v cudzej mene priamo z toho ktoreho prislusneho statu s prislusnou DPH toho statu- to musim nastudovat vsetk zakony o DPH prislusnych statov???
Dovolim si len poziadat o urgentnost, nakolko sa mi uctovne pripady uskutocnili uz v 5/2004 a musim to okamzite riesit.
Ak by ste mi vedeli pomoct, alebo dat kontakt na niekoho kto by sa tejto problematike venoval, budem velmi vdacne cakat na mail na: detatrnava@orangemail.sk

VDAKA iva
Jozef Mihál
08.06.04,08:46
Trošku od veci a inak. A nekonkrétne.
Včera som si čítal ČESKÝ zákon o DPH. Množstvo ustanovení je rovnakých ako v slovenskom zákone o DPH. Zákony o DPH platné v krajinách EÚ, sú "klonované" z jedného zdroja, a to z príslušných EÚ smerníc. Takže si predstavte zrkadlovú situáciu - napr. česká firma organizuje školenia na Slovensku. Pozrite si náš zákon - aké povinnosti jej z toho vyplývajú, kedy sa musí zaregistrovať. A podobne, len naopak, je to potom Vašou povinnosťou v ČR.
Škoda, že spomínané EÚ smernice nemožno nikde zohnať preložené do slovenčiny.
sway
08.06.04,10:17
to vsetko je mi jasne, u nas je to §5 povinnost zaregistrovat sa na DU a oni pridelia reg. cislo ......, ale kde mam zistit napr. DU MALTY, ako to mam vobec cele zrealizovat?, a musim mat nastudovany ich zakon o DPH, a ked ich mam 10 v 10 statoch tak je to horor a technicky aj financne narocne, ale diki za snahu. iva
Jozef Mihál
08.06.04,10:30
Obávam sa, že nič iné Vám neostáva, ako naštudovať si zákony o DPH príslušných krajín...
Alebo si zaplatiť drahého, medzinárodnými znalosťami podkutého poradcu.
Zuza
08.06.04,10:34
HELP HELP HELP !!!!

mozem aj tu poziadat o pomoc???, nakolko podla zakona 222/2004 o DPH § 15 ods. 4, mam nasledovny problem:
Spociva v tom, ze prevadzkujeme jazykovu skolu a organizujeme i zahranicne kurzy. V pripade ze kurz objednala Slovenska firma pre svojich zamestnancov - aj ho zaplati, ale kurz sa kona sa v state EU, mimo Slovenska, sme povinny sa registrovat v tom ktorom state EU a tam odviest DPH? Pricom na Slovensku budeme fakturovat bez DPH?, alebo mozeme fakturovat tuzemskej firme s DPH a odviest ju na Slovensku.
V pripade ze sa musime registrovat v tom ktorom state a tam odviest DPH, nakolko plnenie sa uskutocnilo v nom, nevedia mi nikde poradit ako tento proces ma prebehnut, ako zistit kde sa registrovat, akym sposobom DPH odviest v prislusnom state, ake tlaciva pouzit a ci fakturovat tutemskemu odberatelovi na Slovensku v SK bez DPH, alebo v cudzej mene priamo z toho ktoreho prislusneho statu s prislusnou DPH toho statu- to musim nastudovat vsetk zakony o DPH prislusnych statov???
Dovolim si len poziadat o urgentnost, nakolko sa mi uctovne pripady uskutocnili uz v 5/2004 a musim to okamzite riesit.
Ak by ste mi vedeli pomoct, alebo dat kontakt na niekoho kto by sa tejto problematike venoval, budem velmi vdacne cakat na mail na: detatrnava@orangemail.sk

VDAKA iva
No podľa môjho názoru, my sme teda prepravná spoločnosť ale problém je rovnaký.

Ak si to objednala SK firma so svojim registračným číslom, tak faktúra bude normálne s SK dph.

Ak táto firma, ktorá to objednala nie je evidovaná pre daň /nemá ič dph/, tak je tam problém a treba si to preveriť, ale zrejme tam bude potrebné sa zaregistrovať v tom ktorom štáte.

Ohľadom registrácie v iných krajnách preverovali sme to, a vy ako firma sa sama nesmiete zaregistrovať, musíte mať daňového zástupcu a na SK je iba jeden a ten pýta úžasné peniaze za služby. Ak budete mať záujem môžem Vám dať kontakt na nich.
sway
08.06.04,10:59
z prveho odstavca urcite sorry, ale nemate pravdu, nech si sluzbu objedna hocikto, je dolezite kde sa uskutocni a coho sa tyka, my patrime pod kulturno - vzdlavacie §15 odst.4,ked sa uskutocni na uzemi ineho statu, fakturujete ju isto bez DPH tuzemskemu odberatelovi a dan musite odviest v tom ktorom state, lebo tam sa "plnenie" uskutocnilo.
Ale poprosim Vas o kontakt na danoveho zastupcu pre registraciu - ale na skoleniach nam tvrdili, ze sa musime registrovat my. no je to vesele, ale diki moc. iva
Beata
08.06.04,11:07
Zuza určite nemá pravdu, súhlasím so sway, táto služba patrí do §15 ods. 4. DPH z tejto služby určite patrí tomu štátu, v ktorom je miesto dodania, a to je ten štát, v ktorom sa služba fyzicky vykoná.
Čo sa týka registrácie v inom štáte EÚ, je potrebné sa oboznámiť s legislatívou tohoktorého štátu. Nie všetky štáty vyžadujú registráciu, nie vo všetkých štátoch vyžadujú zástupcu... Ja by som si zohnala zákon o DPH danej krajiny a pozrela priamo v ňom. Napr. u nás je to zakotvené v §69.
sway
08.06.04,11:26
dakujem vsetkym, neviem co ale vyriesim??? lebo uz zacinam byt z toho uplne hin, nakolko cim viac na tym dumam, tym som viac zblbnuta - sme vobec povinny sa registrovat my? - nema to jednoducho spravit prijimatel sluzby? - slovak ju uskutocni, odovzda ju slovakovi ale na uzemi ineho statu - prijal ju slovak na uzemi ineho statu, tak nech si ju zdani? .... asi som sa zamotala, nema niekto cistejsiu hlavu? iva
Petronela
08.06.04,14:38
Podľa môjho názoru Vám predsa zahraničný dodávateľ služby / podľa nášho zákona o dph sú to služby , ktoré spadajú pod §15 ods. 4/ musí tieto služby vyfaktúrovať s dph danej krajiny. To znamená, úhradou faktúry ste odviedli daň do ich štátneho rozpočtu.
sway
09.06.04,06:18
Skus mi poradit je to takto:
Ja - Slovenska firma fakturujem Slovenskemu odberatelovi, ale plnenie sa uskutocni v state EU- cize je to §15 odst.4.
Cize ja fakturujem a oni mne zaplatia, len som uz zufala ci mam fakturovat s DPH, alebo nie, ci v Sk, alebo tuzemskej mene..... a co s tym dalej- registracie v inych statoch a tak.
dik iva
aods
17.06.04,12:52
Ahojte, mám odkaz pre pána Jozefa Mihála a samozrejme pre tých, kt. s tým pomôžem. Je preložená šiesta smernica EU na webovej stránke daňového riaditeľstva do češtiny - predsa lepšie ako v angličtine, no nie? :-)))
sway
17.06.04,13:32
Ahojte, mám odkaz pre pána Jozefa Mihála a samozrejme pre tých, kt. s tým pomôžem. Je preložená šiesta smernica EU na webovej stránke daňového riaditeľstva do češtiny - predsa lepšie ako v angličtine, no nie? :-)))
mozes prosim poslat adresu tej stranky? diki
accad
17.06.04,21:17
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) preklad VI.smernice nikde nevidím. Kto má presnejšie informácie ako to niekde nájsť nech to pridá do PORADY. Vopred ďakujem. S pozdravom Edita
sway
18.06.04,06:17
prosim ete raz posli aj adresu diki
andrea
21.07.04,16:22
Prosím niekoho, kto má skúsenosť s tým, že sa musel registrovať v Českej republike, ako postupoval a ako odviedol DPH?...Som asi pohodlná, ale nemôžem to akosi nikde najsť. Potrebujem to súrne vedieť a rýchla odpoveď mi veľmi pomôže.Hľadala som to v príspevkoch o podnikani,ale ani tam som to nenašla.Potrebujem sa zaregistrovať a odviesť daň čím skôr. ĎAKUJEM za každú odpoveď.
McMarti
22.07.04,07:15
Naša spoločnosť je registrovana v ČR, ja som postupovala podla stránky ministerstva financii a finačného úradu Praha I. Urobia ti to na počkanie ked prídeš so všetkými dokladmi. Prihlašku k registraci si stiahneš z netu www.mfcr.cz
betty
28.06.05,09:04
Môžete mi prosím pomôcť s nasledovnou situáciou?

Som povinná sa registrovať v ČR, ak:
- sme slovenská firma registovaná v SR
- zaoberáme sa produkciou audio a video záznamov
- k výrobe videozáznamu sme si objednali kameramanov, osvetľovačov, ... (čechov aj slovákov)
- natáčanie sa uskutoční v ČR
- tento videozáznam si u nás objednala slovenská firma registrovaná v SR

Veľmi pekne ďakujem a prajem úspešný den.