jurajoki
01.01.07,13:54
Obraciam sa na vás od fachu, s prosbou o radu.Na domovej schôdzi sa rozhodlo o nadstavbe domu. Negatívum - ďalší, nevieme aký vlastníci.
Positivum - zateplenie, na ktoré by asi tak skoro nebolo. Vlastník bytu pod podkrovím sa vyjadril, že to podá na súd, lebo prejavil
už dávno záujem o podkrovie. Vlastníci jeho ponuku neakceptovali. Investorská firma dala lepšiu ponuku. Z toho dôvodu bola vybraná
On sa stále domáha predkupného páva a s úsmevom nám dáva najavo jeho neporaziteľnosť.:confused:

Ďakujem za každú dobrú radu.:)
Chobot
02.01.07,11:29
Obraciam sa na vás od fachu, s prosbou o radu.Na domovej schôdzi sa rozhodlo o nadstavbe domu. Negatívum - ďalší, nevieme aký vlastníci.
Positivum - zateplenie, na ktoré by asi tak skoro nebolo. Vlastník bytu pod podkrovím sa vyjadril, že to podá na súd, lebo prejavil
už dávno záujem o podkrovie. Vlastníci jeho ponuku neakceptovali. Investorská firma dala lepšiu ponuku. Z toho dôvodu bola vybraná
On sa stále domáha predkupného páva a s úsmevom nám dáva najavo jeho neporaziteľnosť.:confused:

Ďakujem za každú dobrú radu.:)

Síce som už môj názor na toto dával cez SS, ale vidím, že Ti k tomu nikto iný nevyjadruje. Preto to ešte raz napíšem moje stanovisko, aby ho iní buď vyvrátili alebo potvrdili.

Strecha je vlastnícvom všetkých majiteľov bytov v bytovom dome. Každý je jej spoluvlastníkom v určitom pomere (podľa plochy bytu ku všetkým bytovým plochám). Takže nemá na strechu žiadne predkupné právo.

O využití strechy rozhodujú všetci spoluvlastníci hlasovaním na schôdzi. Je na rozhodnutí každého z nich, za ktorú ponuku bude hlasovať. Je preto logické, ak prijmú cenovo výhodnejšiu ponuku, nie ponuku toho suseda. Ak prebehlo hlasovanie podľa zákonných pravidiel, nemá voči čomu namietať.

Tým nie je dotknuté jeho právo obrátiť sa na súd, ale myslím, že by tam musel dokázať, že hlasovanie bolo neplatné. Ak hlasovanie bolo platné, súd nerozhodne inak, než si vlastníci odhlasovali. Takže netreba sa báť.

O samotnej výhodnosti - nevýhodnosti nadstavby Ti ťažko poradím. Záleží prípad od prípadu. Sú s tým spojené určité starosti, ale má to aj výhody. To si musíte zvážiť sami, na zálade ponuky, či tým získate alebo stratíte.
Halli
02.01.07,12:09
Súhlasím s Chobotom a pripomínam, že hlasovanie... čo predpokladám bolo zapisané v zapisnici so zhromaždenia musí byť 2/3-inové., ale na to ste určite pamätali. O tej vyhodnosti by bolo najlepšie sa poradiť s ludmi , resp. kompetentnými osobami, ktorí to už realizovali a majú to na svojich domoch.
Elena Navrátilová
02.01.07,12:40
Ja som posielala mailom celé strany zo zákona zadávateľovi témy o vstavbách a nadstavbách. Dúfam, že prešli už v poriadku. Inak celé znenie zákona je niekoľkokrát prilepené aj na porade.Takže to je podľa mňa práve to, čo je v tomto prípade dôležité. Držať sa zákona, ale ak sa len vyhráža člen SVB a nemá na papieri, že má predkupné právo na priestory, o ktoré sa jedná, nemá nič. Nakoľko na zhromaždení sa vybral iný záujemca. Zrejme za lepších podmienok, takže on sa môže obrátiť aj na súd. Nemôže mu v tom nikto a nič zabrániť pokiaľ si myslí a je presvedčený o svojej pravde. Takže s úsmevom ho treba aj brať. Dúfam, že sa mi ho podarilo prilepiť aj tu. Ak bol postup v súlade so znením zákona, nie je sa čoho obávať. Ak súd dá za pravdu jemu, nie je iná možnosť ako odvolanie. Možno práve preto chodí s úsmevom, lebo čaká, že Vás zastraší. 100 ľudí 100 chutí.
jurajoki
02.01.07,14:54
Ano, je pravda, že som sa osobne obrátil na Chobota a Elenku.Oceňujem ich prístup , ale aj iných ktorý vedia zareagovať na moju prosbu.Ďakujem všetkým.
P.S. pre Elenku.Prišlo v poriadku.
Polis
15.03.07,10:12
Naše spoločenstvo v Pezinku odsúhlasilo (všetci vlastníci) nadstavbu. Firma postavila 6 bytov , peniaze za predaj sme dali do FO (1000,-sk /m2) a máme nadstavbu. Je prilepená kde sú forky jednotlivých pisateľov. Dnes už firmy napr. v Pezinku dávajú aj 2000,-sk/m2. Jediné čo Vám doporučujem, že ak máte vlastnú kotolňu žiadajte aby sa byty v nadstavbe napojili na Vaše kúrenie. Ak nie, tak máte problém napr. s rekonštrukciou kotolne - platením do FO.